The A500 Mini (Amiga 500) 35 Χρόνια Μετά

• orfeas
  • Το Άβαταρ του/της orfeas Συντάκτης θέματος
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
07/04/2022 19:06 #48095 από orfeas
The A500 Mini (Amiga 500) 35 Χρόνια Μετά δημιουργήθηκε από orfeas
Καλησπέρα σε όλους τους Ρετρό,
Είμαι στην πολύ ευχάριστη θέση να μοιραστώ μαζί σας την "καινούργια" A500 Mini. Μία, ας μου επιτραπεί η έκφραση, Amiga απο το παρελθόν.
Ακριβώς 35 χρόνια πριν, στην Ολλανδία, τον Απρίλιο του 1987 παρουσιάστηκε η πανέμορφη Amiga 500 και διέλυσε (κυριολεκτικά) τον τότε κόσμο των υπολογιστών.
Σήμερα, 07 Απριλίου 2022 μας ήρθε επίσημα, απο τα παιδιά του Πλαισίου η A500 Mini. Μία Amiga που (δυστυχώς) δεν θα διαλύσει τον κόσμο των υπολογιστών, μιας και τα γραφικά και τα standards είναι τρομερά υψηλά, αλλά...
... θα μας ταξιδέψει 35 χρόνια πίσω. Θα μας γυρίσει εκεί που παιδιά κατεβαίναμε στην Στουρνάρα να αγοράσουμε παιχνίδια (είτε γνήσια, είτε αντίγραφα) και μετά να πάμε στους φίλους μας και να παίξουμε ή να έρθουν εκείνοι σε εμάς. Τότε που για να κερδίσεις σε κάθε παιχνίδι έπρεπε να έχεις ικανότητες και όχι να είναι ταινία.
Έρχεται λοιπόν σήμερα στα χέρια μας και με απεριόριστη χαρά μοιραζόμαστε με εσάς αυτό που δεν μπορούσαν, μπορούσαμε (βάζω και εμένα μέσα) να αποκτήσουμε.
A500 Mini (2022) 

Από το ΠΛΑΙΣΙΟ, προπαραγγελία 30/08/2021

Πολύ καλό πακετάρισμ και νά το πανέμορφο κουτάκι.

Επειδή δεν είχα Amiga 500 με κουτί η συγκίνηση είναι μεγάλη.
Πολύ καλή ποιότητα στο χαρτόνι και γύρω απο το κουτί όλες οι πληροφορίες για το περιεχόμενο.
Σκίζουμε την διαφανής ασφάλεια και το ανοίγουμε

Ένα όμορφο διαφανές πλαστικό πάνω από την μικρή μας A500, ακριβώς όπως και στον C64.
Βγάζοντάς το (χωρίς την δυσκολία που είχε ο C64 στην συσκευασία του), παίρνουμε στα χέρια μας την πανέμορφη A500 Mini.

Έχει γίνει καταπληκτική δουλειά σε ότι αφορά το χρώμα, τα κουμπιά και το σχήμα της Amiga 500. Όλα είναι πανομιότυπα (εκτός του μεγέθους).
Μέχρι και το Floppy Disk Drive υπάρχει αλλά σαν σχέδιο. Στο σημείο που υπήρχε το σκαλισμένο στην Amiga 500 v1.2 σήμα της Commodore και στη Amiga 500 v1.3 το μεταλλικό σήμα, τώρα υπάρχει ένα σήμα, κομμάτι της μπάλλας που χρησιμοποίησε η Amiga στο πρώτο της demo (amiga bouncing ball) σαν λογότυπο. Τα κουμπιά φυσικά δεν είναι λειτουργικά (όπως και στον C64) αλλά είναι τόσο όμορφα που σου κάνει αίσθηση να τα χαϊδεύεις.

Κάτω απο την A500, δύο κόκκινα κουτάκια που περιέχουν το ποντίκι και το joypad αντίσοιχα καθώς και τα καλώδια του HDMI και της τροφοδοσία USB σε Type-C.

