Η επίσκεψη του nkary στο Retro Computers & Consoles Room

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR Συντάκτης θέματος
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
17/02/2014 20:15 - 17/02/2014 20:29 #18161 από Fotis_KFOR
Ο Νίκος (nkary) μου είχε πει ότι τον έπιασε πάλι η όρεξη να σκανάρει περιοδικά (παράξενο ε?) :P

Αφού εγώ ο ίδιος του έχω πει πως ότι θέλει από τα περιοδικά της συλλογής μου για σκανάρισμα του τα δίνω ευχαρίστως, αλλά και από τις προηγούμενες άψογες "συνεργασίες" μας με το σκανάρισμα των τευχών του PC Master, των συνοδευτικών δισκετών κτλ, και επειδή έτυχε να έρθει στην Αθήνα για κάποια δουλειά, το συνδυάσαμε και συναντηθήκαμε στο χώρο μου με τη συλλογή μου από υπολογιστές - κονσόλες για να πάρει και κάποια άλλα περιοδικά αλλά και για να τα πούμε από κοντά επί την ευκαιρία πίνοντας το καφεδάκι μας.

Αφού τα είπαμε, σκεφτήκαμε να κάναμε ένα thread για να κάνουμε και λίγο χαβαλέ να δούμε αν κάποιος θα έβρισκε το χώρο που βρισκόταν ο nkary με κάποιες φωτογραφίες από συγκεκριμένα σημεία :)

Έτσι ο nkary έκανε ένα thread ζητώντας να μαντέψουν πού βρισκόταν :

www.iamretro.gr/forum/viewtopic.php?f=19&t=868

βάζοντας τις παρακάτω φωτογραφίες που βγάλαμε εκεί.



















Και ο νικητής ήταν ο GeoAnas που το βρήκε ;)

Η αλήθεια είναι ότι ο Νίκος με πέτυχε σε μία φάση αναδιοργάνωσης του χώρου αφού έχω πρόβλημα χώρου και τακτοποιούσα πολλά πράγματα, γι'αυτό και στις φωτογραφίες βλέπετε κάποιο "ΠΑΝΙΚΟ" με πράματα διάσπαρτα, επίτηδες βέβαια τραβήχτηκαν και αυτά για να "μπερδέψουμε" λίγο τους αναγνώστες του thread να δούμε αν θα καταλάβαιναν που βρίσκεται ο Νίκος!

Οπότε επί την ευκαιρία, σε λίγο ο nkary θα σκανάρει κάποια περιοδικά που δεν έχουν σκαναριστεί ποτέ και δεν υπάρχουν αλλού και θα χαρούμε πολύ να τα δώσουμε δωρεάν στη ρετροκοινότητα για να δει και κάποια επιπλέον τεύχη που υπήρχαν τότε. Τη "βρωμοδουλειά" του σκαναρίσματος θα την κάνει ο nkary αφού μόνος του "χώθηκε" και εγώ αφού βλέπω ότι τα θέλει ο κώ#ος του τον φόρτωσα με μπόλικο πράμα με διάφορα περιοδικά!













Εγώ χάρηκα που τα είπαμε από κοντά και ανυπομονώ να τα πούμε πάλι, αλλά και με κάποια άλλα παιδιά από τη Θεσαλλονίκη που τα λέμε μέχρι στιγμής μόνο μέσω ιντερνετ ή τηλεφώνου!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, chdlee, chriskgnr, spyros.s, amiga500fan, darkheart

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
17/02/2014 20:27 #18165 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Η επίσκεψη του nkary στο Retro Computers & Consoles Room
Φώτη σε ευχαριστώ που μου εμπιστεύεσαι ακόμα ποιο σπάνια περιοδικά και από τα pcmaster :thanx:
Χρειάζεσαι επειγόντως μετακόμιση πάντως. Ευχαρίστως την επόμενη φορά να έρθω με το αμάξι να σε βοηθήσω παίρνοντας μερικά micros στην Θεσσαλονίκη :whistle:
Δυστηχώς ο γερό :vampire: βρικόλακας :vampire: το βρήκε σχετικά εύκολα :angry2:
Έχουνε δει πολλά τα μάτια του, τα βράδια που τριγυρνάει :P
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, amiga500fan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
17/02/2014 20:47 #18169 από vovolas
Απαντήθηκε από vovolas στο θέμα Η επίσκεψη του nkary στο Retro Computers & Consoles Room
Νίκο πρέπει να αισθανόσουνα σάν να ήσουνα σε άλλο πλανήτη όταν μπήκες έ??? Σίγουρα αξέχαστη εμπειρία το

του φώτη :) :clap2:

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
17/02/2014 20:55 #18173 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Η επίσκεψη του nkary στο Retro Computers & Consoles Room
Σοκ και δέος! Τα εχω νιώσει κι εγώ!! :lol2: :lol2: :lol2:

21st century breakdown...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
17/02/2014 21:01 #18174 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Η επίσκεψη του nkary στο Retro Computers & Consoles Room
ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • DAT-Alex
  • Το Άβαταρ του/της DAT-Alex
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Project MK-14 συνεχεια...
Περισσότερα
18/02/2014 08:48 #18185 από DAT-Alex
Απαντήθηκε από DAT-Alex στο θέμα Η επίσκεψη του nkary στο Retro Computers & Consoles Room
Ωπα! Αυτο ειναι! Μπραβο στον nkary για το φωτορεπορτάζ... Καλά όσο για την συλλογή του Φώτη νομίζω δεν χρειάζονται λόγια!

