Topic-icon Oric-1 στα κάρβουνα, από τον σεφ kokkiklh!!!

• kokkiklhs
  • Το Άβαταρ του/της kokkiklhs Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
09/08/2019 13:39 - 09/08/2019 13:49 #45160 από kokkiklhs
Oric-1 στα κάρβουνα, από τον σεφ kokkiklh!!! δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Πρώτα απ'όλα, μόλις διεπίστωσα ότι δεν υπάρχει ξεχωριστό sub-section στα 8bit για τα Oric, μεγίστη παράλειψις... :huh:
Φώτη, θα τιμωρηθείς με 48 (όσα τα kB των Oric) ώρες καταναγκαστικού φορτώματος σε ΖΧ81 από παλιά κασέτα και κασετόφωνο με βρώμικη, απορρυθμισμένη κεφαλή και λασκαρισμένους ιμάντες, εκτός αν το τακτοποιήσεις άμεσα!
:D :devil:

Λοιπόν, για να μην πολυλογώ, μετά από πολύ καιρό επιτυχών επεμβάσεων πάσης φύσεως σε παλιά μηχανάκια, με άριστα αποτελέσματα και χωρίς παρατράγουδα, εχθές κατάφερα να κάνω (πάλι) το θαύμα μου:
Εκεί που έστησα τον Oric-1 για να χαζέψω λίγο, δε μου πολυάρεσε η εικόνα από το RF, και μιας και είχα διάφορα υλικά να κάθονται, αποφάσισα να φτιάξω ένα SCART καλώδιο... ωραία μέχρι εδώ! Είχα ξαναφτιάξει για τον Oric στο παρελθόν και RGB (για το 1084) και SCART με εξωτερική τροφοδοσία για το PIN16... αυτή τη φορά, για να μη μπλέκω με μπαταρίες, δεύτερο τροφοδοτικό κλπ., σκέφτηκα να κάνω το καλώδιο self-powered (μεγάλη έμπνευση!!!), με θηλυκό βύσμα τροφοδοσίας και διακλάδωση, και μια αντίσταση 330Ω μέσα στο SCART (χρησιμοποιώ τροφοδοτικό από σπέκτρουμ με ανάποδη πολικότητα, που δίνει ~14VDC ελεύθερο).
Είχα δει που πουλάνε στο ebay κάποια έτοιμα από Αγγλία και μου ήρθε η ιδέα., υπέθεσα ότι θα είναι ίδια φάση με τα SCART για αμίγκες, άμστραντ κλπ., όπου με την πατέντα του θηλυκού βύσματος τροφοδοσίας και μια απλή αντιστασούλα δουλεύουν κομπλέ...

Τι δεν έλαβα υπ'όψιν μου (το διεπίστωσα εκ των υστέρων, μετά από σχετικό διάβασμα) :
Η ιστορία με τις ανάποδες πολικότητες και το 7905 μέσα στον Oric σημαίνει ότι υπάρχει τάση στη γραμμή της γείωσης. Αυτό έχει σημασία για παρακάτω.

