Topic-icon Παρουσίαση:ΙCE FELIX HC-91

• angel_grig
  • Το Άβαταρ του/της angel_grig Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
05/12/2013 16:21 - 05/12/2013 16:41 #15976 από angel_grig
Παρουσίαση:ΙCE FELIX HC-91 δημιουργήθηκε από angel_grig
Το post εχει μπει και ρετρομανιαξ αλλα το βαζω και για τους φιλους εδω...
Ειμαστε στο φθινοπωρο του 1992.Εγω βρισκομουν στο Βουκουρεστι και μολις ειχα μετακομισει σε διαμερισμα από το ξενοδοχειο που διεμενα. Εκει βρηκα μερικες εφημεριδες και το ματι μου επεσε πανω σε μια διαφημιση:Calculator HC-90 compatibil ZX Spectrum!!Οπα!Τι είναι αυτό??? :woohoo: Ρουμανικο ZX Spectrum????Daaaaa!!
Mερικες ημερες μετα σε ένα μαγαζι το ειδα και από κοντα… καμμια σχεση εμφανισιακα με zx spectrum αλλα λειτουργικα 100%!
Τελικα μπορεσα να το παρω μετα από 2 χρονια-τον Μαρτιο του 1994…Ειχα τελειωσει τοτε την εξεταστικη και η κενη εβδομαδα που ειχα ηταν ιδανικη για την νεα μου αγορα.
Πηρα λοιπον το τρολεϋ και εφτασα στην Piata Libertatii (Πλατεια Ελευθεριας)-η αντιστοιχη Ρουμανικη Ομονοια..Παω λοιπον στο καταστημα (το Universit-All)...
Και το χτυπαω!!!
Αφου μου εδειξαν ότι λειτουργει κανονικα, παιρνω υπο μαλης το κουτι ,παλι στην σταση,και με το τρολεϋ πισω στο σπιτι..το συνδεω στην ασπρομαυρη Telefunken και αρχιζω να γραφω προγραμματακια σε basic (το γιατι δεν εβαλα παιχνιδια από κασσετα θα το μαθετε αργοτερα!!)

Eξωτερικη περιγραφη:

Ο υπολογιστης που πηρα είναι αυτος:

Eδω τον βλεπετε στο κουτι του με αυτά που περιελαμβανε η συσκευασια:

Όπως βλεπετε είναι πολύ διαφορετικός από ένα κλασσικό spectrum.To πληκτρολογιο είναι πλαστικο,ενώ διπλα στο πληκτρο 0 υπαρχει το reset.Στην πισω πλευρα τωρα εχουμε τις εξης εισοδους/εξοδους:

Η εισοδος τροφοδοσιας είναι εντελως Ρουμανικη πατεντα,με 8 Pins,παρολο μονο τα 2 χρησιμοποιουνται… (τουλαχιστον το cassette port είναι στανταρ 5 DIN )-αυτος είναι και ο λογος που όταν πηρα τον υπολογιστη δεν μπορουσα να τον συνδεσω με κασσετοφωνο αφου το καλωδιο που μου ειχαν δωσει ηταν DIN5 σε DIN5 (για συνδεση στο ρουμανικο κασσετoφωνο!!).

Το Ρουμανικο κασσετοφωνο με το φις 5 DIN-Φωτο απο Ρουμανικο site δημοπρασιων μεσω της google cache

Εγω φυσικα αργοτερα εκοψα το ένα DIN και εβαλα 2 βυσματακια των 3,5,ετσι ώστε να το συνδεω σε οποιοδηποτε κασσετοφωνο.
Το τροφοδοτικο, αρκετα ογκωδες , μπορει να καλυψει ανετα και τις αναγκες του expansion.

Το πληκτρολογιο

Ο υπολογιστης που βλεπετε στο avatar μου και στις φωτο παρακατω εχει διαφορετικο πληκτρολογιο από αυτόν που πηρα στην αρχη.Και αυτό γιατι μετα από 1 χρονο,το πληκτρολογιο αρχισε να κανει «νερα».Ορισμενα πληκτρα επρεπε να τα πατησεις πολύ για να λειτουργησουν, τα γραμματα πανω τους αρχισαν να σβηνουν, οποτε αφου ειχε βγει το νέο μοντελλο (δηλ.το HC-91+) με νέο πληκτρολογιο πηγα στην εταιρια (δηλ.στην ICE FELIX) και ζητησα να μου το αλλαξουν.

Το ΗC-91 οπως ειναι τωρα μετα την αλλαγη του πληκτρολογιου-Φωτο δικη μου

Πραγματι μου το αλλαξαν, οποτε όταν πηρα πισω τον υπολογιστη υπηρχαν και καποιες extra ευχαριστες αλλαγες:
-Το reset μεταφερθηκε στο πισω μερος
-Υπηρχε ένα led όταν ηταν αναμμενος
-…και το κυριοτερο ,με την εντολη flash οι χαρακτηρες αναβοσβηναν (πριν την αλλαγη η εντολη δεν ειχε καμμια επιδραση).

