Topic-icon Philips Videopac - Magnavox Odyssey 2

• kokkiklhs
  • Το Άβαταρ του/της kokkiklhs Συντάκτης θέματος
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
22/02/2018 21:19 - 26/02/2018 22:54 #41475 από kokkiklhs
Philips Videopac - Magnavox Odyssey 2 δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Μου κάνει εντύπωση ότι το retrocomputers.gr είναι το ΜΟΝΟ ελληνικό φόρουμ που έχω βρει με ξεχωριστές κατηγορίες για μηχανήματα που θεωρούνται "obsolete", "obscure" κλπ.
Παλιότερα είχα γράψει δυο λόγια για τα Thomson, σήμερα αποφάσισα να γράψω για μία από τις 3 κονσόλες που συμπαθώ, καίτοι δηλώνω σκληροπυρηνικός αντικονσολικός! ;)

Για όσους απορούν ποια είναι τα 3 (και μοναδικά) είδη κονσόλας που μου αρέσουν, τα κατονομάζω αμέσως:
-Pongs ασπρόμαυρα και έγχρωμα πάσης φύσεως και προελεύσεως
-Atari 2600
-Philips Videopac G7000

Μια και δεν είδα λοιπόν καμιά δημοσίευση στην κατηγορία "Odyssey2", υποθέτοντας ότι πολλοί δεν έχουν τέτοιο πράγμα στη συλλογή τους ή ακόμη και δεν το γνωρίζουν καν (οι νεότεροι), είπα να κάνω και πάλι την αρχή.

Magnavox; Τι είναι αυτό;
Η Magnavox είναι μια πάρα πολύ παλιά (υπάρχει ακόμη) αμερικάνικη εταιρεία ανάπτυξης τεχνολογίας και κατασκευής ηλεκτρονικών, με σπουδαία ιστορία. Θυμάμαι σαν πιτσιρικάς είχα δει μερικές -λίγες- φορές αυτό το όνομα σε ραδιόφωνα, πικάπ κλπ. και μου είχε χτυπήσει στο μάτι, απλώς υπέθεσα τότε ότι θα είναι καμιά φτηνή απωανατολίτικη ("ταϊβανέζικες" τις λέγαμε) μάρκα και γι'αυτό δεν είναι γνωστή και δεν πολυκυκλοφορεί.

Να θυμίσω ότι τότε (αρχές '80) στην ελληνική αγορά σε ηλεκτρονικά/hifi μεσουρανούσαν γιαπωνέζικα ονόματα-κολοσσοί, όπως NiViCo/JVC, National, TEAC, Matsushita/Panasonic, Sony, Sanyo, Hitachi, AKAI, Toshiba αλλά και θρυλικές ευρωπαϊκές φίρμες, όπως Telefunken, Thomson, Brandt, Schaub-Lorenz, Nordmende, Salora, ITT, Grundig και φυσικά η πανταχού παρούσα και πασίγνωστη Philips. Η Magnavox δεν πρέπει να ήρθε ποτέ επίσημα στην Ελλάδα, μέσω κάποιας αντιπροσωπείας (ίσως η ελληνική Philips να έφερε κάποια κομμάτια), εξ ου κι η σπανιότητα του ονόματός της.
Πρόσφατα σκαλίζοντας, διάβασα ( για να μην κάνω συνεχώς το σοφό που τα ξέρει όλα από τα γεννοφάσκια του :P ) ότι η Magnavox είναι εκείνη που έφερε ΠΡΩΤΗ τα videogames μέσα στα αμερικάνικα νοικοκυριά από το 1972(!!!) με τη θρυλική κονσόλα Odyssey, η οποία ήταν ένα ασπρόμαυρο pong, που όμως υποστήριζε παραλλαγές με διαφορετικά παιχνίδια, είχε απίθανη υποστήριξη (μέχρι και έγχρωμες πλαστικές διαφάνειες που κολλούσαν στην οθόνη της Α/Μ τηλεόρασης ώστε τα παιχνίδια να φαίνονται χρωματιστά), συνοδευτικά αξεσουάρ και οδηγίες για κάθε παιχνίδι και διάφορα άλλα, άκρως πρωτοποριακά.