Είναι ένα μουσείο πληροφορικής από μονός του...και μάλιστα λόγω της ιδιωτικής συλλογής περιλαμβάνει και κάποια πολύ σπάνια κομμάτια που δεν τα βρίσκεις αλλού! :thumbup:

Όσο για το προτζεκτ του σκαναρίσματος τι να πω!... ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ Νίκο εγώ δεν θα μπορούσα πάντως με τίποτα να σκανάρω ώρες ολόκληρες μια...μια σελίδα και πάλι εύγε! για την πρωτοβουλία σου να 'αυτο-χωθείς'

- - - - - - - - - - - - - - - -Kάτοχος: - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Kim-1 * Commodore C-64 (THE BEST) + 1541 * Commodore SX-64 NTSC * AMIGA 500 * AMSTRAD 6128 * MSX Philips VG-8020 * Dragon Electron 32 * APPLE IIc (ΨΑΧΝΩ ΜΟΝΙΤΟΡ!!!) * ZX81 + 16KRAM * Amstrad PDA600 ©1993 φυσικά ZX81 ROBOT a.k.a DAToBOT + VECTREX .
DIY projects: Mobile C64 Robotic Arm , C64 3D CNC!
- - - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
web: www.retroclub.gr
youtube: www.youtube.com/user/azah2009
μέλος του retroclub.gr ,Θεσαλονίκης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR Συντάκτης θέματος
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
23/02/2014 18:23 #18363 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Η επίσκεψη του nkary στο Retro Computers & Consoles Room
Ήδη έχει πιάσει δουλειά ο nkary!!!!! :cheer:
Δίνει πόνο στο σκανερ!!! :cheer:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": darkheart

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
24/02/2014 00:21 #18371 από vovolas
Απαντήθηκε από vovolas στο θέμα Η επίσκεψη του nkary στο Retro Computers & Consoles Room

Fotis_KFOR έγραψε: Δίνει πόνο στο σκανερ!!! :cheer:


Ντείρτου νικόλα ντείρτου :whipblue: :whipblue: :whipblue:

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Nemo
  • Το Άβαταρ του/της Nemo
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
24/02/2014 21:20 - 24/02/2014 22:04 #18413 από Nemo
Απαντήθηκε από Nemo στο θέμα Η επίσκεψη του nkary στο Retro Computers & Consoles Room

vovolas έγραψε: Νίκο πρέπει να αισθανόσουνα σάν να ήσουνα σε άλλο πλανήτη όταν μπήκες έ??? Σίγουρα αξέχαστη εμπειρία το

του φώτη :)




Mαλλον πρεπει να παω :sonic: asap για ελεγχο οπτικης οξυτητας:blink: , γιατι το διαβαζω καπως ετσι ... .


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Maddog, vovolas, amiga500fan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
24/02/2014 21:21 #18414 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Η επίσκεψη του nkary στο Retro Computers & Consoles Room
:laugh4: :laugh4: :laugh4:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • amiga500fan
  • Το Άβαταρ του/της amiga500fan
  • Retro Freak
  • Retro Freak
Περισσότερα
24/02/2014 21:25 #18416 από amiga500fan
Απαντήθηκε από amiga500fan στο θέμα Η επίσκεψη του nkary στο Retro Computers & Consoles Room
KAΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!! :hurrah:

Περήφανος κάτοχος:
Sega Game Gear, Sega Master System I,II,III(Tec toys),WII,Xbox,XBOX+(Coinopz),Sega mega drive I and II, Sega Saturn, Sega Dreamcast,Sega Mega CD,Playstation 2 slim (3 editions),PS 2 fat,Gameboy classic,Gameboy pocket,Game Boy color, CD,Αtari 2600 jr (3 editions),Atari 2600 WOODY,Αtari 2600"Darth Vader", PSone, PS1 (2 editions),PS2 FAT, Game Boy Advance.Advance SP,Nintendo DS,DS lite & Dsi,NES,Ν64, N64 Pikatchu,Snes,Gamecube,XBOX 360 fat,Amstrad 6128,Pong Consoles x 8 (ΤΕΛΟΣ ΟΧΙ ΑΛΛΑ),Amiga 500 1.3 REV 6 - 1 mb,
Commodore Amiga 1200+Blizzard 1230mkiv 32mb,Amiga Technologies 1200 magic pack NOS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
24/02/2014 21:27 #18417 από vovolas
Απαντήθηκε από vovolas στο θέμα Η επίσκεψη του nkary στο Retro Computers & Consoles Room
@Nemo :bow: :bow: :bow:

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR Συντάκτης θέματος
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
25/02/2014 00:01 #18439 από Fotis_KFOR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.859 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ

great retro computers and retro consoles companies logos