Παλιες δισκετες του ms dos 6.22

• ccypruss000
  • Το Άβαταρ του/της ccypruss000 Συντάκτης θέματος
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
19/01/2021 12:29 #46970 από ccypruss000
Παλιες δισκετες του ms dos 6.22 δημιουργήθηκε από ccypruss000
Καλησπερα σας βρηκα και αγορασα 40 ευρω αυτα τα δυο τα πραγματα εδω ειναι το ms dos 6.22 σε δυο δισκετες μαζι με το κουτακι του αυθεντικες originals:

Το θεμα μου εμενα ειναι πως ναι τις διαβαζει ενας παλιος υπολογιστης που εχω ακομη με οδηγο δισκετας (drive floppy) ο οποιος τα εφτησε και τον αντικαταστασα με ενα αλλο "νεο" οπου ειχα απο ενα δευτερο ιδιο υπολογιστη. Τις διαβαζει λοιπον αλλα οταν πηγαινω να τις κανω image με το winimage μου πεταει ενα τετοιο error: Disk Error On track 0 head 0 error in reading. Επειδη δεν ειμαι τοσοοοοοο αρχαιος οσο θελω να δειχνω οτι ειμαι σκεφτομαι:
1) Μπορει να χαλασε με την παροδο του χρονου και ισως γι αυτο δεν δουλευουν ;
2) Μπορει να μην αντεξαν τις τοσες κρυες μερες και νυχτες του χειμωνα και να χαλασε ο δισκος αναγνωσης τους ;
3) Διαβαζονται τα αρχεια τα δειχνει στον υπολογιστη μου ομως δεν μπορωωωωω να τα κανω ουτε copy paste κλασσικα αλλα ουτε και με το προγραμμα winimage να τα παρω για να τα μετατρεψω σε ψηφιακα. Αρα πηγαν χαμενα τα 40 μου ευρω ;

Ειμαι μανιακος Retromania και υπολογιστων με τις παλιες εκδοσεις των windows και office στην ελληνικη μας γλωσσα κυριως. Οποιος εχει παλια cds των windows και office ή αρχεια isos imgs ας μου στειλει μηνυμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
19/01/2021 23:04 #46982 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Παλιες δισκετες του ms dos 6.22
Εαν στο ίδιο drive διαβάζει και αντιγράφει σωστά άλλες δισκέτες, τότε δυστυχως μάλλον έχουν θέμα οι δισκέτες σου που προφανώς λόγω των πολλών ετών στην "πλάτη" τους μπορεί να έχουν απομαγνητιστεί κάπως ή να έχουν απλά φθαρεί με το πέρασμα του χρόνου.

Προσπάθησε να κάνεις έλεγχο με το chkdsk μήπως βρει λάθη και τα διορθώσει και δουλέψει μετά.

Για να το κάνεις αυτό, τρέξε το cmd από το Run των windows ώστε να σου ανοίξει ένα παράθυρο με γραμμή εντολών και δώσε για εντολή την CHKDSK A: /F και καλή επιτυχία.
Μπορείς να δεις και log / report των αποτελεσμάτων από την εκτέλεση της εντολής αν δώσεις για εντολή την CHKDSK A: /F >CKDK.TXT όπου στο αρχείο CKDK.TXT θα δεις όλες τις λεπτομέρειες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.185 δευτερόλεπτα