Δεν είχαν περάσει παρά 3-4 χρόνια από την εποχή που τα πρώτα arcade videogames έκαναν δειλά-δειλά το παγκόσμιο ντεμπούτο τους στις αμερικάνικες αίθουσες για το ευρύ κοινό, ενώ την ίδια εποχή στην Ελλάδα δεν υπήρχαν καλά-καλά τηλεοράσεις στα σπίτια.
Οι πωλήσεις του Odyssey πήγαν απρόσμενα καλά στις ΗΠΑ, αλλά για λόγους που μόνο η Magnavox γνωρίζει, δεν έγινε άνοιγμα στις αγορές του εξωτερικού και δη προς την Ευρώπη.

Όταν το 1977 έσκασε η βόμβα που ονομάζεται Atari VCS, η παγκόσμια αγορά videogames ταρακουνήθηκε συθέμελα. Μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα (και φυσικά με τη βοήθεια του κατάλληλου μάρκετινγκ) η κονσόλα πούλησε τρελλά παγκοσμίως και μπορούσες να βρεις παιχνίδια για Atari ακόμη και στα... περίπτερα, από τις ΗΠΑ ως το Μπαγκλαντές ( εντάξει, υπερβάλλω :tease: ), αλλά αρκεί να λάβουμε υπ'όψιν μας ότι το όνομα Atari για ΠΟΛΛΑ χρόνια υπήρξε στην Ελλάδα (και αλλού) συνώνυμο του βιντεοπαιχνιδιού για το σπίτι (όπως αντιστοίχως αποκαλούσαμε Datsun όλα τα ανοιχτά pick-up φορτηγάκια, χαχαχα) για να καταλάβουμε πόσο μεγάλη εμπορική επιτυχία σημείωσε τότε η Atari.

...και εγένετο Odyssey2
Η Magnavox μέσα σε όλον αυτό τον κυκεώνα δε μπορούσε να καθήσει με σταυρωμένα χέρια. Μπορούμε να φανταστούμε τις γκριμάτσες φθόνου των "πρωτοπόρων" σχεδιαστών της πρώτης κονσόλας Odyssey όταν είδαν να κυκλοφορεί κάτι εντελώς νέο, πρωτότυπο και φυσικά 1000 φορές καλύτερο από τα -ήδη παρωχημένα- ασπρόμαυρα pongs. Στρώθηκαν λοιπόν στη δουλειά και έφτιαξαν από την αρχή τη δεύτερη, εντελώς νέα γενιά Odyssey, που πήρε το... ευφάνταστο και ευρηματικότατο όνομα Odyssey2! :D

Μια λεπτομέρεια: Στο μεταξύ η Magnavox είχε αγοραστεί (και πλέον έγινε θυγατρική) από το παράρτημα Βορείου Αμερικής της Ολλανδέζικης κολοσσιαίας πολυεθνικής Philips. Εδώ λοιπόν κολλάει και το Videopac: Είναι ακριβώς το ίδιο το Odyssey2 της Magnavox, που στην Ευρώπη και σε κάποιες μεμονωμένες χώρες εκτός, η "μαμά" πλέον Philips προτίμησε να το βγάλει με το δικό της όνομα. Πράγματι, στην ευρωπαϊκή (και φυσικά και ελληνική) αγορά, το όνομα Philips αποτελεί από μόνο του εγγύηση καλής ποιότητας, αξιοπιστίας και είναι ένα όνομα παραδοσιακά πολύ οικείο και αγαπητό στο αγοραστικό κοινό. Κι έτσι προέκυψαν τα μοντέλα G7000 και C52, σε παραλλαγές PAL και SECAM (για Γαλλία και BeNeLux), ενώ σε ορισμένες χώρες της Ευρώπης κυκλοφόρησε και με το όνομα μικρότερων θυγατρικών/συνεργατών της Philips, όπως oι Schneider και Radiola.

