Το RetroComputers.gr στο συνέδριο AthensCon 2019 (14 Νοε 2019)

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η ομάδα του RetroComputers.gr θα λάβει μέρος στο συνέδριο AthensCon 2019 που θα πραγματοποιηθεί στις 30 Νοεμβρίου και 01 Δεκεμβρίου 2019 στο κλειστό γήπεδο Tae Kwon Do (Παλαιού Φαλήρου) και το ωράριο λειτουργίας του συνεδρίου θα είναι από τις 10:30 το πρωί μέχρι τις 22:00 το βράδυ.

Retro cafe-στέκι

• vaggos664
  • Συντάκτης θέματος
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
30/01/2013 23:25 #6555 από vaggos664
Απαντήθηκε από vaggos664 στο θέμα Retro cafe-στέκι

zx_jim έγραψε: Δεν υλοποίησαν αυτό που είχαμε κατά νου! Σαν κλειστό club το συζητάγαμε! ;)

Εννοείται εμείς ουδέποτε είπαμε για μαγαζί.
Ενα χώρο στον οποίο θα βρισκόμαστε και θα περνάμε ευχάριστα και δε θα γυρνάμε από δω κι από κει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
30/01/2013 23:53 #6557 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Retro cafe-στέκι
Ναι, γι'αυτό έγραψα "κάτι παρόμοιο συζητούσαμε", απλά προτιμώ να κάνουμε κάτι πρώτα και μετά να το αναφέρουμε, πείτε με προληπτικό :P

• spyros.s
  • Το Άβαταρ του/της spyros.s
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
31/01/2013 11:43 #6563 από spyros.s
Απαντήθηκε από spyros.s στο θέμα Retro cafe-στέκι
Καλά σε πάρκινγκ είσαι 1000 χρόνια μπροστά Δημήτρη...αλάνες!!!! :cheer:
Η ιδέα για ρετροχώρο είναι πραγματικά καλή όμως κολλάει πάντα στο κόστος αλλά και στον τόπο δημιουργίας!
Πέραν των πολλών και σταθερών χρημάτων που χρειάζονται το που θα γίνει είναι επίσης θέμα. Φανταστείτε για παράδειγμα να είχαμε τον χώρο μας κάπου που δεν έχει εύκολη πρόσβαση για τους πολλούς με σταθερά μέσα! Αυτόματα ο χώρος αποκλείεται. Από την άλλη πρέπει να χωρούν 10-20 άτομα εκεί οπότε θέλεις 50τμ βάση!
Τέλος είναι και ευθύνη...ποιος θα είναι εκεί για να ανοίξει το χώρο, ποιοι θα έχουν πρόσβαση.
Εν κατακλείδι δεν την απορρίπτω όμως έχει πολλές δυσχέρειες.
Φυσικά σας δηλώνω ότι θα ενθαρρύνω την προσπάθεια και θα την στηρίξω στον βαθμό που μου αναλογεί!

• vaggos664
  • Συντάκτης θέματος
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
31/01/2013 12:24 #6565 από vaggos664
Δε θα αναλύσω τι χρειάζεται,το μόνο υπαρκτό θέμα είναι το χρηματικό,έξοδα,συνέπεια.
Τα υπόλοιπα αν έχεις διάθεση δεν κολλάς στο μέρος,στα τετραγωνικά,κι αν έχει πάρκιν μετρό κτλπ η θα είναι μακριά.
Αν γουστάρεις θα πας...
Γιατί γουστάρεις τη φάση και τα άτομα!!
Τα υπόλοιπα επέτρεψε μου να πω ότι είναι δικιολογίες.

• manos426f
  • Το Άβαταρ του/της manos426f
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
31/01/2013 14:36 #6570 από manos426f
Απαντήθηκε από manos426f στο θέμα Retro cafe-στέκι
Φώτη, θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι, κατόπιν μίας εντελώς αδικαιολόγητης και απρόσμενης επίθεσης που δέχτηκα από τον συνονόματό μου που πρώτος δημοσίευσε το σχετικό νέο, στην αναδημοσίευση που έκανα στο Ragequit , χρησιμοποιήσαμε φωτογραφία από το Retrocomputers, αναφέροντας φυσικά την πηγή.

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football και Nova TV!
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερο adventure game από την ίδια μας τη ζωή.

• Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
31/01/2013 16:27 #6577 από Fotis_KFOR
Μάνο, πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί σου μίλησε έτσι ο Manos.... εσύ μόνο καλή πρόθεση είχες... no comment :dry:

Κανένα πρόβλημα για τη φωτογραφία, ελεύθερα. :)

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
31/01/2013 17:57 - 31/01/2013 18:57 #6581 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Retro cafe-στέκι
χαχα ευτυχώς γλίτωσα την μήνυση, ήμουν έτοιμος να το ανεβάσω και στο iamretro αλλά μπαααα δεν θα πάρω ;)

• spyros.s
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
31/01/2013 18:46 #6582 από spyros.s
θα επιμείνω στην άποψη μου όχι γιατί διαφωνώ στο ότι η παρέα κάνει την διαφορά- που την κάνει και έχεις δίκιο- αλλά γιατί οι απαιτήσεις από ένα τέτοιο εγχείρημα είναι διαρκώς αυξανόμενες!
Τι εννοώ: Ανέφερες πως δεν έχει σημασία ο χώρος!ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και έχει!!!
Δεν νοείται ρετροχώρος χωρίς ρετρο υπολογιστές! Που θα τους βάλουμε για ν' ασχολούμαστε;
Ένας χώρος 10-20τμ δεν φτάνει ούτε για 2 υπολογιστές και τις καρέκλες τους!!! Δεν θα έρθουμε και 2-3 νοματαίοι ακόμα να κάνουμε χαβαλέ; Φρακάραμε! Μεγαλώνουμε και δεν θέλουμε ορθοστασία πλέον!
Άντε να βάλουμε και λίγο μουσικούλα, να παίξει η ροκιά μας, το 80ς μας ρε αδερφέ! Που θα τα βάλεις αυτά σε ένα μικρό χώρο! Θα θέλουμε και ένα ψυγειάκι να χώνουμε τα φραπεδοτσιμπράγκαλα μας, ένα χώρο να κάνουμε ένα καφέ...αυτόματα λοιπόν θέλουμε 40-50τμ βάση! Οτιδήποτε λιγότερο δεν είναι στέκι αλλά αποθήκη!
Ανέφερες επίσης ότι δεν έχει σημασία η τοποθεσία! Φυσικά και έχει φίλε μου! Η εύκολη και η όσο το δυνατόν οικονομικότερη πρόσβαση σε αυτό πρέπει να είναι εκ τον ουκ άνευ! Μάλιστα θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν και που μένουν οι περισσότεροι από τα ενεργά μέλη ώστε να "χτίσουμε" την όλη φάση γύρω από αυτούς!
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα εδώ: η καφετέριες στον Άγιο Αντώνη βολεύουν τους περισσότερους για να βρεθούμε σε συνάντηση! Αν επιλέγαμε τον ...Άλιμο για συνάντηση πόσοι θα μπορούσαν να έρθουν; Δεν θ' αποκλείαμε μέλη αυτόματα;
Όσα γράφω τα διατυπώνω με φιλική πάντα διάθεση και μακάρι να τα συζητήσουμε σε ρεαλιστική βάση με τον Φώτη και τους υπολοίπους σε μελλοντική συνάντηση! Χαίρομαι πάντως που η όλη φάση είναι στο μυαλό πολλών από εσάς!

• Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
31/01/2013 18:58 #6583 από Fotis_KFOR
Just for the record, ο Darth_Cotsos έχει το "copyright" της ιδέας ;)

Εγώ ψήνομαι όπως και οι περισσότεροι και ελπίζω να κάνουμε κάτι μελλοντικά. Δεν θέλει άγχος αφού για το χαβαλέ μας θα το κάνουμε, οπότε σιγά - σιγά θα βεθεί η άκρη.
Προτείνω και εγώ στην επόμενη συνάντησή μας να το συζητήσουμε για να δούμε που βρισκόμαστε.

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
01/02/2013 00:45 #6597 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Retro cafe-στέκι
μπραβο στα παιδια για το ρετροστεκι!

21st century breakdown...

• FarCry
  • Το Άβαταρ του/της FarCry
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
01/02/2013 16:01 - 01/02/2013 16:12 #6635 από FarCry
Απαντήθηκε από FarCry στο θέμα Retro cafe-στέκι

Fotis_KFOR έγραψε: Μάνο, πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί σου μίλησε έτσι ο Manos.... εσύ μόνο καλή πρόθεση είχες... no comment :dry:

αμα σου πω εμενα πως μου απαντησε επειδη ποσταρα ενα video στο gameworld fan page (και απαγορευεται, για οσους δεν το ξερουν ας το μαθουν) (για να πανε τα views στη σελιδα του και οχι στο youtube video που ποσταρα) θα καταλαβεις γιατι εγραψε αυτα που εγραψε. :whistle:

ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]

δικη μου γνωμη ειναι οτι ο συγκεκριμενος τυπος δεν εχει τροπους γενικα.

• vaggos664
  • Συντάκτης θέματος
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
01/02/2013 19:43 #6642 από vaggos664

