30 Χρόνια QL: Scotland QL Workhop VS Greece QL Copy Workshop!

  • arislab
  • Το Άβαταρ του/της arislab Συντάκτης θέματος
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
08/10/2014 12:49 #23341 από arislab
Ενόψει του εορτασμού των 30 χρονων του QL, στις 11/10/2014 θα πραγματοποιηθεί στο Εδιμβούργο σχετικό workshop για τον εορτασμό του. Ο σκοπός του εργαστηρίου είναι να δώσει μια νέα ώθηση στον QL.



..................................

ΓΑΤΑΚΙΑ!!! :lol2:



Την Κυριακή 6/10 και γυρω στις 11:00, 4 QL-άδες ο Chriskgnr, ο DathCotsos, ο Pluto63 και ο Geo1977(υποψήφιος QLας), κάνανε εφοδο στο σπίτι μου και στησαμε το επετειακό GREEK QL COPY WORKSHOP – EVENT!!!
Έτσι οι 4 QLαδες και η αφεντιά μου (arislab), τοποθετήσαμε σ’ενα τραπέζι στο μπαλκόνι του σπιτιού μου, 3 QL και ξεκίνησε το pirate-copy ql event!
Η Συνταγή είχε ως εξής:
1 QL τον δικό μου με 2πλο 3,5 drive και γραφικό λειτουργικό ICE.
1 QL του Chriskgnr με 2πλο 5,25 drive
1 QL του Pluto63 με 2πλο 3,5
Πολλές δισκέτες, βιβλία QL, καφέδες, μπύρες και σουβλάκια
Ακολουθούν φώτο από το event.
Τα σχόλια δικά σας και όσων συμμετείχαν…



























Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary, GeoAnas, chdlee, chriskgnr, amiga500fan, aidivn

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • arislab
  • Το Άβαταρ του/της arislab Συντάκτης θέματος
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
08/10/2014 12:56 #23342 από arislab
Απαντήθηκε από arislab στο θέμα 30 Χρόνια QL: Scotland QL Workhop VS Greece QL Copy Workshop!
..και συνεχίζεται.. :)


























Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, GeoAnas, chdlee, chriskgnr, amiga500fan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • GeoAnas
  • Το Άβαταρ του/της GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
08/10/2014 13:17 #23343 από GeoAnas
Απαντήθηκε από GeoAnas στο θέμα 30 Χρόνια QL: Scotland QL Workhop VS Greece QL Copy Workshop!
Κύριοι τα σέβη μου και full respect !
Το καλύτερο QL (και όχι μόνο) workshop ...EVER !!
...και ξανά τα σέβη μου ! :thumb:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chriskgnr, arislab

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • arislab
  • Το Άβαταρ του/της arislab Συντάκτης θέματος
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
08/10/2014 13:26 #23344 από arislab
Απαντήθηκε από arislab στο θέμα 30 Χρόνια QL: Scotland QL Workhop VS Greece QL Copy Workshop!
Ευχαριστούμε Γιώργο!!! :thanx:

Να τα βλεπουν οι σκωτσεζοι αυτα και να τρέμουν που εχουν στις 11/10! :lol2:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
08/10/2014 13:55 #23345 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα 30 Χρόνια QL: Scotland QL Workhop VS Greece QL Copy Workshop!
ψψψψψ αυτά είναι
Ωραία πράγματα.
Θα μπορούσατε να έχετε και ένα κατσικάκι σε μια γωνιά να ψήνεται :dance2:
Βλέπω διάφορα βιβλία στα χέρια σας. Κάνα ελληνικό παίζει να το σκανάρουμε να ουμ?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chriskgnr, arislab

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • arislab
  • Το Άβαταρ του/της arislab Συντάκτης θέματος
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
08/10/2014 14:11 #23347 από arislab
Απαντήθηκε από arislab στο θέμα 30 Χρόνια QL: Scotland QL Workhop VS Greece QL Copy Workshop!

nkary έγραψε: Θα μπορούσατε να έχετε και ένα κατσικάκι σε μια γωνιά να ψήνεται :dance2:
Βλέπω διάφορα βιβλία στα χέρια σας. Κάνα ελληνικό παίζει να το σκανάρουμε να ουμ?



Σ'ευχαριστούμε! :thanx:
κατσικάκι εεε?..μια ψησταρια ισως στο επόμενο workshop! :thumb:

Τα ελληνικά βιβλία δυστηχως ειναι δυσεύρετα!..παντως αν βρεις μ'ενδιαφέρουν!
....ή αν βρω εγω θα σου πω.. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
08/10/2014 14:18 #23349 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα 30 Χρόνια QL: Scotland QL Workhop VS Greece QL Copy Workshop!
Μπράβο σε όλους σας, πολύ όμορφα πράγματα :bow:

Και επίσης μου αρέσει που στα βλέματά σας βλέπω μία χαρά σαν να είστε μικρά παιδιά! ;)

Δεν μεγαλώνουμε ποτέ!!!!! ;)

KEEP RETRO :cheer: :cheer: :cheer:
:bow:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chriskgnr, arislab

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • arislab
  • Το Άβαταρ του/της arislab Συντάκτης θέματος
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
08/10/2014 14:27 #23350 από arislab
Απαντήθηκε από arislab στο θέμα 30 Χρόνια QL: Scotland QL Workhop VS Greece QL Copy Workshop!

