RetroComputer.gr και Αthenscon 2017

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η ομάδα του RetroComputers.gr θα λάβει μέρος στο συνέδριο AthensCon που θα πραγματοποιηθεί στις 02 και 03 Δεκεμβρίου 2017 στο κλειστό γήπεδο Tae Kwon Do (Παλαιού Φαλήρου).

www.retrocomputers.gr/forum/ektheseis-i-...edrio-athenscon-2017

Topic-icon Pixel περιοδικά [Πώληση] + κουβέντα περί τιμών πώλησης

Περισσότερα
06/10/2017 21:38 - 09/10/2017 17:26 #40254 από permie
permie δημιούργησε το θέμα: Pixel περιοδικά [Πώληση] + κουβέντα περί τιμών πώλησης
Γεια στην ομάδα...

Έχω αρκετά περιοδικά τα οποία θα ήθελα να πουλήσω, αλλά δε γνωρίζω τι τιμή να ζητήσω. Όποια συμβουλή, είναι δεκτή. Η κατάσταση αυτών ποικίλει.
Τα διαθέσιμα τεύχη είναι,

3,26, 42, 44-48, 52-57,61-2, 64,67,71-74, 77-83, 90, 108,115,117,119,120,123-126,128-131,133,137,139
Ετήσια έκδοση 1988
Και 3 pixelmania , όπως και ένα ένθετο με τα καλύτερα joysticks του 1992

5- καλή κατάσταση
3- μέτρια
2- οκ
Τελευταία διόρθωση: 09/10/2017 17:26 από permie.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
06/10/2017 22:42 - 06/10/2017 22:45 #40257 από chdlee
chdlee απάντησε στο θέμα: Pixel περιοδικά [Πώληση] + κουβέντα περί τιμών πώλησης
Φίλε permie, καταρχήν καλώς ήρθες στο RetroComputers.gr!! :)
Η τιμή για κάθε τεύχος μπορεί να εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Τελικά είναι ένα θέμα καθαρά υποκειμενικό.
Δώσε εσύ μια τιμή που να σε ικανοποιεί και ανάλογα με το ενδιαφέρον που θα υπάρχει μπορείς να την κρατήσεις ή να την αλλάξεις.

Φιλικά,
Χρήστος

80s resurrection
Τελευταία διόρθωση: 06/10/2017 22:45 από chdlee.

Περισσότερα
06/10/2017 23:10 #40260 από fanny
fanny απάντησε στο θέμα: Pixel περιοδικά [Πώληση] + κουβέντα περί τιμών πώλησης
Υπάρχει κάποιο που να έχει αφιέρωμα σε nintendo κονσόλα/game? :)

Περισσότερα
07/10/2017 00:31 #40261 από permie
permie απάντησε στο θέμα: Pixel περιοδικά [Πώληση] + κουβέντα περί τιμών πώλησης
Γεια σου Χρήστο και ευχαριστώ για την απάντησή σου
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee

Περισσότερα
07/10/2017 00:32 #40262 από permie
permie απάντησε στο θέμα: Pixel περιοδικά [Πώληση] + κουβέντα περί τιμών πώλησης
Γεια σου fanny, θα κοιτάξω και θα σου πω
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fanny

Περισσότερα
07/10/2017 00:38 #40263 από fanny
fanny απάντησε στο θέμα: Pixel περιοδικά [Πώληση] + κουβέντα περί τιμών πώλησης
ΟΚ, ευχαριστώ πολύ!!! :) :) :) :)

Περισσότερα
07/10/2017 00:42 #40265 από Fotis_KFOR
Fotis_KFOR απάντησε στο θέμα: Pixel περιοδικά [Πώληση] + κουβέντα περί τιμών πώλησης
Καλώς όρισες φίλε permie στην παρέα μας :beers:

Εμένα με ενδιαφέρουν δύο τεύχη, το νούμερο 137 και η ετήσια έκδοση 1988.