Όλα αυτά τα μοντέλα ήταν 100% συμβατά μεταξύ τους (και φυσικά με την Odyssey2), ενώ κάποια είχαν ενσωματωμένο τροφοδοτικό, κάποια εξωτερικό, άλλα είχαν "φυτευτά" στο σώμα της κονσόλας τα καλώδια των joysticks και άλλα τα είχαν αποσπώμενα, με το κλασικό 9pin DSUB βύσμα, επίσης κάποια είχαν διακόπτη on/off και κάποια όχι.

Η νέα κονσόλα βασίστηκε στον 8bit microcontroller (δεν ήταν καν "καθαρός" microprocessor) 8048 της Intel και σαν video/sound chip χρησιμοποιήθηκε το 8244/8245, επίσης της Intel. Και τα δύο ήταν γνωστά και ήδη δοκιμασμένα από arcades της εποχής. Υποστηρίζονταν μέχρι 16 μονόχρωμα hardware sprites με επιλογή από παλέτα 16 χρωμάτων (με ταυτόχρονη εμφάνιση στην οθόνη των 8 από αυτά), ανάλυση 160Χ200 και ένα κανάλι ήχου μαζί με ανεξάρτητη γεννήτρια θορύβου. Η base RAM του συστήματος ήταν 64 bytes για system variables (τήρηση scores κλπ) και 128 bytes για video RAM, ενώ το software ερχόταν σε solid state cartridges (ROM) των 2, 4 ή 8kB. H νέα κονσόλα περιελάμβανε και πληκτρολόγιο (μεμβράνη), ένα πολύ πρωτοποριακό στοιχείο για τα τότε δεδομένα, ενώ προσφερόταν με στάνταρ ζευγάρι joysticks πάρα πολύ ωραίας ποιότητας και άισθησης.

Τα hardware χαρακτηριστικά αυτά σήμερα ασφαλώς φαίνονται αστεία και οπωσδήποτε ήταν υποδεέστερα από αυτά του Atari VCS, όμως για την εποχή ήταν αξιοπρεπέστατα και καθόλου ευκαταφρόνητα.
Το μεγάλο λάθος που πιστεύω ότι έκανε η Magnavox ήταν ότι δεν προσπάθησε να αναπτύξει κάποιο είδος custom chips (όπως έκανε η Atari), αλλά προτίμησε την πολύ πιο εύκολη και οικονομική λύση των έτοιμων off-the-shelf ICs, που όμως περιόριζε και αναλόγως τις δυνατότητες του νέου μηχανήματος και το καθιστούσε ευθύς εξ αρχής σχετικά αδύναμο απέναντι στον ανταγωνισμό. Περίπου ταυτόχρονα κυκλοφόρησε και το Intellivision της Mattel κι έτσι ο ανταγωνισμός έγινε ακόμη πιο σκληρός.
Στον τομέα του μάρκετινγκ επίσης, νομίζω ότι δεν υπήρξε η σωστή διαχείριση.
Το πληκτρολόγιο μάλλον ήταν η "στάχτη στα μάτια" για να προσελκύσει, μαζί με κάνα-δυο ψευτο-εκπαιδευτικές εφαρμογές μια επί πλέον μερίδα αγοραστικού κοινού. Βρισκόμαστε στην εποχή που είχε αρχίσει να συζητιέται σοβαρά στις ΗΠΑ η εισαγωγή της ΙΤ (information technology) στην εκπαίδευση. Στην ουσία δε χρησίμευε σε τίποτε άλλο παρά στην επιλογή παραλλαγών του κάθε παιχνιδιού, αλλά και για να ξεγελάει τους γονείς που δεν ήθελαν να αγοράσουν "ένα ακόμη ακριβό παιχνίδι" για τα παιδιά τους. Θα μπορούσε ωστόσο ΠΡΑΓΜΑΤΙ να αξιοποιηθεί αυτό το πληκτρολόγιο για "σοβαρές" εκπαιδευτικές εφαρμογές και θα μπορούσε επίσης από την αρχή να είχε ενσωματωθεί (ή έστω και να προσφερόταν σαν έξτρα) μια υποτυπώδης γλώσσα προγραμματισμού και η δυνατότητα αποθήκευσης προγραμμάτων σε κάποιο εξωτερικό μαγνητικό μέσο. Αυτό έγινε αργότερα, με το επόμενο μοντέλο του 1983, αλλά πλέον δεν είχε νόημα διότι ήδη κυκλοφορούσαν ένα σωρό "κανονικοί" υπολογιστές σε προσιτές τιμές και με άφθονο software.
Επίσης δεν δόθηκαν σχεδόν καθόλου κίνητρα σε τρίτους κατασκευαστές (όπως π.χ. έκανε η Atari με την Activision και άλλες εταιρείες) να μεταφέρουν ήδη γνωστές από τα arcades επιτυχίες (μόνο το Frogger βγήκε, νομίζω) ή να αναπτύξουν νέο ανεξάρτητο software και μόνο στη δύση του βίου της κονσόλας η Imagic έβγαλε το ΜΟΝΑΔΙΚΟ-ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟ-ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ-ΚΛΑΣΙΚΟ-ΘΡΥΛΙΚΟ Demon Attack και άλλον ένα τίτλο.

