Κατασκευη καλωδιου SCART για Amstrad CPC 464 και CPC 6128

  • Dark_Knight
  • Το Άβαταρ του/της Dark_Knight Συντάκτης θέματος
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
11/05/2017 00:55 - 28/11/2020 11:29 #39240 από Dark_Knight
Καλησπερα σε ολους

Σημερα καταφερα με την βοηθεια ενας καλου φιλου να κανω μια πατεντα που ηθελα να κανω εδω και καιρο. Φτιαξαμε λοιπον το γνωστο καλωδιο με SCART και καρφακι 3.5mm, το οποιο επιτρεπει στους CPC 464 & 6128 να μπουνε σε οποιαδηποτε τηλεοραση. Υπηρχε ετοιμη λυση στο εμποριο, αλλα με τα υλικα διαθεσιμα και με ορεξη για δουλεια, η ιδιοκατασκευη ηταν μονοδρομος. Μιας και δεν βρηκα καποιο τοπικ που να αναλυει την πορεια της κατασκευης, ειπα να τη μοιραστω μαζι σας.

Το διαγραμμα που ακολουθησα ειναι αυτο



Αρχικα, παιρνουμε ενα καλωδιο SCART που εχει ΟΛΑ τα πιν, οπως πχ αυτα που χρησιμοποιουμε στους ψηφιακους αποκωδικοποιητες. Ανοιγουμε το ενα απο τα δυο SCART και με το πολυμετρο βρισκουμε ποια καλωδια αντιστοιχουν στα πιν που θα χρησιμοποιησουμε. Μαρκαρουμε το καθε καλωδιο ωστε να μπορουμε να τα ξεχωρισουμε αργοτερα. Κοβουμε ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ καλωδια οσο πιο κοντα γινεται. Τα καλωδια που θα απομεινουν θα φαινονται καπως ετσι



Παιρνουμε τα καλωδια που ειχαμε μαρκαρει νωριτερα, τα κοβουμε απο τα πιν τους και με πολυ προσοχη τα κολλαμε στο βυσμα. Το διαγραμμα μας δειχνει το θηλυκο βυσμα του CPC, αρα και την πλευρα του στρογυλλου βυσματος που θα κανουμε τις κολλησεις των καλωδιων.Στο τελος θα πρεπει να εχουμε αυτο.



Μετραμε ξανα με το πολυμετρο ωστε να σιγουρευτουμε οτι οι συνδεσεις μας ειναι σωστες και μονταρουμε το βυσμα. Το βυσμα εικονας του CPC μας ειναι ετοιμο! Παμε τωρα να φτιαξουμε και το βυσμα του ηχου. Παιρνουμε ενα καλωδιο με δυο αρσενικα καρφακια 3.5mm και κοβουμε το ενα ακρο. Μεσα θα βρουμε αυτα τα 3 καλωδια.



Ανοιγουμε την αλλη πλευρα του καλωδιου της εικονας μας, αυτη που εχεi το βυσμα SCART. Με το πολυμετρο μας, βρισκουμε ποιο καλωδιο του jack αντιστοιχει σε καθε pin του scart και τα κολλαμε.



Kοβουμε το καλωδιο απο το πιν 18, και κολλαμε σε αυτο τον ΑΡΝΗΤΙΚΟ πολο ενος ηλεκτρολυτικου πυκνωτη 100μF. Γδυνουμε ενδιαμεσα το καλωδιο του πιν 16, και κολλαμε σε αυτο τον θετικο πολο του πυκνωτη.



Συναρμολογουμε το καλωδιο μας και ειμαστε ετοιμοι!



