Το RetroComputers.gr στο συνέδριο AthensCon 2019 (14 Νοε 2019)

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η ομάδα του RetroComputers.gr θα λάβει μέρος στο συνέδριο AthensCon 2019 που θα πραγματοποιηθεί στις 30 Νοεμβρίου και 01 Δεκεμβρίου 2019 στο κλειστό γήπεδο Tae Kwon Do (Παλαιού Φαλήρου) και το ωράριο λειτουργίας του συνεδρίου θα είναι από τις 10:30 το πρωί μέχρι τις 22:00 το βράδυ.

Topic-icon Ξέρει κανείς τι τρέχει με τα capital controls και το ebay?!

• TehStig
  • Το Άβαταρ του/της TehStig Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
20/01/2019 12:13 #44060 από TehStig
Πρόσφατα ξεκίνησα να ψάχνω για το Jane's AH-64d Longbow, και τελικά βρήκα αυτό. Ήταν ευκαιρία. Είναι η εκδοσή που έψαχνα με το συγκεκριμένο cover art σε πάρα πολύ καλή τιμή και στα αγγλικά. Όταν πήγα να το αγοράσω ώμος μου έβγαλε το έξεις μήνυμα "Unfortunately, we can't process your payment". Μιας και δεν λέει τι τρέχει δοκίμασα μερικές κάρτες χωρίς καμιά τύχη.

Τελικά αποφάσισα να επικοινωνήσω με τον πωλητή και μου είπε το έξεις:

"eBay classifies our shop as selling antiques and therefore due to the financial restrictions in Greece on antiques, payments will not go through. We have have tried several workarounds with various buyers in the country but none have worked. We have also contacted eBay directly but they will not change the classification of our shop"

Δεν κατάλαβα τι παίζει με αντίκες εδώ, και επιπλέον δεν κατάφερα να βρω κάτι, και για να ακριβολογούμε το παιχνίδι που θέλω να πάρω δεν είναι ακριβώς αντίκα, τουλάχιστον όχι αυτού του είδους.

Τεσπα, στέλνω ένα δεύτερο μήνυμα στο customer service(έστειλα ένα πρώτο, αλλά δεν έβγαλα άκρη), και μου σκάνε το εξής παραμύθι:

"Argiris, I carefully checked your account and as per your country Greece, you have a capital control that’s why you’re unable to proceed with the payment. Now, this is actually implemented in your country since 2015. So I encourage you to please contact your bank for you to know more how capital control works"

Περιττό να πω πως είμαι καρα-αγανακτισμένος, με το ebay και το ότι δεν παρέχει επαρκή ενημέρωση, με τα capital controls, και γενικά με όλα!

Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτή την κατάσταση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
20/01/2019 12:17 #44061 από nkary
Φίλε εγώ Δεκέμβρη αγόρασα μια CPU για να κάνω αναβάθμιση στο PC μου από Γερμανία και δεν είχα πρόβλημα. Η αλήθεια είναι ότι έχω χρόνια να δω αυτά που αναφέρεις. Από άλλον ebay πωλητή αγοράζεις κανονικά?

• TehStig
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
20/01/2019 12:48 #44063 από TehStig
Αυτή θα ήταν η πρώτη μου αγορά από τον Φεβρουάριο του 2017. Κάτι που δεν διευκρίνισα, η αγορά είναι από Αγγλία.

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
20/01/2019 13:14 #44064 από nkary
Από Αγγλία είχα αγοράσει τον Αύγουστο του 2018 επίσης χωρίς πρόβλημα. Μάλλον ο τύπος που προσπαθείς να πάρεις έχει μείνει πίσω 2-3 χρόνια. Να φανταστώ η κάρτα σου είναι ανανεωμένη στο Paypal σου? Δεν έχεις κάποιος θέμα από εκεί?

• TehStig
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
20/01/2019 16:11 #44065 από TehStig
τα διπλοτσεκάρω όλα. Η κάρτες είναι οκ. Τελικά μήπως παίζει κατι με το ότι ο τύπος είναι κατηγοριοποιημένος ως πωλητής αντικών?

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
20/01/2019 17:36 #44066 από Fotis_KFOR
Έχω αγοράσει μέχρι και αρκετά πρόσφατα από Αμερική, Ιαπωνία, Κίνα, Αγγλία (Ebay όλα) και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα, οπότε μάλλον κάτι θα παίζει με τη δήλωση ως shop του πωλητή στο θέμα "αντίκες".

Και η ειρωνεία είναι ότι και εγώ στην ουσία παλιούς υπολογιστές / κονσόλες αγόρασα που αν ίσχυε κάτι για τα παλιά αντικείμενα γενικά θα έπρεπε να αντιμετώπιζα πρόβλημα αλλά δεν είχα ποτέ, οπότε γι'αυτό μάλλον σκέφτομαι και εγώ ότι ίσως κάτι θα παίζει με το θέμα ως δηλωμένο shop του τύπου ότι έχει αντίκες και σκαλώνει το πράγμα κάπου.