Όλα τόσο προσεγμένα και τόσο ποιοτικά που θα έλεγε κανείς ότι πρόσθεσαν και την αγάπη του μαζί με την διάθεση που είχαν για να ξαναζωντανέψουν το "όνειρο".
Όλα είναι τόσο όμορφα, τόσο καθαρά και τόσο μπέζ. Τόσο μπέζ που πραγματικά σε κάνει να ξεχνάς τα μαύρα, κορακί Computers/Laptops που βγαίνουν τώρα πιά.

Νομίζω ότι η μαμά Amiga 500 μπορεί πια να λέει ότι είναι πραγματικά ισάξιο του μεγάλου ονοματός της.

Η ώρα τηε σύνδεσης έφτασε και το μόνο που χρειαζόμαστε είναι ένα τραπεζάκι, μία τηλεόραση με HDMI και ένα φορτιστή USB.

Οι θύρες πίσω απο την A500 Mini: Type-C, HDMI, 3x USB (classic)
Εδώ θα πρέπει να τονίσω ότι το ποντίκι της A500 Mini είναι οπτικό και όχι με μπίλια.
Και το ποντίκι και το joypad μπορούν να συνδεθούν σε Computer με USB θύρα και να είναι λειτουργικά.
Η ποιότητα των πλαστικών είναι άριστη και δίνει φοβερή αίσθηση όταν το χειρίζεσαι.

Ξεκινώντας την A500 Mini (πατώντας τον διακόπτη πίσω της) μας φέρνει το λογότυπο σε κόκκινο φόντο και αμέσως μετά μας βάζει σε ένα μενού για να παραμετροποιήσομε το μηχάνημα. Αυτό γίνεται μόνο την πρώτη φορά.
Αμέσως μετά μας βάζει στο γνωστό carousel. Εκεί θα συναντήσουμε τα 25 προεγκατεστημέμα παιχνίδια της.
Αυτά είναι:
Alien Breed 3D (1995)
Alien Breed: Special Edition 92 (1992)
Another World (1992)
Arcade Pool (1994)
ATR: All Terrain Racing (1995)
Battle Chess (1988)
Cadaver (1990)
California Games (1988)
Dragon’s Breath (1990)
F-16 Combat Pilot (1989)
Kick Off 2 (1990)
Paradroid 90 (1990)
Pinball Dreams (1992)
Project-X: Special Edition 93 (1993)
Qwak (1993)
Simon The Sorcerer (1993)
Speedball 2: Brutal Deluxe (1990)
Stunt Car Racer (1989)
Super Cars 2 (1991)
The Chaos Engine (1994)
The Lost Patrol (1990)
The Sentinel (1988)
Titus The Fox (1992)
Worms: The Director’s Cut (1996)
Zool: Ninja Of The ‘Nth’ Dimension (1992)

Αυτή είναι μία μικρή παρουσίαση, μία νοσταλγία για όλους εμάς που εκτιμάμε όλα τα Ρετρό.
Η Amiga ήταν και θα είναι ένα ΥΠΕΡΟΧΟ μηχάνημα που πάντα ήταν δίπλα μας και μέσα στην καρδιά μας.
Βέβαια χρονικά ταυτίστηκε με τα παιδικά μας χρόνια.
Βοήθησε να γίνουν πολλές φιλίες αλλά και ηρωικοί καβγάδες γύρω από τα παιχνίδια της.

Τι άλλο να πώ, νομίζω ότι εσείς και το εννοώ, ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ξέρετε καλύτερα. Ο καθένας με τον δικό του τρόπο την Amiga.

Καλή συνέχεια και πολλά παιχνίδια.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, stabill, spyros.s, kerkyra2007, XLV, jimn, george, supacoopa, Dark_Knight, ZAFIRIX, ZZR1400, RainStormRkr, Rick_Dangerous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• stabill
  • Το Άβαταρ του/της stabill
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
07/04/2022 22:09 #48096 από stabill
Απαντήθηκε από stabill στο θέμα The A500 Mini (Amiga 500) 35 Χρόνια Μετά
Υπέροχη παρουσίαση, απίστευτη νοσταλγία, αλλά νιώθω λίγο παράξενα...

Κάτοχος αυτού του καταπληκτικού μηχανήματος από τον Οκτώβρη του 1989, ένιωσα σαν να άνοιγα εγώ το κουτί της mini Amiga, όπως έκανα τότε με την "μεγάλη" , αλλά από την άλλη ήταν σαν να μην βρήκα το ίδιο μηχάνημα μέσα...

