Topic-icon Rick Dangerous

• rick dangerous
  • Το Άβαταρ του/της rick dangerous Συντάκτης θέματος
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
28/02/2014 22:56 #18541 από rick dangerous
Rick Dangerous δημιουργήθηκε από rick dangerous

ειδος : puzzle platform
ετος κυκλοφοριας : 1989
formats : zx spectrum/commodore 64/amstrad cpc/amiga/atari st/dos
εταιρια παραγωγης : core design (που μετεπειτα εβγαλε το tomb raider!)
εταιρια διανομης : rainbird software

το στορυ : η γουκιπιντια (την οποια θα χρησιμοποιησω αρκετα σαν πηγη) αναφερει οτι βασιζεται στην ταινια ιντιανα τζοουνς - οι κυνηγοι της χαμενης κιβωτου. Το ετος 1945 ο βρετανος πρακτορας Ρικ Ντεηντζερους ταξιδευει στον Αμαζονιο για να ψαξει για την χαμενη φυλη Γκουλου. Το αεροπλανο του συντριβεται στη ζουγκλα και ο Ρικ πρεπει να δραπετευσει απ'τους εξαγριωμενους (...) Γκουλου. Οπλισμενος με ενα πιστολι, δυναμιτες και ενα φυσοκαλαμο (ακινητοποιει τους εχθρους για λιγα δευτερολεπτα), ο Ρικ πρεπει να αντιμετωπισει διαφορους εχθρους και αρκετες παγιδες, σε 4 συνολικα πιστες. Τον Αμαζονιο, την Αιγυπτο, το γερμανικο καστρο Σουατσεν'τουφ (μα τον αγιο γουουουουγλη, τον μεταφραστη..) και τελος το Λονδινο.

Συνηθως, για αρκετες απ'τις παγιδες/γριφους του παιχνιδιου, δεν υπαρχει καποιο σημαδι/καποια προειδοποιηση, που σημαινει οτι πρεπει να χασεις αρκετες ζωες, για να καταλαβεις πως πρεπει να βγαζεις τον καθε γριφο. Η γουικιπιντια αναφερει οτι αυτο σχολιαστηκε αρνητικα απο διαφορους. Διαφωνω καθετως/οριζοντιως και διαγωνιως, εκει ακριβως ειναι η ομορφια του παιχνιδιου !.

Θυμαμαι (ημουν στα 13 μου) οτι το παιζαμε παραλληλα, 4-5 ατομα στην ταξη, ολοι αμστρανταδες και καθε μερα που κολλαγε καποιος σε καποιο σημειο, καποιος αλλος εβρισκε τη λυση ! Στην ουσια, ενα μη-δικτυακο multiplayer εγινε. Περιμενα με αγωνια να παω στο σχολειο (ακου πραματα!) για να συνομιλησω με τους συμπαικτες και να ξεκολλησω απο καποιο γριφο/παγιδα. Μ'αυτα και μ'αυτα θυμαμαι οτι χρειαστηκα(με) τοτε πανω απο μηνα, για να το τελειωσουμε
και να δουμε.... ενα εντελως αχαρο τελος, μια μαυρη οθονη μ'ενα κειμενακι ! Οταν συνηθως εκεινη την εποχη περιμεναμε σαν τρελοι να τελειωσουμε ενα παιχνιδι μπας και δουμε κανα καλο animation !

Eπισης μεχρι τοτε, υπηρχαν μεν καλα παιχνιδια, αλλα ηταν περισσοτερο σκοτωνω/προχωραω και εξασκουμαι στην ταχυτητα, ενω το rick dangerous ηθελε μυαλο ! (οχι κατι το φοβερο, αλλα στα δικα μου ματια, ξεχωριζε γιατι με πονοκεφαλιαζε!)

Γραφικα πολυ απλα/λιτα, φτωχα θα ελεγα : 4-5 στα 10
ηχος/μουσικη παρομοιως απλος/οχι κατι το ιδιαιτερο : 4-5 στα 10
gameplay : 257,893 στα 10 !! :lol:

Ακολουθησε και δευτερο μερος, με εξωγηινους στο ιδιο ακριβως μοτιβο και με νεους γριφους/παγιδες !

το review μου ειναι βασισμενο στην εκδοση για amstrad cpc

links/πηγες : wikipedia - en.wikipedia.org/wiki/Rick_Dangerous
rick dangerous resurrected - www.rickdangerous.co.uk/main.htm (fan page!)

