Topic-icon Μεταφορά αρχείων απο παλιά floppy

• Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63 Συντάκτης θέματος
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
27/10/2014 12:46 #23936 από Pluto63
Μεταφορά αρχείων απο παλιά floppy δημιουργήθηκε από Pluto63
Όσοι παρόντες στο μίνι QL meeting που κάναμε θα θυμούνται το προβλημα που είχαμε για την μεταφορά/αντιγραφή των αρχείων του Χρήστου απο τις δισκετες 5"1/4. Συνενοηθηκα λοιπόν με τον Χρήστο να μου δώσει τις δισκετες και χάρη στον @konc που μου δάνεισε ενα 5"1/4 drive και σε έναν πλήρη λειτουργικό q-emulator που εχω ενεργό μέχρι τέλος του μήνα ξεκίνησα τις δοκιμές για την μεταφορά.
Έστησα λοιπόν έναν amd64 με διπλό floppy 5"1/4 και 3.5" και winXP system ώστε να έχουμε την μέγιστη συμβατότητα και αρχίζω τις δοκιμές.
Δεν θα σας κουράσω με την θεωρία για όποιον θέλει μπορεί να διαβάσει τα παρακάτω link να καταλάβει τις διάφορες μεταξύ double density rmp speed και την άγνωστη μέχρι τωρα για μενα quad density.
www.classic-computers.org.nz/blog/2012-0...tware-salvage-QL.htm
qlforum.co.uk/viewtopic.php?f=12&t=780
Οι δισκετες του Χρήστου λοιπόν ήταν γραμμένες σε qdos format 800k σε δίσκο 5"1/4 dd 360κ που το QL interface διαμόρφωσε σε quad density για να χωράει 800κ. Μεγάλο μπέρδεμα γιατι το pc σε κανονικές συνθήκες δεν μπορεί να διαβάσει αυτούς τους δίσκους. Οπότε δικαιολογημένη η αποτυχία μου να δουλέψω με τον q-emulator που παρόλα αυτά μου έδειχνε το directory του δίσκου χωρίς ομως να αναγνωρίζει τα υπόλοιπα data. Για να μην τα πολυλογώ χρησιμοποίησα κάθε προγραμα που είδατε στα παραπάνω λινκ με ισάριθμες αποτυχίες. Τσαντισμένος κοιμάμαι το βραδυ με την διάθεση να τα παρατήσω και ως συνήθως το πρωί η φαεινή ιδέα. Πριν απο καιρό οταν προσπαθούσα να κανω μια παρόμοια δουλεια με τα floppy του opus discovery για τον zx spectrum μου ειχα βρει ενα πολυ χρήσιμο προγραμα. Το Omniflop, www.shlock.co.uk/Utils/OmniFlop/OmniFlop.htm φορτώνω τα ειδικά disk drivers που χρειάζεται και παρότι η δοκιμή με το ίδιο το προγραμα να κανω αντιγραφή απέτυχε, είδα οτι αναγνώριζε μέρος απο το ειδικό format της δισκέτας, ξανά τρέχω τον q-emulator βάζω την δισκέτα και... success! Μπορούσα να διαβάσω τα αρχεία. Ασφαλώς πριν αλλάξει κάτι ιδέα μετέφερα όλους τους δίσκους σε ηλεκτρονικό image στο δίσκο ώστε να μπορούν να ξαναπεραστουν σε δισκετες 3.5".
Τελειώνοντας τις δοκιμές το μόνο που ακομη δεν κατόρθωσα να κανω ειναι μόνο το format της 5"1/4 δισκέτας σε qdos ολα τα αλλα δουλεύουν άψογα. Θα συμπληρώσω αργότερα το πόστ για το πως κάνουμε μεταφορά του disk image σε κανονική δισκέτα για το real hardware.

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, GeoAnas, angel_grig, chriskgnr, arislab, nikosnf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
27/10/2014 18:56 #23947 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Μεταφορά αρχείων απο παλιά floppy
τελικά αποδείχτηκε μεγάλος μπελάς η αντιγραφή των 5 1/4 δισκετών! :huh: Τέλος καλό όμως και όλα καλά! :thumb:

21st century breakdown...

• konc
  • Το Άβαταρ του/της konc
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
27/10/2014 19:31 #23950 από konc
Απαντήθηκε από konc στο θέμα Μεταφορά αρχείων απο παλιά floppy
Μπράβο βρε παιδιά, έτσι να σώζουμε ότι κινείται :lol:
Χαίρομαι που το floppy δούλεψε, είναι γνωστό σκυλί το συγκεριμένο βέβαια (ibm floppy, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως τούβλο ή βαράκι για γυμναστική...) αλλά είχα καιρό να το χρησιμοποιήσω και το είχα μια έννοια
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, arislab

• Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63 Συντάκτης θέματος
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
28/10/2014 20:28 - 29/10/2014 14:52 #24020 από Pluto63
Απαντήθηκε από Pluto63 στο θέμα Μεταφορά αρχείων απο παλιά floppy
Μέρος δεύτερο: πως να ξαναγράψουμε το image του δίσκου σε real media, ευτυχώς με παρά πολυ απλό τροπο, κατεβαζουμε το παρακάτω προγραμα, ql.bytemaniacos.com/tiki-index.php?page=Utilidades%20PC Κάνουμε format ενα δίσκο 3.5" σε Νόρμαλ dos 720k διαλέγουμε το file και το γράφουμε στον δίσκο. Use the DOS command "FORMAT A: /T:80 /N:9"
Τα αρχεία που έπρεπε να κανω εγω ειναι έτοιμα, οταν ο Άρης τελειώσει και αυτός θα πρότεινα μια δεύτερη μίνι συνάντηση για να ολοκληρώσουμε το πρότζεκτ, και μιας και μου έστειλαν μαιλ αυτοί με τα pcb οτι τα έστειλαν θα έχουμε και αυτά.

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, arislab

• arislab
  • Το Άβαταρ του/της arislab
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
10/11/2014 13:07 #24378 από arislab
Απαντήθηκε από arislab στο θέμα Μεταφορά αρχείων απο παλιά floppy
Οι δισκέττες σου είναι έτοιμες Άκη! ;) :thumbup:

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.135 δευτερόλεπτα