spyros.s έγραψε: θα επιμείνω στην άποψη μου όχι γιατί διαφωνώ στο ότι η παρέα κάνει την διαφορά- που την κάνει και έχεις δίκιο- αλλά γιατί οι απαιτήσεις από ένα τέτοιο εγχείρημα είναι διαρκώς αυξανόμενες!
Τι εννοώ: Ανέφερες πως δεν έχει σημασία ο χώρος!ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και έχει!!!
Δεν νοείται ρετροχώρος χωρίς ρετρο υπολογιστές! Που θα τους βάλουμε για ν' ασχολούμαστε;
Ένας χώρος 10-20τμ δεν φτάνει ούτε για 2 υπολογιστές και τις καρέκλες τους!!! Δεν θα έρθουμε και 2-3 νοματαίοι ακόμα να κάνουμε χαβαλέ; Φρακάραμε! Μεγαλώνουμε και δεν θέλουμε ορθοστασία πλέον!
Άντε να βάλουμε και λίγο μουσικούλα, να παίξει η ροκιά μας, το 80ς μας ρε αδερφέ! Που θα τα βάλεις αυτά σε ένα μικρό χώρο! Θα θέλουμε και ένα ψυγειάκι να χώνουμε τα φραπεδοτσιμπράγκαλα μας, ένα χώρο να κάνουμε ένα καφέ...αυτόματα λοιπόν θέλουμε 40-50τμ βάση! Οτιδήποτε λιγότερο δεν είναι στέκι αλλά αποθήκη!
Ανέφερες επίσης ότι δεν έχει σημασία η τοποθεσία! Φυσικά και έχει φίλε μου! Η εύκολη και η όσο το δυνατόν οικονομικότερη πρόσβαση σε αυτό πρέπει να είναι εκ τον ουκ άνευ! Μάλιστα θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν και που μένουν οι περισσότεροι από τα ενεργά μέλη ώστε να "χτίσουμε" την όλη φάση γύρω από αυτούς!
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα εδώ: η καφετέριες στον Άγιο Αντώνη βολεύουν τους περισσότερους για να βρεθούμε σε συνάντηση! Αν επιλέγαμε τον ...Άλιμο για συνάντηση πόσοι θα μπορούσαν να έρθουν; Δεν θ' αποκλείαμε μέλη αυτόματα;
Όσα γράφω τα διατυπώνω με φιλική πάντα διάθεση και μακάρι να τα συζητήσουμε σε ρεαλιστική βάση με τον Φώτη και τους υπολοίπους σε μελλοντική συνάντηση! Χαίρομαι πάντως που η όλη φάση είναι στο μυαλό πολλών από εσάς!

Όλοι θέλουν το οτιδήποτε να είναι δίπλα από το σπίτι τους,στα μέτρα τους κομμένο και ραμμένο εδώ στην Ελλάδα.Από δικιολογίες είμαστε πρώτοι.Όποιος θέλει βρίσκει τον τρόπο να είναι παρών εκεί που πρέπει εφόσον το τραβάει η ψυχή του.Εγώ έτσι έμαθα και δεν αλλάζω.Όπως είπα κ πιο πάνω ελπίζω η ιδέα του Κώστα να υλοποιηθεί και στέκομαι σε αυτό.

• spyros.s
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
01/02/2013 19:57 #6644 από spyros.s
θα τα πούμε στην επόμενη συνάντηση από κοντά και θα δεις ότι δεν θα διαφωνήσεις μαζί μου ;)

• pooky
  • Το Άβαταρ του/της pooky
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
  • What is it? Dragons?
Περισσότερα
01/02/2013 20:47 #6647 από pooky
Απαντήθηκε από pooky στο θέμα Retro cafe-στέκι

FarCry έγραψε:

Fotis_KFOR έγραψε: Μάνο, πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί σου μίλησε έτσι ο Manos.... εσύ μόνο καλή πρόθεση είχες... no comment :dry:

αμα σου πω εμενα πως μου απαντησε επειδη ποσταρα ενα video στο gameworld fan page (και απαγορευεται, για οσους δεν το ξερουν ας το μαθουν) (για να πανε τα views στη σελιδα του και οχι στο youtube video που ποσταρα) θα καταλαβεις γιατι εγραψε αυτα που εγραψε. :whistle:

ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]

δικη μου γνωμη ειναι οτι ο συγκεκριμενος τυπος δεν εχει τροπους γενικα.

Άμα σου πω εδώ και 29 χρόνια μέσα στο ξενυχτάδικο πόσες φορές διάφοροι μου έχουν πει "θα στείλω τον Αλβανό να σε κάνει τόπι" ή "θα βάλω να σε τσιμεντώσουν" 'η "ξέρεις ποιός είμαι εγώ ρε" ή πόσες φορές με έχουν κατηγορήσει για άσχετα, πόσες φορές με έχουν στείλει αυτόφορα....

Δηλαδή σιγά και μην έδινα σημασία, θα έπρεπε να είμαι κάθε βδομάδα στα δικαστήρια, μη πω τίποτε χειρότερο.

Γνώμη μου είναι κάνε ότι θες όσο σου αρέσει, από κει και πέρα χέστο. Δεν ασχολούμαι παραπέρα.

Better lie a Free Man in my grave, than live like a puppet or a slave.

• vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
08/02/2013 18:55 #6982 από vovolas
Απαντήθηκε από vovolas στο θέμα Retro cafe-στέκι
Πάρα μα πάρα πολύ καλή περίπτωση μου αρέσει πολύ το στέκι των 70s και 80s αφού έχει και κάστρα και πολιορκητές αυτά είναι, μέσα με τα μπούνια πότε και τι ώρα βγάλτε ανακοίνωση και είμαι παρών :cheer:

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.319 δευτερόλεπτα