Τι μ@λ@κία έκανα:
Αφού έφτιαξα μια χαρά (!!!) το καλώδιο, έκλεισα τα πλαστικά καπάκια και γεμάτος σιγουριά έβαλα μπροστά, σε μια 14άρα Sony Trinitron... μωβ ρίγες που ανεβοκατέβαιναν και στο βάθος υποψία γραμμάτων που χοροπηδούσαν. Το πληκτρολόγιο ανταποκρινόταν κανονικά, το Oric λειτουργούσε. Αμέσως κλείνω και ξηλώνω το καλώδιο, λέω κάποια κόλληση θα έχει φύγει από μέσα όπως έβαζα τα καπάκια.
Ανοίγω, όλα στη θέση τους, ωραιότατα. Ύστερα σκέφτομαι ότι μπορεί να μην είχα κουμπώσει αρκετά σφιχτά το SCART στην τηλεόραση και κάποια pins δεν κάνανε καλά επαφή. Τα ξαναβάζω όλα προσεκτικά, ξανανοίγω, τα ίδια! Αφού καθόμουν για λίγα δευτερόλεπτα και το κοίταζα να ρολάρει, ξαφνικά μαυρίζει τελείως η οθόνη... ξηλώνω τα πάντα, έχοντας την εντύπωση ότι κάτι έγινε με την τάση εισόδου στο pin 16 του SCART και ρήμαξα την τηλεόραση. Αμ δε, η τηλεόραση λειτουργούσε και λειτουργεί μια χαρά, τον Oric ζεμάτισα, λίαν επιτυχώς...
Γιατί;;;;
Ανοίγοντας και πάλι τα καπάκια του καλωδίου, διεπίστωσα ότι είχα κολλήσει το καλωδιάκι της γείωσης για το ρεύμα που έστελνα στο SCART στη θέση ΟΧΙ της γείωσης του 5pin DIN, αλλά του GREEN (διπλανό πινάκι)... αυτό και σε σχέση με την ιδιαιτερότητα της τάσης στη γραμμή της γείωσης που ανέφερα παραπάνω, σημαίνει ότι μάλλον πέρασε ΠΟΛΥ περισσότερο ρεύμα από τα απαιτούμενα 5V σε ολόκληρο το κύκλωμα, αν έχω καταλάβει σωστά... μέγα κατόρθωμα, πιθανότατα να έχω κουρέψει γουλί ΟΛΑ τα ολοκληρωμένα του Oric... αυτά παθαίνει όποιος έχει υπερβολική αυτοπεποίθηση λόγω "πολυετούς εμπειρίας" αλλά είναι απρόσεκτος και βαριέται να κάνει ένα "just-in-case" καλό τεστ πριν βάλει στο ρεύμα το νέο αριστούργημα που έφτιαξε!! :D
Γι'αυτό προσοχή (και ημι-ανάπαυση) στους πειραματισμούς μας, ακόμη και για το πιο απλό πραγματάκι χρειάζεται καλό τσεκάρισμα, αλλιώς μετά μπορεί να χτυπιόμαστε κάτω, όπως τώρα εγώ... :thumbdown:

Ίδωμεν... αρχίζω δοκιμές, όλοι οι θεοί βοηθοί!!! :black-eye:

Προς στιγμήν έχω ξηλώσει ULA και ROM (αν ζουν), που είναι και τα μοναδικά σε βάσεις και τσέκαρα ρεύμα εξόδου από το 7905, αντί για 5V μου δίνει 1.9V... καλό, ε;
Ξεκόλλησα και το ποδαράκι των υποτιθεμένων 5V output από το regulator για να το μετρήσω στον αέρα, να δω τι δίνει, έδειξε 14V, ακριβώς την τάση εισόδου! Άρα αυτό σίγουρα έχει πάει για βρούβες, λίαν συντόμως θα δούμε και τι άλλο το έχει ακολουθήσει...

Stay tuned και ό,τι προτάσεις και ιδέες έχετε, ευπρόσδεκτες!!
Και φυσικά... δέχομαι συγχαρητήρια!!! :clap2:
:award:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary, chdlee

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
09/08/2019 15:10 #45161 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Oric-1 στα κάρβουνα, από τον σεφ kokkiklh!!!

kokkiklhs έγραψε: Πρώτα απ'όλα, μόλις διεπίστωσα ότι δεν υπάρχει ξεχωριστό sub-section στα 8bit για τα Oric, μεγίστη παράλειψις... :huh:
Φώτη, θα τιμωρηθείς με 48 (όσα τα kB των Oric) ώρες καταναγκαστικού φορτώματος σε ΖΧ81 από παλιά κασέτα και κασετόφωνο με βρώμικη, απορρυθμισμένη κεφαλή και λασκαρισμένους ιμάντες, εκτός αν το τακτοποιήσεις άμεσα!
:D :devil:

Ωχ, αγριεμένος ο Δημήτρης, αλλά ευτυχώς τη γλυτώνω ;)

Υπάρχει κατηγορία για τους Oric Δημήτρη στα 8 bit, βρίσκεται εδώ :

www.retrocomputers.gr/forum/tangerine-8bit

όπως και στο section "Μουσείο" που εκεί γράφουμε τα τεχνικά χαρακτηριστικά των μηχανημάτων :

www.retrocomputers.gr/forum/tangerine-museum

και έτσι μετέφερα και το ποστ σου ήδη εκεί (στα 8bit / Tangerine (Oric), απλά το είχα ως Tangerine ως το όνομα της εταιρείας (Tangerine Computer Systems) και υποθέτω ότι δεν πήγε το μάτι σου εκεί αφού θα κοίταξες αλφαβητικά μέχρι το γράμμα "Ο" για τα Oric.

Στο θέμα σου τώρα, εύχομαι να μην έχει γίνει ανεπανόρθωτη ζημιά και να το επαναφέρεις σε λειτουργία, αν και θα πρέπει να σου απαντήσουν οι "μάστορες" του φόρουμ καθώς αυτά είναι εξειδικευμένα τεχνικά ζητήματα και απαιτούν τις αντίστοιχες γνώσεις που εγώ δεν κατέχω.