Εαν καποιο σημειο του οδηγου σας φαινεται ελλειπες η μπερδεμενο, οφειλεται στο γεγονος οτι λογω τεχνικου ζητηματος, καποιες φωτογραφιες προστεθηκαν μετα το περας της κατασκευης. Οποιοδηποτε σχολιο, αποψη, η τυχον διορθωση ειναι φυσικα καλοδεχουμενα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, jimn, fanny, mastersly, supacoopa, Antonis77, kokkiklhs

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • jimn
  • Το Άβαταρ του/της jimn
  • Platinum Member
  • Platinum Member
Περισσότερα
11/05/2017 13:37 - 11/05/2017 13:55 #39246 από jimn
Πολύ καλή δουλειά μπράβο.
Να πω ότι μπορούμε να χρησημοποιήσουμε και απλό καλώδιο δυκτίου σε περίπτωση
που θέλουμε κάτι μεγαλύτερο σε απόσταση από το κλασικό μήκος του scart
Λειτουργεί άψογα και αυτό(έτσι έχω εγώ το δικό μου) :)

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, fanny, kokkiklhs

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Heil Clive
Περισσότερα
12/05/2017 17:56 - 12/05/2017 18:08 #39262 από Pluto63
Απαντήθηκε από Pluto63 στο θέμα Κατασκευη καλωδιου SCART για Amstrad CPC 464 και CPC 6128
Προσοχή, το pin 16 θέλει μια αντιστασουλα 180 Ω γιατί μερικές φορές ο amstrad βγάζει παραπάνω από 5v και εύκολα καίει την δίοδο προστασίας μέσα στην τηλεόραση για το rgb switch. Ο πυκνωτής κάνει decoupling αλλά δεν μειώνει τα βολτ.

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee, jimn, kokkiklhs

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Dark_Knight
  • Το Άβαταρ του/της Dark_Knight Συντάκτης θέματος
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
12/05/2017 22:07 #39266 από Dark_Knight
Απαντήθηκε από Dark_Knight στο θέμα Κατασκευη καλωδιου SCART για Amstrad CPC 464 και CPC 6128
Επομενως θα μου προτεινες να ξεκολλησω τον πυκνωτη και στην θεση του να κολλησω μια αντισταση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Heil Clive
Περισσότερα
12/05/2017 23:49 #39268 από Pluto63
Απαντήθηκε από Pluto63 στο θέμα Κατασκευη καλωδιου SCART για Amstrad CPC 464 και CPC 6128
Όχι ο πυκνωτής αν και απίθανο ποτέ να χρειαστεί δεν πειράζει εκεί που είναι. Απλά βάλε μια αντίσταση 180Ω στο καλώδιο που πάει στο pin 16.

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Dark_Knight
  • Το Άβαταρ του/της Dark_Knight Συντάκτης θέματος
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
15/05/2017 00:20 - 15/05/2017 00:38 #39293 από Dark_Knight
Απαντήθηκε από Dark_Knight στο θέμα Κατασκευη καλωδιου SCART για Amstrad CPC 464 και CPC 6128
Με αφορμη τα εποικοδομητικο σου σχολιο, αποφασισα να κανω μια ερευνα πανω στις συνδεσμολογιες και να μετρησω τις τασεις εξοδου απο το δικο μου μηχανημα. Βρηκα ομως κατι το οποιο με παραξενεψε.

Συμφωνα με τα συμπερασματα το αειμνηστου zx_jim, καθως και του Bryce απο το CPC Wiki αντιστοιχια

zx_jim
"Κάποιες TV δεν έχουν χειροκίνητη επιλογή AV/RGB, γι' αυτό, το PIN 4 το ενώνω με το PIN 16 του scart, "γυρνά" αυτόματα την TV στο κανάλι RGB, αφού δίνει τάση γύρω στο 1 Volt."

