Everdrive 64 - μία μικρή παρουσίαση

• Stabill
  • Το Άβαταρ του/της Stabill Συντάκτης θέματος
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
22/02/2021 18:05 - 24/02/2021 00:48 #47131 από Stabill
Everdrive 64 - μία μικρή παρουσίαση δημιουργήθηκε από Stabill
Μετά από ενάμιση – ίσως και περισσότερο – μήνα αναμονής, ήρθε επιτέλους στα χέρια μου το πολυπόθητο Everdrive 64.

H κονσόλα είχε αγοραστεί πριν περίπου 5 χρόνια, με την προοπτική να αποκτηθεί άμεσα το συγκεκριμένο cartridge – οικονομικοί λόγοι όμως καθυστέρησαν αρκετά την απόκτησή του… Τα προϊόντα του krikzz δεν θεωρούνται και φθηνά, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι δεν είναι ποιοτικά.
Είχε αγοραστεί κάποια στιγμή το F-Zero X για να μπορώ να ξέρω ότι η κονσόλα λειτουργεί( ), αλλά από τότε τίποτα, περίμενε υπομονετικά την σειρά της για δράση… Να μην ξεχάσω εδώ να πω ότι ο glaros μου είχε χαρίσει πριν μερικούς μήνες το Jet Force Gemini, αλλά και πάλι, εγώ τα ήθελα όλα!!!

Σήμερα λοιπόν, μετά από μία όχι και τόσο σύντομη επίσκεψη στο ταχυδρομείο (“αργά βαδίζω – ζωή κερδίζω”, τι να κάνουν και οι καημένοι οι υπάλληλοι…) πήρα το πακετάκι και ήρθα τρέχοντας (λέμε τώρα) στο σπίτι.

Θα κάνω λοιπόν μία μικρή παρουσίαση, όχι γιατί είναι κάτι που δεν το έχει κανένας ή γιατί είναι δύσκολο να “στηθεί”, μόνο και μόνο για να πάρετε μία ιδέα – σίγουρα χρειάζεται χρόνος για πλήρη έλεγχο του συνόλου των παιχνιδιών. Και μιλάμε ότι παίζει όλα τα regions, καθώς και του 64DD.

(θεωρώ σημαντικό να αναφέρω ότι διάφορες γενικές πληροφορίες & snapshots αντλήθηκαν από το επίσημο site everdrive.me/ )

Εγώ λοιπόν προτίμησα την φθηνότερη version 2.5 (Christmas Edition με διάφανο κόκκινο πλαστικό) στα 105$, περίπου 87€ τελική τιμή (έρχονται από Ουκρανία).
Την στιγμή που γράφεται αυτό το κείμενο, η συγκεκριμένη version δεν είναι πλέον διαθέσιμη στο site, αντίθετα υπάρχει η v.X5 στα 99$ και η v.X7 στα 175$. Δεν ξέρω κατά πόσο οι διαφορές τους έχουν κάποια ιδιαίτερη σημασία για κάποιον που θέλει απλά να παίξει (ή να γνωρίσει) όλη την βιβλιοθήκη των τίτλων της κονσόλας (δείτε παρακάτω). Εννοείται ότι αν το “σήκωνε” το πορτοφόλι μου, θα προτιμούσα την ακριβότερη, άσχετα από το αν θα έκανα χρήση των επιπλέων δυνατοτήτων.

Το cartridge είναι από καλής ποιότητας πλαστικό, αν και λίγο ελαφρύ αν το συγκρίνει κάποιος με τα αντίστοιχα των original παιχνιδιών – σίγουρα έχουν περισσότερα πράγματα εσωτερικά!!!

Στην μία πλευρά υπάρχει ένας διακόπτης PAL/NTSC και στην άλλη η υποδοχή για την micro-sd κάρτα. Μία κάρτα16gb μπορεί να χωρέσει τα παιχνίδια όλων των regions, του 64DD και να περισσέψει κιόλας…
Στο root directory της sd κάρτας πρέπει να βρίσκεται το folder με το OS (το κατεβάζετε από εδώ: krikzz.com/pub/support/everdrive-64/v2x-v3x/os-bin/ ) και από εκεί και πέρα, ταξινομείτε τις roms όπως εσείς θέλετε.

