Topic-icon "Kαλλωπισμός" Amiga 500: Making her great again!

Περισσότερα
12/06/2018 21:06 - 12/06/2018 21:10 #42416 από Dark_Knight
Part 1

Λενε οτι οταν εχεις λυσει τα πιο σοβαρα προβληματα, εχεις την πολυτελεια να ασχολεισαι με τις λεπτομερειες. Παρατηρωντας λοιπον την amiga να στεκει περηφανη πανω στον παγκο μου, το ματι μου επεφτε συνεχεια στις δυο μπροστινες γωνιες. Παρ ολο που δεν επηρεαζουν λειτουργικα το μηχανημα, δεν ειναι οτι το καλυτερο οπτικα, που αρκει για να με ενοχλησει

Απευθυνομενος σε ενα Amiga Group στο facebook (μην το παιζω ξερολας), δυο μελη με παρομοια περιπτωση μου προτειναν δυο εποξικους στοκους, ο ενας ειναι της uhu

και ο αλλος της loctite

Γενικοτερα μπορειτε να χρησιμοποιησετε οποιονδηποτε εποξικο στοκο, αρκει να βεβαιωθειτε οτι ειναι καταλληλος για πλαστικα και γινεται ασπρος οταν στεγνωσει. Μιας και τα 5 μαγαζια που απευθυνθηκα ηταν ανικανα να με κατατοπισουν και να με διαβεβαιωσουν για την τελικη αποχρωση, χρησιμοποιησα το επομενο καλυτερο πραγμα που βρηκα, ψιλο στοκο f220 της body pro, καταλληλο και για πλαστικα

Αφου καθαρισα επιμελως τις επιφανειες, ο τροπος που επελεξα να το δουλεψω ηταν να εφαρμοσω μια γενναιοδωρη ποσοτητα στα πληγεντα σημεια και μετα να το φερω στην τελικη του μορφη χρησιμοποιοντας το dremel. Εφαρμοζω λοιπον τον στοκο και αφηνω αυτο το...τερατουργημα να στεγνωσει και να σκληρυνει

H συνεχεια στο Part 2 οπου θα ποσταρω το τελικο αποτελεσμα, καθως στον ενθουσιασμο μου ξεχασα να βγαλω φωτογραφιες...:whistle: :bash: :bash:
Last edit: 12/06/2018 21:10 by Dark_Knight.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, glaros, ScorpioGr, supacoopa, kokkiklhs

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12/06/2018 21:43 #42417 από Fotis_KFOR

Περισσότερα
12/06/2018 21:56 #42418 από ScorpioGr
Υπέροχα Κώστα!!!!!:bow:
περιμένουμε με αγωνία το Part 2 για να δούμε πως προχωράει!!!!!!!!!:thumbup:

Aplle ED 512k - Amstrad CPC 464 & 6128 (GT 64 & 65 Monitor) - Commodore 64 - Amiga 1200 - ZX Specrum+ - PC Compatible 386DX/40Mhz & 486DX2/66Mhz / Atari 2600 (Woody & Jr.) Soundic Pong (1977) - Nintendo GAME BOY - Nintendo DS Lite & Nintendo SP - PS1 & PS 2 Slim & Fat - Xbox One - και φυσικά... Looking for more... Δέχομαι Δωρεές!!!!

Περισσότερα
12/06/2018 22:24 #42419 από glaros
Χρειάζεσαι ταχύρυθμα μαθήματα σπατουλαρίσματος.

:P

Περισσότερα
13/06/2018 01:23 #42423 από Dark_Knight
Θα δεις το τελικο αποτελεσμα και θα μου πεις. Το dremel κανει θαυματα ;)

Περισσότερα
13/06/2018 10:26 #42425 από kokkiklhs
Το dremel κάνει θαύματα αλλά χρειάζεται πολλή προσοχή και σταθερό χέρι, διότι αν σου ξεφύγει μπορεί να σου φάει το πλαστικό, ή ακόμη και να σου σκάψει το στόκο περισσότερο απ'όσο χρειάζεται, οπότε θα πρέπει να το ξαναπερνάς.
Πιο εύκολο και ασφαλές είναι να το φέρνεις "στο περίπου" εκεί που πρέπει από την αρχή, όσο ο στόκος είναι φρέσκος και μετά που στεγνώνει να το εξομαλύνεις με γυαλόχαρτο.

Ωστόσο και με το dremel γίνεται, και για να το προτιμάς υποθέτω ότι το έχεις ξαναδοκιμάσει αλλού και σου πέτυχε!
Καλή συνέχεια κι εύχομαι η 500άρα να γίνει σαν καινούργια, της αξίζει!

Περιμένουμε φωτογραφίες με τα τελικά αποτελέσματα!!
;)

Περισσότερα
14/06/2018 19:22 - 14/06/2018 19:23 #42430 από Dark_Knight
Ισως χρωματικα να μην βγηκε τοσο ταιριαστα, αλλα σαν αισθηση και σαν σχημα ειμαι αρκετα ικανοποημενος! Τουλαχιστον δεν λειπουν κομματια. Ισως ενα μελλοντικο βαψιμο η κατι παρομοιο να κανει το αποτελεσμα ακομα καλυτερο.

Συνημμένα:
Last edit: 14/06/2018 19:23 by Dark_Knight.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, kokkiklhs

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.686 δευτερόλεπτα