"Το πιν 4 του μηχανήματος δίνει 0.96 volt με πολύ λίγα Amber, υπάρχουν τιβι που δεν βλέπουν το σήμα σαν 1 volt (μου έχει τύχει σε προβολικές τιβι)"


Bryce

"Just to answer the technical part of your question: Pin 4 should be oscillating between 0V and 2V peak, but the average voltage (if measured with a multimetre instead of an oscilloscope) will probably read somewhere around 1 - 1.2V. By adding the capacitor, this signal charges the capacitor and makes sure that the voltage is always around 1.8V which is enough to switch the TV to RGB input mode constantly"

Ως pin 4 αντιλαμβανομαι αυτο


το δικο μου μηχανημα ομως, αυτο το pin δινει ενδειξη 4.50 V ΣΤΑΘΕΡΑ! Δεδομενου οτι το rgb switch γινεται στα 1-3 βολτ, εχεις δικιο οτι χρειαζεται αντισταση. ΟΜΩΣ οταν το βολταζ στο πιν 16 πεφτει κατω απο 4.20, η εικονα αρχιζει και μου κανει τρεμοπαιγματα. Μετροντας το φορτιο στα ακρα του πυκνωτη (pin 16 με 18), η τιμη σωστα δειχνει 1.75 V :S
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • spyros.s
  • Το Άβαταρ του/της spyros.s
  • Platinum Member
  • Platinum Member
Περισσότερα
16/05/2017 23:43 #39318 από spyros.s
Απαντήθηκε από spyros.s στο θέμα Κατασκευη καλωδιου SCART για Amstrad CPC 464 και CPC 6128
Ο αείμνηστος Δημήτρης αναφερόταν στην δική μου προβολική τηλεόραση και στην προσπάθεια που είχε κάνει να πετύχει την σωστή απεικόνιση του σήματος του cpc μου σε αυτή! Ο Δημήτρης είχε λύσει ουσιαστικά το πρόβλημα με ένα επιπλέον βυσμα στο σκαρτ που έπαιρνε παράλληλα ρεύμα από το τροφοδοτικό απο pc που ειχε βάλει στον 6128 μου! Αποτέλεσμα: η πιο καθαρή εικόνα σε ότι τηλεόραση και να το έβαλα σε σχέση με οτιδήποτε αλλο κλασσικό υπολογιστή!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee, glaros

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Dark_Knight
  • Το Άβαταρ του/της Dark_Knight Συντάκτης θέματος
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
18/05/2017 04:25 - 18/05/2017 04:28 #39326 από Dark_Knight
Απαντήθηκε από Dark_Knight στο θέμα Κατασκευη καλωδιου SCART για Amstrad CPC 464 και CPC 6128
Καλησπερα Σπυρο, σ ευχαριστω για την συμμετοχη σου στην συζητηση.
Ο τροπος που αναφερεσαι ειναι εξισου καλος, καθως εξασφαλιζει οτι η ταση δεν θα εχει πτωσεις, επομενως και η εικονα παραμενει καθαρη. Το μονο αρνητικο που προσωπικα θεωρω σε αυτη την λυση ειναι η αναγκη ξεχωριστης τροφοδοσιας.
Για να εξακριβωσω τα ευρηματα μου, θα σου ηταν ευκολο να μετρησεις την ταση εξοδου μεταξυ pin 4 και pin 5 στο δικο σου μηχανημα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • spyros.s
  • Το Άβαταρ του/της spyros.s
  • Platinum Member
  • Platinum Member
Περισσότερα
18/05/2017 20:49 #39332 από spyros.s
Απαντήθηκε από spyros.s στο θέμα Κατασκευη καλωδιου SCART για Amstrad CPC 464 και CPC 6128
Καλησπέρα! Λόγω έλλειψης χώρου δεν είναι καθόλου εύκολο να ξεπακετάρω τα μηχανήματα μου την δεδομένη περίοδο! Όταν το κάνω ευχαρίστως να δείτε τι είχε κάνει ο Δημήτρης στον 6128 μου πριν 7-8 χρόνια μια και νομίζω ότι ήταν μοναδικά τότε! Ελπίζω μόνο να δουλεύουν ακόμα διότι αναγκαστικά πρέπει να μείνουν πακεταρισμένα για κάμποσο καιρό ακόμα! :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.343 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ

great retro computers and retro consoles companies logos