Νέο free-open source firmware για gotek

• kokkiklhs
  • Το Άβαταρ του/της kokkiklhs Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
31/07/2017 18:47 #39968 από kokkiklhs
Νέο free-open source firmware για gotek δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Αυτό το είδαμε όλοι;
github.com/keirf/FlashFloppy

Φαίνεται πως μάλλον σφύριξε λήξη για το Cortex Amiga (το δωρεάν firmware του Hervé Messinger που για πολύ καιρό έλυσε τα χέρια στους αμιγκάδες, με τους όποιους συμβιβασμούς) και οσονούπω θα σφυρίξει και για το "πληρωτό" HxC firmware του γάλλου με το γνωστό 10ρικο και προβληματικό/μετ'εμποδίων φλασάρισμα...

Εύγε και πάλι εύγε, ας ελπίσουμε ότι το project θα εξελιχθεί, θα παραμείνει ζωντανό και δε θα έχει την ίδια κατάληξη με αυτό του Hervé (χίλια δίκια είχε που ξενέρωσε και εγκατέλειψε ο άνθρωπος), όπου διάφοροι εξυπνάκηδες "αετονύχηδες" αγόραζαν με 15-20 ευρώ γκοτεκάκια από τον κινέζο, τα φλασάριζαν τσαμπέ (1 λεπτού διαδικασία, κυριολεκτικά), τους κόλλαγαν και κάνα κιτς/καραγκιοζένιο ψευτο-αμίγκα αυτοκόλλητο και τα πουλούσαν για 50+ ευρώ στην αρχή (μετά έπεσε η ταρίφα λόγω... υψηλού ανταγωνισμού)... :wtf: :bash:

:drinks:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• kokkiklhs
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
23/04/2019 17:10 #44603 από kokkiklhs
Απαντήθηκε από kokkiklhs στο θέμα Νέο free-open source firmware για gotek
Χμμμμ, καλά θυμόμουν ότι είχα ανοίξει θέμα πριν πολύ καιρό, αλλά πέρασε απαρατήρητο, όπως φαίνεται...
Λοιπόν, για να μην ανοίγω καινούργιο, χρειάζομαι βοήθεια από τους απανταχού αμστραντάκηδες... :P

Ναι, ναι, σωστά διαβάσατε, αποφάσισα να ασχοληθώ με 6128... μέρες που είναι, είπα να δείξω λίγη... συμπάθεια προς αυτά τα μισητά μηχανήματα.. :D

Το ερώτημα είναι:
Έχει κανείς όρεξη να κάνει ένα σύντομο tutorial για χρήση 6128 σε μοντέρνα τηλεόραση και αντικατάσταση του εσωτερικού floppy με flashfloppy και gotek?
Εννοώ, από το τι πρέπει να προσέξουμε στην κατασκευή καλωδίου scart και στην εξωτερική τροφοδοσία, μέχρι τι γίνεται με το φλασάρισμα του gotek και την αντικατάσταση της καλωδιοταινίας .

Με ενδιαφέρει κυρίως να δω αν κάποιος έχει κάνει ήδη το εγχείρημα ολοκληρωμένο και μόνος του (από το "απέκτησα ένα ξερό πληκτρολόγιο 6128, μέχρι το συνδέω στην LCD τηλεόρασή μου και φορτώνω από diskimages), και να βοηθήσει για να αποφύγουμε "κακοτοπιές", σίγουρα θα υπάρχουν παγίδες στη φαινομενικά απλή και εύκολη διαδικασία...

:drinks:

• jimn
  • Το Άβαταρ του/της jimn
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
23/04/2019 22:10 - 23/04/2019 22:18 #44604 από jimn
Απαντήθηκε από jimn στο θέμα Νέο free-open source firmware για gotek
Στο θέμα τροφοδοσίας θα χρειαστείς 2 εξωτερικά τροφοδοτικά dc Δημήτρη, ένα 12ν 0,5A και ενα 5ν 1,7Α
Προσοχή τώρα στην πολικότητα, στο 12ν το + πάει από έξω και το - μέσα
Στο 5ν το ανάποδο, το - έξω και το + μέσα
Για το καλώδιο εικόνας έχω ένα χειροποίητο σχέδιο, να δω πως θα το ανεβάσω για να γίνει κατανοητό γιατί είναι πολύ μπακαληστικο

Δες και ενα βιντεάκι του Δημήτρη εδώ

• kokkiklhs
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
24/04/2019 08:27 #44605 από kokkiklhs
Απαντήθηκε από kokkiklhs στο θέμα Νέο free-open source firmware για gotek
Μητσάρα ευχαριστώ για τις συμβουλές!!
Απλώς να επισημάνω ότι τα 12v δε χρειάζονται, αν δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί το 3'' φλοπάκι...
Επίσης, για τα 5v έχω να παρατηρήσω ότι ενώ ΟΛΟΙ λένε πως χρειάζονται 2Α ή και περισσότερα, το δικό μου έπαιξε μια χαρά (και για πολλή ώρα) με τροφοδοτικό του 1Α... βέβαια είχα αποσυνδέσει το φλόπυ, οπότε δεν υπήρχε κατανάλωση ρεύματος από εκεί (όσοι βάζουν 3.5'' προφανώς θα χρειάζονται περισσότερα Α στα 5v...), δεν ξέρω όμως τι γίνεται με το gotek, που ασφαλώς θα έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση...

SCART καλώδιο έχω ήδη φτιάξει, με σχέδιο από το CPCWiki, αλλά ενώ παίζει καλά σε παλιά CRT, σε LCD μου δίνει σκούρα γκρίζα εικόνα με μετακινούμενες οριζόντιες γραμμές... ξέρει κανείς κάποιο τσεκαρισμένο σχέδιο που παίζει σε οποιαδήποτε συσκευή;

Σχετικά με την αντικατάσταση καλωδιοταινίας, τι κάνουμε; Προσπάθησα να βγάλω την παλιά αλλά φαίνεται λες κι είναι κολλημένη στη μεριά της πλακέτας, φοβάμαι μη γίνει καμιά ζημιά. Ξέρει κανείς κάνα κόλπο για να βγει εύκολα; Και με την 34pin τι ακριβώς μετατροπές χρειάζονται για να παίξει το gotek? Και για το φλασάρισμά του με FlashFloppy, χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο στο σετάρισμα για Amstrad? Η διαδικασία είναι όπως βλέπω ακριβώς η ίδια με αυτή που κάνουμε για Amiga, δεν έχω καταλάβει όμως αν θέλει κάτι μετά, στα configuration files...

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.116 δευτερόλεπτα