Το RetroComputers.gr στο συνέδριο AthensCon 2019 (14 Νοε 2019)

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η ομάδα του RetroComputers.gr θα λάβει μέρος στο συνέδριο AthensCon 2019 που θα πραγματοποιηθεί στις 30 Νοεμβρίου και 01 Δεκεμβρίου 2019 στο κλειστό γήπεδο Tae Kwon Do (Παλαιού Φαλήρου) και το ωράριο λειτουργίας του συνεδρίου θα είναι από τις 10:30 το πρωί μέχρι τις 22:00 το βράδυ.

Twitter + facebook = Attention whores?

• pooky
  • Το Άβαταρ του/της pooky Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
  • What is it? Dragons?
Περισσότερα
08/02/2013 07:37 #6950 από pooky
Twitter + facebook = Attention whores? δημιουργήθηκε από pooky
Για να δω τις απόψεις σας ρε παπούδια!

Για το Facebook και το Twitter εγώ πιστεύω ότι οι περισσότεροι που παρευρίσκονται εκεί μέσα είναι άτομα ανασφαλή, ανθρωπάκια που το μόνο που κάνουν είναι άπλετη αυτοπροβολή και ενέσεις υπερηφάνειας και υπεροψίας. Δηλαδή, ΟΚ. Είσαι στέλεχος εταιρείας, έχεις μοστράρει μια φωτό σου με γραβάτα, έχεις και φορητό, και μας πρήζεις με τις χαζομάρες κάθε τρεις και λίγο, λες και άλλη δουλειά δεν έχουμε......

ΟΚ, και στα δύο αν θες μπαίνεις και αν θες γίνεσαι μέρος της φάσης.

Εσείς τι πιστεύετε;

Μη παρεξηγηθώ, έγραψα για τους "περισσσότερους" όχι όλους. Προσωπικά, ναι, έχω μικρή εμπειρεία και από τα δύο, έχει κάνει η γυναίκα μου τον λογαριασμό μου στο FB και έχω να πατήσω από καταβολής κόσμου ( για να φαίνεται το status της και καλά γιατί εκεί μέσα η αγαμί@ πάει σύνεφο από ότι είδα ) και στο twitter από περιέργεια και μόνο είχα κάνει registration, λογαριασμό που δεν θυμάμαι πια καν το password, μπήκα μερικές φορές και έφριξα από "γνωστούς" που έγραφαν από το πόσες φορές πήγαν για χέσιμο κάθε μέρα, μέχρι το πόσο επιτυχημένοι επαγγελματίες είναι, ή έκαναν διάφορες πολιτικές αναλύσεις. Ειδικά για το twitter αυτό το "follower" μου τη σπάει αφάνταστα. Δεν ακολουθώ κανένα, δεν είμαι ακόλουθος κανενός, και ειλικρινά, προτιμώ το gaming από το να είμαι μπροστά σε μια οθόνη να διαβάζω τόνους άχρηστων πληροφοριών και να κάνω "likes" σε κάθε ψαγμένη και καλά ατάκα.

Better lie a Free Man in my grave, than live like a puppet or a slave.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• pooky
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
  • What is it? Dragons?
Περισσότερα
08/02/2013 07:44 #6952 από pooky
Απαντήθηκε από pooky στο θέμα Twitter + facebook = Attention whores?
Και ναι, πάλι στις ανακοινώσεις το πόσταρε, όχι είχα μπει στο "άλλα θέματα" όταν το άνοιξα!!!!!! :side: :S :oops:

• vaggos664
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
08/02/2013 08:11 #6953 από vaggos664
Απαντήθηκε από vaggos664 στο θέμα Twitter + facebook = Attention whores?
Γιώργο το μετέφερα.Τώρα το γιατί στο έβαλε στις ανακοινώσεις ας μας πει κ ο Φώτης αν υπάρχει κάποιο θέμα.

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
08/02/2013 10:19 #6957 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Twitter + facebook = Attention whores?
Για το FB δεν μπορώ να πω και πολλά μιας και δεν έχω!!!!!
Είχα ανοίξει λογαριασμό το 2007 και μέσα σε ένα μήνα τα έσβησα όλα. Υπάρχει ακόμα ο λογαριασμός.
Αλλά για το twitter είσαι λίγο άδικος. Δεν χρειάζεται να ακολουθείς τους πάντες. Εγώ ακολουθώ 2-3 Ελληνικά site και 2-3 ξένα. Κανένα πρόσωπο.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
08/02/2013 12:26 #6962 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Twitter + facebook = Attention whores?
Facebook / twitter κτλ όταν πρωτογίνανε γνωστά, εγώ έλεγα πως δεν θα έβαζα ποτέ.