Σαν να μην ήταν ΕΚΕΙΝΗ η μεγάλη αγάπη, αλλά κάποια που έμοιαζε...
Μην δίνετε πολλή σημασία, τα ψυχολογικά μου μιλάνε τωρα!

Α, να χαθείτε, με συγκινησατε! Amiga for ever!

Ορφέα σ'ευχαριστουμε!

• jimn
  • Το Άβαταρ του/της jimn
  • Platinum Member
  • Platinum Member
Περισσότερα
07/04/2022 22:46 #48097 από jimn
Απαντήθηκε από jimn στο θέμα The A500 Mini (Amiga 500) 35 Χρόνια Μετά
Αντε αύριο να πηγαίνουμε προς το πλαίσιο σιγά σιγά :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Mike Drosos

• Mike Drosos
  • Το Άβαταρ του/της Mike Drosos
  • Premium Member
  • Premium Member
  • ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΗ...
Περισσότερα
08/04/2022 09:52 #48099 από Mike Drosos
Απαντήθηκε από Mike Drosos στο θέμα The A500 Mini (Amiga 500) 35 Χρόνια Μετά
Αν ειναι σαν το c64 mini μην κανεις τον κοπο.. ειναι πολυ κατωτερα του ονοματος κ της ποιότητας των αυθεντικών!!! Το λειτουργικό τους κακοφτιαγμενο, δε παιζεις 2πλο για κανενα λογο κ επισης το joystick του c64 tragic... * παντα μιλω για την c64 mini εμπειρία!! Το αλλο δε το'χω δει καθολου αλλα.. ειμαι απαισιοδοξος..
Θεωρω πως στις δοκιμες τέτοιων μηχανηματων πρέπει να'ναι ψηλα ο πηχης κ οχι απλα να δακρύσει απο χαρα καποιος επειδή γράφει c64 ή Amiga...

• chdlee
  • Το Άβαταρ του/της chdlee
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
08/04/2022 10:47 #48100 από chdlee
Απαντήθηκε από chdlee στο θέμα The A500 Mini (Amiga 500) 35 Χρόνια Μετά
Ευχαριστούμε πολύ Ορφέα για την όμορφη παρουσίαση της Amiga 500 mini και εύχομαι να είναι καλόπαιχτη!
Μπορεί να μην είχα αποκτήσει την εποχή εκείνη Amiga, αλλά πάντα ήμουν και είμαι εκτασιασμενος από τις δυνατότητες που έχει αυτό το μηχάνημα. Όταν ο Φώτης μου έδωσε την ευκαιρία να έχω κι εγώ μια Amiga 500, μαζί και με τη δική σου συνδρομή με το service που της έκανες και με το ποντίκι που μου έδωσε ο Κώστας, χάρηκα πάρα πολύ που επιτέλους μπόρεσα και λειτούργησα ένα τέτοιο θρύλο των υπολογιστών! Φαντάζομαι ότι και η έκδοση αυτή της Amiga 500 mini θα προσφέρει τις ίδιες συγκινήσεις στους παλιούς χρήστες και γνώστες του μηχανήματος, αλλά και στους νέους χρήστες που θα έχουν την δυνατότητα να το αποκτήσουν! 

80s resurrection

• spyros.s
  • Το Άβαταρ του/της spyros.s
  • Platinum Member
  • Platinum Member
Περισσότερα
08/04/2022 11:19 #48101 από spyros.s
Απαντήθηκε από spyros.s στο θέμα The A500 Mini (Amiga 500) 35 Χρόνια Μετά
Σ' ευχαριστούμε για την όμορφη παρουσίαση...Πραγματι νιωθουμε όλοι ενα τσιμπημα στην καρδια μας οταν βλεπουμε κατι τετοιο, πόσο μάλλον oταν ανοιγουμε το κουτι της δικής μας αμίγκα! :) Σε νιώθουμε λοιπόν φίλε Ορφέα!!!

