Topic-icon Metroid Prime

• Brandon
  • Το Άβαταρ του/της Brandon Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
10/11/2012 20:44 #3557 από Brandon
Metroid Prime δημιουργήθηκε από Brandon

Metroid...Ααααχχ...Τι όνομα για παιχνίδι...Μου ξυπνάει τόσες μνήμες...
Απο πολύ μικρός έβλεπα τον αδερφό μου να παίζει Metroid ΙΙ στο gameboy κ ζήλευα τόσο πολύ!!!Μου άρεσε τόσο πολύ αυτός ο κόσμος κ η πανοπλία του πρωταγωνιστή!!!Πολλές φορές είχα αρχίσει τότε στο gameboy να παίζω αλλά ήμουν πολύ μικρός κ δεν ήξερα πως να το κάνω save...Βλέπετε είχα μάθει στα παιχνίδια τύπου Sonic,τρέχα,τερμάτησέ το την ίδια μέρα κ άμα χάσεις όλες τις ζωές κ δεν έχεις continue,δεν πειράζει κ αύριο μέρα είναι...Δεν ήξερα κ αγγλικά,οπότε όλα μου φαινόντουσαν δύσκολα με αυτό το παιχνίδι!!!
Μια μέρα όμως ανακάλυψα πως έκανε save κ αυτή ήταν κ η τελευταία φορά που είδα το gameboy μιας κ έκανα save πάνω σε αυτό του αδερφού μου!!!Το τι άκουσα δεν λέγεται!!!!Για την ακρίβεια όχι κ πολλά μιας κ το μυαλό μου ταξίδευε στο παιχνίδι κ πιο συγκεκριμένα,σε εκείνο το περίεργο τέρας...το Metroid!!!

Στην αρχή δεν ήξερα ποιος είναι τι...Νόμιζα οτι ο πρωταγωνιστής είναι ο Metroid κ το τέρας,ένα τέρας...Αλλά έκανα λάθος σε όλα...Το τέρας είναι το Metroid κ ο πρωταγωνιστής δεν είναι "ο" αλλά "η"!!!Μέσα σε αυτή τη διαστημική στολή υπάρχει μια γυναίκα με το όνομα Samus Aran.Όλα αυτά τα έμαθα μετά απο χρόνια,μιας κ δεν ξαναείδα Metroid μετά απο εκείνο το γεγονός...Όμως μου περάσανε αδιάφορα μιας κ όταν τα έμαθα,ήταν ο καιρός που είχα πρωτοαντικρίσει το The Legend of Zelda:Ocarina of Time...Πραγματικά για χρόνια,αδιαφορούσα για την ύπαρξη εκείνου του τίτλου,το είχα ξεχάσει!!!Αλλά ένα νέο απο το internet είχε έρθει για αν με αναστατώσει κ να με κάνει για πολλά βράδια πάλι να μην κοιμάμαι...

Ο κύβος ερρίφθη!!!
Δεν θυμάμαι πότε ακριβώς ήταν,αλλά θυμάμαι οτι τυχαία πέσανε μπροστά μου κάποια πρώτα δείγματα εικόνων απο ένα 3D Μetroid...Το πρόσωπό μου είχε κολλήσει πάνω στην οθόνη,περνώντας τις φωτογραφίες με τα μάτια μου,απο scanner!!!Δείχνανε όλα τόσο σκοτεινά κ σοβαρά...Με είχα πιάσει χωρίς να ξέρω το γιατί,μια δόση πανικού κ ταραχής!!!Το Metroid???Αυτό το παιχνίδι που θυμάμαι απο τότε???Σε 3D???Κ δώσ'του ξαναέβλεπα τις φωτογραφίες κ ξανακοίταγα το ταβάνι φέρνοντας στο μυαλό μου το Metroid απο το gameboy κ δώσ'του ξανά κ ξανά...Μες το μυαλό μου έφερνα κ άκουγα την υπέροχη μουσική επένδυση απο το gamboy κ ύστερα σκεφτόμουν το πόσο όμορφη κ αρμονική θα την έκανα τώρα με την δύναμη του gamecube κ τόσο έπλεα στα απέραντα πελάγη της φαντασίας μου!!!Απο τότε κ μετά έψαχνα απεγνωσμένα,σαν ναρκομανής την δόση του,να μάθω κάτι καινούριο για το Metroid,μια εικόνα,ένα κάτι..Κ να σου,μια καινούρια πληροφορία...Το όνομα του τίτλου είχε πλέον ανακοινωθεί κ θα ονομαζόταν Metroid Prime!!!Μετά απο λίγες μέρες κυκλοφορήσανε κ κάποια video αλλά δεν τα είδα επίτηδες!!!Δεν ήθελα να μου χαλάσουνε την εικόνα που είχα στο μυαλό μου!!!Πίστευα στην μαμά Nintendo κ ήξερα πως θα έκανε αυτό που πραγματικά μόνο εκείνη ήξερε να κάνει...

