Dreamcast-Η αδικοχαμένη κονσόλα...

• Brandon
  • Το Άβαταρ του/της Brandon Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
10/07/2012 23:41 - 10/07/2012 23:48 #218 από Brandon
Dreamcast-Η αδικοχαμένη κονσόλα... δημιουργήθηκε από Brandon
Όπως στα περισσότερα forum,έτσι κ εδώ,υπάρχει ένα άρθρο για αυτή την πολλά υποσχόμενη,αλλά άδικη κονσόλα της Sega.
Dreamcast...Ρίψη ονείρου ή Ονειρο-ρίπτης...Τι όμορφη φράση...Πόσο πιο μακρυά μπορεί να σε πάει η ονομασία μιας κονσόλας???Με πιο άλλο τρόπο να σου πει μια εταιρία οτι αυτή η συμπαγές άσπρη κονσόλα,κρύβει μέσα της τόση δύναμη???Ακόμα κ σήμερα,πολλές φορές,ανοίγω το Dreamcast κ βάζω το Sega GT κ μένω βλάκας με τα γραφικά του!!!Ή το Le Mans,ή το Shenmue...
Μιλάμε για 128 bit την στιγμή που η Sony είχε το psx με 32 bit κ η Νintendo το Ν64 με 64 bit..
Αλλά αυτό ήταν κ το λάθος της Sega...Έτρεξε μπροστά απο την εποχή της θέλοντας να πάρει μεγαλύτερη μερίδα,απο την επόμενη γενιά,προσπαθόντας να καλύψει το έδαφος που είχε χάσει με το Saturn..Και εκεί ακριβώς την πάτησε στην παγίδα που έστηνε για τις άλλες εταιρίες..Η αγορά κ γενικότερα το καταναλωτικό κοινό,μπορούν να ακολουθήσουν μια εταιρία,σε μια εξέλιξή της,μέχρι ένα βήμα μπροστά απο αυτό που βρίσκονται οι υπόλοιπες εταιρίες.Απο εκεί κ πέρα έρχεται ο φόβος για το άγνωστο κ αυτό λειτουργεί αρνητικά για την εταιρία κ το προϊών.Η Sega στην συγκεκριμένη περίπτωση,όταν άρχισαν να εδραιώνονται τα 32-64 bit,αποφάσισε να μην χάσει άλλο χρόνο με το Saturn (μιας κ είχε χάσει την μάχη των 32 bit) κ να πλασάρει το Dreamcast σε μια εποχή που ο κόσμος ήταν αναποφάσιστος για το αν ήθελε να πάρει 32 bit (την φυσιολογική συνέχεια των 16 bit) ή αν ήθελε να πάει στο επόμενο βήμα με το Nintendo 64 στα 64 bit...Αυτή την απορία άκουσε κ η Sega κ ήθελε να απαντήσει στον κόσμο με το ακόμα πολύ δυνατό κ όμορφο Draemcast.Αλλά όπως είπα κ πριν,μετά το πρώτο βήμα εξέλιξης,όλα τα άλλα είναι τρομακτικά για τον κόσμο,επικίνδυνα για το προϊών κ ζημιογόνα για την εταιρία.Κ αυτό πιστεύω οτι το κατάλαβε καλά η Sega αποφασίζοντας μετά απο λίγα χρόνια αποτυχημένης πορείας του Dreamcast,να διακόψει την παραγωγή του κ μαζί με αυτό να σταματήσει κ την εξέλιξη-παραγωγή κονσολών.Πλέον η Sega βγάζει μόνο παιχνίδια για τις υπόλοιπες κονσόλες,αν κ ακούγεται κάπου κάπου οτι κάτι μαγειρεύει...Μακάρι να επιστρέψει στο χώρο,αποφεύγοντας τα λάθη του παρελθόντος.Πολλές φορές αν δεν είσαι σίγουρος για κάτι,μπορείς να μείνεις κ λίγο πίσω,βλέπε wii... (E άμα δεν το έλεγα,θα έσκαγα!!!)
Πολλές φορές αναλογίζομαι τι θα είχε συμβεί άμα είχαν δώσει οι developers λίγη περισσότερη σημασία σε αυτή την κονσόλα...Τι θα συνέβαινε αν ο Sonic έμενε στην έδρα του???Τι θα άλλαζε αν η Sega εξέλισσε τις αποκλειστικότητες μόνο για τα μηχανήματά της όπως τα Soul Calibur,Shenmue,Sega GT,Panzer Dragoon κ πολλά πολλά άλλα διαμάντια του σήμερα???Ααααααααχχχ..Σας αφήνω κ πάω να ονειρευτό ένα μέλλον όπου Sega κ Nintendo,Sonic κ Μario χτυπιούνται ξανά...Καλό σας βράδυ...