Το ερώτημα εδώ είναι το εξής: Να ρισκάρω να αγοράσω αυτή ή να περιμένω για την αναμενόμενη ( ;;;;; ) the amiga 500 maxi;
Για μενα πρέπει να εχουν φυσικο πληκτρολόγιο ακόμα και αν δεν το χρησιμοποιήσω ποτέ ενώ φυσικά θα ήθελα και εναν προαιρετικό αντάπτορα για να συνδέσω τα joystick του ανερούση!!! Ξέρω ότι φτιαχνει καποιος στον Καναδα τετοιο και δεν ξερω αν το κανουν και στην Ευρωπη άλλοι...
Αυτός είναι ο λόγος που δεν θα έπαιρνα επίσης το c64mini (που κανει 40€ στην τελικη) αλλά και που με τα σημερινα δεδομένα σκέφτομαι να πάρω το c64maxi κάποια στιγμή. (αν το βρω διαθέσιμο τότε).

(Θα μου πείτε ότι μπορώ να βάλω εξωτερικο πληκτρολόγιο από πισι... ορθό αλλά θα χάσω την θυρα usb ετσι... )
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Mike Drosos

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
08/04/2022 14:52 #48102 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα The A500 Mini (Amiga 500) 35 Χρόνια Μετά
Πολύ ωραία η παρουσίαση Ορφέα, ευχαριστούμε!

Καλόπαιχτο και καλό λιώσιμο :)

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
08/04/2022 17:09 #48105 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα The A500 Mini (Amiga 500) 35 Χρόνια Μετά
ΩΩΩΩΩ μεγιές ρε φίλε, το περίμενες πως και πως, καλόπαικτο
Τα έχουμε πει και τηλεφωνικά, δεν τρελαίνομαι με κάτι τέτοια, αλλά αμα εσυ βγάζεις γούστα, χαίρομαι για σένα 

• Dark_Knight
  • Το Άβαταρ του/της Dark_Knight
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
08/04/2022 21:01 - 08/04/2022 21:03 #48107 από Dark_Knight
Απαντήθηκε από Dark_Knight στο θέμα The A500 Mini (Amiga 500) 35 Χρόνια Μετά
Καλοριζικη και καλοπαιχτη! Πολυ ωραια πινελια το χειριστηριο τυπου cd32.

Και η δικη μου αποψη συγκλινει προς αυτη του nkary, αλλα δεν μπορω να αγνοησω την σημασια στις λεπτομερειες που παντα ειναι ευχαριστη.

Ενα μεγαλο θετικο με αυτες τις κυκλοφοριες ειναι οτι πλεον εχουμε ενα δειγμα για το κανονικο χρωμα που πρεπει να εχουν τα μηχανηματα οταν κανουμε retrobright! 

• orfeas
  • Το Άβαταρ του/της orfeas Συντάκτης θέματος
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
09/04/2022 10:20 #48109 από orfeas
Απαντήθηκε από orfeas στο θέμα The A500 Mini (Amiga 500) 35 Χρόνια Μετά
@ spyros.s

Καλημέρα,
Την ίδια ερώτηση έκανα και στον ευατό μου όταν κυκλοφόρησε ο C64 Mini. Αρχικά το αγόρασα και ασχολήθηκα μαζί του. Ήταν (και είναι) πολύ όμορφο μηχανάκι. Λειτουργικότατο και με ένα USB εξωτερικό πληκτρολόγιο έκανες την δουλειά σου (εάν χρεαιζόταν κάπου). Παρόλο που έχω Commodore 64 μου μπήκε το μικρόβιο της αγοράς του C64 Maxi. Φυσικά όπως είναι λογικό δεν έβρισκα πουθενά. Δεν το έδεσα κόμπο, είπα εάν βρεθεί μπροστά μου ίσως και να το ξανασκεφτώ. Κάποια στιγμή βρέθηκε ένα σε καλή (προσιτή) τιμή και το αγόρασα. Σου δίνει μία άλλη αίσθηση αλλά στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου υπάρχει η αλήθεια ότι είναι ένα σύγχρονο emulation. ΜΑ θα μου ΠΕΙΤΕ... ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ μετά από 35-40 χρόνια να ξαναβγεί το παλαιό; Η τεχνολογία προχωράει. ΚΑΙ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΤΕ !!!!
Δεν άλλαξε λοιπόν κάτι και να σας πώ πιό πολύ ανοίγω από το κουτί του τον C64 Mini παρά τον C64 Maxi.
Πάμε λοιπόν πίσω στην Amiga. H A500 Mini είναι τρομερά όμορφη, πολύ καλή και προσεγμένη (στην λεπτομέρια) δουλειά. Φοβερά γρήγορη και παρόλο που τα γραφικά είναι με pixels η εικόνα είναι κρύσταλλο. Σου έχει μία ωραία αίσθηση να ξαναπαίξεις τα παλαιά παιχνίδια.
Προς Θεού, δεν κάνω διαφήμιση της A500. Απλά σας μεταφέρω το πως αισθάνομαι με αυτό το μηχανάκι.
Δεν μπορώ, ούτε μου επιτρέπεται να κάνω κουμάντο με την τσέπη του καθενός.
Σέβομαι ότι ο καθένας κάνει το κουμάντο του και ότι δεν είμαστε πια παιδιά αλλά έχουμε όλοι μας (πιά) υποχρεώσεις και οικογένειες.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee, spyros.s, george

