Φτιάχνοντας το καλύτερο PC του 2000.......Δεν είναι και τόσο απλό τελικά.

• TehStig
  • Το Άβαταρ του/της TehStig Συντάκτης θέματος
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
03/02/2021 17:25 - 03/02/2021 18:34 #47043 από TehStig
Τον περασμένο μήνα κατάφερα επιτέλους να βάλω αρκετά λεφτά στην άκρη για να πάρω μια καινούρια κάρτα γραφικών και να αντικαταστήσω την 970 που πήρα πριν 6 και πλέον χρόνια. Όταν προσπάθησα να βγω στην αγορά για κάρτα, βρέθηκα προ εκπλήξεως. Η τιμές έχουν φτάσει στο διάστημα! Κάρτες των 150 ευρώ, πωλούνται εκατό(και μερικές φορές περισσότερα) ευρώ πάνω! Δεν υπάρχει επαρκές στοκ, και ότι υπάρχει το σηκώνουν Scalpers και miners, ενώ δεν είναι λίγοι και οι φαντασμένοι που έχουν βγάλει κάρτες που αγόρασαν πριν 2 χρονιά, για πούλημα, και τις πουλάνε σε τιμές καινούριων!

Αγανάκτησα τελικά, και είπα “οκ λοιπόν. πάρτε τις καρτές σας, και βάλτε τες σε μια πολύ γνωστή άβυσσο. Ξέρετε εσείς”. Και έτσι αποφάσισα να πάω προς τα πίσω. Θα κάνω το καλύτερο PC του 2000!

Με μια μικρή έρευνα κατέληξα στο ότι τα καλύτερα κομμάτια τότε ήταν ο Willamette Pentium 4 1.5, η GeForce2 Ultra, και 512mb ram. Από κάρτες ήχου δεν ξέρω τι έπαιζε τότε, αν και δε με απασχολεί ιδιαίτερα, μιας και στοχεύω σε επιδόσεις gaming.

Με μια περαιτέρω έρευνα, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τελικά αυτό δεν θα είναι και τόσο εύκολο. Αρχικά, το πρώτο socket για pentium 4(το 423) είναι τόσο σπάνιο που μπορεί να μην το βρω και ποτέ. Οπότε, αν γίνεται, θα πρέπει να συμβιβαστώ. Οι 423 επεξεργαστές, μπορούν να μπουν σε 478 μητρικές? Δεν έχω βρει καθοριστική απάντηση στο θέμα.

Μετά είναι η κάρτα γραφικών. Όπως και το 423, έτσι και η GF2 ultra είναι ανύπαρκτη. Και εδώ πρέπει να γίνει συμβιβασμός. Έχω μόνο 2 εναλλακτικές. Την GF2 GTS, και την GF2 Ti. Από αυτές, η Ti έχει παραπλήσιες επιδόσεις με την ultra, απλά η ultra ίσως έχει λίγο καλύτερες επιδώσεις σε υψηλότερες αναλύσεις λόγο memory bandwidth.

Εσείς τι λέτε?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee, Getta Robo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• konc
  • Το Άβαταρ του/της konc
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
03/02/2021 18:40 #47044 από konc

TehStig έγραψε: Εσείς τι λέτε?

Έχεις ένα τόσο συγκεκριμένο σχέδιο στο μυαλό σου για απολύτως period correct hardware στο μηχάνημα, ή ο σκοπός σου είναι να τρέχεις τέλεια τα παιχνίδια του 2000?
Γιατί στη δεύτερη περίπτωση μπορείς να πας λίγο πιο μπροστά χρονικά στοχεύοντας σε budget μοντέλα. Ας πούμε μια GeForce4 του 2002 με παραπλήσιες επιδόσεις που βρίσκεται εύκολα και για πολύ λίγα χρήματα. Αν τώρα θέλεις να χρησιμοποιήσεις μόνο hardware που ήταν διαθέσιμο το 2000 σεβαστό και πάω πάσο, θα είναι ένα build αν μη τι άλλο με χαρακτήρα.

• TehStig
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
03/02/2021 19:32 #47047 από TehStig

konc έγραψε:

TehStig έγραψε: Εσείς τι λέτε?

