Topic-icon Super Everdrive & Game Genie codes

Περισσότερα
20/01/2018 19:12 #41131 από Stabill
Super Everdrive & Game Genie codes was created by Stabill
Γέννημα - θρέμμα των cheats/cracks κλπ. (η Amiga φταίει γι'αυτό!) δεν θα μπορούσα να μην ψαχτώ για το τι μπορώ να κάνω με το SNES, τώρα που (εδώ και καιρό) έχω το Super Everdrive...

Μπορώ να δοκιμάσω κάθε λογής rom πλέον, από τα πιο γνωστά games μέχρι τα πιο άγνωστα που ίσως δεν κυκλοφόρησαν ποτέ εδώ, ούτε και έγιναν review στα τότε περιοδικά...

Τώρα θα μου πείτε, καλά όλα αυτά, αλλά... ποιος όμως μπορεί να τα προχωρήσει? Ειδικά μερικά δεν "παλεύονται", είτε γιατί γέρασα πια, είτε γιατί ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΟΝΤΑΙ! (βλέπε Super Ghouls and Ghosts).

Η επιλογή του menu του Super Everdrive για πέρασμα των κωδικών (που βρίσκονται παντού στο διαδίκτυο) ούτε πρακτική είναι, ούτε και δουλεύει πάντα - και το τελευταίο είναι και το χειρότερο, να έχεις βγάλει τα μάτια σου να περάσεις τους κωδικούς και να φας την "χυλόπιτα" στη μούρη...

Ψάχνοντας λοιπόν, βρήκα ένα προγραμματάκι, το Game Genie Guy ( srktt.com/files/GGGuy.exe )
Με αυτό, αφού αρχικά του "δείξεις" το path της rom που σε ενδιαφέρει, μπορείς να περάσεις όσους κωδικούς θέλεις με copy-paste & να την "patch-άρεις" ... (εντελώς απλή διαδικασία, δείτε εδώ: krikzz.com/forum/index.php?topic=1246.0 )

1. Click the Browse button and select an unzipped rom
2. Enter the desired codes, one per line
3. Click Patch when all codes have been entered
4. Open the created 'File GG.rom' in an emulator to test

(ο τύπος εδώ δοκιμάζει rom της Mega Drive, μια και το συγκεκριμένο πρόγραμμα μπορεί να διαχειριστεί roms και άλλων κονσολών)

Όπως αναφέρεται στο 4ο βήμα, δημιουργείται ένα αρχείο με το GG στο τέλος του filename (π.χ. το Axelay γίνεται Axelay GG).

Βέβαια............

If you can't get a code to work try the following:

1. Try a different code. If another code works then the file is being patched properly.
2. Try a different rom - look for a good dump (!) or use Nointro roms.

Εγώ μέχρι στιγμής, δοκιμάζοντας καμμιά 10αριά games ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ από τους δεκάδες κωδικούς που κυκλοφορούν, κατάφερα να patch-άρω και να δουλεύουν κανονικά (με άπειρες ζωές/ενέργεια κλπ.) τα εξής παιχνίδια:

Axelay
Contra III - The Alien Wars
Gods
Jim Power - The Lost Dimension in 3D
Joe & Mac 3 - Lost in the Tropics
TMNT IV - Turtles in Time

Δεν μου δούλεψαν τα:

Donkey Kong Country
Indiana Jones' Greatest Adventures
Super Castlevania IV
Super Ghouls 'N Ghosts

αλλά εδώ χρειάζεται περαιτέρω ψάξιμο, με άλλες versions, ή με άλλους κωδικούς... (ειδικά για τα 2 τελευταία, μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα...)

Όποιος έχει όρεξη και κυρίως έχει Super Everdrive ή SD2SNES και κάνει καμμία δοκιμή, εδώ είμαστε να ακούσουμε αποτελέσματα!