Αλλά λόγω του ότι πολλοί φίλοι μου βάζανε κάποιες φωτογραφίες από διάφορα γεγονότα και μου έλεγαν να μπω να τα δω, δεν μπορούσα αφού δεν είχα λογαριασμό.

Κάπως έτσι έκανα και εγώ λογαριασμό.

Το όλο θέμα σε αυτά είναι πως θα το διαχειριστείς εσύ ο ίδιος που έχεις το λογαριασμό.

Μπορείς απλά από το να έχεις ένα nickname για όνομα (δεν βάζεις καν τα στοιχεία σου δηλαδή) και ούτε καν φωτογραφία και να μπαίνεις μια φορά το μήνα βάζοντας 1 βιντεάκι από το youtube μη δίνοντας καμία πληροφορία για εσένα.

Από την άλλη - μπορείς να είσαι όλη μέρα μέσα ποστάροντας (με τα αληθινά σου στοιχεία) φωτογραφίες, τι έφαγες, πότε πήγες τουαλέτα κτλ

Οπότε αν το χρησιμοποιείς συνετά με κάποιες προφυλάξεις είσαι ΟΚ, πχ και για το site μου εδώ έχω φτιάξει και σελίδα facebook/twitter/Google+ , απλά για να ενημερώνω μέσω κοινωνικών δικτύων για τα διάφορα συμβάντα εδώ.

Βέβαια συμφωνώ με τον pooky ότι υπάρχουν πολλά ψώνια στα κοινωνικά δίκτυα που το παίζουν managers και πολλά άλλα, όπως και κάτι χαζογκόμενες κτλ που κάνουν κατάχρηση του facebook και ποστάρουν όλη την ώρα και το 99% των ποστ είναι βλακείες και ανούσια

• P.Dial
  • Το Άβαταρ του/της P.Dial
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • QUI AUDET...ATARI ST!
Περισσότερα
08/02/2013 13:17 #6969 από P.Dial
Απαντήθηκε από P.Dial στο θέμα Twitter + facebook = Attention whores?
Θα αλλάξω το προφιλ μου στο Fb και θα γράψω ότι είμαι ο BATMAN αυτοπροσώπως! :P

www.retroshowcase.gr

My Collection: Amstrad CPC 6128, Amstrad GX4000, Sega Mastersystem II, Atari 1040STFM, Amiga 500, Amiga 600, Amiga 1200, Sega Megadrive II, Nintendo SNES, Panasonic 3DO, Atari Jaguar, Nintendo 64, Sega Saturn, Sony PSOne, Sony PSX, Sega Dreamcast, Nintendo Gamecube, Sony PS2, Sony PSP, Microsoft XBOX, Microsoft XBOX360 Phat (LT 2.0), Microsoft XBOX360 Slim (RGH), Sony PS3 Superslim

gifs.gifbin.com/1233927325_jean%20claude...counter%20strike.gif

• pooky
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
  • What is it? Dragons?
Περισσότερα
08/02/2013 19:57 #6992 από pooky

P.Dial έγραψε: Θα αλλάξω το προφιλ μου στο Fb και θα γράψω ότι είμαι ο BATMAN αυτοπροσώπως! :P

Χα! Σε προλάβανε καμιά εκατοστή χιλιάδες άλλοι!!!!! :P

• FarCry
  • Το Άβαταρ του/της FarCry
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
09/02/2013 02:20 - 09/02/2013 02:21 #6999 από FarCry
Απαντήθηκε από FarCry στο θέμα Twitter + facebook = Attention whores?
οχι το facebook δεν ειναι κακο. εχω απο το 2009 και ειναι μια χαρα. ειναι πολυ χρησιμο για να μαθαινεις ειδησεις και νεα αλλα και να επικοινωνεις με φιλους σου απο το εξωτερικο και γενικοτερα.