Fotis_KFOR έγραψε: Μπράβο σε όλους σας, πολύ όμορφα πράγματα :bow:

Και επίσης μου αρέσει που στα βλέματά σας βλέπω μία χαρά σαν να είστε μικρά παιδιά! ;)

Δεν μεγαλώνουμε ποτέ!!!!! ;)

KEEP RETRO :cheer: :cheer: :cheer:
:bow:


MILLE GRAZIE FOTIS!!! :thanx: :thumbup: :thumbup:

Ξέρεις τι εχει να γίνει μολις το πάρει χαμπαρι ο Χρήστος (Chriskgnr)..Θ'αρχίσει τα συννεφάκια! :lol2:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • spyros.s
  • Το Άβαταρ του/της spyros.s
  • Platinum Member
  • Platinum Member
Περισσότερα
08/10/2014 14:35 #23351 από spyros.s
Απαντήθηκε από spyros.s στο θέμα 30 Χρόνια QL: Scotland QL Workhop VS Greece QL Copy Workshop!

Fotis_KFOR έγραψε: Μπράβο σε όλους σας, πολύ όμορφα πράγματα :bow:

Και επίσης μου αρέσει που στα βλέματά σας βλέπω μία χαρά σαν να είστε μικρά παιδιά! ;)

Δεν μεγαλώνουμε ποτέ!!!!! ;)

KEEP RETRO :cheer: :cheer: :cheer:
:bow:


Πήγα να το σχολιάσω αυτό και με πρόλαβε ο Φώτης σαν να ήταν στο μυαλό μου... Ο zx_jim πως και απουσίαζε από το event;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": arislab

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
08/10/2014 15:17 #23353 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα 30 Χρόνια QL: Scotland QL Workhop VS Greece QL Copy Workshop!
Το ανεφερες Άρη workshop ετσι σεμνά και ταπεινά?!?! :blink: Ηθελες να πεις (το πρώτο) Sinclair QL Oktoberfest 2014! :woohoo: :woohoo:
Πραγματικα περάσαμε πολύ ωραία! Ανταλλαξαμε προγραμματα, ξεφυλλίσαμε βιβλία, είδαμε screenshots του QL(υπάρχει strip poker για το QL?), ανταλλάξαμε απόψεις και συζητησαμε για θεματα του QL και όχι μόνο. Το ICE λύνει κυριολεκτικα τα χερια και ειδαμε με τα ματια μας οτι το QL οντως εχει ΚΑΙ παιχνιδια! :lol2: Ο Άρης, εξαιρετικός οικοδεσπότης με καφεδες, μπισκοτα, σουβλακια, μπυρες, αναψυκτικά κτλ!! Μη ξεχασουμε και τα πολυ ωραια αυτοκολλητα ταμπελακια για τις 3.5αρες δισκετες που τυπωσε! :thanx:
Καλα να ειμαστε να το ξανακανουμε! :thumbup:

21st century breakdown...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": arislab

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Heil Clive
Περισσότερα
08/10/2014 15:47 #23356 από Pluto63
Απαντήθηκε από Pluto63 στο θέμα 30 Χρόνια QL: Scotland QL Workhop VS Greece QL Copy Workshop!
Και όχι μόνο ταμπελακια, και ολες τις 3.5 δισκετες που τζουρνεψα, ευχαριστω Άρη και ολα τα παιδιά. Καταπληκτική μερα με μια μονη μαύρη μελανιά... δεν κατάλαβα που πήγε το δεύτερο σουβλάκι που μου αντιστοιχούσε στο μικρό κενό που σηκώθηκα να αλλάξω τις δισκετες. Ά και όπως λέει ο Χρήστος καλα να είμαστε να το ξανακάνουμε με όποιον αλλο πιστό θέλει προσέλθει.

Ps.
Για τα πρακτικά, το q-emulator δουλεύει άψογα και μπόρεσα να περάσω τα προγραματα του Χρήστου που μας εδωςε απο pc σε 3 δισκετες QL και λειτουργούν άψογα, οποίος τις θέλει pM.