Έχεις ένα τόσο συγκεκριμένο σχέδιο στο μυαλό σου για απολύτως period correct hardware στο μηχάνημα, ή ο σκοπός σου είναι να τρέχεις τέλεια τα παιχνίδια του 2000?
Γιατί στη δεύτερη περίπτωση μπορείς να πας λίγο πιο μπροστά χρονικά στοχεύοντας σε budget μοντέλα. Ας πούμε μια GeForce4 του 2002 με παραπλήσιες επιδόσεις που βρίσκεται εύκολα και για πολύ λίγα χρήματα. Αν τώρα θέλεις να χρησιμοποιήσεις μόνο hardware που ήταν διαθέσιμο το 2000 σεβαστό και πάω πάσο, θα είναι ένα build αν μη τι άλλο με χαρακτήρα.

Θα ήθελα να είναι οσο ποιο period correct γίνεται. Αν ήθελα να παιζω απλά τα παιχνίδια, έχω τα κομμάτια. Δε με πειράζει να ρίξω μερικά φράγκα παραπάνω για μια GF2 Ti. Άν και δεν βγήκε το 2000, πρέπει να είναι ίδια κάρτα με την Ultra, ουσιαστικά.  

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
03/02/2021 21:34 - 03/02/2021 22:19 #47048 από Fotis_KFOR
Ωραία φάση, μου θυμίζεις το "Retro Computer Project" που είχα φτιάξει πολλά χρόνια πριν, όχι όμως για να παίζει τα καλύτερα παιχνίδια του 2000 αλλά να έχω εγκατεστημένα όσα περισσότερα παιχνίδια γίνεται από την αρχή μέχρι το 2000 περίπου, δηλαδή σαν ένα timeline από την εποχή DOS παιχνιδιών μέχρι εποχής περίπου των Win 98.

www.retrocomputers.gr/collection/retro-computer-project

Φυσικά έχω να το ανοίξω πολύ καιρό και με κάποιες ανακατατάξεις στο χώρο το έχω αφήσει πρόχειρα κάπου αποσυνδεμένο (έγκλημα - το ξέρω :P )

Εϊναι όμως ωραία φάση να έχεις φτιάξει ένα μηχάνημα ως "project - ιδέα" που να έχει κάτι που σε ευχαριστεί.

Καλή επιτυχία στο project σου!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TehStig, paramythis_13

• TehStig
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
03/02/2021 22:33 #47049 από TehStig
Κρίμα είναι καλέ, να το έχεις να κάθεται. Στειλ το καταδώ 

Τεσπα, κατάφερα να βρω μητρικές με socket 423. soc και δέως. Ευτυχώς δεν είναι πανάκριβες όπως περίμενα.  

• TehStig
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
04/02/2021 09:14 #47055 από TehStig
Και σαν να μην έφτανε αυτό, ανακάλυψα ότι η quatro2 pro εiναι μια workstation εκδοση της Ultra!   Η μόνη διαφορά είναι ότι η quadro έχει λίγο χαμηλότερο clock της μνήμης(riva tuner κανεις?).

• manos426f
  • Το Άβαταρ του/της manos426f
  • Premium Member
  • Premium Member
Περισσότερα
04/02/2021 13:14 - 04/02/2021 13:14 #47057 από manos426f
Όπως διαπίστωσες κι εσύ φίλε TehStig, δεν υπάρχει ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΣΤΙΓΜΗ για να αγοράσει κάποιος κάρτα γραφικών. Μιλάμε για ΤΡΑΓΕΛΑΦΙΚΕΣ καταστάσεις. Συνεπώς, πολύ απλά, το ξεχνάς για τώρα. Μακριά.

Από εκεί και πέρα, οι socket 423 επεξεργαστές προφανώς δε μπαίνουν σε socket 478 μητρικές. Σε αυτές πάντως θα βρεις πολύ περισσότερες επιλογές, τόσο σε boards όσο και σε CPUs. Όσο για την GF2 Ultra, γνώμη μου είναι ότι αν καταφέρεις να εντοπίσεις κάποια GF3 Ti, χτύπα την, δε νομίζω ότι θα ξεφύγεις πολύ από το concept του rig που θες να χτίσεις.

Με λίγα λόγια, νομίζω ότι ο συνδυασμός s478 + GF3 Ti θα σου κοστίσει πολύ λιγότερο από s423 + GF2 Ultra. Kι αν θελήσεις να πας πιο πίσω, στήσε ένα s370 μηχάνημα, αφού έχεις τέτοιες μητρικές.

