Topic-icon Raspberry Pi με Recalbox = FUN FUN FUN

• lelisjr
  • Το Άβαταρ του/της lelisjr Συντάκτης θέματος
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
22/03/2018 21:44 - 23/03/2018 08:26 #41766 από lelisjr
Raspberry Pi με Recalbox = FUN FUN FUN δημιουργήθηκε από lelisjr
Καλησπέρα σε όλους.
Είπα να μοιραστώ μαζί σας τα βήματα που χρειάζεται να κάνετε για να φτιάξετε γρήγορα και φτηνά ένα Emulation Monster!

Εδώ και καιρό υπάρχουν λειτουργικά για Raspberry Pi που έχουν φτιαχτεί για Gaming Emulation. Τα τρία γνωστότερα είναι τα: RetroPie, Recalbox και Lakka.
Έχοντας εμπειρία και από τα τρία, μπορώ να πω πως είμαι πλέον φανατικός οπαδός του Recalbox για έναν και μόνο λόγο: Όταν θέλω να παίξω κάτι σε emulation, είναι γιατί θέλω να διασκεδάσω και όχι να ψάχνω με τις ώρες και τις μέρες settings, hardware conflicts και ποια version Mame υποστηρίζει τα Roms που κατέβασα. Θέλω απλά να παίξω. Το ψάξιμο και τον πειραματισμό το αφήνω για τα PC μου που λατρεύω να σκαλίζω.

Όμως, επειδή μπορεί κάποιος εδώ να θέλει να πειραματιστεί, μπορεί να εγκαταστήσει κάποιο από τα άλλα δύο OS και να ευχαριστηθεί πειράματα. Προσωπικά βρήκα το RetroPie πολύ σταθερό και ωραία δομημένο, αλλά με αρκετό "χώρο" για πειραματισμό και δοκιμές, που με κούρασαν όταν ήθελα να εγκαταστήσω το X Arcade joystick. Το Lakka απ'την είναι πιο κοντά στη φιλοσοφία παιχνιδομηχανής, όμως όντας το νεότερο από τα 3 OS, παλεύει με τις παιδικές του αρρώστιες!

Αυτά λοιπόν αντί εισαγωγής. Παρακάτω λοιπόν θα βρείτε ένα λεπτομερέστατο video που θα σας καθοδηγήσει στην εγκατάσταση του συστήματος.

Εκτός από το παραπάνω video παρακάτω θα βρείτε σελίδες με tips για να κάνετε τη ζωή σας έυκολη!

Πως να περάσετε ROMS άπό USB Stick στο Recalbox (είναι ο γρηγορότερος τρόπος μεταφοράς Roms)

github.com/recalbox/recalbox-os/wiki/Cop...nal-Hard-Drive)-(EN)

Που θα βρω ROMS.

www.google.gr/search?ei=0Z20Wu6QHsGjsgH2...145....0.eNNITB7oTlg

Κατεβάστε ένα από τα images που προορίζεται για το RECALBOX. Είναι φτιαγμένα για να εγκαταστήσετε το recalbox μαζί με Roms στο RetroPi. ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ, ΚΑΤΑ 90% ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ!!!
Αντί γι'αυτό, μπείτε στο φάκελο ROMS στο image που κατεβάσατε και αντιγράψτε τα στο USB STICK ώστε να τα περάσετε στο RetroPi σας όπως αναφέρεται στο προηγούμενο TIP.

Θέλω να κάνω format το MICRO SD για να μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε PC!
Είναι κάτι που έχει ταλαιπωρήσει πολλούς. Η λύσεις είναι πολλές και μπορείτε να τις βρείτε εδώ.
raspberrypi.stackexchange.com/questions/...se-it-normally-again

Αυτά για τώρα.

Happy Retro Gaming!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• ScorpioGr
  • Το Άβαταρ του/της ScorpioGr
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
23/03/2018 02:05 #41772 από ScorpioGr
Απαντήθηκε από ScorpioGr στο θέμα Raspberry Pi με Recalbox = FUN FUN FUN
Πολύ καλό και χρήσιμο Post!!!
Σε ευχαριστώ!!! :salut:

Amstrad CPC 464 & 6128 (GT 64 & 65 Monitor) & ALT-386 SX - Aplle ED 512k - Commodore VC20 & 64 & 128 - Amiga 1200 - Dragon 32 - Sinclair ZX81 - ZX Specrum 48k (& +) - PC Compatible 286/12.5MHz, 386DX/40Mhz & 486DX2/66Mhz / Atari 2600 (Woody - D.V & All Jr.) Soundic Pong (1977) - Nintendo GAME BOY - Nintendo DS Lite & Nintendo SP - PS1 & PS 2 Slim & Fat - Xbox One. -

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
23/03/2018 08:24 #41774 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Raspberry Pi με Recalbox = FUN FUN FUN
Ευχαριστούμε φίλε lelisjr για το χρήσιμο ποστ :thanx:

Αφαίρεσα μόνο το direct link προς τα roms λόγω κανονισμών, όποιος θέλει με ένα απλό Google Search βρίσκει ότι θέλει άμεσα και κατεβάζει / κάνει γενικά ότι θέλει στο pc του. ;)

• lelisjr
  • Το Άβαταρ του/της lelisjr Συντάκτης θέματος
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
24/03/2018 16:48 #41788 από lelisjr
Απαντήθηκε από lelisjr στο θέμα Raspberry Pi με Recalbox = FUN FUN FUN
Ευχαριστώ Φώτη,

Θεώρησα (κακώς), επειδή το link αφορούσε ISO με λειτουργικά ότι δεν θα είχε πρόβλημα, αλλά φυσικά, έχει και τα ROMS οπότε σίγουρα δεν θα πρέπει να εμφανίζεται εδώ.

Εντός της εβδομάδας θα ανεβάσω και άρθρο με το καλύτερο DOSBOX emulation για Windows...

Keep Retrogaming!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα