CRT retro gaming

• m.dov
  • Το Άβαταρ του/της m.dov Συντάκτης θέματος
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
18/03/2020 16:00 - 18/03/2020 17:58 #46006 από m.dov
CRT retro gaming δημιουργήθηκε από m.dov
Ας υπαρχει και ενα θεμα για crt retro gaming.Μιας και απαντησα σε αλλο θεμα για crt ας ειναι εδω η απαντηση.

Αυτο που μου αρεσει πολυ στις crt τηλεορασεις απο τα 2d ρετρο παιχνιδια ειναι η πεντακαθαρη κινηση.Οταν η 2d εικονα κινειται γρηγορα.Στις καινουργιες οθονες βλεπουμε θολουρα.Μετα στις crt τηλεορασεις μου θαυμαζω τον φωσφορο!!!!Δεν εχω λογια για τον φωσφορο!!!Δινει μια φανταστικη λαμψη στα παιχνιδια.Λαμπερο χρωμα ξεχιλιζει στην οθονη.Το αρνητικο ομως ειναι οτι σε πολλες τηλεορασεις με χιλιαδες ωρες λειτουργιας πεφτει η αποδοση σε χρωμα/φωσφορο η σε καποια crt φθηνου κοστους δεν φτανει το αποτεσμα του φωσφορου μιας καλης οθονης.

Eδω βλεπουμε ποσο διαφορετικη ειναι η τεχνολογια στην εμφανιση των ρετρο παιχνιδιων στις ιδιες ρυθμισεις στο mame χωρις φιλτρα σε crt tv 14" τεχνολογιας shadow mask και στην lcd tv.

LCD tv

CRT tv

LCD tv

CRT tv
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Stabill
  • Το Άβαταρ του/της Stabill
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
18/03/2020 18:49 #46008 από Stabill
Απαντήθηκε από Stabill στο θέμα CRT retro gaming
Δεν το συζητάω, για retro-gaming μία καλή crt είναι μονόδρομος... Ασχετα αν εγώ - που έχω κάμποσες crt - ειδικά στην Amiga έχω tv-monitor... Βολεύει από άποψη χώρου... :P:)

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
19/03/2020 10:05 #46010 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα CRT retro gaming
Εννοείται ότι η CRT τηλεόραση είναι η κατάλληλη για retro gaming, είτε ως ένα απλό crt monitor στο γραφείο είτε μέσα σε μια καμπίνα arcade.

Απλά οι περισσότεροι θεωρούν κυρίως το θέμα του χώρου ως το μεγαλύτερο "μειονέκτημα" των CRT, αν και κάποιοι ίσως προσθέσουν ως μειονεκτήματα σε μικρότερο βαθμό βέβαια και την κατανάλωση ρεύματος και την ακτινοβολία των CRT σε σχέση με τις πιο καινούργιες LCD / LED.

Το καλύτερο θα ήταν να υπήρχε στημένη πάντα έστω μια CRT 14" τηλεόραση σε ένα χώρο στο σπίτι μας και μια στο τόσο να παίζαμε και εκεί ως πιο "αυθεντική" μορφή του gaming, απλά στους περισσότερους υπάρχει το μέγα πρόβλημα του χώρου στο σπίτι , ενώ και κάποιοι άλλοι μπορεί να έχουν και επιπλέον άλλους παράγοντες ανωτέρας βίας π.χ. παντόφλα γυναίκας κτλ :P:Pπου το κάνει λίγο δύσκολο να έχει μια "γκουμούτσα" στημένη στο σαλόνι για να παίζει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stabill, m.dov

• Stabill
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
19/03/2020 13:56 #46011 από Stabill

Fotis_KFOR έγραψε: Το καλύτερο θα ήταν να υπήρχε στημένη πάντα έστω μια CRT 14" τηλεόραση σε ένα χώρο στο σπίτι μας και μια στο τόσο να παίζαμε και εκεί ως πιο "αυθεντική" μορφή του gaming, απλά στους περισσότερους υπάρχει το μέγα πρόβλημα του χώρου στο σπίτι , ενώ και κάποιοι άλλοι μπορεί να έχουν και επιπλέον άλλους παράγοντες ανωτέρας βίας π.χ. παντόφλα γυναίκας κτλ :P:Pπου το κάνει λίγο δύσκολο να έχει μια "γκουμούτσα" στημένη στο σαλόνι για να παίζει.

Αυτό ουσιαστικά κάνω εγώ, έχω πάντα έτοιμη την καλυτερη crt για console-gaming αλλάζοντας τα scart, ενω στην Amiga προτιμησα την led... (:lol::lol::lol::lol::lol:έκλαψα με την παντόφλα... :lol::lol::lol::lol::lol:)

• m.dov
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
19/03/2020 14:59 #46013 από m.dov
Απαντήθηκε από m.dov στο θέμα CRT retro gaming
Ετσι ακριβως.Αυτο με την παντοφλα ολα τα λεφτα!!!και δεν εχεις και αδικο.

• Dark_Knight
  • Το Άβαταρ του/της Dark_Knight
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
22/03/2020 01:18 #46023 από Dark_Knight
Απαντήθηκε από Dark_Knight στο θέμα CRT retro gaming

m.dov έγραψε: Γενικα παντως απ οτι βλεπω οι περισσοτεροι retrogamers δεν εχουν εχουν κανενα προβλημα και παιζουν παιχνιδια απο ρετρο κονσολες σε καινουργιες τηλεορασεις.

Ισως να παιζει θεμα πρακτικοτητας, εγω σε αυτο ειμαι μαζι σου παντως. Δοκιμασα να βαλω την Amiga αλλα και το N64 σε 42αρα plasma, αμεσως μετα κατεβασα και εστησα ΜΟΝΙΜΑ μια crt 14αρα .Πραγματικα ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ

• m.dov
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
22/03/2020 13:51 - 22/03/2020 13:54 #46025 από m.dov
Ισως να παιζει θεμα πρακτικοτητας, εγω σε αυτο ειμαι μαζι σου παντως. Δοκιμασα να βαλω την Amiga αλλα και το N64 σε 42αρα plasma, αμεσως μετα κατεβασα και εστησα ΜΟΝΙΜΑ μια crt 14αρα .Πραγματικα ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ[/quote]

Και εγω πιο παλια ειχα δοκιμασει να παιξω απο παλιες κονσολες οπως snes-nes κλπ σε lcd τηλεοραση αλλα δεν μπορεσα να παιξω ουτε λεπτο λογο τρισαθλιας εικονας και θολουρας στην κινηση.Δεν εχουν καμια σχεση με τα γραφικα που ειχαμε την δεκαετια 80-90.Διαφορετικες τεχνολογιες διαφορετικο αποτελεσμα.

Γενικα για μενα οι ρετρο κονσολες και οι emulators χωρις την crt μου ειναι εντελως αχρηστα.Ακομα και τα τελευταια crt φιλτρα που εχουν βγει για mame κλπ δεν με καλυπτουν.Ειμαι κυριως του ρετρο και η πιο συγχρονη κονσολα που εχω ειναι το xbox 360.

Παλι καλα που με τα φιλτρα στις lcd αν θελει καποιος μπορει να εξαφανισει το πιξελιασμα στα παιχνιδια.Διαφορετικα αν θελουμε να παιξουμε πχ arcades σε emulator χωρις φιλτρα σε lcd διαλεγουμε ενα παλιο 2d παιχνιδι οπως το final fight και επιλεγουμε τον haggar.

Τι ειναι αυτο το πραγμα??Τιποτα δεν θυμιζει τον haggar που βλεπαμε την δεκαετια 80-90 στα arcades.

Συνημμένα:

• Stabill
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
22/03/2020 22:08 - 22/03/2020 22:09 #46027 από Stabill
Δεν έχεις άδικο σε ότι γράφεις, με την διαφορά όμως ότι παρουσιάζεις ουσιαστικά την "μία άκρη" (προφανώς είναι snapshot από emulator χωρίς το παραμικρό φίλτρο)...

Δες πως φαίνεται το ίδιο παιχνίδι (από SNES) πρώτα σε lcd tv-monitor (εκεί που έχω μόνιμα την Amiga)...

(καλό σίγουρα δεν είναι αλλά δεν το λες και κακό)

...και σε Sony Trinitron crt...

...το οποίο σίγουρα είναι το "ζητούμενο", αλλά πρέπει η crt να είναι όσο το δυνατόν καλύτερη...

Για το θέμα της θολούρας που αναφέρεις, δεν το έxω καν προσέξει...

(άσχετο, αλλά η πιο σύγχρονη κονσόλα που έχω κι εγώ είναι το XBOX360...:P:woohoo:)
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": m.dov

• m.dov
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
23/03/2020 02:29 - 23/03/2020 03:45 #46028 από m.dov
E ναι εβαλα την εικονα απο το mame χωρις φιλτρα ωστε να φανει η διαφορα οπως με τις φωτο στο πρωτο ποστ που δειχνει τις διαφορες με τις ιδιες ρυθμισεις σε lcd-crt tv.Αν βαλεις το mame στην lcd χωρις φιλτρα θολουρας-crt φιλτρα κλπ θα δεις τον ιδιο haggar με την φωτο.Αυτο αφορα τους emulators.

Για την θολουρα στην κινηση παρατηρησε πχ στο sonic η σε καποιο αλλο retro 2d παιχνιδι με γρηγορη κινηση το backround.Σε lcd θολονουν τα γραφικα αλλα οχι σε crt.

Και μερικες εικονες για διαφορες απο lcd και crt τηλεοραση στο super mario bros απο το αυθεντικο nes.

Δυο απο lcd

Και δυο απο crt.

Eδω παλι βλεπουμε σε βιντεο την διαφορα που θελω να δειξω οπως πχ και με την φωτο του haggar

Απο το 6:30 βλεπουμε και τις διαφορες στον χαρακτηρα του παιχνιδιου.

Εννοειται παντως για πολυ καλο αποτελεσμα χρειαζεται μια πολυ καλη crt τηλεοραση γιατι δεν εχουν ολες το ιδιο αποτελεσμα.Παιζουν ρολο και οι ιντσες της τηλεορασης.

Εδω παλι βλεπουμε διαφορα αποτελεσματα στα ρετρο που μπορουμε να δουμε σε lcd οθονη απο τα φιλτρα του retroarch.

Εννοειται παντως για πολυ καλο αποτελεσμα χρειαζεται μια πολυ καλη crt τηλεοραση γιατι δεν εχουν ολες το ιδιο αποτελεσμα.Παιζουν ρολο και οι ιντσες της τηλεορασης.

Εδω παλι βλεπουμε διαφορα αποτελεσματα στα ρετρο που μπορουμε να δουμε σε lcd οθονη απο τα φιλτρα του retroarch.

Τωρα αν δεις απο κοντα το αποτελεσμα σε μια καλη crt και lcd με crt φιλτρα παλι θα καταλαβεις διαφορες λογο φωσφορου - μασκας.
Συνημμένα:

• m.dov
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
23/03/2020 03:30 - 23/03/2020 04:05 #46029 από m.dov
Και μερικες φωτο που εβγαλα απο το mame που εχω στον υπολογιστη με συνδεση σε crt τηλεοραση sony trinitron 21" μεσω vga to scart rgb.Η αναλυση του υπολογιστη βγαζει και τις αυθεντικες αναλυσεις στο mame οπως πχ 240x256 που θελουν καποια παιχνιδια.Στις φωτο δεν μπορει να φανει ομως η ενταση του φωσφορου-χρωματος και καποιες μικρολεπτομερειες.

Εδω βλεπουμε αριστερα εικονα του final fight σε παλιο crt arcade monitor και δεξια η εικονα που εχω οταν συνδεσω τον υπολογιστη σε μια crt philips 21" οπως και στην trinitron μεσω vga to scart rgb.(καλυτερα φαινεται σε zoom)

Και μια απο το final fight απο το αυθεντικο snes σε crt tv sony trinitron 21" του 1990 με συνδεση composite

Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stabill

• Stabill
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
23/03/2020 10:48 #46030 από Stabill
Άσχετο βέβαια με όλα αυτά, αλλά πως "τράβηξε" βίντεο ο τύπος σε real crt (στο Retroarch) χωρίς τις γραμμές που εμφανίζονται?:huh::ohmy:

• m.dov
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
23/03/2020 11:45 #46031 από m.dov

Stabill έγραψε: Άσχετο βέβαια με όλα αυτά, αλλά πως "τράβηξε" βίντεο ο τύπος σε real crt (στο Retroarch) χωρίς τις γραμμές που εμφανίζονται?:huh::ohmy:

Real crt??που??Εκει που λεει real crt tv-14" orion εγω βλεπω εφε φιλτρου σε οθονη lcd και οχι αληθινη crt τηλεοραση.

Και απο αυτη την αποσταση δεν μπορουμε να διακρινουμε ουτε την μασκα ουτε τις λεπτομερειες μιας αληθινης crt τηλεορασης.Και ο φωτεισμος απο την συγκεκριμενη αποσταση που τραβηχτηκε παλι lcd εφε μου φαινεται.Δεν βλεπω κατι που να πω οτι οντως ειναι απο αληθινη crt στο συγκεκριμενο βιντεο.

Εδω βλεπουμε οντως crt τηλεοραση.

• Stabill
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
23/03/2020 13:09 #46032 από Stabill

m.dov έγραψε:

Stabill έγραψε: Άσχετο βέβαια με όλα αυτά, αλλά πως "τράβηξε" βίντεο ο τύπος σε real crt (στο Retroarch) χωρίς τις γραμμές που εμφανίζονται?:huh::ohmy:

Real crt??που??Εκει που λεει real crt tv-14" orion εγω βλεπω εφε φιλτρου σε οθονη lcd και οχι αληθινη crt τηλεοραση.

Και απο αυτη την αποσταση δεν μπορουμε να διακρινουμε ουτε την μασκα ουτε τις λεπτομερειες μιας αληθινης crt τηλεορασης.Και ο φωτεισμος απο την συγκεκριμενη αποσταση που τραβηχτηκε παλι lcd εφε μου φαινεται.Δεν βλεπω κατι που να πω οτι οντως ειναι απο αληθινη crt στο συγκεκριμενο βιντεο.

Εδω βλεπουμε οντως crt τηλεοραση.

Είπα κι εγώ!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol:

• m.dov
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
24/03/2020 15:21 - 24/03/2020 18:28 #46034 από m.dov
Σημερα συνδεσα το αυθεντικο snes στην lcd tv 32" με composite

Υπαρχει διαφορα οσον αφορα το πιξελιασμα σε σχεση με τους emulators χωρις φιλτρα σε lcd.Τωρα η μονη επιλογη που ειχα ηταν να χαμηλωσω αρκετα την ευκρινεια της lcd για να θολωσουν λιγο οι ατελειες.

Μια καθαρη φωτο με το με το final fight απο το αυθεντικο snes με τις normal ρυθμισεις εικονας στην lcd μου 32"

lcd tv 32"

Και καθαρες φωτο με το παιχνιδι στον snes emulator.Χωρις φιλτρα ενα χαος απο πιξελς.

Γενικα ομως πολυ θολουρα στη κινηση.Πχ επαιξα λιγο donkey kong country στην lcd απο το αυθεντικο snes αλλα στην κινηση του τοπιου πχ με τους φοινικες υπαρχει πολυ μεγαλη θολουρα.Ειδικα οταν ο γοριλας τρεχει γρηγορα.Αν δουμε την κινηση στους φοινικες στην crt βλεπουμε την μεγαλη διαφορα.Οπως και σε πολλα παιχνιδια.

Aπ οτι φαινεται και στο βιντεο τα πιξελς απο το αυθεντικο snes μπορουν να φανουν οπως τον emulator σε lcd με Framemeister RGB

Για δουμε ομως το χαος με τα πιξελς οπως στις παραπανω φωτο απο τον emulator στο αυθεντικο snes θα στοιχισει ακριβα με τον Framemeister RGB
Στο ebay βλεπω τιμες με 400+ η 1000+ ευρω.

Final Fight SNES Super Famicom NTSC-J Version

Με το retrotink 2x αν θυμαμαι καλα μπορει να γινει και εξομαλυνση της εικονας.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stabill

• Stabill
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
25/03/2020 01:00 - 26/03/2020 13:00 #46036 από Stabill

m.dov έγραψε: Στο ebay βλεπω τιμες με 400+ η 1000+ ευρω.

Καλά, το συγκεκριμένο δεν συζητιέται, το είχα ψάξει κι εγω παλιότερα...

A, βρήκα και αυτό το video...

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 7.213 δευτερόλεπτα