Fenrir ODE για Sega Saturn

• stabill
  • Το Άβαταρ του/της stabill Συντάκτης θέματος
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
17/12/2021 13:52 - 17/12/2021 13:57 #47829 από stabill
Fenrir ODE για Sega Saturn δημιουργήθηκε από stabill
Το Sega Saturn είναι ίσως η αγαπημένη μου κονσόλα, ή τέλος πάντων μία από τις "αδυναμίες" μου!!!

Ουσιαστικά, μαζί με το Playstation 1 ανήκει στην τελευταία γενιά των κονσολών με τα "πιξελιασμένα" γραφικά
του 320Χ224 (ή κάπου εκεί περίπου) και αυτό είναι που με εξιτάρει περισσότερο! Ρετρο-"καφρίλα" στα καλύτερά της!
Οχι 4Κ, οχι fullHD, ούτε καν VGA! PIXELS....... PIIIIXEEEEELSSSSSS!!!!! (εντάξει, μην βαράτε!)

Εκείνη την εποχή μη αντέχοντας το απίστευτο προμοτάρισμα του Playstation, αποφάσισα να το "τιμήσω" και αυτό μου έκανε
την τιμή να παραμείνει στην κυριολεξία ΣΚΥΛΙ με απίστευτες αντοχές (φτου-φτου να μην το ματιάσω!!!)

Κάποια στιγμή, μετά από αρκετά χρόνια απέκτησα το Action Replay μια και είχα ήδη βαρεθεί τους μόλις 12 τίτλους
που είχα αγοράσει τότε και........ εντάξει, καταλαβαίνετε!

Όταν άρχισα να βαριέμαι ΚΑΙ το βάλε-βγάλε των cds, άρχισα να ψάχνω για κάτι διαφορετικό... Κάτι που να μπορεί να χωρέσει
όλα τα (αχέμ...) backups original παιχνιδιων σε μία micro sd κάρτα! Κάτι σαν το gdEmu του Dreamcast...

Το Terraonon MODE ήταν απλησίαστο από θέμα τιμής (κοντά στα 200€), οπότε κατέληξα στο Fenrir ODE.

www.fenrir-ode.fr/

Και νομίζω ότι δεν έκανα λάθος...

Για να είμαι δίκαιος, το Terraonion είναι πιθανότατα καλύτερο (και μπορεί να τοποθετηθεί και σε Dreamcast). To Fenrir όμως είναι
πιο προσιτό οικονομικά (100€ από το site, μαζί με τα μεταφορικά έδωσα 134€ - ποσό όχι ευκαταφρόνητο, αλλά σαφώς μικρότερο)

Έρχεται από Γαλλία και δεν υπάρχει ιδιαίτερη καθυστέρηση (ούτε 2 εβδομάδες), ενώ το Terraonion από Ανδόρα με ότι συνεπάγεται αυτό...

Σε αυτό το thread θα προσπαθήσω να κάνω μία απλή παρουσίαση ώστε κάποιος που ενδιαφέρεται να δει κάποια πράγματα "μαζεμένα",
αφού δεν είναι νέο προϊόν και τα tutorials στο Youtube είναι άπειρα...

Για πάμε λοιπόν!!!

Αρχικά, ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ! Πρέπει να δείτε ΠΟΙΟ Saturn έχετε, ώστε να ξέρετε ΠΟΙΟ μοντέλο θα παραγγείλετε! Το μαύρο με τα 20pins
ή το μπλε με τα 21 pins.

Δείτε εδώ: shop.fenrir-ode.fr/
Στο πίσω μέρος της κονσόλας υπάρχει ο σειριακός της αριθμός. Γράψτε τον προσεκτικά, πατήστε enter και μόλις το μάθατε!

Κάνετε λοιπόν την παραγγελία και μέχρι να έρθει (είπαμε, δεν θα αργήσει) φτιάξτε την micro sd κάρτα. Μία 128άρα είναι ότι πρέπει,
θα χωρέσει πολλά images παιχνιδιών (βλέπει τα πάντα, CCD/IMG, CUE/ISO, CUE/BIN). To καθένα στο folder του με το όνομά του και τέλος.

H κάρτα πρέπει να φορμαριστεί σε fat32 ή exfat (εγώ το έκανα με το MiniTool Partition Wizard).
Αν είναι μικρότερη απο 128gb, γίνεται και μέσω Windows.

Εννοείται ότι μπορείτε να βάλετε Europe, USA, Japan games χωρίς κανένα πρόβλημα.

Στο root directory της micro sd θα πρέπει να τοποθετηθεί το firmware, ανάλογα με το ποιο Fenrir θα παραγγείλετε.
Το κατεβάζετε από εδώ: www.fenrir-ode.fr/firmware και γίνεται apply αυτόματα την πρώτη στιγμη που θα ενεργοποιηθεί
η κονσόλα με το Fenrir μέσα της (ούτε που θα το καταλάβετε, γίνεται γρήγορα).

