Topic-icon AMSTRAD CPC6128 RESTORATION No2

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary Συντάκτης θέματος
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
31/05/2017 23:28 - 03/03/2018 17:06 #39440 από nkary
AMSTRAD CPC6128 RESTORATION No2 δημιουργήθηκε από nkary

Πριν καιρό ο Νίκος (aka Nicked) μου ζήτησε να κάνω ένα recap στον Amstrad CPC6128 του. Πρόκειται για μηχάνημα που το αγόρασε σε “τρυφερή” ηλικία, προφανώς ο πρώτος του υπολογιστής. Οπότε το μηχάνημα είχε και συναισθηματική αξία γι αυτόν. Φυσικά αμέσως δέχθηκα χωρίς δεύτερη κουβέντα.
Το μηχάνημα παραδόθηκε μαζί με το μόνιτορ του, το έγχρωμο CTM644. Όπως βλέπετε ο 6128 ήταν αρκετά χρόνια παραμελημένος.
Εξωτερικά

Φυσικά δεν μπορούσα να μείνω μόνο σε ένα recap. Εκτός από τον καθαρισμό στα πλαστικά, το keyboard διαλύθηκε τελείως και καθαρίστηκε πλήκτρο-πλήκτρο. Επίσης διαπιστώθηκε ότι το floppy είχε πρόβλημα, δεν διάβαζε. Αλλάχτηκε ο ιμάντας (λάστιχο) αλλά και πάλι τζίφος. Τελικά η κεφαλή χρειαζόταν alignment, μια δύσκολη διαδικασία για το συγκεκριμένο drive. Εν τέλη βρέθηκε άλλο λειτουργικό floppy drive και έγινε αντικατάσταση. Ο Νίκος μου είπε να κάναμε mod με 3,5” PC drive αλλά τελικά προτίμησε να το αφήσει αυθεντικό το μηχάνημα με το 3” και σωστά έπραξε.

​Τελικό αποτέλεσμα

Και μιας και είχα χρόνο είπα να κάνω και ένα καθαρισμό μετά recap και στο μόνιτορ, μιας και αυτό ήταν σε κακή κατάσταση
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, spyros.s, Antonis77

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• chdlee
  • Το Άβαταρ του/της chdlee
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
01/06/2017 10:17 #39443 από chdlee
Απαντήθηκε από chdlee στο θέμα AMSTRAD CPC6128 RESTORATION No2
Μπράβο Νίκο!
Μεγάλη η διαφορά της κατάστασης του μηχανήματος πριν και μετά από την "επέμβαση"!

:bow: :bow: :bow:

80s resurrection
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
01/06/2017 14:34 #39448 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα AMSTRAD CPC6128 RESTORATION No2
Ωραίος Νίκο, έγινε όντως σαν καινούργιο, πολύ καλή δουλειά, το έχεις πάρει ζεστά, μάστορας :)

• Dark_Knight
  • Το Άβαταρ του/της Dark_Knight
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
02/06/2017 03:25 #39457 από Dark_Knight
Απαντήθηκε από Dark_Knight στο θέμα AMSTRAD CPC6128 RESTORATION No2
Πολυ καλη δουλεια, αλλο μηχανημα εγινε! Μολις μου ρθε στο μυαλο αλλη μια 6128 που θελει λιγη δουλιτσα στο πληκτρολογιο...:whistle: :P

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
02/06/2017 23:00 #39470 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα AMSTRAD CPC6128 RESTORATION No2
Ευχαριστώ παιδιά :)

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
03/03/2018 17:07 #41557 από nkary
Αφαιρέθηκαν τα λινκς των φωτογραφιών και ανέβηκαν στο φόρουμ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

• ScorpioGr
  • Το Άβαταρ του/της ScorpioGr
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
05/03/2018 13:22 #41564 από ScorpioGr
Απαντήθηκε από ScorpioGr στο θέμα AMSTRAD CPC6128 RESTORATION No2

nkary έγραψε: Ευχαριστώ παιδιά :)

ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΝΙΚΟΛΑ!!!!!
Το "Συγχαρητήρια" είναι λίγο......

Σκέφτομαι να ζητήσω την βοήθεια σου στην αποκατατάσταση ενός GT64 του CPC464 μου...

Για να τα πάρουμε από την αρχή.... όταν μετά από καιρό κατέβασα το cpc 464 από το πατάρι ο Amstrad Δεν ανταποκρίθηκε.... όπως γνωρίζεις το συγκεκριμένο μόνιτορ λειτουργεί και σαν τροφοδοτικό για την κύρια μονάδα οπότε μέτρησα να δω αν φέρνει τάση (+5v) στον υπολογιστή, αλλά τίποτε...
Μην σου τα πολυλογώ... ξεκίνησα με recap πυκνωτών στο μόνιτορ... και ο πράσινος φωσφόρος της οθόνης μου είπε ένα γεια χαμογελώντας μου ξυπνώντας από τον λήθαργο!!!!
Μέτρησα και την τάση που βγάζει προς τον υπολογιστή και τα +5v ήταν εκεί περιμένοντας τον υπολογιστή να συνδεθεί....!!!!
Συνδέθηκε λοιπόν και ο Amstrad στο Monitor αφού όλα ήταν καλά.... αλλά και πάλι ο Amstrad ΔΕΝ....

Συνημμένο αρχείο:

και πάλι έγινε έλεγχος (με βοήθησε ο Άκης) και βρέθηκε οτι τα είχαν φτύσει κάποιες μνήμες... αλλάχθηκαν και όλα καλά....

