Το RetroComputers.gr στο συνέδριο AthensCon 2019 (14 Νοε 2019)

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η ομάδα του RetroComputers.gr θα λάβει μέρος στο συνέδριο AthensCon 2019 που θα πραγματοποιηθεί στις 30 Νοεμβρίου και 01 Δεκεμβρίου 2019 στο κλειστό γήπεδο Tae Kwon Do (Παλαιού Φαλήρου) και το ωράριο λειτουργίας του συνεδρίου θα είναι από τις 10:30 το πρωί μέχρι τις 22:00 το βράδυ.

Topic-icon Refurbish Nintendo handhelds-To Gameboy Advance του lazarus678

• amiga500fan
  • Το Άβαταρ του/της amiga500fan Συντάκτης θέματος
  • Retro Freak
  • Retro Freak
Περισσότερα
16/04/2015 23:29 - 17/04/2015 00:19 #28618 από amiga500fan
Refurbish Nintendo handhelds-To Gameboy Advance του lazarus678 δημιουργήθηκε από amiga500fan
Συνεχίζω σήμερα με refurbish από Gameboy Advance, το οποίο είναι ελαφρώς μπελαλίδικο σε σχέση με το
gameboy color, λόγω των πολλών parts που έχει. Είναι το 2ο που κάνω αυτό το δίμηνο.Ξεκινάμε....

Το gba του lazarus678 δεν είχε το κλασικό πίσω καπάκι αλλά ήταν εμφανισιακά σε καλή κατάσταση.

Ο πάτερ ήθελε κίτρινο να γίνει δεν γινόταν να μην το βρούμε στο ebay. Tα cases του gba και gba sp είναι
σχετικά φθηνότερα σε σχέση με του color.Εαν το πάρεις σκέτο χωρίς τα κατσαβιδάκια είναι κάτω από 6
ευρώ. Ο Λάζαρος το ήθελε full pack με 9 ευρώ και ορίστε....

Hot Repair New Yellow Full Housing Shell Pack for Nintendo Gameboy Advance GBA
Αγόρασέ το τώρα

Έφτασε σχεδόν ταυτόχρονα με το case του color. Και μια πρώτη γεύση από το πακέτο.....

τα πλαϊνα πλαστικά,τα L/R και ο εξωτερικός διακόπτης on/off ήταν ήδη στην θέση τους...

περιείχε και τα κόκκινα κατσαβιδάκια στην συσκευασία τα όποια δεν φαίνονται στην φώτο.

Συνεχίζουμε ξεβιδώνοντας τις βίδες απο το πρώην case...με το ειδικό κατσαβιδάκι που ήταν στην συσκευασία....

Η κάτω μαύρη βίδα στην μέση θέλει λεπτό σταυροκατσάβιδο.

Αφού μας αποκαλύφθηκαν τα εσώψυχα του πρώτου layer,ξεβιδώνουμε τις 3 βίδες τις πλακέτας αριστερά και δεξιά με σταυροκατσάβιδο και απομακρύνουμε όλα τα πλαστικά που φαίνονται στην φώτο ....
(Όλα τα περιμετρικά πλαστικά τα αφαίρεσα και τα ξανατοποθέτησα για να μην μπερδεύει η φώτο)

Φτάσαμε στο δεύτερο layer!!!Φαίνονται πλέον όλα τα rubber εσωτερικά πλήκτρα που ΔΥΣΤΥΧΩΣ πρέπει να
μπουν από το πρώην ή να αγοραστούν εξτρά μιας και δεν περιέχονται σε νέο case!!!! To μόνο που δίνεται
μαζί με το case είναι το διάφανο εξάρτημα για το led και ο διακόπτης on/off.

Mπορείτε να βγάλετε το Pcb του φορητού από τα κλιπς για να δουλέψετε καλύτερα.

Αφαιρούμε την οθόνη βάζοντας την μύτη ενός ίσιου κατσαβιδιού στο πάνω μέρος της οθόνης 1-2 χιλιοστά..και
σπρώχνοντας ελαφρά προς τα κάτω.ΠΡΟΣΟΧΗ δεν βγάζουμε την οθόνη από κάποιο άλλο σημείο εκτός απο αυτό
μπορεί να γίνει ζημιά και να αχρηστευθεί η οθόνη.

Όπως και στο color ανάμεσα στο inlay της οθόνης και στην οθόνη υπάρχει ένα αυτοκόλλητο διπλής όψης για
να συγκρατεί την οθόνη το οποίο (τις περισσότερες φορές είναι ήδη κολλημένο περιμετρικά της οθόνης) και
θέλει απλά ευθυγράμμιση εαν έχει βγει από την θέση του.

Είμαστε έτοιμοι πλέον να τοποθετήσουμε τα πάντα στο νέο case!!!