Why...???Why Harry McDowel???
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pooky, zx_jim

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Darth_Cotsos
  • Το Άβαταρ του/της Darth_Cotsos
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
11/07/2012 00:48 #224 από Darth_Cotsos
Απαντήθηκε από Darth_Cotsos στο θέμα Dreamcast-Η αδικοχαμένη κονσόλα...
Απλά η πρώτη κονσόλα με λειτουργικό MS Windows... Τώρα ξέρετε, μη ρωτάτε για την αποτυχία της!!! :lol: :lol: :lol:

Don't underestimate the power of the 8bit side!

• NiCkeD
  • Το Άβαταρ του/της NiCkeD
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
11/07/2012 10:21 #228 από NiCkeD
Απαντήθηκε από NiCkeD στο θέμα Dreamcast-Η αδικοχαμένη κονσόλα...
Μερικές φορές αναρωτιέμαι, το Saturn είναι η πιο αδικοχαμένη κονσόλα ή το Dreamcast?!

Το θέμα είναι πως η "αποτυχία" και των δύο οφείλεται σε λανθασμένες κινήσεις τις Sega.
Το Dreamcast πληρούσε φαινομενικά όλες τις προυποθέσεις για να γίνει η απόλυτη επιτυχία. Όλες εκτός απο μία, υποστήριξη. Οι οικονομικές δυσκολίες της Sega μετά το αποτυχημένο 32X και το "λιγότερα κέρδη του αναμενόμενου" Saturn ε'ιχαν σαν αποτέλεσμα μικρό αριθμό παιχνιδιών για το Dreamcast. Λίγοι 3rd party τίτλοι μέτριας ποιότητας. Δυστυχώς τα άψογα arcade conversions της Sega δεν ήταν αρκετά... Φυσικά το όνομα της Sony και το hype γύρω απο το PS2 έπαιξε και αυτό τον ρόλο του!

Εικάζω πως το Dreamcast θα είχε μια επιτυχημένη πορεία αν είχε τα παρακάτω:

-Υποστήριξη απο την ΕΑ

-DVD

-Online gaming απο την ημέρα κυκλοφορίας σε όσες περισσότερες χώρες γίνεται και στην Ευρώπη!

Άραγε αν η Sega είχε τα χρήματα της Microsoft τι τύχη θα είχε το Dreamcast...?!

• geo1977
  • Το Άβαταρ του/της geo1977
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
12/07/2012 13:23 #240 από geo1977
Απαντήθηκε από geo1977 στο θέμα Dreamcast-Η αδικοχαμένη κονσόλα...
Kαι εγώ δεν κατάλαβα πως χάθηκε .... :ohmy: σαν κονσόλα μου αρέσει πολυ (την έχω)
τα παιχνιδια της μου αρέσουν ποιό πολυ απο το saturn....
μάλον θα συμφωνήσω μαζί σου για τα αίτια της αποτυχίας :(

• pooky
  • Το Άβαταρ του/της pooky
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
  • What is it? Dragons?
Περισσότερα
12/07/2012 22:37 #255 από pooky
Απαντήθηκε από pooky στο θέμα Dreamcast-Η αδικοχαμένη κονσόλα...
Δεν φτάνει μονο το hardware και το όνομα, παίζουν ρόλο και οι κινήσεις, δυστυχώς ή ευτυχώς.

Βγήκε πολύ γρήγορα και την έφαγε το Playstation 2. Το PS2 είναι μακράν η πιο πετυχημένη κονσόλα στα χρονικά του gaming, ever. Ακόμα και σήμερα πωλείται καινούργια και πολύς κόσμος τη λειτουργεί καθημερινά.

Better lie a Free Man in my grave, than live like a puppet or a slave.

• vaggos664
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
13/07/2012 00:02 #260 από vaggos664
Απαντήθηκε από vaggos664 στο θέμα Dreamcast-Η αδικοχαμένη κονσόλα...
Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω το Σοφοκλή για το πολύ ωραίο άρθρο που έγραψε.
Αν και οι κονσόλες δεν είναι το φετίχ μου,το dreamcast μου άρεσε πάρα πολύ.
Όσον αφορά γιατί χάθηκε,νομίζω ότι η λέξη που ταιριάζει είναι "σκεπάστηκε" από το ps2 και συμφωνώ με το Γιώργο.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
13/07/2012 17:15 #278 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Dreamcast-Η αδικοχαμένη κονσόλα...
Η κονσόλα ήταν πολύ καλή, αλλά όπως ειπώθηκε παραπάνω, αν όλα δεν ληφθούν σωστά υπ'όψιν και έστω μια παράμετρος είναι λάθος π.χ. το timing που την βγάζουν στην κυκλοφορία ή το μέγεθος software που θα έχει και διάφορα άλλα παρόμοια, τότε υπάρχουν οι πιθανότητες από το να πουλήσει λίγα κομμάτια μέχρι και για παταγώδη αποτυχία του μηχανήματος στην αγορά...

