Topic-icon Η πρώτη μου επαφή με το 8ο θαύμα!!!

• Brandon
  • Το Άβαταρ του/της Brandon Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
28/07/2012 11:57 - 28/07/2012 11:59 #1018 από Brandon
Η πρώτη μου επαφή με το 8ο θαύμα!!! δημιουργήθηκε από Brandon

Σε όλους μας,σίγουρα,υπάρχουν στιγμές χαραγμένες στο μυαλό κ στην καρδιά μας που δεν πρόκειται να ξεχάσουμε ποτέ!!!Είτε στιγμές χαράς,είτε στιγμές λύπης,όλες μένουν χαραγμένες βαθιά μέσα μας κ μόνο εμείς ξέρουμε πόσο συχνά τις φέρνουμε στο μυαλό μας.Έτσι λοιπόν κ εγώ θα ήθελα να μοιραστώ μια τέτοια στιγμή μαζί σας.

Ήταν χειμώνας του 1998 (ο π…στης,έπρεπε να είχα γίνει συγγραφέας) κ είχα πάει ένα Σαββατοκύριακο στο εξοχικό με τους γονείς μου.Εγώ τότε καμάρι είχα ακόμα ένα Master System II το οποίο το έσερνα μαζί μου όπου πήγαινα.Γνώριζα την ύπαρξη του Snes κ του Mega Drive αλλά νόμιζα ότι το MSII είχε καλύτερα γραφικά κ γενικότερα υποστήριζα πολύ την Sega.Που να ήξερα???Το μεσημέρι κατά τις 3:00,ο φίλος μου ο Τάσος που έμενε στο ακριβώς από πίσω σπίτι,με φώναξε να πάω στο σπίτι του να δω κάτι…Γεμάτος περιέργια επειδή επέμενε τόσο πολύ, αποφάσισα να αφήσω από τα χέρια μου το χειριστήριο κ να πάω να δω τι ήταν αυτό που τον είχε ενθουσιάσει τόσο πολύ…Φτάνω στο σπίτι του κ η πόρτα ήταν μισάνοιχτη,μπαίνω μέσα κ τον βλέπω σκυμμένο μπροστά από την τότε 24’’ τηλεόρασή του.Μέσα μου σκέφτομαι «τι θέλει ο μ@λ@κας κ μου ζαλίζει τα κ@ύκ@λ@??» κ πλησιάζω σιγά κ βαρετά.Παρατηρώ όμως γύρω του ως τόσο κάτι καλώδια,κουτιά πετάμενα κάτω από το κρεβάτι,φελιζόλ τριμμένα παντού κ απορώ γενικότερα…Κάποια στιγμή του μιλάω..
-Τι κάνεις ρε Τάσο εδώ?
-Α,ήρθες??
-Πες μου τι θές γιατί η μάνα μου θέλει να διαβάσω.(Προφανώς ψέμα,αλλά ήταν η μόνη δικαιολογία για να πήγαινα να συνέχιζα το παιχνίδι μου..)
-Πως σου φαίνεται αυτό???(Κ ξαφνικά μου δείχνει το 8ο ΘΑΥΜΑ!!!!)
-Τ τ τ τ τ τι είναι αυτό?????

-Το καινούριο NINTENDO 64!!!!
-Ποιο Nintendo???(Κ άρχισα σιγά σιγά να το κοιτάω..4 χειριστήρια???Κοίτα πόσο μεγάλη είναι.Κοίτα ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ!!!ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣ!!!)
-Είναι καινούριο,μου το αγόρασε ο μπαμπάς μου.
-Πόσο κάν…
-Θες να δείς τα γραφικά του???
-Ναι…(σαστισμένος από το σοκ!!)
Μου παίρνει την κονσόλα από τα χέρια κ μού λέει…
-Κοίτα το χειριστήριο πως είναι…