Περισσότερα
07/10/2017 08:50 #40268 από nkary
nkary απάντησε στο θέμα: Pixel περιοδικά [Πώληση] + κουβέντα περί τιμών πώλησης
Καλημέρα permie
Με ενδιαφέρουν τα παρακάτω
3, 48, 80, 82, 83, 125, 129, 139 και τα pixelmania (αλλά αν θες βάλε φώτο γιατί έχω αρκετά)
Τα παραπάνω τεύχη σε τι κατάσταση είναι τα εξώφυλλα τους? Έχουν όλες τις σελίδες?
Αναλόγως της κατάστασης μπορώ να σου πω τιμή, μιας και πουλάω και εγώ User και PCMaster

Περισσότερα
07/10/2017 10:34 #40273 από alex76gr
alex76gr απάντησε στο θέμα: Pixel περιοδικά [Πώληση] + κουβέντα περί τιμών πώλησης
Καλημέρα και από μένα και καλώς ήρθες.

Προσωπικά ενδιαφέρομαι για το τεύχος 46.

Συμφωνώ ότι το θέμα της τιμής είναι υποκειμενικό, απλώς ενδεικτικά αναφέρω ότι πριν από ένα περίπου χρόνο βρήκα στο Μοναστηράκι τεύχη Pixel στα 5 ευρώ.

Οι παλαιοβιβλιοπώλες εκεί θεωρούνται "αγιογδύτες" όσον αφορά τις τιμές.

Πριν από 2 μήνες ξαναβρήκα Pixel αλλά μου ζήταγαν 10 ευρώ το κομμάτι!!!
Όταν τον ρώτησα γιατί πουλάει τόσο ακριβά ενώ μου τα είχε δώσει στα 5 ευρώ, μου απάντησε ότι τα είχαν φέρει από Γερμανία!!!

Αυτό αποδεικνύει το υποκειμενικό στον υπολογισμό της τιμής.

" Έχω σε 46άρα κασέτα όλα τα τραγούδια των Metallica! " :D

Περισσότερα
07/10/2017 23:50 #40278 από permie
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας. Θα απαντήσω με τη σειρά στον καθένα μέσα στις επόμενες ημέρες
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fanny

Περισσότερα
08/10/2017 08:13 #40279 από ZZR1400
ZZR1400 απάντησε στο θέμα: Pixel περιοδικά [Πώληση] + κουβέντα περί τιμών πώλησης
Αγαπητε φιλε καλημερα,

Κατ' αρχην σε ευχαριστω/ευχαριστουμε για την διαθεση σου να ψαξεις μηπως καποιος ενδιαφερεται για τα περιοδικα που εχεις. Θα μπορουσες να τα πεταξεις η να μην ασχοληθεις καθολου. Οσον αφορα το θεμα της τιμης, παλι ειναι ωραιο που ρωτησες διοτι βλεπουμε συχνα καποιος που βρηκε κατι σε μια αποθηκη ειτε του το δωρισαν, να μπαινει σε σχετικα site και να ζηταει οσα του λειπουν (οχι οτι αυτο ειναι κακο αλλα....)

Θεωρω οτι πρεπει να τηρηθει σειρα προτεραιοτητας συνεπως θα αναφερω τα τευχη που με ενδιαφερουν αφηνοντας εξω αυτα που ζητησαν οι αλλοι φιλοι ηδη.

Τευχη: 26, 108,119,120,123, 126,129, 130,131,133.

Εαν καποιος απο τους φιλους δεν παρει καποιο απο τα τευχη που ζητησε, θα με ενδιεφεραν 3-4 ακομη.

Και παλι τις ευχαριστιες μας για την κινηση σου να μας δωσεις την ευκαιρια να εμπλουτισουμε την εντυπη συλλογη μας.

Για τις σκαναρισμενες versions εχουν εχουν φροντισει ηδη αλλοι φιλοι (Φωτης, Νικος και αλλοι που δεν τους γνωριζω) τους οποιους θελω να ευχαριστησω εκμεταλλευομενος αυτην την ευκαιρια.

Χαιρετισμους σε ολους.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary, chdlee

Περισσότερα
09/10/2017 09:03 #40284 από nkary
nkary απάντησε στο θέμα: Pixel περιοδικά [Πώληση] + κουβέντα περί τιμών πώλησης
Καλημέρα
@permie
Έχω έρθει σε συνεννόηση με τον Φώτη να παραλάβει και αυτά που θέλω εγώ (εαν φυσικά συμφωνήσουμε και οι δυο μας)

@ZZR1400
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε, το όνομα σου?