Το software λοιπόν έμελλε να περιοριστεί σε μερικές δεκάδες τίτλους, κυρίως αποκλειστικές κυκλοφορίες των Magnavox/Philips και δεν προχώρησε παραπέρα. Να σημειωθεί εδώ ότι τα cartridges των μηχανημάτων αυτών κυκλοφορούσαν σε πολύ ωραίες συσκευασίες με πλαστικό σκληρό κουτί και πάντοτε καλαίσθητο φυλλαδιάκι οδηγιών, επίσης αρκετοί από τους τίτλους, αν και συχνά παρέπεμπαν σε γνωστά σουξέ της εποχής, είχαν κάποια μοναδικά χαρακτηριστικά που δε θα τα βρούμε αλλού.

Δεν κατάφερα να βρω τιμές εποχής από την ελληνική αγορά, για να συγκρίνω, όμως έχω την εντύπωση ότι το Videopac ΔΕΝ ήταν φθηνότερο από το Atari, οπότε κι αυτό το γεγονός ασφαλώς θα έπαιξε καθοριστικό ρόλο για την πορεία του στην αγορά...

Και γιατί λοιπόν να ασχοληθούμε με το Videopac/Odyssey2;
Παρόλο που ήδη διευκρίνισα ότι η κονσόλα λίγο-πολύ υστερούσε ευθύς εξ αρχής σε σχέση με τις ανταγωνιστικές της. δεν παύει να είναι ένα γνήσιο και αντιπροσωπευτικό κομμάτι της εποχής. Η κίνηση των (συχνά χοντροκομμένων) sprites είναι ομαλή και πολύ γρήγορη, επίσης τα πιο πολλά παιχνίδια μέσα στην υπερβολική τους απλότητα είναι εξαιρετικά playable και εθιστικά. Στον τομέα του ήχου νομίζω ότι τα εφέ των παιχνιδιών είναι εξαιρετικά και παραπέμπουν απ'ευθείας στα arcades της εποχής, με απόκοσμους και γνήσια "εξωγήινους" ακατέργαστους, αλλά άκρως δισκεδαστικούς ήχους. Η μουσική φυσικά απουσιάζει ολοκληρωτικά από το gameplay, αλλά ποιός έπαιζε "UFO" μετά μουσικής τότε;

Ένα επί πλέον "ατού" ως προς το Videopac (Odyssey2 δεν ήρθαν επισήμως στην Ελλάδα, αν βρέθηκε κανένα στα μέρη μας θα το είχε φέρει κανένας ναυτικός), είναι ότι είχε κυκλοφορήσει αρκετά (και επίσημα, μέσω αντιπροσωπείας Philips) εκείνη την εποχή και στην ελληνική αγορά, οπότε αποτελεί ένα πολύ cult πρώιμο ρετρό αντικείμενο, που συχνά συναντούσες στα ελληνικά σπίτια των αρχών του '80, δεν είναι κάτι ξένο και εξωτικό, είναι κάτι 100% "δικό μας".

Αξίζει να πάρετε μια γεύση σε πρώτη φάση δοκιμάζοντας τον O2EM emulator, για να καταλάβετε τι εστί Odyssey2/Videopac.
Είναι γοητευτικά πρωτόγονο, εγώ προσωπικά το λατρεύω....

