Topic-icon 3DO Emulator για τους νοσταλγούς της κονσόλας!

• Stabill
  • Το Άβαταρ του/της Stabill Συντάκτης θέματος
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
10/03/2019 12:46 #44357 από Stabill
... ναι γιατί γελάτε? Υπάρχουν και τέτοιοι!

Εγώ ας πούμε, που πριν (χμμμμμμ...... 25???) χρόνια πούλησα το SNES και αγόρασα το 3DO και μακάρι νά'ξερα που είναι τώρα, γνωστή ιστορία, οι "παλιοί" του forum έχουν βαρεθεί να την ακούνε σε κάθε μας συνάντηση - τέλος πάντων!!!

Για νέα αγορά δεν το βλέπω, οι τιμές είναι απαγορευτικές κι εγώ θέλω ΑΥΤΟ...

... και ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ!!! :P

Σήμερα λοιπόν κι αφού είχα ήδη κατεβ....... :rtfm: :rtfm: :rtfm: :rtfm: :rtfm: ....... αποκτήσει ένα μεγάλο μέρος των παιχνιδιών της κονσόλας, είπα να δω τι υπάρχει από emulators...
Μπήκα λοιπόν εδώ: www.emulator-zone.com/doc.php/3do/ και αρχικά "έφαγα τα μούτρα μου", μια και οι πρώτοι 3 (RetroArch, 3DOplay & FreeDO) είτε δεν έπαιζαν καθόλου, είτε πήγαιναν slow motion (εικόνα και ήχος - για γέλια η κατάσταση...)

Απογοητευμένος είπα να τα παρατήσω, αλλά τελικά έδωσα μια ευκαιρία στον 4DO, τον "κακό", με τις λίγες ψήφους...
( www.emulator-zone.com/doc.php/3do/4do.html )

Και ΝΑΙ, δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ!!!

Στο γερασμένο, 10 χρόνων pc μου (4πύρηνος AMD με 4gb RAM) δεν είχα κανένα πρόβλημα στις μέχρι στιγμής δοκιμές μου...

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αναφέρω κάτι για το setup, μια και είναι πανεύκολο, αρκεί κάποιος να έχει ασχοληθεί έστω μία φορά με emulators...
Το μόνο που χρειάζεται είναι το αρχείο του bios, το οποίο δεν υπάρχει στο zip του συγκεκριμένου emulator, το βρήκα στο αντίστοιχο zip του 3DOplay
( www.emulator-zone.com/doc.php/3do/3doplay.html )

Άντε και μακάρι να αξιωθώ κάποια στιγμή να (ξανα)αποκτήσω το real hardware...

Αν κάτι από όσα γράφτηκαν παραβαίνει τους όρους του forum, εννοείται ότι μπορεί να αφαιρεθεί / διορθωθεί.

Συνημμένο αρχείο:

2 X Amiga 500, 1 X Amiga 1200 --- Sega Saturn, Sega Dreamcast, Sony Playstation, Nintendo 64, Super NES, Atari 2600 (πείτε μου πότε να προσθέσω και το XBOX 360...)
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, geo1977, chdlee, george, kokkiklhs, Amiga500

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
10/03/2019 14:58 #44358 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα 3DO Emulator για τους νοσταλγούς της κονσόλας!
Καλό λιώσιμο και εύχομαι κάποια στιγμή να καταφέρεις να πάρεις και την κονσόλα ?

Προς το παρόν δώστου να καταλάβει στο pc.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stabill

• Amiga500
  • Το Άβαταρ του/της Amiga500
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
12/03/2019 15:34 - 12/03/2019 20:19 #44373 από Amiga500
Απαντήθηκε από Amiga500 στο θέμα 3DO Emulator για τους νοσταλγούς της κονσόλας!
Πολυ καλος emulator o 4DO τον χρησιμοποιω εδω και καιρο αν και πιο πολυ παιζω στο Nvidia Shield TV με τον Real3DOPlayer (Android) ο οποιος ειναι εξισου καλος και εχω ανεβασει και καποια βιντεακια στο καναλι με παιχνιδια να τρεχουν σε αυτον.