Γνωρίζω ότι και εσύ έχεις αυτές τις γνώσεις σε πάρα πολύ καλό επίπεδο και απλά την "πάτησες" από μια στιγμή απροσεξίας ή όπως λες που το έκανες γρήγορα σαν ρουτίνα και έτυχε αυτό. Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει όλοι ανεξάρτητα από τις γνώσεις τους να προσέχουν πάντα (ειδικά σε ότι αφορά "ρεύμα") σαν να είναι αρχάριοι και να το ελέγχουν ξανά και ξανά για να είναι 100% σίγουροι.

Πάντως αυτό που σου έτυχε είμαι σίγουρος ότι έχει τύχει και σε πολλούς άλλους που είναι επίσης πολύ καλοί γνώστες ή / και τεχνικοί, μια στιγμή απροσεξίας χρειάζεται μονάχα. Και με αυτή τη ζέστη κιόλας το μυαλό μας δεν είναι και στα καλύτερά του οπότε σου "έκατσε".

Καλή επιτυχία στην "ανάσταση" του Oric :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kokkiklhs

• kokkiklhs
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
09/08/2019 15:49 #45162 από kokkiklhs
Απαντήθηκε από kokkiklhs στο θέμα Oric-1 στα κάρβουνα, από τον σεφ kokkiklh!!!

Fotis_KFOR έγραψε:

kokkiklhs έγραψε: Υπάρχει κατηγορία για τους Oric Δημήτρη στα 8 bit, βρίσκεται εδώ :

www.retrocomputers.gr/forum/tangerine-8bit

όπως και στο section "Μουσείο" που εκεί γράφουμε τα τεχνικά χαρακτηριστικά των μηχανημάτων :

www.retrocomputers.gr/forum/tangerine-museum

και έτσι μετέφερα και το ποστ σου ήδη εκεί (στα 8bit / Tangerine (Oric), απλά το είχα ως Tangerine ως το όνομα της εταιρείας (Tangerine Computer Systems) και υποθέτω ότι δεν πήγε το μάτι σου εκεί αφού θα κοίταξες αλφαβητικά μέχρι το γράμμα "Ο" για τα Oric.

Ωχχχχχχ, στραβομάρα, σόρυ ρε φίλε... όντως είδα στο Ο και δεν πήγα παρακάτω... μα είπα κι εγώ, ο Φώτης και να κάνει τέτοια παράλειψη;;; Κι εγώ ο γκαβούλιακας, τόσο καιρό μέσα στο φόρουμ, έχω διαβάσει και κάποια ποστς (του Αριστείδη, νομίζω) για τα Oric και σήμερα έφαγα κόλλημα ότι δεν υπάρχει ξεχωριστή κατηγορία!
:D
Ευχαριστώ και για την τακτοποίηση του thread!!

Επίσης ευχαριστώ πολύ για την ηθική υποστήριξη και τις ευχές, και, πράγματι η ανάσταση του Oric δεν προβλέπεται πριν το ερχόμενο Πάσχα!!! :laugh4:
Το ξέρω ότι όλοι κάνουμε πατάτες κατά καιρούς, εγώ είμαι και δηλώνω ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ και απολύτως εμπειρικός στις επισκευές, οπότε μια λεπτομέρεια στη θεωρία που μου διαφεύγει, μπορεί να είναι ολέθρια... αλλά εδώ έφταιξε κυρίως η τεμπελιά μου, βαρέθηκα να τα ξανακοιτάξω διότι ήμουν σίγουρος πως είναι ΟΚ!!

Η πιο εύκολη λύση θα ήταν να ψάξω για ένα άλλο Oric, έστω χαλασμένο, με κάποια πιο "νορμάλ" βλάβη, αλλά θέλω να ξαναδώ αυτή τη συγκεκριμένη πλακέτα να λειτουργεί!
Το πιθανότερο είναι να χρειάζονται ΟΛΑ (ή σχεδόν όλα) τα ολοκληρωμένα αντικατάσταση, κάτι που, φυσικά, είναι τεράστια δουλειά και δε συμφέρει με τίποτα από απόψεις εξόδων και χρόνου, αλλά θα το παλέψω, για να μάθω να κάνω βλακείες!! :D

:drinks:

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

• orfeas
  • Το Άβαταρ του/της orfeas
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
13/08/2019 09:48 #45166 από orfeas
Απαντήθηκε από orfeas στο θέμα Oric-1 στα κάρβουνα, από τον σεφ kokkiklh!!!
Καλημέρα παιδιά,
Μπράβο Δημήτρη. Μπουρλοτιέρη !!
Κρίμα για τον Oric. ☹
Πολύ αγαπητό μηχάνημα.
Ήθελα να σε ρωτήσω πως φτιάχνεται το καλώδιο SCART αλλά τώρα σε φοβάμαι.
Βάλε σε παρακαλώ κανένα σχέδιο μήπως και ενώσω τον δικό μου με καμία τηλεόραση.