Το hardware

O υπολογιστης που πηρα εγω (to HC-91 δηλ.) είναι ένα τυπικο zx spectrum 48K.Λιγο μετα κυκλοφορησε το ΗC-91+ ,που ηταν ένα zx 128(που ειχε το νεο πληκτρολογιο).Το τελευταιο μοντελο που κυκλοφορησε από την εταιρια ηταν το HC-2000,με σχεδιασμο παρομοιο του +3,μονο που ειχε drive των 3,5 αντι των 3,και ασπρο χρωμα αντι για μαυρο.

Το HC-91 ετοιμο προς χρηση!Διακρινεται το λογοτυπο της εταιριας αντι της Sinclair..

Aν και αρκετα μοντελα ειχαν ρωσικους κλωνους z80,το δικο μου ΗC,ειχε τον original της Zilog.To σχετικα μεγαλο μεγεθος του υπολογιστη , οφειλεται στο γεγονος ότι η ULA ειχε αντικατασταθει από discrete logic chips.Επισης ένα μερος της ανορθωσης του ρευματος γινεται μεσα στον υπολογιστη.
Για τον υπολογιστη υπηρχε και το interface 1 το οποιο όμως αντι να συνδεεται στο expansion,ηταν μια ξεχωριστη πλακετα, ακριβως κατω από την κυρια πλακετα του υπολογιστη.Υποστηριζε CP/M και disk drive και συνηθως το επαιρνες ηδη εγκατεστημενο.
Το κατω μερος του υπολογιστη με τον σειριακο αριθμο και το Made in Romania!!

Το software

Το HC-91 ειχε ενσωματωμενη την Sinclair basic,μονο που αντι για το κλασσικο λογοτυπο του θειουλη ή του Ζαχαρη ηταν αυτό της I.C.E FELIX .(η αναφορα της ενσωματωμενης basic δεν είναι τυχαια ,αφου σε αλλους Ρουμανικους κλωνους spectrum όπως ο C.I.P.της Electronica,επρεπε να την φορτωσεις από κασσετα!!).
Στο εμποριο,μπορουσες να βρεις software ,το οποιο ηταν φυσικα πειρατικο.Συνηθως ψωνιζα από το πολυκαταστημα της γειτονιας μου (το ΤΙΤΑΝ).Ζητουσες τον καταλογο,και εβλεπες την λιστα με τις κασσετες, οποτε διαλεγες τι ηθελες.Αγαπημενη μου εταιρια ηταν η M.C.V. servicii SRL,που παντα εγρ….εεε αντεγραφε τα προγραμματα σε κασσετες RACKS ,και σου παρειχε εγγυηση αλλαγης εάν κατι δεν επαιζε..
Ιδου και του λογου το αληθες…(scan απο το χαρτακι που υπηρχε σε καθε κασσετα)

Η μεταφραση...

Αγαπητε πελατη
Η εταιρια σας ευχαριστει για την επιλογη που κανατε και ελπιζει ότι λογω των ειδικων μετρων που εχουν ληφθει δεν θα συναντησετε δυσκολιες στο φορτωμα των προγραμματων που εχουν αντιγραφει από την εταιρια μας.
Οι κασσετες περιεχουν προγραμματα μονο για υπολογιστες Spectrum και συμβατους spectrum (HC-85,HC-90,ΤΙΜ-S,Cip,Jet,COBRA,Κλπ)
Στην περιπτωση που η κασσετα βρεθει ακαταλληλη,παρουσιαζοντας προβληματα οποιουδηποτε ειδους και μορφης που δεν μπορουν να αντιμετωπιστουν θα την αντικαταστησουμε με μια άλλη ιδια δωρεαν.
Γι αυτο απευθυνθειτε,με εμπιστοσυνη σε εμας,προσεχοντας να μας παρουσιασετε και το παρον πιστοποιητικο ποιοτητας και εγγυησης που ισχυει μονο με την παρουσια της αυθεντικης σφραγιδας της εταιριας.
Προσοχη: Οι πωλητες του δικτυου διανομης μας, δεν είναι εξουσιοδοτημενοι για αλλαγη κασσετων. Παρακαλουμε απευθυνθειτε στα τηλεφωνα:
Bla,bla
MCV Υπηρεσιες ΕΠΕ
Καταγεγραμενη στο μητρωο εμποριου με αριθμο bla,bla

(PS Παγκοσμια πατεντα:νομιμα κατοχυρωμενοι πειρατες :wtf: )
Στο εξωφυλλο των κασετων εβλεπες και όλα τα segments του προγραμματος που θα φορτωνες..