....και για οποιον θελει να δοκιμασει.... - υπαρχει διαθεσιμο σε flash --> rickdangerousflash.free.fr/
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, geo1977, djbeast, GeoAnas, chdlee, chriskgnr, vovolas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• djbeast
  • Το Άβαταρ του/της djbeast
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
01/03/2014 01:04 #18543 από djbeast
Απαντήθηκε από djbeast στο θέμα Rick Dangerous
Εντάξει , classic παιχνίδαρος από τα πιο αγαπημένα μου επί εποχής amstrad 6128.
Δύσκολο , δεν το τελείωσα ποτέ βέβαια γιατί ήταν από τα πρώτα παιχνίδια που έπαιξα στον πρώτο home υπολογιστή μου.
Θα ήθελα πολύ να δω ένα revision του παιχνιδιού στα σημερινά μηχανήματα , θα ταίριαζε πολύ σε φορητές κονσόλες θεωρώ.
Ωραία παρουσίαση , μου ξύπνησε όμορφες στιγμές!

PS one - Playstation 2 - Playstation 3 - Playstation 4 Pro - PSP - PS Vita - Nintendo Gameboy Advance - Nintendo SNES - Nintendo Gamecube - Nintendo Wii - Nintendo Wii U - Nintendo 3DS XL - Nintendo Switch - Sega Mega Drive I - Sega Mega CD I - Sega Saturn - Sega Dreamcast - Xbox - Xbox 360 - Xbox One X - Panasonic 3DO - Neo Geo X Gold

• vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
01/03/2014 22:00 #18553 από vovolas
Απαντήθηκε από vovolas στο θέμα Rick Dangerous
Όμορφο το review σου φίλε rick dangerous θυμάμαι στην amiga το είχα ξεπατώσει αρκετά καλό και όμορφο παιχνίδι για την εποχή εκείνη,κλασσικό επικό platform με ψάξιμο και παγιδοσκοτώστρες :thanx: :thumb:

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
02/03/2014 12:04 #18561 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Rick Dangerous

vovolas έγραψε: ...παγιδοσκοτώστρες...

ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]

• rick dangerous
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
03/03/2014 23:01 - 03/03/2014 23:02 #18571 από rick dangerous
Απαντήθηκε από rick dangerous στο θέμα Rick Dangerous

glaros έγραψε:

vovolas έγραψε: ...παγιδοσκοτώστρες...

ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]

ς

να σε ρωτησω φιλτατε τι σχεση εχουν οι παγιδοσκοτωστρες με τις μυγοσκοτωστρες (?) και με το παιχνιδι ;

μαλλον δε πρεπει να ξαναγραψω εδω.. αυτο το μηνυμα περνω οταν mod γελιοποιει ενα θεμα μου που αφιερωσα λιγο (ομολογουμενως) αλλα πολυτιμο χρονο - χαιρετω σας :salut:

• glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
03/03/2014 23:58 #18572 από glaros
Δεν είχα σκοπό να γελοιοποιήσω το θέμα σου,απευθυνόμουν στον vovolas και προσπάθησα να δημιουργήσω εύθυμο κλίμα σχετικά με τη λέξη που επινόησε.

Αν πιστεύεις ότι έπραξα κακοπροαίρετα σου ζητώ συγγνώμη.

• geo1977
  • Το Άβαταρ του/της geo1977
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
04/03/2014 06:25 - 04/03/2014 06:27 #18574 από geo1977
Απαντήθηκε από geo1977 στο θέμα Rick Dangerous
Πολύ καλό παιχνίδι το παίζω ακόμα με χαρά είναι εθιστικό σε ευχαριστούμε πολύ για το review :thanx:

Για το παραπάνω εγινε παρεξήγηση :( και δεν πίστευω ο Νεκτάριος είχε κακή προθεση θα σε
παρακαλούσα να ξαναεγραψεις review γιατί είναι μέσα στην θεματολογια του forum.... :yes:
σε ευχαριστώ και πάλι για τήν παρα πολύ καλη προσπάθεια :cheer:

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
04/03/2014 11:43 #18576 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Rick Dangerous
Οσοι γνωρίζουν τον Νεκτάριο, ξέρουν τι άνθρωπος είναι και πως αντιλαμβανεται το χιούμορ. Αλλα ας μη κανω τον συνηγορο υπερασπίσεως του Νεκταριου. Τετοιες "παρεξηγησεις" συμβαινουν συχνα στα φόρουμ όπως και σε αυτο. Φίλτατε rick dangerous, αν εισαι παλιος στα φόρα, θα επρεπε εκ πειρας να γνωρίζεις (και να το εχεις καπου στο μυαλο σου να το θυμασαι), οτι ο γραπτος λόγος ευκολα ειναι παρεξηγησιμος. Και δεν ειναι δυσκολο να καταλαβεις το γιατί. Στο δια ταυτα, αν σε ενα τετοιο σκηνικο, με τη μία παρεγηξεισαι, σε οτι με αφορά, στο καλό να πας, οι πόρτες ειναι ανοιχτές απο εμάς να μπαινοβγαίνεις όποτε το θέλεις!