Ξεκολλάμε το εσωτερικό αυτοκόλλητο από το lens το οποίο ήταν στην συσκευασία και το τοποθετούμε
εξωτερικά στο κενό.Το εξωτερικό αυτοκόλλητο του lens το αφήνουμε για προστασία. Αλλά καλό είναι να
βγεί προσεχτικά για να ελεγχθεί το lens εαν έχει κάποιο γδάρσιμο το όποιο δεν φαίνεται (μου έχει τύχει
αρκετές φορές)

Τοποθετούμε το case με το lens προς τα κάτω για να βάλουμε σιγα σιγά τα πάντα μέσα.....
(ΠΡΟΣΟΧΗ βάζουμε κάτι μαλακο απο κάτω για να μην γδάρουμε το lens)

Tοποθετούμε την οθόνη με προσοχή ......

Σειρά έχουν τα πλαστικά πλήκτρα της πρόσοψης.....(ΠΡΟΣΟΧΗ μην ξεχάσετε να βάλετε το διάφανο part για να το led!!!!)

Στην συνέχεια τοποθετούμε τα rubber parts απο το πρώην gba.....

Βάζουμε το pcb με προσοχή απο πάνω... και βιδώνουμε τις τρεις βίδες!!! Τοποθετούμε δε και τον πλαστικό εξωτερικό διακόπτη του on/pff.Πρέπει να μπει σωστά ο εξωτερικός διακόπτης για να αγκαλιάσει τον εσωτερικό και να κινείται δεξία-αριστερά!!!

Σειρά έχουν τα πλαϊνά περιμετρικά πλαστικά και τα πλήκτρα L/R....
(Στα πλήκτρα L/R μην δυσκολευτείτε μπαίνουν όπως πιάνουμε το gba στα χεριά μας δεξιά/αριστερά με την σωστή θέση του γράμματος προς τα κάτω όπως βλέπουμε το gba από πάνω)

Βάζουμε προσεχτικά το πίσω πλαστικό.... και βιδώνουμε όλες τις βίδες με το ειδικό κατσαβιδάκι και την
κάτω στην μέση (μαύρη βίδα) με μικρό σταυροκατσάβιδο...(Δεν φαίνονται άλλες 2 βίδες στην φώτο οι οποίες βρίσκονται στις πάνω γωνίες δεξία-αριστερά!!)

Τέλος τοποθετούμε το πίσω πορτάκι και το αυτοκόλλητο (που περιέχεται στο πακέτο) και...

ΕΤΟΙΜΟ!!!!

KAΛΟΡΙΖΙΚΟ ΛΑΖΑΡΕ!!!!!!!

Περήφανος κάτοχος:
Sega Game Gear, Sega Master System I,II,III(Tec toys),WII,Xbox,XBOX+(Coinopz),Sega mega drive I and II, Sega Saturn, Sega Dreamcast,Sega Mega CD,Playstation 2 slim (3 editions),PS 2 fat,Gameboy classic,Gameboy pocket,Game Boy color, CD,Αtari 2600 jr (3 editions),Atari 2600 WOODY,Αtari 2600"Darth Vader", PSone, PS1 (2 editions),PS2 FAT, Game Boy Advance.Advance SP,Nintendo DS,DS lite & Dsi,NES,Ν64, N64 Pikatchu,Snes,Gamecube,XBOX 360 fat,Amstrad 6128,Pong Consoles x 8 (ΤΕΛΟΣ ΟΧΙ ΑΛΛΑ),Amiga 500 1.3 REV 6 - 1 mb,
Commodore Amiga 1200+Blizzard 1230mkiv 32mb,Amiga Technologies 1200 magic pack NOS
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, GeoAnas, chdlee, glaros, aidivn, kazas, dukepapas, lazarus678

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• dukepapas
  • Το Άβαταρ του/της dukepapas
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
  • "ουδεις αχαριστος εκ του ευεργετηθεντος"
Περισσότερα
17/04/2015 00:25 #28623 από dukepapas
Απαντήθηκε από dukepapas στο θέμα Refurbish Nintendo handhelds-To Gameboy Advance του lazarus678
Λαζαρε σε εχει κάνει μάγκα ο τζονις με γιες !!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": amiga500fan, lazarus678

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
17/04/2015 00:47 #28625 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Refurbish Nintendo handhelds-To Gameboy Advance του lazarus678
Δεν είναι άσχημο χρώμα το κίτρινο αλλά η ποιότητα του πλαστικού μοιάζει "πατάτα".

Μήπως τρίζουν ή δεν έχουν καλή εφρμογή/άνετη αφή τα πλαστικά ?