Επέλεξα να συνδέσω την κονσόλα σε tv-monitor για να βγουν καλύτερα οι φωτογραφίες... Δυστυχώς όμως η ποιότητα της εικόνας είναι κάκιστη, χωρίς αυτό να οφείλεται στο cartridge, είναι θέμα ανάλυσης της κονσόλας – η crt είναι μονόδρομος, κάτι που όλοι το ξέρουν, όλοι θέλουν να χρησιμοποιούν crt στα retro-μηχανάκια τους, μόνο εγώ προτιμώ τις "νέες" (είπαμε γιατι!!! διότι βγαίνουν καλύτερα οι φωτογραφίες!!!) 

Και σαν να μην έφτανε αυτό, όταν δοκίμασα Japan, USA ή DD64 roms τα γραφικά ήταν αλλοιωμένα και τα χρώματα “ότι νά’ναι”… Σε crt όλα ήταν καλά.

Μέσω του OS υπάρχει η δυνατότητα για χρήση cheat codes, κάτι που ακόμα δεν έχω δοκιμάσει, είμαι στην αρχή ακόμα…!

Κάπου εδώ βάζω μία άνω τελεία, θα συνεχίσω τις δοκιμές και θα επανέλθω.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
22/02/2021 19:44 #47132 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Everdrive 64 - μία μικρή παρουσίαση
Επιτέλους το απέκτησες Σταύρο, καλορίζικο και καλό λιώσιμο :)

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stabill

• Stabill
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
22/02/2021 21:48 - 22/02/2021 23:23 #47133 από Stabill
Απαντήθηκε από Stabill στο θέμα Everdrive 64 - μία μικρή παρουσίαση

Fotis_KFOR έγραψε: Επιτέλους το απέκτησες Σταύρο, καλορίζικο και καλό λιώσιμο :)

Σ'ευχαριστώ πολύ!!!

Η ευκολία που προσφέρουν αυτά τα cartridges, δηλ. από την μία μεριά να έχεις το real hardware και από την άλλη ολόκληρη την βιβλιοθήκη των τίτλων του, είναι - για μένα - αξεπέραστη.
Ξέρω ότι κάποιοι φίλοι συλλέκτες προτιμούν να συλλέγουν ΚΑΙ τα cartridges/cds/dvds, αυτό όμως προϋποθέτει χώρο και (κυρίως) χρήμα.
Ενώ έτσι, χρειάζεται ένα απλό reset και αμέσως πήγες στο επόμενο... (εννοείται ότι έχω πέσει με τα μούτρα!!!)

• JIANOS
  • Το Άβαταρ του/της JIANOS
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
22/02/2021 22:40 #47134 από JIANOS
Απαντήθηκε από JIANOS στο θέμα Everdrive 64 - μία μικρή παρουσίαση
Μπράβο βρε σταμπίλο κρίμα που δεν το είχες την προηγουμενη εβδομάδα με τα χιόνια που θα μπορούσες να καίγεσαι μέρα νύχτα (συγκεκριμένα 4 εαν βάλεις και το ΣαββατοΚύριακο)

• Stabill
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
23/02/2021 12:06 #47135 από Stabill
Από περιέργεια και μια και δεν γνωρίζω από τεχνικά θέματα, ξέρει κανένας τον λόγο που τα Japan & τα North American δεν παίζουν καλά σε flat tv-monitor αλλά σε crt είναι ΟΚ?

• JIANOS
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
23/02/2021 21:52 #47136 από JIANOS
Japan - North American NTSC - Europe PAL

• Stabill
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
24/02/2021 00:47 #47137 από Stabill

JIANOS έγραψε: Japan - North American NTSC - Europe PAL

Ναι, αλλά γιατί στην crt όλα παίζουν κανονικά χωρίς την παραμικρή αλλοίωση και στο tv-monitor φαίνονται χάλια?

• JIANOS
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
24/02/2021 21:28 #47140 από JIANOS
Αυτό λογικά έχει να κάνει με τον τρόπο της απόδοσης της εικόνας υποθέτω γιατί το crt ουσιαστικά είναι αναλογικό ενώ το LCD ψηφιακό.

• drpaneas
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
25/02/2021 00:45 #47141 από drpaneas
Απαντήθηκε από drpaneas στο θέμα Everdrive 64 - μία μικρή παρουσίαση
Πολύ ωραίο το everdrive :D

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 3.852 δευτερόλεπτα