Το RetroComputers.gr στο συνέδριο AthensCon 2019 (14 Νοε 2019)

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η ομάδα του RetroComputers.gr θα λάβει μέρος στο συνέδριο AthensCon 2019 που θα πραγματοποιηθεί στις 30 Νοεμβρίου και 01 Δεκεμβρίου 2019 στο κλειστό γήπεδο Tae Kwon Do (Παλαιού Φαλήρου) και το ωράριο λειτουργίας του συνεδρίου θα είναι από τις 10:30 το πρωί μέχρι τις 22:00 το βράδυ.

Topic-icon A-Max II στην Amiga 500

• fanny
  • Το Άβαταρ του/της fanny
  • Retro Freak
  • Retro Freak
Περισσότερα
15/03/2018 06:16 #41651 από fanny
Απαντήθηκε από fanny στο θέμα A-Max II στην Amiga 500
Ακόμα προσπαθώ να βρω το κόλπο να διαβάσει το laptop των 64bit windows 7 cd με το σκάκι ( και άλλα cd-games) που διαβάζονταν από το windows 98, αρχικά, pc και μετά από τα windows xp. Προβλήματα... Θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να κατεβάσω τέτοια games πάλι. Προσπαθώ εδώ και λίγες μέρες να το κάνω πάλι αυτό, αλλά δεν μπορώ, πλέον, απ' ότι φαίνεται να έχω το πρόγραμμα που "προσποιείται τα xp" . :P

Τέλος πάντων, εγώ έπαιξα αυτή τη μορφή του game (σε χρώματα, εννοώ) όταν ήμουν περίπου 9 χρονών, μαζί με πολλά ακόμα games! :') <3

Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kokkiklhs

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• kokkiklhs
  • Το Άβαταρ του/της kokkiklhs Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
15/03/2018 06:55 #41658 από kokkiklhs
Απαντήθηκε από kokkiklhs στο θέμα A-Max II στην Amiga 500

fanny έγραψε: Ακόμα προσπαθώ να βρω το κόλπο να διαβάσει το laptop των 64bit windows 7 cd με το σκάκι ( και άλλα cd-games) που διαβάζονταν από το windows 98, αρχικά, pc και μετά από τα windows xp. Προβλήματα... Θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να κατεβάσω τέτοια games πάλι. Προσπαθώ εδώ και λίγες μέρες να το κάνω πάλι αυτό, αλλά δεν μπορώ, πλέον, απ' ότι φαίνεται να έχω το πρόγραμμα που "προσποιείται τα xp" . :P

Τέλος πάντων, εγώ έπαιξα αυτή τη μορφή του game (σε χρώματα, εννοώ) όταν ήμουν περίπου 9 χρονών, μαζί με πολλά ακόμα games! :') <3

9 ετών έπαιζες σκάκι, ρε θηρίο; Κυρά-Φανή, είσαι απίστευτη.... Εύγε!!! ;)
Λοιπόν, για να παίξεις σε μοντέρνο hardware/λειτουργικό τέτοια πράγματα, χρειάζεσαι κάτι σαν το DOSbox ή το Wine, κι αν το μηχάνημά σου δεν έχει συσκευή CDROM, αρκεί να κατεβάσεις το Battlechess απ'ευθείας, από κάποια software repository...
Περιμένουμε παρουσίαση, μόλις τα καταφέρεις!!
:)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fanny

• fanny
  • Το Άβαταρ του/της fanny
  • Retro Freak
  • Retro Freak
Περισσότερα
15/03/2018 07:14 #41660 από fanny
Απαντήθηκε από fanny στο θέμα A-Max II στην Amiga 500
Ευτυχώς έχει συσκευή cdrom! :)

Για το απευθείας κι εγω το σκέφτηκα! Απλά δεν είναι μόνο αυτό το game οου έχω, είναι σίγουρα 3-4, αν όχι παραπάνω! Θα το τσεκάρω και θα απαντήσω να πω τα νέα! :') Thanks! :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kokkiklhs

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.399 δευτερόλεπτα