Amiga 1200 αλλαγή πυκνωτών

  • ZAFIRIX
  • Το Άβαταρ του/της ZAFIRIX Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
04/06/2019 23:02 - 04/06/2019 23:39 #44808 από ZAFIRIX
Amiga 1200 αλλαγή πυκνωτών δημιουργήθηκε από ZAFIRIX
Καλησπέρα σε όλους! Δε γράφω σχεδόν ποτέ στο forum αλλά αυτή τη φορά είπα να το κάνω. Έχω και εγώ μια Amiga 1200 και αποφάσισα να αλλάξω τους πυκνωτές για να μη καταστραφεί η μητρική από τη διαρροή του ηλεκτρολύτη.
Μετά από πολύ διάβασμα στο internet και συζητήσεις πήρα την απόφαση να βάλω κεραμικούς και όχι ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές. Ο λόγος; Δεν έχουν ηλεκτρολύτη άρα και δε διαρρέουν.
Ξεκίνησα λοιπόν την αφαίρεση τους με τη μέθοδο του "μυτοτσίμπιδου" στρίβοντάς τους, η οποία με αρκετή προσοχή και υπομονή αποδείχθηκε επιτυχής. Στη συνέχεια έγινε ο απαραίτητος καθαρισμός των επαφών, (ευτυχώς δεν είχαμε διαρροές νομίζω) και η αφαίρεση των κλασσικών trough hole πυκνωτών.








Εκεί ήταν και το δύσκολο σημείο στο οποίο δυστυχώς το φθηνό κολλητήρι μου των 8€ δεν μπορούσε να λιώσει την παλιά κόλληση εύκολα και το κακό έγινε μιας και ένας διάδρομος δίπλα στην τρύπα βγήκε από τη θέση του. Ευτυχώς η ζημιά ήταν μικρή.





Αφού έβαλα με επιτυχία τους κεραμικούς πυκνωτές είπα να μην επισκευάσω το διάδρομο μόνος, αλλά να ζητήσω βοήθεια από το φίλο μου τον Ορφέα που έχει περισσότερη πείρα από μένα, αλλά τα κατάλληλα εργαλεία επίσης. Στο κάτω κάτω, μια Amiga 1200 έχω και θέλω να είναι στην καλύτερη δυνατή και λειτουργική κατάσταση.
Φυσικά ο Ορφέας με έβγαλε ασπροπρόσωπο κάνοντας φοβερή δουλειά επισκευάζοντας το διάδρομο, χωρίς να φαίνεται απολύτως τίποτα όπως βλέπετε και στη φωτογραφία.







Το χειρουργείο στέφθηκε με επιτυχία και η Amiga λειτουργεί μια χαρά.
Το αν έκανα σωστή επιλογή ή όχι με τους κεραμικούς πυκνωτές θα το δείξει μόνο το μέλλον.




Οι κεραμικοί πυκνωτές που χρησιμοποίησα είναι:
470 μF 50V 105°C x 2 electrolyte
1000 μF 25V 105°C x 2 electrolyte
10 μF 25V X7R x 2 ceramic
22 μF 25V X5R x 5 ceramic
47 μF 25V X7R x 2 ceramic
100 μF 16V X7R x4 ceramic
Η έκδοση της μητρικής είναι η 2Β. Στις άλλες εκδόσεις χρειάζεται ένας επιπλέον 10 μF.