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": arislab

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • arislab
  • Το Άβαταρ του/της arislab Συντάκτης θέματος
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
08/10/2014 16:32 - 08/10/2014 16:39 #23361 από arislab
Απαντήθηκε από arislab στο θέμα 30 Χρόνια QL: Scotland QL Workhop VS Greece QL Copy Workshop!

chriskgnr έγραψε: Το ανεφερες Άρη workshop ετσι σεμνά και ταπεινά?!?! :blink: Ηθελες να πεις (το πρώτο) Sinclair QL Oktoberfest 2014! :woohoo: :woohoo:
Πραγματικα περάσαμε πολύ ωραία! Ανταλλαξαμε προγραμματα, ξεφυλλίσαμε βιβλία, είδαμε screenshots του QL(υπάρχει strip poker για το QL?), ανταλλάξαμε απόψεις και συζητησαμε για θεματα του QL και όχι μόνο. Το ICE λύνει κυριολεκτικα τα χερια και ειδαμε με τα ματια μας οτι το QL οντως εχει ΚΑΙ παιχνιδια! :lol2: Ο Άρης, εξαιρετικός οικοδεσπότης με καφεδες, μπισκοτα, σουβλακια, μπυρες, αναψυκτικά κτλ!! Μη ξεχασουμε και τα πολυ ωραια αυτοκολλητα ταμπελακια για τις 3.5αρες δισκετες που τυπωσε! :thanx:
Καλα να ειμαστε να το ξανακανουμε! :thumbup:


Ηθελα να φανεί ανταγωνιστικό σ'άυτο που ετοιμαζουν στο Εδιμβούργο! :lol2:
Όντως ήταν πολύ ωραία παρ'οτι στηθηκε τελευταία στιγμη γιατι λόγω έλλειψης χώρου στο εσωτερικό του σπιτιού, αναγκαστικά θα γινόταν υπαίθριο..καθως επίσης επρεπε να λάβουμε υπ'οψιν και τον καιρό ο οποίος χαλάει απο'δω και ύστερα και κατα συνέπεια οργανώθηκε λιγο βιαστηκά...
Σ'ευχαριστώ Χρηστάρα για τα καλά σου λόγια! :thanx: :thumbup:

spyros.s έγραψε: Πήγα να το σχολιάσω αυτό και με πρόλαβε ο Φώτης σαν να ήταν στο μυαλό μου... Ο zx_jim πως και απουσίαζε από το event;


Σ'ευχαριστώ Σπύρο!απλά έτυχε...ήταν QL Fans και QL users...αυτό όμως μου έδωσε ιδέα και για άλλα τετοια events στο μέλλον (ειτε για spectrum και amstrad) και εννοείται πως θα δεις τον Δημήτρη (ZX_Jim) στις επόμενες φώτο όπως και άλλους! :veryhappy:

Pluto63 έγραψε: Και όχι μόνο ταμπελακια, και ολες τις 3.5 δισκετες που τζουρνεψα, ευχαριστω Άρη και ολα τα παιδιά. Καταπληκτική μερα με μια μονη μαύρη μελανιά... δεν κατάλαβα που πήγε το δεύτερο σουβλάκι που μου αντιστοιχούσε στο μικρό κενό που σηκώθηκα να αλλάξω τις δισκετες. Ά και όπως λέει ο Χρήστος καλα να είμαστε να το ξανακάνουμε με όποιον αλλο πιστό θέλει προσέλθει.

Ps.
Για τα πρακτικά, το q-emulator δουλεύει άψογα και μπόρεσα να περάσω τα προγραματα του Χρήστου που μας εδωςε απο pc σε 3 δισκετες QL και λειτουργούν άψογα, οποίος τις θέλει pM.


Σ'ευχαριστώ Άκη!..ρε 'συ! στην σακούλα στο τέλος είχαν μείνει 2 σουβλάκια!..σίγουρα το 1 ήταν δικό σου!..σου χρωστάω οπότε σουβλάκι! :lol2: :thumbup:

ποιά εκδοση του Q-emulator έχεις??..παιζει με usb εξωτερικό σε macbook??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
08/10/2014 17:19 #23365 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα 30 Χρόνια QL: Scotland QL Workhop VS Greece QL Copy Workshop!

Pluto63 έγραψε: Ps.
Για τα πρακτικά, το q-emulator δουλεύει άψογα και μπόρεσα να περάσω τα προγραματα του Χρήστου που μας εδωςε απο pc σε 3 δισκετες QL και λειτουργούν άψογα, οποίος τις θέλει pM.

αυτα ειναι πολύ καλά νέα, γιατί θα υπάρξειι και συνέχεια! :clap1:

21st century breakdown...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
08/10/2014 17:31 #23366 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα 30 Χρόνια QL: Scotland QL Workhop VS Greece QL Copy Workshop!
Εντυπωσιάστηκα με το παθιασμένο βλέμμα :pinch: του Darth την στιγμή που μελετά το QL user.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • chdlee
  • Το Άβαταρ του/της chdlee
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
09/10/2014 14:31 - 09/10/2014 14:34 #23390 από chdlee
Απαντήθηκε από chdlee στο θέμα 30 Χρόνια QL: Scotland QL Workhop VS Greece QL Copy Workshop!
Αυτή η όρεξη, να ασχολείστε τόσο παθιασμένα με τα αγαπημένα "μηχανάκια" σας, είναι η πηγή της ενέργειας και της επιτυχίας της ομάδας μας! Εύχομαι να γίνουν κι άλλες τέτοιες συναντήσεις! :thumb:

:bow:

80s resurrection
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chriskgnr, arislab

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.785 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ

great retro computers and retro consoles companies logos