Metroid Prime κ ξερό ψωμί!!!!
Κ εν τέλει βγήκα σωστός!!!Όταν βγήκε το παιχνίδι,αμέσως την ίδια μέρα (περίμενα κ σε μια αρκετά μεγάλη ουρά μάλιστα) έτρεξα να το αγοράσω!!!Σε όλο το δρόμο κοίταγα το εξώφυλλο κ ανέλυα την στολή κ τις φωτογραφίες απο πίσω...Δεν περνάγανε τα δευτερόλεπτα για να έρθει το λεωφορείο,να πάω στο σπίτι μου να παίξω!!!Μετά απο "3 μέρες" γύρισα επιτέλους σπίτι (προσωπικά τόσο μου φάνηκε!!!) έτρεξα κατευθείαν στο gamecube κ χωρίς δεύτερη σκέψη στρώθηκα...Σοκ!!!Ήταν όλα τόσο μαγικά,τόσο διαφορετικά,τόσο τέλεια κ όμορφα!!!Απο την εισαγωγή είχα αρχίσει πραγματικά να ανατριχιάζω!!!Η μουσική ήταν κομμένη κ ραμμένη για αυτό ακριβώς το παιχνίδι!!!Σαν να ήταν ζωντανό,κάθε φορά που έπαιζες,ένα πέπλο σε επισκίαζε κάνοντάς σε να αδιαφορείς για τα πάντα γύρω σου!!!Πάντα αυτό που με μάγευε στην Nintendo ήταν οτι οι όποιες αλλαγές έκανε στα παιχνίδια της,ήταν πάντα προσεκτικές κ όμορφες!!!Σπάνια παιχνίδια 2D δείχνουν καλύτερα σε 3D...Κ το Metroid Prime είναι ένα τέτοιο παράδειγμα!!!