Συνημμένο αρχείο:

Μια μέρα όμως και ενώ όλοι είμαστε στο σαλόνι μυρίσαμε πολύ έντονα κάτι καμένο... δεν μπορώ να σου περιγράψω το πόσο μύριζε... Προσωπικά μου θύμισε σαν να καίω πλακέτα με το κολλητήρι....

Ψάξαμε να βρούμε από που έρχεται αυτή η έντονη μυρωδιά και τελικά ανακαλύψαμε οτι έρχεται από το μόνιτορ που κάποιος είχε ξεχάσει αναμμένο, παρόλο που ο υπολογιστής ήταν κλειστός...

Φυσικά το μόνιτορ είχε πάψει να λειτουργεί...

Σύνδεσα τον 464 στην τηλεόραση μέσω του γνωστού AV vmod, έδωσα και εξωτερική τροφοδοσία.... ευτυχώς ο Amstrad λειτουργούσε.

Συνημμένο αρχείο:

Πάμε παρακάτω...
(από εδώ και πέρα είναι που θέλω την πολύτιμη συμβουλή και την βοήθεια σου για την επισκευή του Monitor).

Άνοιξα λοιπόν την οθόνη και αφού μπόρεσα να συνέλθω από την μεγάλη μπόχα του καμένου τι φαντάζεσαι οτι είδα???!!!!

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:

Δικαιώθηκα στο οτι μου μύριζε σαν να καίγεται πλακέτα με το κολλητήρι...

Στο service manual βρήκα οτι αυτή η δίοδος είναι η D704 που είναι ή "V09C" μετά απο σχετικό ψάξιμο στο google είδα οτι αυτή έχει αντικατασταθεί απο την "1Ν4005" οπότε πήγα στο κατάστημα και πήρα 2 Χ "1Ν4005" μια που σκέφτηκα να αλλάξω και την D705 που είναι ή "V06C" που και αυτή έχει αντικατασταθεί απο την "1Ν4005".

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:

Service Manual εδώ -> www.transfernow.net/0b9w21523pi5

κάτι ακόμα.....

πρόσεξα αυτό το "πηνίο" που από ότι καταλαβαίνω έχει καεί το περίβλημα του από την θερμοκρασία όταν κάηκε η δίοδος... μέτρησα από άκρο σε άκρο και έχει συνέχεια....
στο σχηματικό γράφει οτι είναι το L704 και η τιμή του είναι 1451ΜΜ... και στην λίστα υλικόν γράφει L704 = C.L 100u.H να θεωρήσω 100μΗ???

Συνημμένο αρχείο:

επιπλέον βρήκα και αντικατέστησα και ένα σκασμένο πυκνωτή (10μf /25V NP)...

Συνημμένο αρχείο:

τώρα τον έχω αντικαταστήσει με έναν 10μf στα 100v NP.
και έβαλα την δίοδο UF4007 (που μου πρότεινε ο Φανός)

Συνημμένο αρχείο:

αλλά και πάλι μύρισε ψητό....
μάλιστα είδα καπνό και είδα live να είναι η D704 που ήταν ή "V09C"

Συνημμένο αρχείο:

μετά απο αυτό και απογοητευμένος έκλεισα το Monitor και το έβαλα πατάρι... ελπίζω ΞΑΝΑ σε εσένα να το σώσουμε....!!!

Ελπίζω και να μην σε έχω κουράσει μετά απο όλα αυτά....
περιμένω με αγωνία την απάντηση σου.....

Amstrad CPC 464 & 6128 (GT 64 & 65 Monitor) & ALT-386 SX - Aplle ED 512k - Commodore VC20 & 64 & 128 - Amiga 1200 - Dragon 32 - Sinclair ZX81 - ZX Specrum 48k (& +) - PC Compatible 286/12.5MHz, 386DX/40Mhz & 486DX2/66Mhz / Atari 2600 (Woody - D.V & All Jr.) Soundic Pong (1977) - Nintendo GAME BOY - Nintendo DS Lite & Nintendo SP - PS1 & PS 2 Slim & Fat - Xbox One. -

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
05/03/2018 19:01 - 05/03/2018 19:02 #41568 από nkary
Λοιπόν Δημήτρη δεν είμαι ηλεκτρονικός, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστά αυτά που θα σου γράψω.
Για αρχή να σε ρωτήσω, έκανες ολικό recap? Αν όχι ξεκίνα κάνε, δεν είναι κακό. Μετά βλέπω ότι δεν έχεις καθαρίσει τα σημεία που καρβούνιασαν.
Είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο σ αυτά τα σημεία? Κάνα τρακ?
Στη συνέχεια για να σου κάψει τις διόδους μάλλον το πρόβλημα είναι κάπου αλλού και το αποτέλεσμα αυτού πέφτει σε αυτές.
Είναι σίγουρα σωστές αυτές που έβαλες? Δεν το έψαξα ακόμα.
Μπας και φταίει ο μετασχηματιστή υψηλής?
Τι να σου πω? Δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω έτσι όπως είναι η κατάσταση. Στην Αθήνα κάνα ηλεκτρονικό που να ασχολείται με crt τηλεοράσεις βρίσκεις? Γιατί εδώ Θεσσαλονίκη μόνο αν σου κάτσει κάνας συνταξιούχος :lol:
Κρίμα πάντως το μονιτοράκι

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.829 δευτερόλεπτα