Ευχαριστώ το φίλο μου τον Ορφέα που με βοήθησε σε αυτή τη διαδικασία!
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
05/06/2019 01:11 #44810 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Amiga 1200 αλλαγή πυκνωτών
Ωραία δουλειά zafirix, μπράβο και σε εσένα και στον Ορφέα που σε βοήθησε (ο Ορφέας είναι εγγύηση) :)

Καλοδούλευτο και καλόπαιχτο το μηχάνημα :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ZAFIRIX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • orfeas
  • Το Άβαταρ του/της orfeas
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
05/06/2019 13:19 #44811 από orfeas
Απαντήθηκε από orfeas στο θέμα Amiga 1200 αλλαγή πυκνωτών
Ευχαριστώ παιδιά,
Ουδείς κόπος.
Και όπως έχω πεί εδώ είμαστε να βοηθήσουμε όλα τα μέλη του RetroComputers (και όχι μόνο).
Ότι μπορούμε να βοηθήσουμε θα είναι Χαρά μας.
Καλή συνέχεια σε όλους !!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ZAFIRIX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
05/06/2019 17:25 #44813 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Amiga 1200 αλλαγή πυκνωτών
Μπράβο, ωραίος
Βασικά όσοι ασχολούνται με ρετρο υπολογιστές θα πρέπει να είναι και ολίγον από ηλεκτρονικοί.
Εγώ την δικιά μου Α1200 (πριν τις πουλήσω) τις είχα κάνει recap πάλι με τους ίδιους με τους μανίσιους, ξέρω ότι κάποιοι κάνουν με απλούς ηλεκτρολυτικούς αλλά με κεραμικούς δεν είχα ξαναδεί. Η πλάκα είναι ότι εγώ έψαχνα να βρω στις φώτο τους κλασικούς κεραμικούς χαχαχαχα:bow:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ZAFIRIX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
05/06/2019 20:10 #44816 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Amiga 1200 αλλαγή πυκνωτών
To στήσιμο των φωτογραφιών μπερδεύει,αλλά όπως και να έχει,μπράβο για τη συντήρηση του συστήματος.
(έχω και εγω ενα CD32 που θέλει άνοιγμα και τα σχετικά)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ZAFIRIX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • ZAFIRIX
  • Το Άβαταρ του/της ZAFIRIX Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
05/06/2019 23:23 #44822 από ZAFIRIX
Απαντήθηκε από ZAFIRIX στο θέμα Amiga 1200 αλλαγή πυκνωτών
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Η αλήθεια είναι ότι όντως μπερδεύουν λίγο οι φωτογραφίες.
Στις 4 πρώτες είναι με τους παλιούς πυκνωτές (τα μικρά βαρελάκια) τα οποία φαίνονται σε καλή για τα χρόνια τους κατάσταση.
Στην 5η φωτό φαίνονται μόνο οι καινούριοι κεραμικοί (στη θέση που ήταν τα βαρελάκια) και η ζημιά στο διάδρομο που είναι στην τρύπα στο μέρος που θα ήταν ο πυκνωτής C237.
Στην 6η φαίνεται η μητρική επισκευασμένη με όλους τους πυκνωτές επάνω (κεραμικούς και through hole ηλεκτρολυτικούς) και στις 7,8 φωτό φαίνονται από κοντά μόνο οι καινούριοι κεραμικοί (αυτοί που γυαλίζουν λίγο παραπάνω).:lol:

Φίλε nkary οι περισσότεροι λένε ότι όντως το καλύτερο είναι να βάλεις ακριβώς τους ίδιους πυκνωτές με αυτούς που είχε αρχικά η μητρική, αυτούς πουλάει και το amigakit άλλωστε. Από την άλλη οι κλασικοί ηλεκτρολυτικοί πολύ δύσκολα διαρρέουν και όσο για τους κεραμικούς, πριν 20 χρόνια δεν υπήρχαν τεχνολογίας X5R και Χ7R που αρκετοί σήμερα λένε ότι τους χρησιμοποιούν χωρίς πρόβλημα. Βέβαια δεν τους βρίσκεις στην Ελλάδα εύκολα και είναι και οι πιο ακριβοί.

Στην τελική ότι και να βάλει κανείς, δεν ξέρουμε πόσα χρόνια θα αντέξουν ακόμα τα παλιά μηχανηματάκια μας, οπότε νομίζω πώς δεν έχει και μεγάλη σημασία τελικά. :P
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.557 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ

great retro computers and retro consoles companies logos