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
13/08/2019 19:02 #45173 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Oric-1 στα κάρβουνα, από τον σεφ kokkiklh!!!
Περαστικά βρε B)
Συνήθως από την πολύ σιγουριά την πατάμε, αργά ή γρήγορα.
Έχω κάψει και εγώ αρκετά πράγματα, αλλά αυτό που πόνεσε περισσότερο ήταν ένας επιταχυντής για Amiga :banghead:
Πιστεύω ότι θα το φτιάξεις το μηχανάκι :thumb:

• kokkiklhs
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
14/08/2019 00:05 #45174 από kokkiklhs
Να είστε καλά ρε παιδιά, θα το φτιάξω, αλλά μάλλον θα χρειαστεί να βρω κάποιον με σταθμό αποκόλλησης για να ξηλώσει όλα τα ολοκληρωμένα, αντί να αρχίσω εγώ να τα πετσοκόβω με το κολλητήρι και την τρόμπα...

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
14/08/2019 11:14 #45175 από nkary
Έλα ρε μαν, ούτε αέρα δεν έχεις? Με την τρόμπα????
Άμα ήσουν Σαλόνικα θα σου δάνειζα τον αέρα μου, μη φανταστείς τίποτα τρελό έναν 858D μάρκα μ έκαψες έχω

• kokkiklhs
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
14/08/2019 16:16 #45176 από kokkiklhs

nkary έγραψε: Έλα ρε μαν, ούτε αέρα δεν έχεις? Με την τρόμπα????
Άμα ήσουν Σαλόνικα θα σου δάνειζα τον αέρα μου, μη φανταστείς τίποτα τρελό έναν 858D μάρκα μ έκαψες έχω

Ευχαριστώ ρε Νίκο, και μόνο που το λες...
Τρόμπα και φυτίλι, φίλε, παραδοσιακές μέθοδοι... έχω κάνει τρελλές επισκευές μ'αυτά, αλλά απαιτείται πολύς χρόνος και πολλή προσοχή και υπομονή!
Tώρα αν χρειαστεί να ξεκολλήσω καμιά 30αριά ICs, δεν ξέρω αν θα τη βγάλω καθαρή...

• jimn
  • Το Άβαταρ του/της jimn
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
15/08/2019 10:51 #45180 από jimn
Απαντήθηκε από jimn στο θέμα Oric-1 στα κάρβουνα, από τον σεφ kokkiklh!!!

kokkiklhs έγραψε:

nkary έγραψε: Έλα ρε μαν, ούτε αέρα δεν έχεις? Με την τρόμπα????

Ευχαριστώ ρε Νίκο, και μόνο που το λες...
Τρόμπα και φυτίλι, φίλε, παραδοσιακές μέθοδοι... έχω κάνει τρελλές επισκευές μ'αυτά, αλλά απαιτείται πολύς χρόνος και πολλή προσοχή και υπομονή!
Tώρα αν χρειαστεί να ξεκολλήσω καμιά 30αριά ICs, δεν ξέρω αν θα τη βγάλω καθαρή...

Μητσάρα αν θέλεις αέρα έχω να σου δανείσω να κάνεις τη δουλειά σου
Του κ@@λου είναι και εμένα,αλλά δουλίτσα θα κάνεις ;)

• kokkiklhs
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
15/08/2019 15:57 #45181 από kokkiklhs

jimn έγραψε: Μητσάρα αν θέλεις αέρα έχω να σου δανείσω να κάνεις τη δουλειά σου

Ευχαριστώ ρε συνονόματε!!! Βασικά δεν ξέρω τι γίνεται με τον αέρα, αυτός δεν είναι μόνο για SMD???
Τα "κλασικά" πώς τα ξεκολλάς; Γυρίζεις τούμπα, ζεσταίνεις και περιμένεις να πέσουν; Δε μένει η κόλληση στις τρύπες και μετά θα πρέπει να την μαζεύεις...;
...μη φεύγω εκτός θέματος όμως, αυτές τις ερωτήσεις μπορώ να τις κάνω σε άλλο topic, μια και είμαι ανίδεος! :D

Το σπουδαίο σήμερα είναι ότι πήρα πίσω τη γραμμή των 5V και με την πολύτιμη βοήθεια φίλου με παλμογράφο εντοπίστηκαν 3 (σίγουρα) καμμένες μνήμες. Κατάφερα να ξαναδώ εικόνα, μαύρο border με λευκό paper, αλλά μένει εκεί και δεν κάνει τίποτα. Πάντως από το στάδιο "εντελώς dead" και μετά από το "ανάβω αλλά βγάζω μαύρη οθόνη", αυτό είναι μια σημαντική πρόοδος!!