Συνημμένο αρχείο:

2 X Amiga 500, 1 X Amiga 1200 --- Sega Saturn, Sega Dreamcast, Sony Playstation, Nintendo 64, Super NES, Atari 2600 (πείτε μου πότε να προσθέσω και το XBOX 360...)
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
20/01/2018 23:40 #41134 από Fotis_KFOR
Replied by Fotis_KFOR on topic Super Everdrive & Game Genie codes
Ωραίος Σταύρο, happy cheating :)
(ειδικά όσο μεγαλώνουμε τόσο πιο χρήσιμα είναι :P )
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stabill

Περισσότερα
24/01/2018 14:45 #41169 από Stabill
Replied by Stabill on topic Super Everdrive & Game Genie codes
Μπα, δεν "τσουλάει" ιδιαίτερα... Δοκίμασα πάλι καμμιά 10αριά και μονο το Darius Force δούλεψε... Τέλος πάντων, θα δούμε... :shake: :shake: :shake:

Συνημμένο αρχείο:

2 X Amiga 500, 1 X Amiga 1200 --- Sega Saturn, Sega Dreamcast, Sony Playstation, Nintendo 64, Super NES, Atari 2600 (πείτε μου πότε να προσθέσω και το XBOX 360...)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fanny

Περισσότερα
15/03/2018 06:50 #41656 από fanny
Replied by fanny on topic Super Everdrive & Game Genie codes
Χαχαχαχα είχες καθόλου πρόοδο? :')
Δοκίμασες να περάσεις άλλα games? :)

Περισσότερα
15/03/2018 19:19 #41670 από Stabill
Εχω καιρο να ασχοληθω, προς το παρον παιζω αυτα τα λιγα που "καταφερα"... Σιγουρα θα το ξαναπιασω, παντως ειναι προβληματικη η ολη φαση...

Συνημμένο αρχείο:

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fanny

Περισσότερα
15/04/2018 12:13 #41917 από Stabill
Χααααχαχαχα, βρήκα άλλο ένα, το Hagane... Τουλάχιστον είναι καλό...

(Batman Returns, Space Megaforce, Battle Blaze καμμία τύχη...)

Συνημμένο αρχείο:

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

Περισσότερα
19/04/2018 23:22 #41966 από Getta Robo
Replied by Getta Robo on topic Super Everdrive & Game Genie codes
Για λειτουργικους κωδικους, δειτε και αυτη την σελιδα.
bsfree.shadowflareindustries.com/index.php

So much for the laws of physics!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, Stabill

Περισσότερα
21/04/2018 11:00 - 21/04/2018 14:38 #41970 από Stabill

Getta Robo έγραψε: Για λειτουργικους κωδικους, δειτε και αυτη την σελιδα.
bsfree.shadowflareindustries.com/index.php

Σε ευχαριστώ πολύ, θα το "εξετάσω"!!! ;) :clap2: :thumbup:

==============================================

Μία πρώτη "απόπειρα" είχε ένα κάποιο ποσοστό επιτυχίας, κατάφερα να βάλω άπειρες ζωές στο Super R-Type & στο R-Type III - The Third Lightning - όχι βέβαια ότι έχει και μεγάλη σημασία, μια και όταν χάσεις δεν ξεκινάς από εκεί που έφαγες την σφαίρα αλλά πιο πίσω... Γενικά είχε πανεύκολα παιχνίδια η σειρά!!! :P

Το Indiana Jones' Greatest Adventures αρνείται πεισματικά να συνεργαστεί, ενώ το Super Ghouls and Ghosts ναι μεν δουλεύει (παίζεις ουσιαστικά με το σώβρακο χωρίς να χάνεις από τα χτυπήματα) αλλά μόλις φτάσεις στο σημείο με τα νερά και παρασυρθείς από αυτά (κάτι που θα συμβει 1000%) ξεκινάς πάλι από την αρχή... Καταπληκτικό?

(και κάτι άσχετο: στο Super Ghouls and Ghosts, όταν μαζευτούν πολλοί διαβόλοι και τριβόλοι στην οθόνη, το animation καθυστερεί ελαφρώς... Κριμα...)

Συνημμένο αρχείο:

Last edit: 21/04/2018 14:38 by Stabill.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.336 δευτερόλεπτα