• Stabill
  • Το Άβαταρ του/της Stabill
  • Retro Freak
  • Retro Freak
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
14/07/2012 20:34 #308 από Stabill
Απαντήθηκε από Stabill στο θέμα Dreamcast-Η αδικοχαμένη κονσόλα...
Συμφωνω με ολα τα παραπανω και κυριως με το γεγονος οτι "σκεπαστηκε" απο το (ΑΤΙΜΟ θα πω εγω :lol: :lol: :lol: ) PS2... Τι να κανουμε, SONY ειναι αυτη!!!

Προσφατα την δοκιμασα και αυτη και δουλευει, οχι ομως και τα περισσοτερα cd, δυστυχως...

Δειτε την τελευταια ημερα που εκανα save... 10 χρονια πισω!!!

• ndial
  • Το Άβαταρ του/της ndial
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
16/07/2012 10:45 #361 από ndial
Απαντήθηκε από ndial στο θέμα Dreamcast-Η αδικοχαμένη κονσόλα...
Αποτυχημενη εμπορικά (ελέω κακου μαρκετινγ της Nintendo πιστευω), πετυχημένη ομως σαν κατασκευη (τεχνικά)!
Μου εκανε εντυπωση, η πιο εντονη παλετα χρωμάτων και καθαρότερα textures σε σχεση με το ps2. Βαλτε και το VGA και καταλαβάτε!
Βεβαια το markeing της Sony (που αργότερα εβαλαν μυαλο και στην Sony, και βελτιωσαν με τεχνικες software τα χρωματα, Textures κτλ) αλλα και η χρηση DVD αντι CD, εκαναν το DC να παίρνει την κάτω βόλτα.
Μην ξεχναμε βεβαια οτι το DC ηταν προγενεστερο του PS2! :(

Μια απο τις αγαπημενες μου κονσολες την οποια και τιμω δεόντως ακομα και σημερα (Ikaruga!) :P

I think I've shot 2 ducks in my entire gaming life! That was when playing "Kane" on my Amstrad CPC 464!
www.retroshowcase.com
www.dialtech.gr

• Stabill
  • Το Άβαταρ του/της Stabill
  • Retro Freak
  • Retro Freak
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
16/07/2012 13:17 #369 από Stabill
Απαντήθηκε από Stabill στο θέμα Dreamcast-Η αδικοχαμένη κονσόλα...

nikosd έγραψε: Αποτυχημενη εμπορικά (ελέω κακου μαρκετινγ της Nintendo πιστευω), πετυχημένη ομως σαν κατασκευη (τεχνικά)!
Μου εκανε εντυπωση, η πιο εντονη παλετα χρωμάτων και καθαρότερα textures σε σχεση με το ps2. Βαλτε και το VGA και καταλαβάτε!
Βεβαια το markeing της Sony (που αργότερα εβαλαν μυαλο και στην Sony, και βελτιωσαν με τεχνικες software τα χρωματα, Textures κτλ) αλλα και η χρηση DVD αντι CD, εκαναν το DC να παίρνει την κάτω βόλτα.
Μην ξεχναμε βεβαια οτι το DC ηταν προγενεστερο του PS2! :(

Μια απο τις αγαπημενες μου κονσολες την οποια και τιμω δεόντως ακομα και σημερα (Ikaruga!) :P

Ελεω κακου μαρκετινγκ της Sega εννοεις!!! :P :P :P !!!

