Ερωτηση για τα windows 95

• hotdog
  • Το Άβαταρ του/της hotdog Συντάκτης θέματος
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
19/10/2021 12:59 #47706 από hotdog
Ερωτηση για τα windows 95 δημιουργήθηκε από hotdog
Καλησπερα σας παιδια επεσε στα χερια μου ενα cd των windows 95 (1997 με υποστηριζη USB) ισως το τελευταιο πριν κυκλοφορησουν τα windows 98 το 1998.
Θα ηθελα να ρωτησω επειδη γραφει στην θηκη του PAN EUROPE υπαρχει καποια διαφορα με την γνωστη αγγλικη εκδοση που κυκλοφορησε εκεινη την εποχη ; Και τι σημαινε το pan europe ; πως μπορουσε καποιος να τα κανει ελληνικα ολα τα μενου αφου η εκδοση αυτη της pan europe ειναι και αυτη στα αγγλικα ;

Ειμαι μανιακος Retromania και υπολογιστων με τις παλιες εκδοσεις των windows και office στην ελληνικη μας γλωσσα κυριως. Οποιος εχει παλια cds των windows και office ή αρχεια isos imgs ας μου στειλει μηνυμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• konc
  • Το Άβαταρ του/της konc
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
19/10/2021 18:21 #47707 από konc
Απαντήθηκε από konc στο θέμα Ερωτηση για τα windows 95
H Pan European είναι η αγγλική έκδοση με υποστήριξη για επιπλέον γλώσσες (Russian, Bulgarian, Byelorussian, Ukrainian, Greek, Albanian, Polish, Croatian, Czech, Hungarian, Romanian, Slovak, Slovenian, Turkish). Στα 3.1 λεγόταν "Windows 3.1 for Central and Eastern Europe", το αντίστοιχο στα 95 είναι η Pan European.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary

• hotdog
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
19/10/2021 21:38 - 19/10/2021 21:39 #47713 από hotdog
Απαντήθηκε από hotdog στο θέμα Ερωτηση για τα windows 95

H Pan European είναι η αγγλική έκδοση με υποστήριξη για επιπλέον γλώσσες (Russian, Bulgarian, Byelorussian, Ukrainian, Greek, Albanian, Polish, Croatian, Czech, Hungarian, Romanian, Slovak, Slovenian, Turkish). Στα 3.1 λεγόταν "Windows 3.1 for Central and Eastern Europe", το αντίστοιχο στα 95 είναι η Pan European.

Καλησπερα μαλιστα δηλαδη αυτη η εκδοση υποστηριζε ελληνικους χαρακτηρες ; τι το διαφορετικο ειχε δηλαδη ;

Ειμαι μανιακος Retromania και υπολογιστων με τις παλιες εκδοσεις των windows και office στην ελληνικη μας γλωσσα κυριως. Οποιος εχει παλια cds των windows και office ή αρχεια isos imgs ας μου στειλει μηνυμα.

• konc
  • Το Άβαταρ του/της konc
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
19/10/2021 21:57 #47715 από konc
Απαντήθηκε από konc στο θέμα Ερωτηση για τα windows 95
Καλησπέρα, εκτός από τις γλώσσες που υποστήριζε η αρχική Αγγλική έκδοση, υποστήριζε και αυτές που ανέφερα παραπάνω χωρίς να έχει καμία άλλη διαφορά, δεν ξέρω πως αλλιώς να το γράψω.

• JIANOS
  • Το Άβαταρ του/της JIANOS
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
20/10/2021 21:45 #47716 από JIANOS
Απαντήθηκε από JIANOS στο θέμα Ερωτηση για τα windows 95
Δεν ήταν πλήρως εξηλληνισμένο αλλά μπορούσες να γράψεις Ελληνικά είχε το κόμμα για τους δεκαδικούς και την τελεία για τις χιλιάδες (2.125,34) είχε σαν νόμισμα τις δραχμές (τότε δεν υπήρχε το Ευρώ) είχε διάφορα ελληνικα layout πληκτρολογίων, και άλλες τέτοιες ρυθμίσεις που αφορούσαν αποκλειστικά την χώρα μας.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, hotdog

• hotdog
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
21/10/2021 18:02 #47717 από hotdog
Απαντήθηκε από hotdog στο θέμα Ερωτηση για τα windows 95
Οσο ζεις μαθαινεις περισσοτερα σε ευχαριστω πολυ. Αρα αυτες ηταν οι διαφορες τους ;

• JIANOS
  • Το Άβαταρ του/της JIANOS
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
22/10/2021 22:17 #47718 από JIANOS
Απαντήθηκε από JIANOS στο θέμα Ερωτηση για τα windows 95
ΩΩΩΩ ναι!!!

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.143 δευτερόλεπτα