Eιχα πουλησει την Amiga 1200 μου για το Panasonic 3DO FZ-1 το 1994 και το ειχα αγορασει 180.000 δρχ. κατευθειαν μολις ηρθε στην Ελλαδα! Τρελο ποσο για κονσολα εκεινη την εποχη! Αγαπημενο μηχανημα με δυο απο τα πιο αγαπημενα μου παιχνιδια ever, το Need For Speed και το Road Rash (και πολλα αλλα βεβαια)!

Εχω το Panasonic 3DO FZ-1 αλλα δυστυχως ξαφνικα παρουσιασε προβλημα το cd rom drive του.... :( Το εχω δωσει για επισκευη και ακομα περιμενω....
Αν δεν επισκευαστει θα αναγκαστω να αγορασω ενα USB Host Controller το οποιο ομως ειναι λιγακι τσουχτερο (165 Δολαρια).

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
14/03/2019 19:32 #44384 από Stabill
Απαντήθηκε από Stabill στο θέμα 3DO Emulator για τους νοσταλγούς της κονσόλας!

Amiga500 έγραψε: Eιχα πουλησει την Amiga 1200 μου για το Panasonic 3DO FZ-1 το 1994 και το ειχα αγορασει 180.000 δρχ. κατευθειαν μολις ηρθε στην Ελλαδα!.

Πωωωωωως??? ΙΕΡΟΣΥΛΕ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνημμένο αρχείο:

2 X Amiga 500, 1 X Amiga 1200 --- Sega Saturn, Sega Dreamcast, Sony Playstation, Nintendo 64, Super NES, Atari 2600 (πείτε μου πότε να προσθέσω και το XBOX 360...)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Amiga500

• Amiga500
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
14/03/2019 20:16 - 14/03/2019 20:17 #44385 από Amiga500

Stabill έγραψε:

Amiga500 έγραψε: Eιχα πουλησει την Amiga 1200 μου για το Panasonic 3DO FZ-1 το 1994 και το ειχα αγορασει 180.000 δρχ. κατευθειαν μολις ηρθε στην Ελλαδα!.

Χαχαχα :lol2: :lol2: την ξαναπηρα πισω μετα απο μερικους μηνες, δεν αντεξα πολυ μακρια της! ;)
Δυστυχως δεν ειχαμε τα χρηματα τοτε και αναγκαστικα επρεπε να πουλησουμε το μηχανημα που ειχαμε για να αγορασουμε το νεο κτλπ κτλπ....

Τουλαχιστον τα ζησαμε ολα στη ωρα τους! :)

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
14/03/2019 20:20 - 14/03/2019 20:20 #44386 από Stabill

Amiga500 έγραψε:

Stabill έγραψε:

Χαχαχα :lol2: :lol2: την ξαναπηρα πισω μετα απο μερικους μηνες, δεν αντεξα πολυ μακρια της! ;)
Δυστυχως δεν ειχαμε τα χρηματα τοτε και αναγκαστικα επρεπε να πουλησουμε το μηχανημα που ειχαμε για να αγορασουμε το νεο κτλπ κτλπ....

Τα ιδια εκανα κι εγω... Πουλησα τον 6128 για την Amiga (μικρο το κακο!) και το SNES για το 3DO (μεγαλο το κακο!)... Ευτυχως Saturn και Dreamcast "εμειναν στην θεση τους"...!!!

Συνημμένο αρχείο:

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Amiga500

• Amiga500
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
14/03/2019 21:02 - 14/03/2019 21:07 #44387 από Amiga500

Stabill έγραψε:

Amiga500 έγραψε:

Stabill έγραψε:

Τα ιδια εκανα κι εγω... Πουλησα τον 6128 για την Amiga (μικρο το κακο!) και το SNES για το 3DO (μεγαλο το κακο!)... Ευτυχως Saturn και Dreamcast "εμειναν στην θεση τους"...!!!