• konc
  • Το Άβαταρ του/της konc
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
20/01/2019 18:41 #44067 από konc
Από τις αλλαγές "χαλάρωσης" του Οκτωβρίου 2018, συνεχίζουν να υπάρχουν οι εξής περιορισμοί που βρήκα με ένα γρήγορο googlάρισμα

"δεν επιτρέπονται οι ακόλουθες οκτώ (8) γενικές κατηγορίες συναλλαγών μέσω internet, εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα εκκαθαρίζουν τις συναλλαγές καρτών σε λογαριασμό που τηρούν σε τράπεζα του εξωτερικού:
α) Μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό.
β) Αγορά έργων τέχνης και δημοπρασίες.
γ) Συναλλαγές με εταιρείες στοιχηματισμού και τυχερά παιχνίδια.
δ) Αγορές σε κοσμηματοπωλεία.
ε) Γενικοί κωδικοί στους οποίους εντοπίζεται πλειοψηφία συναλλαγών που αφορούν σε πορνογραφικό υλικό.
ζ) Προσωπικές υπηρεσίες (συνοδοί και ραντεβού).
η) Πληρωμές σε φιλανθρωπικές οργανώσεις.
θ) Αγορές υπηρεσιών εστίασης"

Ίσως το "αντίκες" που είναι δηλωμένη ως δραστηριότητα του μαγαζιού κολλάει στο β)

• TehStig
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
20/01/2019 19:36 - 20/01/2019 19:38 #44068 από TehStig
Το μόνο που μπορώ τώρα να κάνω είναι να ψαχτώ εγχώρια, κλαίγοντας που έχασα τέτοια ευκαιρία εξαιτίας μιας παρανόησης :(

• JIANOS
  • Το Άβαταρ του/της JIANOS
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
20/01/2019 22:06 #44069 από JIANOS
Υπάρχει η λύση αρκεί να έχεις κάποιον γνωστό που μένει εκεί ή σε άλλη χώρα μπορείς να τον βάλεις να το αγοράσει αυτός και να στο στείλει σε εσένα...

• TehStig
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
20/01/2019 23:21 #44072 από TehStig
Δεν έχω, δυστυχώς. Σκεφτόμουν άμα έκανα κάτι με VPN, αλλά και αυτό λεφτά θέλει, και άπαξ και δεν κάνει πάνε τα φράγκα.

• Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
21/01/2019 02:41 #44073 από Fotis_KFOR
Υπάρχει και μια άλλη λύση αν θες να "ρισκάρεις", αν και το ποσό είναι μικρό, γύρω στα 14 ευρώ από ότι βλέπω οπότε δεν είναι τόσο μεγάλο το ρίσκο για κάτι που θέλεις πιστεύω..

Μπορείς λοιπόν να προτείνεις στον πωλητή να τον πληρώσεις ΕΚΤΟΣ ebay π.χ να του στείλεις τα χρήματα με Paypal στο λογιαριασμό του και αυτός μόλις τα λάβει να στο στείλει.

Φαντάσου ότι μερικοί πωλητές το προτείνουν μόνοι τους για να αποφύγουν το ποσοστό που τους κρατάει το ebay, οπότε δεν νομίζω να έχει πρόβλημα αφού και θα πληρωθεί, και θα τα κρατήσει 100% όλα αφού δεν θα πληρώσει ποσοστό στο ebay από το ποσό και θα σου έρθει με το ταχυδρομείο κανονικά και αυτός απλά θα κατεβάσει / ακυρώσει την αγγελία από το ebay.

Απλά είναι στο χέρι σου αν θες να "εμπιστευτείς" κατά κάποιον τρόπο τον πωλητή που λογικά δεν νομίζω για τέτοιο ποσό να μην στο στείλει και να εκτεθεί αν εσύ γράψεις κάτι αρνητικό κάπου γι'αυτόν μετά στο ίντερνετ.

Σκέψου το επειδή πιστεύω ότι αξίζει και έχεις πολλές πιθανότητες να λάβεις το αντικείμενο που θες, απλά θα γίνει με κάπως πλάγιο τρόπο.

• Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
21/01/2019 09:44 #44076 από Pluto63
Η λύση είναι απλή, μην χρησιμοποιείς την κάρτα για την πληρωμή, Μετέφερε ένα ποσο στο αποθεματικό λογαριασμό του PayPal σου και διάλεξε να πληρώνεις από εκεί. Εγώ στέλνω ένα request για πληρωμή πχ €50 στην γυναίκα μου μέσω PayPal το οποίο μπορεί να πληρωθεί με κάρτα και χωρίς λογαριασμό PayPal έτσι μπαίνουν στο αποθεματικό του λογαριασμού και από εκεί δεν υπάρχουν restrictions.

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/

• TehStig
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
22/01/2019 20:09 #44081 από TehStig
Δηλαδή, αυτό μπορεί να παρακάμψει τους περιορισμούς?

• Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
22/01/2019 22:00 - 22/01/2019 22:03 #44082 από Fotis_KFOR
Για αυτό που σου λέει ο Pluto63 προσωπικά δεν το έχω κάνει αλλά θα ισχύει για να στο λέει οπότε μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό :)

Αλλά ειδικά αυτό που σου προτείνω εγώ δεν έχει να κάνει καν με ebay ή Paypal, είναι σαν ένας φίλος σου να σου στέλνει κάτι από Αγγλία (σαν ιδιώτης), οπότε απλά αν ο πωλητής δεχτεί να στο στείλει ΕΚΤΟΣ ebay αφού του το ζητήσεις λόγω του restriction από το ebay, τότε θα σου στείλει το email του που θα έχει στο Paypal και του στέλνεις μέσω paypal σαν ιδιώτης το ποσό (γενικά μέσω paypal μπορείς να στείλεις σε οποιοδήποτε άτομο στον κόσμο χρήματα μέσω της κάρτας σου ή μέσω paypal balance - ότι σε βολεύει) και όταν λάβει email από το Paypal ότι του έστειλες τα χρήματα, τότε σου ταχυδρομεί το δέμα σαν ιδιώτης προς ιδιώτη και το ebay και οποιοδήποτε restriction δεν εμπλέκεται πουθενά.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.181 δευτερόλεπτα