Όπως παρατηρείτε κ απο πάνω,ο δημιουργός μας βάζει στα πραγματικά μάτια της Samus κ πιο συγκεκριμένα,μέσα στην πανοπλία μετατρέποντας το παιχνίδι σε Fisrt Person Shooter.Κ αυτό είναι το καταπληκτικό!!!Όλες τις ενδείξεις ενέργειας,χάρτη,ρανταρ κτλ,μας τα δείχνει σαν ένδειξη η οποία πέφτει πάνω στο γυαλί της πανοπλίας απο την εσωτερική μεριά κ αυτό το κάνει ακόμα πιο αληθοφανές!!!Έχει γίνει πάρα πολύ προσεγμένη δουλειά που νομίζεις οτι είσαι μέσα!!!Αν κοιτάξετε ψηλά κ βρέχει,θα πέσουν σταγόνες πάνω σας.Αν πέσει κεραυνός κ τον κοιτάξετε,θα κάνει αντανάκλαση κ θα φανεί το πρόσωπο της Samus για κλάσματα δευτερολέπτου στο γυαλί της πανοπλίας.Αν σκοτώσετε κάποιο εχθρό κ είστε κοντά,θα πεταχτούν "αίματα" πάνω σας κ πολλά πολλά άλλα...Τα οποία μαζί με τον τόνο μοναξιάς σε αυτό το ταξίδι της Samus,τα πανέμορφα κ τεράστια επίπεδα,η απίστευτη μουσική υπόκρουση,οι πολλοί κ δύσκολοι γρίφοι,οι επισκέψεις σε διάφορους πλανήτες,ο προσεκτικός σχεδιασμός των εχθρών,τα εφε των σκιών κ η ποικιλία φαντασίας που ξεχειλίζει κάθε δευτερόλεπτο,συνθέτουν ένα τραγικά ανώτερο ποιοτικά παιχνίδι σχεδόν απο οτιδήποτε (προσωπικά) έχω παίξει μέχρι σήμερα σε αυτό το είδος!!!!!
Μπορεί ακουστικά να σας φαίνονται λίγα,αλλά το 2002,πιστέψτε με,ήταν μια οπτασία!!!Όσοι έχετε την ευκαιρία να ασχοληθείτε μαζί του,πραγματικά μην την χαραμίσετε!!!Είναι ένα αρκετά δύσκολο κ τεράστιο παιχνίδι που ανταμείβει μόνο όσους κάτσουν πραγματικά κ ασχοληθούν μαζί του!!!
Απο κάτω μπορείτε να απολαύσετε την καταπληκτική εισαγωγή που έκανε όλο τον πλανήτη να παραμιλάει καθώς κ κάποιες στιγμές απο το παιχνιδι...
!

Why...???Why Harry McDowel???
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": glaros, aidivn, fanny

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
10/11/2012 21:34 - 10/11/2012 21:38 #3571 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Metroid Prime
Όλη η σειρά Prime άφησε εποχή,θες ήταν τα Metroid/Samus το μέσο,θες η Retro που έχει το χρυσό άγγιγμα...το game "έδεσε" και "έδωσε",ήρθε για να εδραιωθεί.

Η σειρά Metroid στα καλύτερα της.
Περιμένουμε κατι εξίσου αξιόλογο στο Wii U (το Other M είναι πονεμένη ιστορία )

[/color]
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": aidivn, fanny

• Brandon
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
11/11/2012 01:48 #3610 από Brandon
Απαντήθηκε από Brandon στο θέμα Metroid Prime
Το other M προοπτικές για να γίνει τεράστιο!!!Κυριολεκτικά!!!Γιατί πήγε λίγο στο βρόντο κ προτίμησε η Retro μια πιο arcade φύση για το παιχνίδι δεν ξέρω...Εμένα πάντως μου άρεσε το είδος fps κ ανακάλυψη...Εντάξει,καλό story τo M αλλά μόνο με story δεν...
Πάντως παρατηρώ τεράστιο κενό ανάμεσα 1994 με 2002...Το Ν64,ένα τέτοιο θηρίο κ να μην έχει Metroid??

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
11/11/2012 11:55 - 11/11/2012 11:57 #3633 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Metroid Prime
Την τότε εποχή δεν είχε τις ικανότητες για Metroid ούτε για Final Fantasy...(λένε) !

Εγώ πάλι θυμάμαι το Jet Force Gemini από Rare που μπορούσε να γίνει ένα καλο MegaMan ή ένα normal Metroid.[/color]

• Brandon
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
11/11/2012 13:35 #3641 από Brandon
Απαντήθηκε από Brandon στο θέμα Metroid Prime
Jet Force Gemini...Πωωωω...Πραγματικά πολύ καλό παιχνίδι!!!Σε αυτό δεν έχεις άδικο...Άνετα ήταν το Metroid του Ν64...
Όσο για το Metroid πιστεύω οτι Ν64 δεν είχε τα φόντα για να το υποστηρίξει όπως ήθελε η retrro me το prime...
To other M απο την άλλη ήξερα οτι ήταν ολοκληρωμένο κατά 70% απο τον καιρό του Νόε κ πως ήταν project για Ν64...

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.307 δευτερόλεπτα