Ένα σφίξιμο στην καρδιά έρχεται κ φεύγει σαν να ήμουν έτοιμος να πεθάνω.Σκεφτόμουν μέσα μου,κοίτα καμπύλες,κοίτα πόσα κουμπιά έχει,κοίτα ένα μοχλό που έχει στην μέση.Μέσα μου γινόταν πόλεμος της αντίληψής μου με το υπερφυσικό!!!Δεν μπορούσα να πιστέψω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο.Οτι κρατάω μια άγνωστη ύλη στα χέρια μου κ μπορώ,εγώ?,να παίξω???Ένιωθα μια άγνωστη απειλή να με πλησιάζει κ να εισβάλει με το έτσι θέλω στην ζωή μου κ ξαφνικά…. ΚΛΑΚ!!!
Σηκώνω το κεφάλι μου γρήγορα κ τα μάτια μου πέφτουν κατευθείαν στο κόκκινο λαμπάκι της κονσόλας το οποίο με τυφλώνει σαν να είναι ο ήλιος κ κάνοντας τα πάντα γύρω μου σκοτεινά.Το κουμπί του power στο on διακόπτει την ησυχία κ η οθόνη κάνει τα κλασσικά χιονάκια από το ρεύμα πριν αρχίσει να παίζει.Τα μάτια μου είχαν ανοίξει τόσο πολύ που ένιωθα τις βλεφαρίδες να μου γαργαλάνε τον εγκέφαλο!!!Το σήμα του Ν64 γύριζε σε full 3d μορφή κ εγώ ήμουν εκεί κ το έβλεπα..Ύστερα σκοτάδι…

Ξαφνικά δείχνει ένα λιβάδι κ ένα αγοράκι πάνω σε ένα άλογο να τρέχουν ανέμελα…

Αυτό ήταν…Είχα υποστεί μέγα σοκ!!!Είχα χάσει κάθε επαφή με τον κόσμο κ το περιβάλλον!!!Σιγά σιγά άρχισε να ξεπροβάλει μια ασπίδα με ένα σπαθί κ από πίσω αργά αργά γράφει “The Legend of Zelda:Ocarina of Time”.Ένιωθα ότι με κοροιδεύει…Ότι ο Τάσος παίζει μαζί μου…Ήταν σαν ταινία!!!Είχε απλά,ΤΕΛΕΙΑ γραφικά!!!Άρχισε τότε να μπαίνει στο μενού κ να κάνει τα δικά του!!!Εγώ είχα χαθεί!!!Ήμουν αλλού!!!Δεν ένιωθα τίποτα,μου είχε πάρει το χειριστήριο από τα χέρια μου εδώ κ ώρα κ τα χέρια μου είχαν ακόμα το καλούπι από το χειριστήριο!!Αν κάποιος με έσπρωχνε κ έπεφτα κάτω θα έμενα ακόμα εκεί έτσι ακριβώς όπως ήμουν όρθιος!!Ως τόσο ο φίλος μου είχε αρχίσει να παίζει…κ εγώ να τα παιζω!!!Ήταν όλα τόσο καλοσχεδιασμένα κ είχε τόσο ωραία χρώματα…Κ κάπου εκεί πατάει pause κ αρχίζει να μου εξηγεί το σενάριο…Εγώ απ΄την άλλη μέσα μου άρχιζα σιγά σιγά να ακούω φωνές!!!Παναγία μου,τα χάνω!!!Δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση κάτι τέτοιο να ισχύει!!!Είναι σαν να είχε ακούσει κάποιος τις πιο κρυφές μου σκέψεις κ να τις έκανε πραγματικότητα!!!Ίσως να τις άκουσε ο τότε πρόεδρος της Nintendo κ δημιουργός της σειράς Zelda,Shigeru Miyamoto.(Μπορεί να γράφεται κ αλλιώς.)Μέχρι τότε ήμουν υπέρ της Sega αλλά μετά από αυτό που υπέστη στο σπίτι του φίλου μου τότε,έγινα μέγας fun κ ακόλουθος της Nintendo.Μετά από αρκετές ώρες προσήλωσης κ αποβλάκωσης,η μάνα μου με φώναξε να πάω σπίτι για να φάμε.Όταν τελείωσα είπα να πάω να παίξω ΜSII…Τι το ήθελα???Απο το καταπληκτικό χειριστήριο (τρίαινα) του N64 έπιασα στα χέρια μου το ορθογώνιο χειριστήριο με τα 2 κουμπιά του MSII.Η “ξενέρα” που έφαγα δεν περιγραφόταν με τίποτα!!!Απο τότε κ για πολλά βράδια έβλεπα στον ύπνο μου (προφανώς) ότι έπαιζα Zelda κ είχα κ εγώ ένα δικό μου Ν64.Εν τέλει δανείστηκα ένα SNES κ άρχισα μανιωδώς να παίζω The Legend of Zelda:A Link to the Past.Μετά από αρκετούς μήνες αγόρασα κ εγώ ένα δικό μου Ν64 κ κατάφερα να παίξω κ να τερματίσω το ακόμα αγαπημένο μου παιχνίδι The Legend of Zelda:Ocarina of Time.