Λίγα χρόνια αργότερα (1983) η Philips στην Ευρώπη έβγαλε το βελτιωμένο και αισθητά καλύτερο Videopac Plus (ή G7400), αλλά πήγε άπατο λόγω τεράστιου πλέον ανταγωνισμού και κακής χρονιάς (το '83 ήταν τότε που έγινε το "κραχ" των videogames, λόγω υπερπροσφοράς και μη δυνατότητας απορρόφησης από την αγορά). Επίσης λίγο νωρίτερα, είχε βγει μόνο για την Ευρώπη η κονσόλα G7200, που ήταν το κλασικό G7000 σε "portable" μορφή, με ενσωματωμένη μικρή ασπρόμαυρη οθόνη...

Τελικά γιατί δηλώνεις ότι σου αρέσουν ΜΟΝΟ οι 3 κονσόλες που ανέφερες;
Η απάντηση είναι απλή, και φυσικά αποτελεί 100% προσωπική μου άποψη: Είναι τα 3 είδη κονσόλας που γνώρισα από κοντά σαν παιδί (σε σπίτια φίλων και γνωστών, ποτέ δεν είχα κάποια δική μου), οπότε έχουν συναισθηματική αξία για μένα. Γενικά είμαι κατά της ιδέας "κονσόλα με cartridges" και λόγω κόστους, διότι απλούστατα την ίδια εποχή σχεδόν κυκλοφόρησαν τα πρώτα home micros με τα οποία μπορούσες να δεις άπειρο software σε αντίγραφα για πενταροδεκάρες, επίσης με τη BASIC είχες τη δυνατότητα να ψιλο-μάθεις βασικές αρχές προγραμματισμού και να φτιάξεις/αποθηκεύσεις κάτι δικό σου. Οι κονσόλες ήταν πάντα "ακριβά παιχνίδια" και σε περιόριζαν σ΄αυτό, αν και κατά κανόνα η ποιότητα των παιχνιδιών τους ήταν ανώτερη από αυτή των micros της εποχής (άσε που δεν περίμενες μια βδομάδα να φορτώσουν)...
Επί πλέον, σήμερα πια σε συλλεκτικό επίπεδο, η απόκτηση cartridges τείνει να γίνει πολύ ακριβό χόμπυ (πάντα ήταν, αλλά χειροτερεύει)... επομένως προσωπικά είμαι και θα παραμείνω ες αεί πολέμιός τους, με εξαίρεση αυτές τις 3 που προανέφερα.

Επίλογος
Πιστεύω ότι το Videopac/Odyssey2 αποτελεί ένα πολύ όμορφο κομμάτι αναμνήσεων για όλους όσοι σήμερα είναι στα 40+, επίσης θα είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία αυθεντικού, αρχέγονου videogaming για τους νεότερους, σαν διάλειμμα από το "τετριμμένο" Atari 2600, αλλά φυσικά και από τις σύγχρονες 25πύρηνες, τρισδιάστατες και VR κονσόλες!
Σίγουρα αξίζει μια θέση στις ρετρο-καρδιές μας!!! :)
:drinks:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary, Stabill, glaros, lliont, supacoopa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
23/02/2018 15:49 #41485 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Philips Videopac - Magnavox Odyssey 2
Φοβερό και αυτό το άρθρο σου Δημήτρη, αναλυτικό και ευανάγνωστο, δώσε γνώση στο λαό :)