21st century breakdown...

• chdlee
  • Το Άβαταρ του/της chdlee
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
04/03/2014 12:10 #18579 από chdlee
Απαντήθηκε από chdlee στο θέμα Rick Dangerous
Φίλε rick dangerous, αν είχες τη δυνατότητα να μας γνωρίσεις από κοντά, θα καταλάβαινες ότι δε θα υπήρχε ούτε μια στο εκατομμύριο πιθανότητα κάποιος από εμάς να χλευάσει ένα μέλος της "κοινότητάς" μας! Υπάρχει αλληλοσεβασμός αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε θα κάνουμε και λίγο πλάκα μεταξύ μας...Τώρα, αν εσύ παρεξηγήθηκες, δικαίωμά σου!

Συγχαρητήρια για το αφιέρωμα και αυτό είναι η αφορμή να ασχοληθώ περισσότερο με το παιχνίδι στον Commodore 64!

80s resurrection
Συνημμένα:

• rick dangerous
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
04/03/2014 12:51 #18581 από rick dangerous
Απαντήθηκε από rick dangerous στο θέμα Rick Dangerous
οπως εγραψα και σε πμ στον νεκταριο. ευχαριστω για την εξηγηση, συγνωμη ειμαι φορτωμενος (με δικα μου θεματα) και το παρεξηγησα προφανως. δεν παραβλεπω (και μου'κανε εντυπωση) οτι ο φιλτατος μ'εχει βοηθησει σε θεματα/αποριες μου.
σορυ για την αναστατωση ολων ! το θεωρω ληξαν !

(πανω που πηρα θαρος να'ρχισω να γραφω κανα review για οχι και τοσο γνωστα παιγνια)

:beers: cheerz matez

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
04/03/2014 14:40 #18584 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Rick Dangerous
Ξέρω ότι το "θέμα" έχει λήξει, απλά θα πω και εγώ ότι ο Νεκτάριος είναι χρυσό παιδί και 100% εδώ στο συγκεκριμένο thread έχουμε παραξήγηση λόγω του γραπτού λόγου, στο εγγυώμαι και εγώ για το Νεκτάριο :cheer:

Κανένα πρόβλημα Rick, τυχαίνει όλοι να έχουμε νεύρα λόγω και των καταστάσεων που βιώνουμε στην εποχή μας και πού και πού συμβαίνουν αυτά. Πολύ ωραίο και το review! ;)

KEEP RETRO mates :electricgu:

• glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
04/03/2014 17:30 #18587 από glaros
Κανένα πρόβλημα,τέλος καλό όλα καλά.

:thumb: :thumb: :thumb:

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
04/03/2014 20:13 #18592 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Rick Dangerous

rick dangerous έγραψε: οπως εγραψα και σε πμ στον νεκταριο. ευχαριστω για την εξηγηση, συγνωμη ειμαι φορτωμενος (με δικα μου θεματα) και το παρεξηγησα προφανως. δεν παραβλεπω (και μου'κανε εντυπωση) οτι ο φιλτατος μ'εχει βοηθησει σε θεματα/αποριες μου.
σορυ για την αναστατωση ολων ! το θεωρω ληξαν !

(πανω που πηρα θαρος να'ρχισω να γραφω κανα review για οχι και τοσο γνωστα παιγνια)

:beers: cheerz matez

:thumb: :thumb: :thumb:

21st century breakdown...

• vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
04/03/2014 22:49 #18599 από vovolas
Απαντήθηκε από vovolas στο θέμα Rick Dangerous
Έτσι μπράβο δέν χρειάζεται να υπάρχουν εντάσεις και άσχημες καταστάσεις στο forum,εδώ είμαστε για να υποστηρίζουμε και να κάνουμε παράλληλα και τον χαβαλέ μας με το αγαπημένο μας χόμπυ.Φίλε rick dangerous όσο για τον φίλο νεκτάριο να μου επιτραπεί και μένα να προσθέσω οτι επειδή τυχαίνει να τον γνωρίζω περίπου 8 χρόνια είναι άτομο 100% του χαβαλέ χωρίς να θέλει ουδέποτε να προσβάλει ποτέ κανέναν οπότε αφού και εσύ το κατάλαβες βούρ για το επόμενο σου review γιατί με το rick dangerous με κόλλησες και πρέπει να τρέχω στο πατρικό μου που έχω την amiga για να το παίξω!! :)

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.266 δευτερόλεπτα