Το φανταζομαι! Οι περισσοτεροι της γενιας μας εζησαν παρομοιες καταστασεις, γι αυτο και μεγαλωνοντας πεσαμε με τα μουτρα να ξαναπαρουμε οσα μηχανηματα ελειπαν απο την συλλογη μας, τα οποια ειχαμε αγορασει τοτε αλλα δεν μπορουσαμε να τα εχουμε ολα μαζι! :pacman: :pacbad: :bubble: :mario: :sonic: :metalslug:

• orfeas
  • Το Άβαταρ του/της orfeas
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
22/03/2019 08:06 #44446 από orfeas
Απαντήθηκε από orfeas στο θέμα 3DO Emulator για τους νοσταλγούς της κονσόλας!
Δεν ξέρω τι θα κάνεις Σταύρο ... όμως βρές το. ΦΑΕ τον κόσμο και βρές το.

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
22/03/2019 19:51 #44451 από Stabill

orfeas έγραψε: Δεν ξέρω τι θα κάνεις Σταύρο ... όμως βρές το. ΦΑΕ τον κόσμο και βρές το.

Με μια γρηγορη ματια στο Ebay βρισκω μονο Japan versions... Και βεβαια εγω θελω το FZ-1, οχι οποιοδηποτε...
Προς το παρον παντως, μου λειπουν τα χρηματα!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνημμένο αρχείο:

• fanny
  • Το Άβαταρ του/της fanny
  • Retro Freak
  • Retro Freak
Περισσότερα
20/06/2019 09:36 #44913 από fanny
Απαντήθηκε από fanny στο θέμα 3DO Emulator για τους νοσταλγούς της κονσόλας!
Και να μία κονσόλα που δεν τη πρόλαβα καθόλου. Θα χω το νου μου πάντως άμα δω κάτι. :)

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
22/06/2019 09:28 #44990 από Stabill

fanny έγραψε: Και να μία κονσόλα που δεν τη πρόλαβα καθόλου. Θα χω το νου μου πάντως άμα δω κάτι. :)

Νομιζω τοτε γεννηθηκες, μπεμπα!!! :tease: :tease: :tease:

Συνημμένο αρχείο:

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fanny

• fanny
  • Το Άβαταρ του/της fanny
  • Retro Freak
  • Retro Freak
Περισσότερα
22/06/2019 14:25 #44994 από fanny
Απαντήθηκε από fanny στο θέμα 3DO Emulator για τους νοσταλγούς της κονσόλας!
Στο Sega Saturn γεννήθηκα. :P

• pitsunami
  • Το Άβαταρ του/της pitsunami
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
16/07/2019 01:16 #45113 από pitsunami
Απαντήθηκε από pitsunami στο θέμα 3DO Emulator για τους νοσταλγούς της κονσόλας!
Η αγάπη μου για το 3DO ξεπερνά κάθε μηχάνημα,εγώ αντάλλαξα το mega drive II μου και το πήρα αφού
ήταν στα τελειωματά του...αυτη την στιγμή έχω καταφέρει να μαζέψω σχεδόν ότι υπάρχει για το 3do/M2 ,arcades,
development towers,prototypes και φυσικά σχεδόν όλα τα 3DO retail usa/jp/eu titles....

Πρίν δύο χρόνια όμως που ήρθε το τρίτο μου παιδί σιγά σιγά εξαφανίζονται όλα ... :(

Το πρόβλημα στο drive πάντως λογικά είναι το γρανάζι που μεταδίδει την κίνηση και το οποίο έχω κάνει 3d
printing μιας και φυσικά δεν υπάρχει,μην κάθεσαι και αλλάζεις laser κ.λ.π.

PANASONIC 3DO LASER GEAR 3d printed
Ολοκληρώθηκε

sorry για το Link δεν είναι διαφήμιση , αν θέλετε το σβήνετε .

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.653 δευτερόλεπτα