kokkiklhs έγραψε: Μου κάνει εντύπωση ότι το retrocomputers.gr είναι το ΜΟΝΟ ελληνικό φόρουμ που έχω βρει με ξεχωριστές κατηγορίες για μηχανήματα που θεωρούνται "obsolete", "obscure" κλπ.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια (θυμάμαι τα είχες ξαναπεί για το ίδιο θέμα με τις κατηγορίες σε παλιότερο σου άρθρο εδώ).
Απλά είχα βάλει αναλυτικά τόσες πολλές κατηγορίες όταν έφτιαχνα το site (και κάποιες προστέθηκαν και αργότερα συζητώντας και με την ομάδα) με το σκεπτικό ότι αφού το site το ήθελα να είναι και σαν μια μορφή "online μουσείου" με τις χιλιάδες φωτογραφίες που έχω βγάλει όλων των μηχανημάτων μου για να μπορεί να τα δει ο αναγνώστης με λεπτομέρεια (που τα έχω στην υπογραφή μου εδώ ή και στα μενού με τις Συλλογές) έπρεπε να υπάρχουν και οι αντίστοιχες κατηγορίες ώστε να μπορώ να γράφω τις πληροφορίες για το καθένα ξεχωριστά εκεί ώστε να μην είναι "αχταρμάς" όλα μαζί.
Έτσι ότι μηχάνημα είχα, ή ήταν ακόμα στη wish list μου ή απλά το θεωρούσα κλασικό στο χώρο της πληροφορικής και του gaming, έφτιαχνα και τις ανάλογες κατηγορίες ώστε να υπάρχουν, αφού αργά ή γρήγορα είτε θα αποκτούσα κάποιο μηχάνημα για να το φωτογράφιζα και να το ποσταρω στις αντίστοιχες κατηγορίες ή κάποιος άλλος μπορεί να το είχε αυτός και να το παρουσίαζε ή έστω να ήθελε να γράψει σχετικές πληροφορίες , όπως εσύ τώρα καλή ώρα :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kokkiklhs

• kokkiklhs
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
24/02/2018 09:07 #41488 από kokkiklhs
Απαντήθηκε από kokkiklhs στο θέμα Philips Videopac - Magnavox Odyssey 2
Φώτη σ'ευχαριστώ και για τα εύσημα και για τις διευκρινίσεις!
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι το site name το έβαλα rc για συντομία, όχι για κάναν άλλο λόγο...
:silly:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
24/02/2018 14:05 #41490 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Philips Videopac - Magnavox Odyssey 2
Δημήτρη ωραίο το αφιέρωμα σου, πλέον δύσκολα κάποιος "σπαταλάει" ώρες από τον ελεύθερο χρόνο του για να προσφέρει κάτι στους άλλους.
Την κονσόλα αυτή δηλαδή το Videopac την είχα στα υπόψιν όσο μάζευα υπολογιστές-κονσόλες αλλά εντέλει δεν μου έκατσε.
Αν και διαφημίστηκε Ελλάδα (καλά οι ηθοποιοί γέννημα θρέμμα Έλληνες χαχαχαχα) εγώ δεν την θυμόμουν μικρός εν αντιθέσει με το VCS.
Βέβαια ποτέ δεν συμπάθησα τις κονσόλες (πληκτρολόγιο και ξερό ψωμί) εκτός από το xbox που και πάλι μόνο MAME παίζω χαχαχαχα

• Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
24/02/2018 14:51 #41491 από Fotis_KFOR

kokkiklhs έγραψε: Φώτη σ'ευχαριστώ και για τα εύσημα και για τις διευκρινίσεις!
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι το site name το έβαλα rc για συντομία, όχι για κάναν άλλο λόγο...
:silly:

Το ξέρω Δημήτρη, αλλά βλέπεις η δύναμη της συνήθειας αν δω κάτι να το διορθώσω :dance2:

Αναμένουμε και άλλα ποιοτικά σου άρθρα. Αν θέλεις επί την ευκαιρία που λέγαμε για τις κατηγορίες να γράψεις για κάτι που δεν υπάρχει σχετική κατηγορία πες μου να φτιάξω ότι χρειάζεται γενικά :)

• kokkiklhs
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
24/02/2018 15:45 #41493 από kokkiklhs
Ωραίοι, και ο Νίκος και ο Φώτης!
Ευχαριστώ, παιδιά!!
:)

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
26/02/2018 22:52 #41513 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Philips Videopac - Magnavox Odyssey 2
Καταπληκτικό άρθρο.
Με έκανες να ξεθάψω το 7400 plus μου.

• kokkiklhs
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
02/04/2018 13:13 #41835 από kokkiklhs

glaros έγραψε: Καταπληκτικό άρθρο.