Ευχαριστώ τον Shigeru Miyamoto για όλες αυτές τις συγκινήσεις,τις στιγμές κ τα συναισθήματα που μου χάρισε κ που ακόμα “κρατάει” την Nintendo αγνή κ καθάρη σε έναν τόσο διεφθαρμένο κόσμο!!!

Why...???Why Harry McDowel???
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chriskgnr, borellus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
28/07/2012 12:08 #1020 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Η πρώτη μου επαφή με το 8ο θαύμα!!!
Ευχαριστούμε Brandon που μοιράστηκες αυτές τις ωραίες αναμνήσεις σου μαζί μας! :cheer:

Πολλά τέτοια παρόμοια "σοκ" έχουμε πάθει οι περισσότεροι για να μην πω όλοι μας στο παρελθόν, γι'αυτό συνεχίζουμε να αγαπάμε αυτά τα μηχανήματα, τα παιχνίδια κτλ και προσπαθούμε να τα διατηρήσουμε "ΖΩΝΤΑΝΑ"

• Darth_Cotsos
  • Το Άβαταρ του/της Darth_Cotsos
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
28/07/2012 14:35 - 28/07/2012 14:37 #1035 από Darth_Cotsos
Απαντήθηκε από Darth_Cotsos στο θέμα Η πρώτη μου επαφή με το 8ο θαύμα!!!
Κάτι τέτοιο είχα πάθει και εγώ το 1984 αλλά με αυτό το μηχάνημα:

αυτό το χειριστήριο:

και αυτό το παιχνίδι:

Scramble!!! Ατέλειωτες ώρες χαράς!!!

Πρέπει να κάτσω να τα ξαναγράψω για την ιστορία αλλά... βαριέμαι!!!! :lol: :P

Don't underestimate the power of the 8bit side!
Συνημμένα:

• djbeast
  • Το Άβαταρ του/της djbeast
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
28/07/2012 22:59 #1074 από djbeast
Απαντήθηκε από djbeast στο θέμα Η πρώτη μου επαφή με το 8ο θαύμα!!!
Πολύ ωραίο το κειμενάκι!
Αλλά μια ένσταση φίλε Brandon σε μορφή ερώτησης : Ποιος είπε ότι η nintendo είναι αγνή και καθαρή? Δε νομίζω...

PS one - Playstation 2 - Playstation 3 - Playstation 4 Pro - PSP - PS Vita - Nintendo Gameboy Advance - Nintendo SNES - Nintendo Gamecube - Nintendo Wii - Nintendo Wii U - Nintendo 3DS XL - Nintendo Switch - Sega Mega Drive I - Sega Mega CD I - Sega Saturn - Sega Dreamcast - Xbox - Xbox 360 - Xbox One X - Panasonic 3DO - Neo Geo X Gold

• geo1977
  • Το Άβαταρ του/της geo1977
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
29/07/2012 07:50 #1088 από geo1977
Απαντήθηκε από geo1977 στο θέμα Η πρώτη μου επαφή με το 8ο θαύμα!!!
Όταν είχε βγει η κονσόλα αυτή πράγματι μου ειχαν κάνει τρομερή εντυπώση τα γραφικά.... γι αυτό
την έχω με κάποιους τίτλους+το flashcart απο το retrogate....... ;)