Για τις σκαναρισμενες versions εχουν εχουν φροντισει ηδη αλλοι φιλοι (Φωτης, Νικος και αλλοι που δεν τους γνωριζω) τους οποιους θελω να ευχαριστησω εκμεταλλευομενος αυτην την ευκαιρια.

Σε ότι αφορά την ψηφιοποίηση του περιοδικού Pixel (αναφέρομαι στα pdf που βρίσκεις στο blog μου ή στο iamretro) η δουλειά έγινε αποκλειστικά από μένα (133 τεύχη) με την συνδρομή του Φώτη, ο οποίος μου έστειλε περίπου τα μισά περιοδικά για σκανάρισμα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee

Περισσότερα
09/10/2017 11:14 #40286 από ZZR1400
ZZR1400 απάντησε στο θέμα: Pixel περιοδικά [Πώληση] + κουβέντα περί τιμών πώλησης
Καλημερα,

Το ονομα μου ειναι Κωστας αλλα δυστυχως δεν εχω τον χρονο να ασχοληθω με το το ωραιο μας χομπυ οσο θα ηθελα, ουτε εχω τεχνικες γνωσεις οπως πολλοι φιλοι.

Περιοριζομαι στο να παρακολουθω μερικα ωραια sites οπως το παρον και μερικα αλλα απ΄οπου ολο και κατι νεο μαθαινουμε.

Οσο για τα PIXELS που ψηφιοποιησες (με την βοηθεια του Φωτη) απλα για ενημερωση αλλων φιλων που μας διαβαζουν, εχω να πω οτι ειναι σε καλυτερη ποιοτητα/αναλυση απο αλλες προσπαθειες και διαβαζονται καλυτερα.

Αυτα τα λιγα απο εμενα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary, chdlee

Περισσότερα
09/10/2017 12:55 #40290 από Fotis_KFOR
Fotis_KFOR απάντησε στο θέμα: Pixel περιοδικά [Πώληση] + κουβέντα περί τιμών πώλησης
Ο Νίκος (nkary) πραγματικά έχει ρίξει πάρα πολύ δουλειά και έχει αφιερώσει πάρα πολύ χρόνο για να σκανάρει αυτόν τον τεράστιο όγκο περιοδικών που κατάφερε σιγά σιγά με υπομονή και μεράκι και πρόσφερε δωρεάν στην ρετροκοινότητα. Πιστεύω (και πρέπει) η ρετροκοινότητα να του το αναγνωρίζει αφού πρόσφερε κάτι που θα μείνει παντοτινά σε ψηφιακή μορφή.

Εγώ είχα στείλει μεν πολλά τεύχη από την προσωπική μου συλλογή στο Νίκο για να τα σκανάρει (PC Master, User, Pixel και πολλά άλλα λιγότερο γνωστά) με μόνο κίνητρο να τα προσφέρουμε δωρεάν στην ρετροκοινότητα, αλλά όπως έχω ξαναπεί όλη την "βρώμικη" δουλειά του σκαναρίσματος την έκανε ο Νίκος οπότε θεωρώ ότι τα συγχαρητήρια πάνε σε αυτόν για τον κόπο και το χρόνο που αφιέρωσε γενικά για να πραγματοποιήσει το σκανάρισμα των περίπου 65.000 σελίδων αν δεν κάνω λάθος!!!

ON TOPIC τώρα : ;)

Φίλε permie αναμένουμε την απάντηση σου για τα τεύχη που δίνεις και όπως λέει και ο Νίκος αν συμφωνήσετε τελικά τα παραλαμβάνω και του τα στέλνω εγώ :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary, chdlee

Περισσότερα
09/10/2017 19:25 - 09/10/2017 21:51 #40293 από permie
Έυχαριστώ για το ενδιαφέρον σας. Έστειλα προσωπικά μηνύματα. Όποιος ενδιαφέρεται να δει από κοντά τα τεύχη, μπορεί να επικοινωνήσει με μήνυμα
Τελευταία διόρθωση: 09/10/2017 21:51 από permie. Αιτία: Διαγραφή κινητού τηλεφώνου
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.375 δευτερόλεπτα