Το εξωφυλλο μιας απο τις κασσετες μου!
To μοναδικο προγραμμα που δεν μου ετρεξε ποτε ηταν το jumping jack.Πρεπει να το δοκιμασω καποια στιγμη γιατι μπορει να εφταιγε και η κοπια του προγραμματος που ειχα.
Γενικα παντως το ΗC την εκανε μια χαρα την δουλεια του.Μπορει να μην ειχε τα bells and whistles των Δυτικων μηχανηματων, αλλα για ανατολικου μπλοκ μηχανημα ηταν μια χαρα.Αποδειξη ότι λειτουργει εως σημερα…Οσοι λοιπον ερθετε στην εκθεση θα μπορεσετε να δειτε από κοντα αυτό το σπανιο μηχανημα….
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary, GeoAnas, chdlee, chriskgnr, Nemo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
05/12/2013 16:41 #15978 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Παρουσίαση:ΙCE FELIX HC-91
Ωραίος :bow: Μπράβο στους Ρουμάνους αν και πχ στην Ελλάδα φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο θα ήταν αδύνατο να γίνει.
Το 1992 ε? :blink: Από PC πως ήταν τα πράγματα εκεί?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": angel_grig

• angel_grig
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
05/12/2013 16:44 #15979 από angel_grig
Απαντήθηκε από angel_grig στο θέμα Παρουσίαση:ΙCE FELIX HC-91
Υπηρχαν τα pc clones (στο πανεπιστημιο ειχαμε IBM PS/2),αλλα υπηρχε το Felix XT και αργοτερα το Felix 386 στο κουτι του HC 2000 (εξαιρετικα σπανια και τα 2 σημερα..).Γενικα οι τιμες απλησιαστες για τον μεσο Ρουμανο...

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
05/12/2013 18:29 #15986 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Παρουσίαση:ΙCE FELIX HC-91

nkary έγραψε: Ωραίος :bow: Μπράβο στους Ρουμάνους αν και πχ στην Ελλάδα φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο θα ήταν αδύνατο να γίνει.
Το 1992 ε?

να'σαι σίγουρος! :lol:

21st century breakdown...

• Darth_Cotsos
  • Το Άβαταρ του/της Darth_Cotsos
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
05/12/2013 20:01 #15988 από Darth_Cotsos
Απαντήθηκε από Darth_Cotsos στο θέμα Παρουσίαση:ΙCE FELIX HC-91
Είναι τρέλα!!! Και αναφέρω και τους κλώνους στην παρουσίαση που κάνω για τον ZX Spectrum... Οπότε θα έχουμε και ένα ζωντανό παράδειγμα!!! :woohoo:

Don't underestimate the power of the 8bit side!

• angel_grig
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
05/12/2013 20:47 #15990 από angel_grig

Darth_Cotsos έγραψε: Είναι τρέλα!!! Και αναφέρω και τους κλώνους στην παρουσίαση που κάνω για τον ZX Spectrum... Οπότε θα έχουμε και ένα ζωντανό παράδειγμα!!! :woohoo:

Ω ναι!!!

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
05/12/2013 22:26 #15998 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Παρουσίαση:ΙCE FELIX HC-91

angel_grig έγραψε:

Darth_Cotsos έγραψε: Είναι τρέλα!!! Και αναφέρω και τους κλώνους στην παρουσίαση που κάνω για τον ZX Spectrum... Οπότε θα έχουμε και ένα ζωντανό παράδειγμα!!! :woohoo:

Ω ναι!!!

Θα το εχουμε στην εκθεση?!?? :blink: :blink: :blink:

21st century breakdown...

• angel_grig
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
05/12/2013 22:56 #16001 από angel_grig

chriskgnr έγραψε:

angel_grig έγραψε:

Ω ναι!!!

Θα το εχουμε στην εκθεση?!?? :blink: :blink: :blink:

Da!!!! :yes:

• zx_jim
  • Το Άβαταρ του/της zx_jim
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • R Tape loading error, 0:1
Περισσότερα
05/12/2013 23:05 #16003 από zx_jim
Απαντήθηκε από zx_jim στο θέμα Παρουσίαση:ΙCE FELIX HC-91
Υπέροχο το Felix, :hurrah:
ακόμα θέλω ένα HC-2000.... :cheer:

• GeoAnas
  • Το Άβαταρ του/της GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
06/12/2013 19:39 #16025 από GeoAnas
Απαντήθηκε από GeoAnas στο θέμα Παρουσίαση:ΙCE FELIX HC-91
Μπράβο Γρηγόρη ! Υπέροχη η περιγραφή σου και επιτέλους μου λύθηκε και η απορία που είχα με το ποιος ήταν ο εικονιζόμενος υπολογιστής του avatar σου !!

Very Well Done ! :clap1:

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
07/12/2013 01:18 #16027 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Παρουσίαση:ΙCE FELIX HC-91
Άψογος Γρηγόρη :cheer: :cheer: :cheer:
Ωραίος ο Ρουμάνος!

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.185 δευτερόλεπτα