να για παραδειγμα ο brandon εχει να μπει εδω οπως βλεπω απο το

Ημ/νία τελευταίας επίσκεψης: 19/01/2013

απο την αλλη στο facebook μπαινει αρκετα συχνοτερα. :lol:

φωτη αντι να κανεις προφιλ retrocomputers θα επρεπε να κανεις ενα fan page ή group page. αυτο ειναι το σωστο για κοινοτητα. το pcmaster αυτο εκανε ;)

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
09/02/2013 08:56 - 09/02/2013 08:58 #7007 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Twitter + facebook = Attention whores?

FarCry έγραψε: οχι το facebook δεν ειναι κακο. εχω απο το 2009 και ειναι μια χαρα. ειναι πολυ χρησιμο για να μαθαινεις ειδησεις και νεα αλλα και να επικοινωνεις με φιλους σου απο το εξωτερικο και γενικοτερα.

να για παραδειγμα ο brandon εχει να μπει εδω οπως βλεπω απο το

Ημ/νία τελευταίας επίσκεψης: 19/01/2013

απο την αλλη στο facebook μπαινει αρκετα συχνοτερα. :lol:

φωτη αντι να κανεις προφιλ retrocomputers θα επρεπε να κανεις ενα fan page ή group page. αυτο ειναι το σωστο για κοινοτητα. το pcmaster αυτο εκανε ;)

Για το facebook το ξέρω, μου το είπανε και άλλοι, αλλά αφού το είχα ήδη φτιάξει είπα να το αφήσω ως έχει αφού πάλι η ενημέρωση, κάποιες φωτογραφίες κτλ δεν εμποδίζονται να μπουν και έτσι.

Ο Brandon μας έχει ενημερώσει ότι δεν θα μπαίνει για λίγο λόγω κάποιων υποχρεώσεων / προσωπικών του λόγων που δεν θα αναφέρω βέβαια, αυτός είναι και ο λόγος που έχει να μπει και είμαστε ενήμεροι.
Εδώ επειδή είμαστε φιλαράκια πρώτα απ'όλα, υπάρχει πλήρης κατανόηση και προτεραιότητα έχουν τα προσωπικά μας πρώτα και μετά το χόμπυ μας :)
Αλίμονο αν κάποιος έχει ένα Α πρόβλημα ή υποχρέωση, να τον πιέζαμε να μπαίνει, λογικό είναι πιστεύω ;)

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
09/02/2013 12:38 #7014 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Twitter + facebook = Attention whores?
Εργαλείο τα FB και TW,ή θα το χειριστής σωστά ή λάθος.
Επιλογές.

Για τον Bradon αναρωτιόμουν και εγώ.
Ας του ευχηθούμε να ξεμπερδέψει γρήγορα.

• pooky
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
  • What is it? Dragons?
Περισσότερα
09/02/2013 20:21 #7027 από pooky
Ελπίζω να μην είναι κάτι πολύ σοβαρό. Γενικά είναι δύσκολος καιρός για όλους μας βλέπω...... :(

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
09/02/2013 22:59 #7033 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Twitter + facebook = Attention whores?
μπα... χάσιμο χρόνου...(το facebook)

21st century breakdown...

• FarCry
  • Το Άβαταρ του/της FarCry
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
10/02/2013 04:37 - 10/02/2013 04:37 #7038 από FarCry
Απαντήθηκε από FarCry στο θέμα Twitter + facebook = Attention whores?

Fotis_KFOR έγραψε: Ο Brandon μας έχει ενημερώσει ότι δεν θα μπαίνει για λίγο λόγω κάποιων υποχρεώσεων / προσωπικών του λόγων που δεν θα αναφέρω βέβαια, αυτός είναι και ο λόγος που έχει να μπει και είμαστε ενήμεροι.
Εδώ επειδή είμαστε φιλαράκια πρώτα απ'όλα, υπάρχει πλήρης κατανόηση και προτεραιότητα έχουν τα προσωπικά μας πρώτα και μετά το χόμπυ μας :)
Αλίμονο αν κάποιος έχει ένα Α πρόβλημα ή υποχρέωση, να τον πιέζαμε να μπαίνει, λογικό είναι πιστεύω ;)

μα φυσικα. δεν το ειπα ετσι.απλα εδειξα ας πουμε οτι στο facebook θα διαβασει το μηνυμα καποιου που θα του στειλει ενω εδω ας πουμε δεν μπαινει. ειναι πιο αμεσο θελω να πω το facebook στην επικοινωνια ακομα και οταν ο αλλος εχει προσωπικα θεματα :P

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.280 δευτερόλεπτα