• ndial
  • Το Άβαταρ του/της ndial
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
16/07/2012 14:25 #373 από ndial
Απαντήθηκε από ndial στο θέμα Dreamcast-Η αδικοχαμένη κονσόλα...
αχαχαχαχα ναι βρε, μπερδευτηκα αχαχαχαχαχα :pinch:

I think I've shot 2 ducks in my entire gaming life! That was when playing "Kane" on my Amstrad CPC 464!
www.retroshowcase.com
www.dialtech.gr

• P.Dial
  • Το Άβαταρ του/της P.Dial
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • QUI AUDET...ATARI ST!
Περισσότερα
25/07/2012 23:28 - 26/07/2012 15:33 #850 από P.Dial
Απαντήθηκε από P.Dial στο θέμα Dreamcast-Η αδικοχαμένη κονσόλα...
Ένα ακόμα αδικοχαμένο "αστέρι" λόγω των λάθος κινήσεων που έκανε η "μαμά" του.
Τόσο το Dreamcast όσο και το 3DO, αν είχαν το "γερό" marketing μιας Sony, θα σημείωναν τρομερή επιτυχία.
Πράγματι τα γραφικά που κατάφερνε η κονσόλα αυτή, ήταν το κάτι άλλο. Και εξακολουθεί να υποστηρίζεται απο ορισμένους homebrew developers (δείτε το Gunlord που έχω "ανεβάσει" εδώ στο section).

Πραγματικά κάθε φορά που ανάβω την κονσόλα, την ευχαριστιέμαι:

Και φυσικά το HKT-7800 με το οποίο "καθαρίζω" ζόμπι, μπάτσους κλπ! :P :P

Το full system μου:

:cheer:

www.retroshowcase.gr

My Collection: Amstrad CPC 6128, Amstrad GX4000, Sega Mastersystem II, Atari 1040STFM, Amiga 500, Amiga 600, Amiga 1200, Sega Megadrive II, Nintendo SNES, Panasonic 3DO, Atari Jaguar, Nintendo 64, Sega Saturn, Sony PSOne, Sony PSX, Sega Dreamcast, Nintendo Gamecube, Sony PS2, Sony PSP, Microsoft XBOX, Microsoft XBOX360 Phat (LT 2.0), Microsoft XBOX360 Slim (RGH), Sony PS3 Superslim

gifs.gifbin.com/1233927325_jean%20claude...counter%20strike.gif

• Brandon
  • Το Άβαταρ του/της Brandon Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
27/07/2012 09:35 #949 από Brandon
Απαντήθηκε από Brandon στο θέμα Dreamcast-Η αδικοχαμένη κονσόλα...
Μια ο ένας με τις φωτό μια ο άλλος με έχετε τρελάνει!!!!Θα βγάλω κ εγώ καμία να ανεβάσω!!!Όντως κρίμα για το Dreamcast!!!Είχε τόσες προοπτικές......Θυμάμαι τότε τον εαυτό μου να ψάχνει για κάποιο Panzer Dragoon για Dreamcast στο gamepro...Ααααααααχχ....

Why...???Why Harry McDowel???

• dR_wH0
  • Το Άβαταρ του/της dR_wH0
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
27/07/2012 16:16 #966 από dR_wH0
Απαντήθηκε από dR_wH0 στο θέμα Dreamcast-Η αδικοχαμένη κονσόλα...
Μπορεί να είμαι nintendo-fan-boy all the way, αλλά πραγματικά βγάζω το καπέλο στην μεγάλη κυρία, στην SEGA. Κονσόλες όπως το Saturn/Dreamcast πραγματικά έφυγαν αδίκως απο το χώρο, λόγω κακού timing, κακού marketing και δύσκολου ανταγωνισμού στην αγορά.

Παρόλα αυτα όμως, για εμάς που ξέρουμε την πραγματική αξία και τις δυνατότητες των μηχανημάτων, μπορούμε άνετα και σήμερα να απολαμβάνουμε τα παιχνίδια της και τις κονσόλες της.

No Rest For The Wicked!
www.iamretro.gr

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
27/07/2012 17:13 #970 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Dreamcast-Η αδικοχαμένη κονσόλα...

dR_wH0 έγραψε: Μπορεί να είμαι nintendo-fan-boy all the way, αλλά πραγματικά βγάζω το καπέλο στην μεγάλη κυρία, στην SEGA. Κονσόλες όπως το Saturn/Dreamcast πραγματικά έφυγαν αδίκως απο το χώρο, λόγω κακού timing, κακού marketing και δύσκολου ανταγωνισμού στην αγορά.

Κι εγώ fan της Nintendo είμαι, αλλά παρ'όλα αυτά, λίαν προσφάτως, είχα για ένα φεγγάρι Dreamcast(τα παιδικά απωθημένα που εχω εξηγησει σε μερικους...). Σαν κονσόλα μου άρεσε όπως και τα games της, αλλά αυτον τον ανεμιστήρα που έκανε σαν αεριωθούμενο, δε μπόρεσα να τον συνηθίσω... :pinch: :pinch: :pinch:

21st century breakdown...

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.330 δευτερόλεπτα