• Brandon
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
29/07/2012 20:37 #1201 από Brandon
Απαντήθηκε από Brandon στο θέμα Η πρώτη μου επαφή με το 8ο θαύμα!!!

djbeast έγραψε: Πολύ ωραίο το κειμενάκι!
Αλλά μια ένσταση φίλε Brandon σε μορφή ερώτησης : Ποιος είπε ότι η nintendo είναι αγνή και καθαρή? Δε νομίζω...

Συγκριτικά με τις άλλες δύο ανταγωνίστριες εταιρίες,ναι είναι αγνή κ καθαρή!!!

• P.Dial
  • Το Άβαταρ του/της P.Dial
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • QUI AUDET...ATARI ST!
Περισσότερα
29/07/2012 23:24 #1216 από P.Dial
Απαντήθηκε από P.Dial στο θέμα Η πρώτη μου επαφή με το 8ο θαύμα!!!
Nintendo 64 και ξερό ψωμί! Κρίμα που το DD άργησε να φανεί και το PSOne είχε πάρει τα "πανω" του! Ωραίο κείμενο Σόφο! :cheer:

www.retroshowcase.gr

My Collection: Amstrad CPC 6128, Amstrad GX4000, Sega Mastersystem II, Atari 1040STFM, Amiga 500, Amiga 600, Amiga 1200, Sega Megadrive II, Nintendo SNES, Panasonic 3DO, Atari Jaguar, Nintendo 64, Sega Saturn, Sony PSOne, Sony PSX, Sega Dreamcast, Nintendo Gamecube, Sony PS2, Sony PSP, Microsoft XBOX, Microsoft XBOX360 Phat (LT 2.0), Microsoft XBOX360 Slim (RGH), Sony PS3 Superslim

gifs.gifbin.com/1233927325_jean%20claude...counter%20strike.gif

• djbeast
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
30/07/2012 15:51 - 30/07/2012 15:51 #1259 από djbeast

Brandon έγραψε:

djbeast έγραψε: Πολύ ωραίο το κειμενάκι!

Συγκριτικά με τις άλλες δύο ανταγωνίστριες εταιρίες,ναι είναι αγνή κ καθαρή!!!

Kατά την διάρκεια της έκθεσης Ε3 2012 στο Λος Άντζελες που έγινε 5-7 Ιουνίου και σε ερώτηση που έκαναν στα αφεντικά της Nintendo για το αν πρόκειται η εταιρία να κυκλοφορήσει νέο μοντέλο 3ds , απάντησαν ότι δεν υπάρχει σκέψη για κάτι τέτοιο και ότι το 3ds είναι μια χαρά όπως είναι.Ένα μήνα αργότερα , το 3ds xl ποζάρει για τους φωτογράφους.Οι φαν της Nintendo και όσοι προέβησαν στην αγορά του μετά από τις "σοβαρές" δηλώσεις της εταιρίας ένα μήνα νωρίτερα , σιχτίριζαν την ώρα και την στιγμή.
Αυτό θα πει καθαρότητα και αγνότητα Nintendo!!! Πάντα τέτοια βρε! Αν αυτό δεν είναι κοροιδία στα μούτρα όλων , τότε τι είναι?
Υπάρχει και βίντεο που το λένε μπροστά στις κάμερες αλλά βαριέμαι να το βρω.

Για να μην νομίζεις ότι υποστηρίζω τις άλλες εταιρίες , σε προλαβαίνω λέγοντάς σου ότι δεν υποστηρίζω καμιά εταιρία και κανέναν παρά μόνο τον εαυτό μου.Παίζω παιχνίδια σε κονσόλες , έχω αρκετές και μέσα σε αυτές είναι και το 3ds xl (είχα το 3ds αλλά το πούλησα για χάρη του xl).
Τελικά , δεν υπάρχει τίποτε σχεδόν αγνό και καθαρό στις μέρες μας , πόσο μάλλον οι εταιρίες.Γι'αυτές υπάρχει κέρδος και πωλήσεις.Απόδειξη , το πρόσφατο κιόλας περιστατικό που μόλις διάβασες.

