Topic-icon Free Pascal & Virtual Pascal

• Darth_Cotsos
  • Το Άβαταρ του/της Darth_Cotsos Συντάκτης θέματος
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
29/07/2012 15:18 #1178 από Darth_Cotsos
Free Pascal & Virtual Pascal δημιουργήθηκε από Darth_Cotsos
Και αφού είπαμε για την ταπεινή Basic που όλοι αγαπήσαμε και ακόμα θέλουμε να χρησιμοποιούμε, θα περάσουμε σε όσους από εμάς πήγαν ένα σκαλί παραπάνω και πέρασαν στον δομημένο αλλά και αντικειμενοστραφή προγραμματισμό κυρίως μέσα από την τότε επιτυχημένη Turbo Pascal!!!
Η έκδοση 5.0 και 5.5 ήταν από τις ποιο επιτυχημένες εκδόσεις της Turbo Pascal μετά την έκδοση 3.0.
Η Borlad έκανε χρυσές δουλειές και οι developers έκαναν άμεσες και γρήγορες εφαρμογές με επιτυχία χάρη στα εργαλεία της Turbo Pascal!!!

Σήμερα οι επιτυχημένες αυτές εκδόσεις κυκλοφορούν ελεύθερες στο διαδίκτυο για τον καθένα. Ωστόσο εάν έχουμε εκδόσεις των Win από vista και άνω το περιβάλλον της Turbo Pascal δεν τρέχει.
Και εδώ όμως κάποιοι ανέπτυξαν περιβάλλοντα ανάπτυξης εφαρμογών σε Pascal, ίδια με αυτά της Borland, ενσωματώνοντας όλα τα καλά μέχρι και τις βιβλιοθήκες της Turbo vision. Αυτα τα περιβάλλοντα είναι τα Free Pascal και Virtual Pascal.
Αυτά τα ολοκληρωμένα περιβάλλοντα ανάπτυξης εφαρμογών σε Pascal σας επιτρέπουν να γράψετε εφαρμογές σε Pascal όπως κάνατε και τότε με την Turbo Pascal, με το περιβάλλον τους να θυμίζει πολύ τις εκδόσεις 6.0 και 7 της Turbo. Μπορείτε αν θυμάμαι καλά να προσθέσετε τις κλασικές βιβλιοθήκες της Turbo Pasdcal ή φυσικά να χρησιμοποιήσετε τις δικές τους που δεν έχουν να ζηλέψουν και πολλά!!!

Τη Free Pascal μπορείτε να την βρείτε εδώ:http://www.freepascal.org/download.var
και μπορει να παράγει εκτελέσιμα αρχεία εκτός από win, linux και Mac για Solaris,OS/2, Game boy Advanced, Nintendo Wii, Nintendo DS!!!

Τη virtual pascal μπορείτε να την βρείτε εδώ:http://www.vpascal.com/

Don't underestimate the power of the 8bit side!
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chriskgnr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
29/07/2012 16:52 #1182 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Free Pascal & Virtual Pascal
Κώστα πρώτα απ'όλα ευχαριστούμε... τι να πω, έχεις πάρει τρελή φόρα και δεν σε σταματάει τίποτα και κανείς!!!!

OFFTOPIC MODE ON :P

Επέτρεψε μου όμως λόγω της Pascal να κάνω ένα μικρό offtopic...

Mε αφορμή την Pascal λοιπόν έχω να σου αναφέρω πως ήταν η αγαπημένη μου γλώσσα προγραμματισμού, στο λύκειο στην Turbo Pascal 6 που κάναμε διόρθωνα τους καθηγητές και χωρίς να θέλω να παινεύω τον εαυτό μου (αλλά αυτό κάνω τώρα :P ) με είχαν βγάλει στην τάξη "Pascalovio" !!!!!

Ο "πασκαλόβιος" λοιπόν είχε 20 στο πρώτο τρίμηνο, 20 στο δεύτερο τρίμηνο, 20 στο τρίτο τρίμηνο και 20 στις τελικές εξετάσεις στην Pascal όπως επίσης είχαμε κάνει και μια εργασία που την είχα ονομάσει "Utilities" με κάποια χρήσιμα προγράμματα στην Pascal. Ήταν και είναι το μόνο "μάθημα" στη ζωή μου που ήμουν ποτέ έτσι "αριστούχος" μιας και στα γενικά μαθήματα ήμουν μέτριος και μου ανέβαζαν το μέσο όρο τα μαθήματα της ειδικότητας (πληροφορικής).

Θα προσπαθήσω να βρω τη δισκέτα με την εργασία αυτή και θα επανέλθω μιας και ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να την έχω πετάξει...

OFFTOPIC MODE OFF B)

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
29/07/2012 16:56 - 29/07/2012 16:57 #1185 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Free Pascal & Virtual Pascal
Τι να πω... Ζηλεύω όλους αυτούς που ξέρουν να προγραμματίζουν! Αν και προσπαθησα ν'ασχοληθω και με τη Pascal και με τη C, δε καταφερα σχεδον τιποτα. Μου φαινονται τόσο πολύπλοκα. Ε οκ, μου εμειναν τα λιγα απο τη ΖΧ Basic και τα βιβλία στη βιβλιοθήκη! :lol: :lol: :lol:
Μπράβο Κώστα! :)

21st century breakdown...