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football και Nova TV!
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερο adventure game από την ίδια μας τη ζωή.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee

• TehStig
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
06/02/2021 15:23 #47078 από TehStig

manos426f έγραψε: Από εκεί και πέρα, οι socket 423 επεξεργαστές προφανώς δε μπαίνουν σε socket 478 μητρικές. Σε αυτές πάντως θα βρεις πολύ περισσότερες επιλογές, τόσο σε boards όσο και σε CPUs. Όσο για την GF2 Ultra, γνώμη μου είναι ότι αν καταφέρεις να εντοπίσεις κάποια GF3 Ti, χτύπα την, δε νομίζω ότι θα ξεφύγεις πολύ από το concept του rig που θες να χτίσεις.

Με λίγα λόγια, νομίζω ότι ο συνδυασμός s478 + GF3 Ti θα σου κοστίσει πολύ λιγότερο από s423 + GF2 Ultra. Kι αν θελήσεις να πας πιο πίσω, στήσε ένα s370 μηχάνημα, αφού έχεις τέτοιες μητρικές.

Βασικά δεν θέλω να παίξω απλα τα παιχνίδια. Θέλω να φτιάξω ένα σήστημα με τα καλύτερα κομμάτια του 2000, το οποίο μετά θα τεστάρω για να δω για πόσο καιρό θα κρατούσε τις επιδόσεις του σε νεότερα παιχνίδια, χρόνο με τον χρόνο.

Οπότε 423 και quadro2 pro είναι μονόδρομος.

Τώρα, άπο κάρτες ήχου τι παίζει? Από όσο ξέρω, creative soundblaster live με live drive IR και άγιος ο θεός.

Απο κουτι ηθελα ενα lian li pc 65 ή ένα coolermaster atc-201, αλλά άντε να βρεις. μαλλον θα πάω σε κάτι  τέτοιο  

• manos426f
  • Premium Member
  • Premium Member
Περισσότερα
06/02/2021 16:04 #47081 από manos426f
Ναι, με μία Live! 5.1 είσαι μια χαρά από θέμα sound card.

Για το κουτί ρίξε μια ματιά και εδώ .

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football και Nova TV!

• TehStig
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
20/02/2021 22:27 - 20/02/2021 22:29 #47127 από TehStig
Βρήκα μια 423 μητρική . Καλη τιμούλα. Τώρα μένει να μην την πάρει κανείς μέχρι να μπορέσω να την πάρω εγώ.  

• manos426f
  • Premium Member
  • Premium Member
Περισσότερα
20/02/2021 23:33 #47128 από manos426f
ΟΚ, δεν είναι καθόλου κακή μητρική, αλλά 53€ (μαζί με τα μτφ), δε το λες και τόσο καλή τιμή. Χώρια που από Αμέρικα υπάρχει πάντα η, έστω και μικρή στη συγκεκριμένη περίπτωση, πιθανότητα να πέσει και εκτελωνισμός!

Πιστεύω ότι αν βάλεις καμιά αγγελία δεξιά κι αριστερά (insomnia.gr, vendora.gr, ακόμη και car.gr) θα πετύχεις σαφώς καλύτερη τιμή.

• TehStig
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
21/02/2021 15:28 #47129 από TehStig

manos426f έγραψε: ΟΚ, δεν είναι καθόλου κακή μητρική, αλλά 53€ (μαζί με τα μτφ), δε το λες και τόσο καλή τιμή. Χώρια που από Αμέρικα υπάρχει πάντα η, έστω και μικρή στη συγκεκριμένη περίπτωση, πιθανότητα να πέσει και εκτελωνισμός!

Πιστεύω ότι αν βάλεις καμιά αγγελία δεξιά κι αριστερά (insomnia.gr, vendora.gr, ακόμη και car.gr) θα πετύχεις σαφώς καλύτερη τιμή.

Θα προσπαθήσω να ψαχτώ και απο αγγελίες. Πάντος αυτή είναι από Λετονία. Περαν τούτου, νομίζω πως στα μεταφορικά είναι και ο εκτελωνισμός αν υπάρχει.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.424 δευτερόλεπτα