Από εκεί και πέρα, όπως ανέφερα και προηγουμένως, το κάθε image μπαίνει σε folder χωρίς καμμία ιδιαιτερότητα.
Απλά, γεμίστε την κάρτα με copy/paste!
(Mην ακούσω την γνωστή ερώτηση "που βρίσκω τα images"! Προφανώς θα ριπάρετε τα original που έχετε!)

Η εγκατάσταση είναι σχετικά απλή και δεν χρειάζονται ιδιαίτερες γνώσεις από ηλεκτρονικά.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ! ΤΟ FORUM ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΑΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ Η ΚΟΝΣΟΛΑ Η / ΚΑΙ Η ΚΑΡΤΑ FENRIR! ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ!

Ξεβιδώστε τις 5 βίδες της κονσόλας, ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΙΖΑ!!!!!!!!!!!!

Βγάλτε προσεκτικά το πάνω μέρος και αφήστε το στην άκρη.

Το laser βγαίνει ως εξής: βγάζετε το καλώδιο της τροφοδοσίας (1) ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ "ΞΗΛΩΣΕΤΕ" ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ, ΕΓΩ ΠΑΙΔΕΥΤΗΚΑ ΛΙΓΟ!
Στην συνέχεια ξεβιδώνετε την βίδα (2) και τέλος βγάζετε την καλωδιοταινία (3) & (4) την οποία δεν θα ξαναχρησιμοποιήσετε
(δίνεται καινουργια στο πακέτο).

Η κάρτα Fenrir τοποθετείται στα 2 κάτω μαύρα "ποδαράκια" (την πιέζετε λίγο να σταθεί καλά), βάζετε την τροφοδοσία (δείτε εικόνα)...

...και την καινούργια καλωδιοταινία (δείτε επίσης εικόνα, προσοχή στην τοποθέτηση, εγώ στην αρχή την έβαλα ανάποδα!!!)

Δεν χρειάζεται κάτι άλλο, τοποθετείτε και την micro sd, ανάβετε την κονσόλα και σε μερικά δευτερόλεπτα θα βρεθείτε
στο menu με τα παιχνίδια. Αν όχι, ελέγξτε προσεκτικά τις συνδέσεις...

Θα επανέλθω με οδηγίες για την εμφάνιση screenshots του κάθε παιχιδιού στο menu!!!

Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, XLV, freaktmp, navarxos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• stabill
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
17/12/2021 15:41 #47831 από stabill
Απαντήθηκε από stabill στο θέμα Fenrir ODE για Sega Saturn
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": XLV, freaktmp, navarxos

• stabill
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
18/12/2021 09:29 #47833 από stabill
Το menu του Fenrir αν και ταχύτατο και απόλυτα λειτουργικό, μοιάζει πολύ "φτωχό" μόνο με τα filenames...

Έχει προβλεφθεί λοιπόν η δυνατότητα χρήσης εικόνων από παιχνίδια κι έτσι με την κατάλληλη επιλογή στα settings μπορούμε να βλέπουμε και μία εικόνα από το παιχνίδι πριν το "τρέξουμε".

Οι εικόνες πρέπει να βρίσκονται σε ένα folder με την ονομασία screenshots στο root directory της micro sd και τα filenames πρέπει να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ με τα filenames των folders των παιχνιδιών. Η κάθε εικόνα πρέπει να είναι σε ανάλυση 128x96.

Το επίσημο site δίνει έναν έτοιμο φάκελο τον οποίο χρησιμοποίησα εγώ, εδώ: www.fenrir-ode.fr/screenshots.html#samples αλλά "έπεσε πολύ rename" αναγκαστικά...

Με την ευκαιρία να αναφέρω ότι ενώ η πλειονότητα των τίτλων παίζει κανονικά, έχω ήδη ανακαλύψει δύο που αρνούνται να συνεργασθούν... Πρόκειται για το Skeleton Warriors και το Slam 'n' Jam (επιβεβαιώθηκε και από φίλο που έχει την ίδια κάρτα)

Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": XLV, george

• navarxos
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
18/03/2022 15:38 #48034 από navarxos
Απαντήθηκε από navarxos στο θέμα Fenrir ODE για Sega Saturn
Πολύ αναλυτική παρουσίαση, ευχαριστούμε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stabill

• stabill
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
28/05/2022 10:54 #48252 από stabill
Πριν λιγες ημερες εμφανιστηκε firmware update για το Fenrir...

www.fenrir-ode.fr/firmware/#lastest-version

...δεν εχω προλαβει να το δοκιμασω λογω υποχρεωσεων, θα επανελθω!!!

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.433 δευτερόλεπτα