Stay tuned!!!

• jimn
  • Το Άβαταρ του/της jimn
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
15/08/2019 22:42 #45182 από jimn
Απαντήθηκε από jimn στο θέμα Oric-1 στα κάρβουνα, από τον σεφ kokkiklh!!!

kokkiklhs έγραψε:

jimn έγραψε: Μητσάρα αν θέλεις αέρα έχω να σου δανείσω να κάνεις τη δουλειά σου

Ευχαριστώ ρε συνονόματε!!! Βασικά δεν ξέρω τι γίνεται με τον αέρα, αυτός δεν είναι μόνο για SMD???
Τα "κλασικά" πώς τα ξεκολλάς; Γυρίζεις τούμπα, ζεσταίνεις και περιμένεις να πέσουν; Δε μένει η κόλληση στις τρύπες και μετά θα πρέπει να την μαζεύεις...;
...μη φεύγω εκτός θέματος όμως, αυτές τις ερωτήσεις μπορώ να τις κάνω σε άλλο topic, μια και είμαι ανίδεος! :dry:

Εγώ μέχρι να στο δώσω να κάνεις δουλειά μπορώ
αν σου δώσω και οδηγείες το πιο πιθανό είναι να ανοίξουμε καινούριο
τόπικ με θέμα καμμένη πλακέτα από oric :cheer: :cheer: :cheer: :cheer: :cheer:

Το σπουδαίο σήμερα είναι ότι πήρα πίσω τη γραμμή των 5V και με την πολύτιμη βοήθεια φίλου με παλμογράφο εντοπίστηκαν 3 (σίγουρα) καμμένες μνήμες. Κατάφερα να ξαναδώ εικόνα, μαύρο border με λευκό paper, αλλά μένει εκεί και δεν κάνει τίποτα. Πάντως από το στάδιο "εντελώς dead" και μετά από το "ανάβω αλλά βγάζω μαύρη οθόνη", αυτό είναι μια σημαντική πρόοδος!!

Stay tuned!!!

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
15/08/2019 22:50 #45183 από nkary
Εγώ πρώτα χρησιμοποιώ κολλητήρι και φιτίλι (όπως το λες εσύ, φαντάζομαι εννοείς το σύρμα αποκόλλησης?) για να καθαρίσω το πολύ καλάι και μετά αέρα μέχρι να μαλακώσει και να πέσει το IC. Θέλει λίγη υπομονή βέβαια.
Μετά φυσικά και πάλι με κολλητήρι και φιτίλι καθαρίζεις τις τρύπες.

• kokkiklhs
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
16/08/2019 08:16 #45184 από kokkiklhs
Νίκο:
Σαν φασαρία μου ακούγεται, μάλλον περισσότερη δουλειά... αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι μειώνονται/εκμηδενίζονται οι πιθανότητες να γίνει ζημιά στις πίστες (κι αυτό, φυσικά, είναι ΠΟΛΥ καλό!!!)
Φυτίλι είναι το σύρμα αποκόλλησης, ναι! Μαζί με πάστα (σοκολατίνα, νουγκατίνα, soldering paste, ό,τι έχει κανείς διαθέσιμο) κάνει την πιο καθαρή δουλειά! Έχω super ERSA τρόμπα η οποία ρουφάει την κόλληση από τα 10km, συνήθως οι τρούπες ανοίγουν τελείως με την πρώτη-δεύτερη προσπάθεια, αν έχεις σταθερό χέρι και κρατάς στο σημείο που πρέπει!!! :D

Μήτσο:
Νά'σαι καλά, αν τελικά χρειαστεί να ξεκολλήσω καμιά ντουζίνα τσιπάκια, θα εκμεταλλευτώ την προσφορά σου, να δω και στην πράξη πώς λειτουργεί αυτό το πράμα!! Βασικά όμως ελπίζω με 4-5 ξεκολλήματα να καθαρίσω και να ξαναζωντανέψει το μηχανάκι (λέμε τώρα!!!)
;)

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.212 δευτερόλεπτα