• stabill
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
13/06/2022 15:37 - 13/06/2022 15:38 #48339 από stabill
Μετα την παρουσιαση που καναμε παρεα με τον Console Hunter (aka Νικος)...

www.retrocomputers.gr/forum/commodore-am...rocomputers-gr#48338

...ψάχτηκα λίγο για το πως μπορουν να μπουν επιπλεον παιχνιδια στο μηχανημα αυτο (εννοειται μεσω usb stick, δεν αναφερομαι σε χακαρισματα και αλλα τετοια). Και είναι πανευκολο!

Δειτε εδω:

1.      Πρώτα απ'όλα, το στικακι θα πρεπει να είναι φορμαρισμενο σε fat32

2.      Στο retrogames.biz/support/thea500-mini/whdload/ κατεβάζουμε το αρχειο που βρισκεται εκει και το αποσυμπιεζουμε. Στο στικακι θα πρεπει να υπαρχει ενας φακελος THEA500

3.      Στο www.mediafire.com/file/wsylgisdublfnq3/W...dkey=wsylgisdublfnq3 κατεβαζουμε το whdload. Στο στικάκι μετα την αποσυμπιεση θα πρεπει να υπαρχει ο φακελος WHDLoad καθως και το WHDLoad.info

4.      Τα games θα πρεπει να ειναι σε μορφη .lha (το αντιστοιχο .zip της Amiga). OXI αποσυμπιεσμενα, ΔΕΝ θα τα βλεπει.

5.      Δεν θα σας πω από που θα βρειτε τα games!!! Θα πρεπει να δημιουργησετε εσεις την whdload μορφη, χρησιμοποιωντας τις original δισκετες σας!!! (ναι, τι?)

Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

• Alex-Bubbler-Leo
  • Το Άβαταρ του/της Alex-Bubbler-Leo
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
16/06/2022 12:39 #48349 από Alex-Bubbler-Leo
Απαντήθηκε από Alex-Bubbler-Leo στο θέμα The A500 Mini (Amiga 500) 35 Χρόνια Μετά
Όσοι ενδιαφέρεστε να προσθέσετε παιχνίδια τσεκάρετε το λινκ:
github.com/emuchicken/pandory-a500

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": supacoopa

• supacoopa
  • Το Άβαταρ του/της supacoopa
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
18/06/2022 15:02 #48354 από supacoopa
Απαντήθηκε από supacoopa στο θέμα The A500 Mini (Amiga 500) 35 Χρόνια Μετά
Υπαρχει τροπος να φαινονται τα extra παιχνιδια που βαζουμε σε USB, με την ιδια μορφη οπως τα ενσωματωμενα - δηλαδη να εχουν εξωφυλλο κλπ;

• stabill
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
18/06/2022 15:59 #48355 από stabill

Υπαρχει τροπος να φαινονται τα extra παιχνιδια που βαζουμε σε USB, με την ιδια μορφη οπως τα ενσωματωμενα - δηλαδη να εχουν εξωφυλλο κλπ;

Aυτο δεν το εχω ψαξει ακομα, αν ξερει ο Ορφεας ας μας πει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": supacoopa

• stabill
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
19/06/2022 11:01 #48356 από stabill

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.369 δευτερόλεπτα