Apotheon

  • vardaxis
  • Το Άβαταρ του/της vardaxis Συντάκτης θέματος
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
22/03/2015 08:09 - 22/03/2015 08:25 #27865 από vardaxis
Apotheon δημιουργήθηκε από vardaxis
Ψάχνοντας για νέα games στο internet, έπεσα πάνω σε αυτό:
www.apotheongame.com/
Σε διάφορα σχόλια, reviews κλπ, έλεγαν ότι έχει στοιχεία από Metroid (+γενικά έχει καλές κριτικές), οπότε η αγορά ήταν μονόδρομος.
Από το λίγο που έχω ασχοληθεί, τα γραφικά είναι όσο καλά μπορούν να είναι, δεδομένου ότι μιλάμε για ένα platform 2D, αν και θα προτιμούσα τα Sprites λίγο μεγαλύτερα. Ο τρόπος που απεικόνισης φέρνει σε μελανόμορφα αρχαιοελληνικά αγγεία και φαίνεται να έχει δοθεί προσοχή στη λεπτομέρεια.
Ο ήχος έχει ότι θα περίμενε κάποιος από ένα παιχνίδι του είδους.
Δυστυχώς, δεν έχω δοκιμάσει να το παίξω με joypad ακόμα και ο συνδυασμός με πληκτρολόγιο - ποντίκι είναι, για εμένα τουλάχιστον, απαράδεκτος.
Φωτογραφίες από το παιχνίδι μέχρι τώρα:

Nintendo NES, Nintendo SNES, Nintendo N64, Nintendo Gamecube, Nintendo Wii, Nintendo GameBoy, Nintendo GameBoy Advance, Nintendo DS Lite, Sega Megadrive II, Sega MegaCD II, Sega Saturn, Sega Dreamcast, Atari Jaguar, Sony PlayStation, Sony PlayStation 2, MS XBOX, MS X360, OUYA
Amstrad 6128, Amiga 500, Amiga 1200
(+κάτι συμβατοί)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chriskgnr, VincentGR, vovolas, Amstrad1981, amiga500fan, mastersly, DUser1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
22/03/2015 09:32 - 22/03/2015 09:33 #27868 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Apotheon
Ευχαριστούμε για την παρουσίαση :cheer:

Για τους λάτρεις του είδους (αρχαία Ελλάδα κτλ) σίγουρα θα το πάρουν με κλειστά μάτια αφού δεν κυκλοφορούν και συχνά τίτλοι με παρόμοιο περιεχόμενο.

Θα το έχω στα υπ'όψιν να το δω κάποια στιγμή που θα προλαβαίνω αφού είναι ενδιαφέρον παιχνίδι :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • amiga500fan
  • Το Άβαταρ του/της amiga500fan
  • Retro Freak
  • Retro Freak
Περισσότερα
22/03/2015 10:42 #27870 από amiga500fan
Απαντήθηκε από amiga500fan στο θέμα Apotheon
:thanx:
Καταπληκτικο παιχνιδι και μονο που έχει στοιχεια αρχαίας Ελλάδας,είναι αρκετό ώστε καποιος να ασχοληθεί μαζί του!!!
Βασικά δεν το εχω παίξει ακομα, αλλα και αυτο κάποια στιγμη θα το παιξω.........

Περήφανος κάτοχος:
Sega Game Gear, Sega Master System I,II,III(Tec toys),WII,Xbox,XBOX+(Coinopz),Sega mega drive I and II, Sega Saturn, Sega Dreamcast,Sega Mega CD,Playstation 2 slim (3 editions),PS 2 fat,Gameboy classic,Gameboy pocket,Game Boy color, CD,Αtari 2600 jr (3 editions),Atari 2600 WOODY,Αtari 2600"Darth Vader", PSone, PS1 (2 editions),PS2 FAT, Game Boy Advance.Advance SP,Nintendo DS,DS lite & Dsi,NES,Ν64, N64 Pikatchu,Snes,Gamecube,XBOX 360 fat,Amstrad 6128,Pong Consoles x 8 (ΤΕΛΟΣ ΟΧΙ ΑΛΛΑ),Amiga 500 1.3 REV 6 - 1 mb,
Commodore Amiga 1200+Blizzard 1230mkiv 32mb,Amiga Technologies 1200 magic pack NOS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Nemo
  • Το Άβαταρ του/της Nemo
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
22/03/2015 17:32 - 22/03/2015 20:07 #27873 από Nemo

Fotis_KFOR έγραψε:
Για τους λάτρεις του είδους (αρχαία Ελλάδα κτλ) σίγουρα θα το πάρουν με κλειστά μάτια αφού δεν κυκλοφορούν και συχνά τίτλοι με παρόμοιο περιεχόμενο.

Θα το έχω στα υπ'όψιν να το δω κάποια στιγμή που θα προλαβαίνω αφού είναι ενδιαφέρον παιχνίδι :cheer:

amiga500fan έγραψε: :thanx:
Καταπληκτικο παιχνιδι και μονο που έχει στοιχεια αρχαίας Ελλάδας,είναι αρκετό ώστε καποιος να ασχοληθεί μαζί του!!!


Για τους λατρεις παιχνιδιων με θεματολογια απο τη Αρχαια Ελλαδα
,ας εχουν υποψη τους το indie "The Curse of Issyos" ,


www.retrocomputers.gr/forum/games-gaming...ton-locomalito#27875

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, amiga500fan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • DUser1
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
22/03/2015 20:24 #27878 από DUser1
Απαντήθηκε από DUser1 στο θέμα Apotheon

vardaxis έγραψε: Ψάχνοντας για νέα games στο internet, έπεσα πάνω σε αυτό:
www.apotheongame.com/
Σε διάφορα σχόλια, reviews κλπ, έλεγαν ότι έχει στοιχεία από Metroid (+γενικά έχει καλές κριτικές), οπότε η αγορά ήταν μονόδρομος.
Από το λίγο που έχω ασχοληθεί, τα γραφικά είναι όσο καλά μπορούν να είναι, δεδομένου ότι μιλάμε για ένα platform 2D, αν και θα προτιμούσα τα Sprites λίγο μεγαλύτερα. Ο τρόπος που απεικόνισης φέρνει σε μελανόμορφα αρχαιοελληνικά αγγεία και φαίνεται να έχει δοθεί προσοχή στη λεπτομέρεια.
Ο ήχος έχει ότι θα περίμενε κάποιος από ένα παιχνίδι του είδους.
Δυστυχώς, δεν έχω δοκιμάσει να το παίξω με joypad ακόμα και ο συνδυασμός με πληκτρολόγιο - ποντίκι είναι, για εμένα τουλάχιστον, απαράδεκτος.
Φωτογραφίες από το παιχνίδι μέχρι τώρα:



Φοβερό και πολύ ατμοσφαιρικό!

Θα το τιμήσω σίγουρα. :thanx:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
29/03/2015 16:56 #27989 από vovolas
Απαντήθηκε από vovolas στο θέμα Apotheon
Απο το λίγο που είδα σε βιντεάκια φαίνεται ένα όμορφο game το οποίο έχει μια διαφορετική και όμορφη εμφάνιση,σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα που απλά βουτάς την σπάθα και το γιαταγάνι και προχωράς και σφάζεις.Τα στοιχεία απο την αρχαία Ελλάδα πιστεύω ότι είναι ένα αρκετά σημαντικό υπέρ του παιχνιδιού. :thanx: :thumb:

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.215 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ

great retro computers and retro consoles companies logos