Το πόσο αγνές και καθαρές θέλουμε να τις έχουμε στις καρδιές μας κάποιες εταιρίες που μας χάρισαν κάποια συναισθήματα κάποτε , αυτό είναι άλλο θέμα.

PS one - Playstation 2 - Playstation 3 - Playstation 4 Pro - PSP - PS Vita - Nintendo Gameboy Advance - Nintendo SNES - Nintendo Gamecube - Nintendo Wii - Nintendo Wii U - Nintendo 3DS XL - Nintendo Switch - Sega Mega Drive I - Sega Mega CD I - Sega Saturn - Sega Dreamcast - Xbox - Xbox 360 - Xbox One X - Panasonic 3DO - Neo Geo X Gold

• Brandon
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
30/07/2012 23:04 #1313 από Brandon
Απαντήθηκε από Brandon στο θέμα Η πρώτη μου επαφή με το 8ο θαύμα!!!
Όταν απέναντί σου πλέον,δεν έχεις την Sega κ την Atari,αλλά την Microsoft κ την Sony,δεν μπορείς να παίξεις τίμια....Συμφωνώ με όλα αυτά που λές κ είμαι κ εγώ ένας απο αυτούς που έβριζαν,αλλά.......
Όπως πολύ καλά γνωρίζεις,η Nintendo,δεν βγάζει ούτε τηλεοράσεις,ούτε κινητά,ούτε windows,γενικότερα τίποτα τέτοια....Ότι λεφτά (πλέον) βγάζει,είναι καθαρά απο τις κονσόλες,επιτραπέζιες ή χειρός,δεν παίζει ρόλο,σημασία έχει οτι τα περισσότερα έσοδα τα έχει απο αυτές...Σίγουρα κάνει κάποιες "ζαβολιές" κ αυτή στο marketing αλλά επειδή μόνο με τα χρήματα μπορεί να παραμείνει ανοιχτή (μιας κ έχει υπαλλήλους να πληρώσει κ ένα σκασμό έξοδα) απέναντι σε αυτά τα δύο θηρία κ όχι μόνο με την αγάπη του κόσμου,έτσι εφευρίσκει μικρά πραγματάκια για να πουλάει ακόμα κ να κρατάει τον κόσμο κοντά της.Κ όλα αυτά χωρίς να κάνει τον κόσμο ένα λυσσαλέο καταναλωτή που στο τέλος δεν είναι ευχαριστημένος με τίποτα!!!!Αυτά μπορεί,αυτά δίνει....Ο κόσμος ξέρει τι είναι κ άσχετα με τα διάφορα κόλπα του marketing,ξέρει οτι τα παιχνίδια της έχουν ακόμα αυτό το αγνό ύφος όπως κ τότε...Φτιάχνονται με αγάπη κ σκοπός τους είναι ο συνδυασμός χαμόγελο πελάτη/κέρδοι...Όχι πρώτα λεφτά=γραφικά,άρα δίνουμε γραφικά κ πουλάμε τρελά!!!Σίγουρα δεν είναι έτσι χοντρά όπως ακριβώς τα γράφω αλλά το μόνο σίγουρο είναι οτι η Nintendo,τα περισσότερα απο όσα κάνει,τα κάνει με αγάπη κ σεβασμό προς τον gamer...κ όχι περισσότερο για τα λεφτά όπως οι περισσότερες λοιπές εταιρίες...Αυτή είναι η άποψή μου...

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": glaros

• djbeast
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
31/07/2012 06:30 #1332 από djbeast
Δεκτότατη η άποψή σου αλλά διαφωνώ.
Δε θα συνεχίσω όμως την κουβέντα καθότι δεν είμαι φαν μπόι.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 5.752 δευτερόλεπτα