• Darth_Cotsos
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
29/07/2012 17:00 #1186 από Darth_Cotsos
Απαντήθηκε από Darth_Cotsos στο θέμα Free Pascal & Virtual Pascal
Μία από τα ίδια ήμουν και εγώ στη σχολή... Η Pascal V5.5 τότε είχε τα πάντα, από system calls και γραφικά μέχρι data base managment!!!
Ήταν η αγαπημένη μου τότε και τα τότε προγράμματα τα έχω εδώ στο δίσκο μου.. θα ποσταρω κάποια να θυμηθούμε τα παλαιά!!!

• bakoulis
  • Το Άβαταρ του/της bakoulis
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
29/07/2012 21:16 - 29/07/2012 21:20 #1205 από bakoulis
Απαντήθηκε από bakoulis στο θέμα Free Pascal & Virtual Pascal
Και για να απολαύσετε ένα σύγχρονο περιβάλλον εργασίας όπως της Delphi και όχι ένα περιβάλλον Turbo Pascal DOS mode, ο συνδετικός κρίκος με το σήμερα λέγεται Lazarus IDE! Με αυτό το IDE έχεις μια σύγχρονη Pascal στο PC σου! Είναι multiplatform και αυτή, Win, Linux, Macos, Win Mobile, Android!

FOR WINDOWS:

FOR LINUX:

• Darth_Cotsos
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
29/07/2012 21:52 #1207 από Darth_Cotsos
Bakouli χάνεις το νόημα... :P :lol: :lol: :lol:
Αν και δεν πρόσεξες το site της Free Pascal!!! B)

• bakoulis
  • Το Άβαταρ του/της bakoulis
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
29/07/2012 22:16 #1209 από bakoulis
Απαντήθηκε από bakoulis στο θέμα Free Pascal & Virtual Pascal
Το πρόσεξα. Κάτω κάτω έχει ένα μπανεράκι για το Lazarus, αλλά screenshots με το περιβάλλον του Λάζαρου δεν είδα πουθενά στο site. Εντωμεταξύ με τα screenshots που έβαλες με το κλασσικό IDE, ποιος να φανταστεί ότι υπάρχει και σύγχρονο GUI?
Το νόημα ίσως ακόμα δεν το έπιασα, οπότε τι να χάσω;
Ελπίζω δε θυμώνεις με τις προσθήκες, γιατί εγώ δεν τις κάνω για να σε διορθώσω αλλά για να σε συμπληρώσω.
Νιώθω τη φάση σαν σπίτι μου και εσάς οικογένεια μου. Δεν κάνω υποδείξεις σε στιλ ξερόλα. Συμπληρώνω με τα λίγα που γνωρίζω για να υπάρχει μια πιο πλήρη εικόνα, όχι για σένα που τα γνωρίζεις και τα θεωρείς αυτονόητα, αλλά για αυτόν που με αφορμή το άρθρο σου θα "ψηθεί" να κάνει τα πρώτα του βήματα ή έστω μια πιο βαθιά εξερεύνηση.
Αυτά για να μην παρεξηγηθώ ή νιώσεις ότι κυνηγάω της δημοσιεύσεις σου για να κολλήσω την τσόντα μου για μαγκιά.
:)

• Darth_Cotsos
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
29/07/2012 22:38 #1210 από Darth_Cotsos
Το θέμα είναι το retro computing και οι αναμνήσεις από ένα τέτοιο περιβάλλον όπως της TP.
Καθώς και εαν σήμερα γίνετε να γράφουμε έτσι εφαρμογές κάτω από τις νεότερες εκδόσεις των Win, Linux, Mac...
Τα σύγχρονα IDE περιβάλλοντα είναι πολλά. Υπάρχουν και ελεύθερα και προς πώληση!!! Εάν πιάσουμε το θέμα με αυτά και offtopic και τελειωμό δεν θα έχουμε μια και νέες γλώσσες προγραμματισμού έχουν δώσει νέα έννοια στο development.
Το να κάνεις ένα θέμα για το lazarus ή οποιοδήποτε άλλο μοντέρνο IDE μέσα δε ένα θέμα για τα παλαιότερα IDE δεν συμπληρώνει κάτι... Απλά δείχνει ότι δεν κατάλαβες τι διάβασες...
Τώρα ή εγώ γράφω ασυναρτησίες ή απλά διάβασες μόνο τον τίτλο!!!

Δεν θυμώνω για κάτι, απλά μοιάζει το όλο θέμα ξεκάρφωτο. Φυσικά και γνωρίζω που έχει καταλήξει η Pascal αλλά και που έχουμε φτάσει με γλώσσες όπως η Java, PHP, Python, C#, F# κ.α, αλίμονο η δουλειά μου είναι!!!
Αλλά εδώ στο site αυτό γίνετε αναφορά στα retro μηχανήματα και άρα στις παλιές εκδόσεις των IDE!!!

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.437 δευτερόλεπτα