Έπαιξες κάνα καλό παιχνίδι τελικά; Εγώείχα βάλει KC Munchkin (κλασικά) κι έπαιζα, κι από τη χαρά μου, ο ηλίθιος, έβγαλα το cart πριν σβήσω την κονσόλα, καταλαβαίνεις τι έγινε...
:points:
Τώρα είμαι για επισκευή, κάποιο logic IC έχει χαιρετήσει (ελπίζω όχι ο ίδιος ο επεξεργαστής), αλλά ποιος κάθεται να ψάξει! Καλά να πάθω, την πάτησα σαν πρωτάρης!
:banghead:

• kokkiklhs
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
01/06/2018 15:33 #42325 από kokkiklhs

kokkiklhs έγραψε:

glaros έγραψε: Καταπληκτικό άρθρο.

Έπαιξες κάνα καλό παιχνίδι τελικά; Εγώείχα βάλει KC Munchkin (κλασικά) κι έπαιζα, κι από τη χαρά μου, ο ηλίθιος, έβγαλα το cart πριν σβήσω την κονσόλα, καταλαβαίνεις τι έγινε...
:points:
Τώρα είμαι για επισκευή, κάποιο logic IC έχει χαιρετήσει (ελπίζω όχι ο ίδιος ο επεξεργαστής), αλλά ποιος κάθεται να ψάξει! Καλά να πάθω, την πάτησα σαν πρωτάρης!
:banghead:

Τελικά το έφτιαξα, μετά από πολλάαααα βρισίδια και κατάρες και βγαίνει για πούλημα, μια και στο μεταξύ αγόρασα κι άλλο ένα, για να κάνω συγκρίσεις/δοκιμές και να καταφέρω την επισκευή! :D :crazy:

• kokkiklhs
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
11/07/2018 10:49 #42575 από kokkiklhs
...και μερικά εξαιρετικά ports κλασικών παιχνιδιών του Videopac για την Amiga από τον Gary James, γραμμένα σε Blitz Basic
:thumb:

TERRAHAWKS
Εδώ ο παίκτης αποκρούει τα κύματα εξωγήινων σκαφών που στέλνει εναντίον του ο κακός Time Lord, σε ένα knock out, μέχρι τελικής πτώσεως. Μάλιστα το παιχνίδι εξομοιώνει και τα voice effects που είχε το original στο Videopac, εφόσον χρησιμοποιούνταν το "The Voice" add-on (κάτι σαν το speech synthesizer του ΤΙ99/4Α).

KILLER BEES
Εδώ είσαι ένα κοπάδι από κακές, αγριεμένες μέλισσες, που κυνηγάς και τσιμπάς μέχρι θανάτου όποιον βρίσκεις μπροστά σου, αποφεύγοντας ταυτόχρονα τις αντίπαλες, καλές μέλισσες. :D

KC MUNCHKIN
Ίσως ο πιο κλασικός τίτλος του Videopac, ένα εξαιρετικό Pacman clone, στο οποίο κυνηγάς τις τελείες μέσα στην πίστα, κι επίσης η πίστα μπορεί να αλλάζει και/ή να εξαφανίζεται. Ήταν ο τίτλος για τον οποίο τότε η Atari μήνυσε την Philips, αλλά τελικά η Philips κέρδισε τη δίκη! :clap2:

Ο ίδιος δημιουργός, Gary James, έχει φτιάξει φανταστικά ports των 3 αυτών παιχνιδιών για το ZX Spectrum, και επί πλέον και το platformer Pickaxe Pete!
Μια γεύση από το Killer Bees του Spectrum, εδώ:

:thumbup:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary, chdlee

• Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
12/07/2018 17:48 #42577 από Fotis_KFOR
Καλή φάση, κλασικά και σταθερά υπάρχει κόσμος που ασχολείται με το άθλημα εν έτη 2018 (και από 2017 που είδα κάποια video). :cheer:

Για όλα αυτά απαιτείται όρεξη και μπόλικος χρόνος,

• kokkiklhs
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
13/07/2018 08:29 #42580 από kokkiklhs

Fotis_KFOR έγραψε: Καλή φάση, κλασικά και σταθερά υπάρχει κόσμος που ασχολείται με το άθλημα εν έτη 2018 (και από 2017 που είδα κάποια video). :cheer:

Για όλα αυτά απαιτείται όρεξη και μπόλικος χρόνος,

Κι όμως, υπάρχει ακόμη μεγάλο ενδιαφέρον και μου κάνει κι εμένα εντύπωση! Κι όχι μόνο για αυτά, αλλά και για άλλες τέτοιες παλιατζούρες, πέρα από τα mainstream.
Υποθέτω ότι η ρετροκοινότητα έχει μπουχτίσει αναμασώντας τα ίδια και τα ίδια και ψάχνει για νέες διεξόδους. Έτσι παρατηρούνται 2 εκ διαμέτρου αντίθετα φαινόμενα:
α) Καταιγισμός από κάθε λογής νεο-"ρετρό" σαχλαμάρες και γκατζετάκια (όπου η γνώμη μου σχετικά είναι ήδη γνωστή και έχει δημοσιευτεί πολλάκις) και
β) Αναζήτηση προς τα πίσω, σε πιο σπάνια, ασυνήθιστα μηχανήματα και πλατφόρμες για ανάπτυξη λογισμικού. Το συγκεκριμένο προσανατολισμό τον βρίσκω υγιέστατο, μέχρι να αρχίσουν να "μπουκώνουν" κι αυτά τα πεδία, οπότε οι αναζητήσεις μετατίθενται και πάλι.

Το ΠΟΛΥ ελπιδοφόρο (και κουφό, ταυτόχρονα) είναι ότι παρατηρείται ενδιαφέρον από νέα παιδιά (φοιτητές κλπ) για ανάπτυξη software σε πλατφόρμες τις οποίες καν δεν έχουν πιάσει στα χέρια τους (χάρη στα emulators) και οι οποίες είναι πλέον συνήθως αρκετά μεγαλύτερες σε ηλικία από τον προγραμματιστή. :D
Επομένως όταν η δική μας "σειρά" θα αρχίσει να περνάει στην οπισθοφυλακή, είναι πολύ πιθανόν να συνεχιστεί η υποστήριξη, δε μπορώ να φανταστώ καλύτερο σενάριο.

• Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
13/07/2018 16:42 #42584 από Fotis_KFOR

kokkiklhs έγραψε: Το ΠΟΛΥ ελπιδοφόρο (και κουφό, ταυτόχρονα) είναι ότι παρατηρείται ενδιαφέρον από νέα παιδιά (φοιτητές κλπ) για ανάπτυξη software σε πλατφόρμες τις οποίες καν δεν έχουν πιάσει στα χέρια τους (χάρη στα emulators) και οι οποίες είναι πλέον συνήθως αρκετά μεγαλύτερες σε ηλικία από τον προγραμματιστή. :D
Επομένως όταν η δική μας "σειρά" θα αρχίσει να περνάει στην οπισθοφυλακή, είναι πολύ πιθανόν να συνεχιστεί η υποστήριξη, δε μπορώ να φανταστώ καλύτερο σενάριο.

Αυτό όντως είναι κάπως παράξενο (με την καλή έννοια πάντα) επειδή μπορεί ναι μεν και εμείς στις εκθέσεις μας να βλέπουμε ένα μεγάλο ενδιαφέρον από μικρά παιδιά και νέους που δεν πρόλαβαν τα μηχανήματα και τα παιχνίδια να εντυπωσιάζονται και να θέλουν να τα δουν και να μάθουν κυρίως περί retrogaming, αλλά αυτό δεν απαιτεί κόπο / χρόνο κτλ από τη μεριά τους, απλά κάθονται εκεί για μισή άντε μια ώρα και παίζουν διασκεδάζοντας κιόλας, ρωτάνε και κάποια πράγματα μερικές φορές και τέλος.

Ενώ σε αυτή την περίπτωση ναι μεν δεν έχουν προλάβει τα συγκεκριμένα μηχανήματα / παιχνίδια αλλά αποφασίζουν και διαθέτουν το χρόνο τους αλλά και κόπο για να προγραμματίσουν με ότι δυσκολίες έχει ο προγραμματισμός για να φτιάξουν αυτά τα παιχνίδια......

Βέβαια όσο παράξενο και να φαίνεται, δεν παύει να είναι ενθαρρυντικό και ευχάριστο :)

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.655 δευτερόλεπτα