• amiga500fan
  • Retro Freak
  • Retro Freak
Περισσότερα
17/04/2015 01:54 - 17/04/2015 02:05 #28629 από amiga500fan
Απαντήθηκε από amiga500fan στο θέμα Refurbish Nintendo handhelds-To Gameboy Advance του lazarus678
Εχω 3 gba Νεκτάριε και τα έχω κάνει refurbish σε 3 διαφορετικά χρώματα και είναι ΑΨΟΓΑ και στο παίξιμο!!!Θα κάνω ένα ακόμα για μένα τέλος του μήνα.

Ως τώρα έχω κάνει 6 gba,5 gba sp, 3 color, 1 pocket και 1 ds lite (είναι τέλειο, ντρέπομαι να το πιάσω με τα χεριά για να μην του αφήσω δακτυλιές!!!!)

Δοκίμασε να κάνεις refurbish ένα έτσι για δοκιμή..... και πες μου εαν είσαι ευχαριστημένος ή όχι.

Θα ανεβάσω video σε λίγες μέρες με live gameplay....

Περήφανος κάτοχος:
Sega Game Gear, Sega Master System I,II,III(Tec toys),WII,Xbox,XBOX+(Coinopz),Sega mega drive I and II, Sega Saturn, Sega Dreamcast,Sega Mega CD,Playstation 2 slim (3 editions),PS 2 fat,Gameboy classic,Gameboy pocket,Game Boy color, CD,Αtari 2600 jr (3 editions),Atari 2600 WOODY,Αtari 2600"Darth Vader", PSone, PS1 (2 editions),PS2 FAT, Game Boy Advance.Advance SP,Nintendo DS,DS lite & Dsi,NES,Ν64, N64 Pikatchu,Snes,Gamecube,XBOX 360 fat,Amstrad 6128,Pong Consoles x 8 (ΤΕΛΟΣ ΟΧΙ ΑΛΛΑ),Amiga 500 1.3 REV 6 - 1 mb,
Commodore Amiga 1200+Blizzard 1230mkiv 32mb,Amiga Technologies 1200 magic pack NOS
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kazas

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
17/04/2015 02:49 #28632 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Refurbish Nintendo handhelds-To Gameboy Advance του lazarus678
Μπράβο Γιάννη, άψογη και αυτή η δουλειά! :cheer:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": amiga500fan

• GeoAnas
  • Το Άβαταρ του/της GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
17/04/2015 06:51 #28634 από GeoAnas
Απαντήθηκε από GeoAnas στο θέμα Refurbish Nintendo handhelds-To Gameboy Advance του lazarus678
Η δουλειά σου Γιάννη είναι υποδειγματική αλλά και η παρουσίαση .... :thanx: :thumb: :thumb:

• glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
17/04/2015 17:48 #28651 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Refurbish Nintendo handhelds-To Gameboy Advance του lazarus678

amiga500fan έγραψε: Δοκίμασε να κάνεις refurbish ένα έτσι για δοκιμή..... και πες μου εαν είσαι ευχαριστημένος ή όχι.

Έχω κάνει refurbish σε Ds Lite,GameGear,Nomad,GBA/SP,φυσικά έχω ανοίξει όλα μου τα φορητά και σχεδόν όλα τα υπόλοιπα συστήματα που έχω.

Είναι άλλο ένα "μικρόβιο" η όλη φάση.

• amiga500fan
  • Retro Freak
  • Retro Freak
Περισσότερα
17/04/2015 21:13 - 17/04/2015 21:15 #28656 από amiga500fan
Απαντήθηκε από amiga500fan στο θέμα Refurbish Nintendo handhelds-To Gameboy Advance του lazarus678

glaros έγραψε:

amiga500fan έγραψε: Δοκίμασε να κάνεις refurbish ένα έτσι για δοκιμή..... και πες μου εαν είσαι ευχαριστημένος ή όχι.

Έχω κάνει refurbish σε Ds Lite,GameGear,Nomad,GBA/SP,φυσικά έχω ανοίξει όλα μου τα φορητά και σχεδόν όλα τα υπόλοιπα συστήματα που έχω.

Είναι άλλο ένα "μικρόβιο" η όλη φάση.

Nαι συμφωνώ αλλά δεν μου είπες με τι cases τα έκανες refurbish τα gameboy? Mε αυτά απο το ebay? Kαι ποιοτικά πως ήταν? Εχουν διαφορετική αίσθηση απο το κανονικό κατά την γνώμη σου?

Περήφανος κάτοχος:

• glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
18/04/2015 14:02 #28673 από glaros
Σε γενικές γραμμές του ebay (κινέζικα) είναι εντάξει.

Αν δεν έχει σπάσει το original case προτιμώ να γίνει ένα mod με βάψιμο.
Τα δικά μου,μου αρέσουν original :)

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.820 δευτερόλεπτα