Το RetroComputers.gr στο συνέδριο AthensCon 2019 (14 Νοε 2019)

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η ομάδα του RetroComputers.gr θα λάβει μέρος στο συνέδριο AthensCon 2019 που θα πραγματοποιηθεί στις 30 Νοεμβρίου και 01 Δεκεμβρίου 2019 στο κλειστό γήπεδο Tae Kwon Do (Παλαιού Φαλήρου) και το ωράριο λειτουργίας του συνεδρίου θα είναι από τις 10:30 το πρωί μέχρι τις 22:00 το βράδυ.

Topic-icon GameCube repair project

• Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63 Συντάκτης θέματος
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
09/03/2015 01:42 - 09/03/2015 19:08 #27318 από Pluto63
GameCube repair project δημιουργήθηκε από Pluto63
Οσο χρονο περιμενω τα thyristor απο Κίνα για να συνεχίσω την επισκευή στο 3DO που μου χάρισε ο Στέλιος έβαλα μπροστά την προσπάθεια επισκευής του δεύτερου κομματιού που μου εδωσε, ενα nintendo GameCube μωβ.

Λοιπόν,χάρη στον φίλο Νεκταριο που με εμπιστεύτηκε και μου εδωςε σήμερα μια λειτουργική κονσόλα για να εχω σαν πρότυπο, (ευχαριστω και πάλι Νεκτάριε) και ενα παιχνίδι για τις δοκιμές άρχισα να ρίχνω μια ματιά.
Το εν λόγω gamecube πρέπει να επεσε απο ψηλά και με το controller στη θύρα 1 γιατι έσπασε ενα κομάτι απο την πρόσθια πλακέτα με το reset και τις 4 υποδοχές joystick όπως θα δείτε και στις φωτο. Με οδηγό την κονσόλα του Νεκτάριου για τις μετρήσεις και μερικές hires photo να φαίνονται τα tracks και λίγη υπομονή κατόρθωσα να επισκευάσω το πλακετακι και να κολλήσω ολα τα κομματάκια απο τα πλαστικά.

Δοκιμάζω λοιπόν το gamecube κάνοντας μια πατέντα για την τροφοδοσία μιας και ο Νεκταριος μου ξέχασε το τροφοδοτικο και ολα έδειχναν να δουλεύουν όπως έπρεπε. Έβαλα λοιπόν και το δισκάκι για να περάσουμε στο δεύτερο κομάτι της δοκιμής και όπως φοβόμουν η πτώση επηρέασε την κεφαλή laser και το μηχανημα δεν διαβάζει τα μικρό-CD. Έψαξα λοιπόν στο evilbay για να δω το κόστος μιας κεφαλής για να μην ξεφύγουμε στη επισκευή, ευτυχώς ειναι προσιτό, 5€ με τα μεταφορικά.
Πριν ομως γίνει αυτη η δουλεια βρήκα αρκετά βιντεάκια που δείχνουν πως γίνεται ενα tuneup της κεφαλής μπάς και γλιτώσουμε τα περαιτέρω. Οποτε το μέρος 2 της επισκευής σε μερικές μέρες που θα εχω χρονο.

Προς το παρόν μερικές φωτο απο την δουλεια.

Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένο αρχείο:

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, amiga500fan, nikosdoykas, aidivn, fanny

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• spyros.s
  • Το Άβαταρ του/της spyros.s
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
09/03/2015 08:40 - 09/03/2015 19:08 #27322 από spyros.s
Απαντήθηκε από spyros.s στο θέμα GameCube repair project
μπράβο σου...είναι ωραίο που ξαναφέρνετε σε λειτουργία παλαιά μηχανήματα ακόμα και εκείνα με σοβαρή ζημιά σαν αυτό! Εύχομαι να το κάνεις σαν καινούριο!

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
09/03/2015 17:33 - 09/03/2015 19:09 #27346 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα GameCube repair project
Από σμπαράλια το Cube θα γίνει μάχιμο ξανά.

Αφηρημένος...ξέχασα το τροφοδοτικό...
:blush:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fanny

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.227 δευτερόλεπτα