Topic-icon RWAP Software: "Σωτήρας" ή... δήμιος του QL;

• kokkiklhs
  • Το Άβαταρ του/της kokkiklhs Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
06/02/2017 22:29 - 06/02/2017 22:31 #38475 από kokkiklhs
RWAP Software: "Σωτήρας" ή... δήμιος του QL; δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Πριν αρχίσω να γράφω τα περαιτέρω, να θέσω ένα άλλο ερώτημα:
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ QL-ΑΔΕΣ;;;;
Τι έγινε ρε παιδιά, γιατί τόση αδράνεια; Για ξυπνήστε λίγο!!! :drummer:

Λοιπόν, ανοίγω συζήτηση για ένα θέμα που με απασχολεί και με στεναχωρεί πολύ! Όλοι μας όσοι ασχολούμαστε με αυτό το μαύρο μακρόστενο μαραφέτι, γνωρίζουμε καλά τον εγγλέζο κύριο που βρίσκεται πίσω από τη φίρμα του τίτλου. Πραγματικά παρέχει καλή υποστήριξη σε θέματα hardware αναγκών της κοινότητας (μεμβράνες κυρίως, αλλά και λοιπά χρήσιμα μπιχλιμπίδια), όμως προσωπικά στο θέμα software πιστεύω ότι απλούστατα τα έχει σκ@τώσει!
Μιλάω για το υποτιθέμενο software preservation project που έχει ανοίξει, αλλά και για το καβάντζωμα για πάρτη του δεκάδων (μην πω εκατοντάδων) τίτλων για τον QL, των οποίων ισχυρίζεται ότι έχει γίνει επίσημος και νόμιμος copyright holder κατόπιν αδείας από τους δημιουργούς τους. Στα πλαίσια αυτά έχει στήσει το μαγαζάκι του και πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες, παιχνιδάκια 35+ ετών σε ψηφιακή (κυρίως) μορφή που παίζουν μόνο σε emulators και κάτι άλλες γελοιότητες.
Ασφαλώς θα έχετε διαβάσει κάποια από τις περίφημες συζητήσεις σχετικά με το αν έχει δικαίωμα ή όχι να το κάνει κι επίσης μπορεί να έχει πέσει στην αντίληψή σας το επικό κυνηγητό που έχει βάλει μπροστά εδώ και χρόνια εναντίον όσων "αναιδών" έδιναν ελεύθερα κάποια "commercial" προγραμματάκια για χομπίσιτκους λόγους σε sites σχετικά με τον QL... μηνύσεις, απειλές και λοιπά χαριτωμένα (όπως να γράφεται και να πετάγεται απρόσκλητος σε οποιαδήποτε συζήτηση σε οποιοδήποτε forum γίνεται αναφορά του ονόματός του, προσπαθώντας να πείσει ότι αυτό που κάνει είναι σωστό και τονίζοντας πόσο σπουδαία προσωπικότητα είναι και πόσο έχει συνεισφέρει τόσα χρόνια στη επιβίωση και διάδοση του QL!!!). Mην παραξενευτείτε, λοιπόν, αν τον δείτε να σκάει μύτη και εδώ!! :lol: :banghead:

Αποτέλεσμα: Οι όποιοι εν δυνάμει ενδιαφερόμενοι γι'αυτό το καθ'όλα αξιόλογο (αλλά και πολύ άτυχο, καθότι από την αρχή της ζωής του έπεφτε όλο σε κακοτοπιές) μηχάνημα, κόβουν πέρα πολύ γρήγορα ελλείψει ελεύθερης πρόσβασης στο όποιο του software... Δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ και ΠΟΥΘΕΝΑ από όσα θα μπορούσε να ζητήσει κάποιος, παρά μόνο στο εν λόγω μαγαζάκι του κυρίου. Μονοπώλιο κανονικό!
Άραγε αυτό βοηθάει στ'αλήθεια, ή έχει θάψει και εξακολουθεί να θάβει το ήδη θαμμένο αυτό μηχανάκι, μειώνοντας δραματικά και με γεωμετρική πρόοδο την κοινότητα των users του;
Από την άλλη, ας είναι καλά κι ο Dilwyn από την Ουαλία και κάνα-δυό άλλοι, που έχουν μαζέψει ΠΟΛΥ υλικό και ο,τιδήποτε freeware και shareware υπάρχει και το διαθέτουν προς όλους στις σελίδες τους! ΑΥΤΟΙ κατά τη γνώμη μου είναι σωστοί χομπίστες, που πραγματικά αγαπάνε το QLάκι!!

Περιμένω τις απόψεις σας! ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι αν κάποιος διαφωνήσει, η γνώμη του δεκτή, αρκεί να παρατεθεί εδώ!
:drinks:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, lliont

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• lliont
  • Το Άβαταρ του/της lliont
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
07/02/2017 00:30 #38476 από lliont
Απαντήθηκε από lliont στο θέμα RWAP Software: "Σωτήρας" ή... δήμιος του QL;
Συμφωνώ, ψάχνω software για τον QL και από τα παλιά προγράμματα και παιχνίδια που είχα σε microdrives βρήκα ελάχιστα στο διαδίκτυο, ενώ για τους πιο πολλούς υπολογιστές της εποχής βρίσκει κανείς τα πάντα free.
Τα cartridges που είχα έχουν διαλυθεί και επειδή δεν είχα floppy drives τότε έχασα αρκετό software.
Στο πολύ καλό site του Dilwyn βρίσκει κανείς μαζεμένο χρήσιμο software και πληροφορίες αλλά όχι τα "καλά" εμπορικά παιχνίδια του QL.

TI-99/4a, ZX81, ZX Spectrum+, Sinclair QL, Commodore C64c, Atari 800, Lion Computer
users.sch.gr/tliontakis/index.php/my-projects
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, kokkiklhs

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
07/02/2017 07:29 #38480 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα RWAP Software: "Σωτήρας" ή... δήμιος του QL;
Δεν γνωρίζω τον κύριο, αλλά γενικά δεν συμφωνώ με αυτές τις τακτικές που αποσκοπούν σε οικονομικές απολαβές λίγων "εκλεκτών".

Όταν μιλάμε για τόσο παλιά προγράμματα και για τόσο παλιά μηχανήματα που δεν παράγονται / πωλούνται σήμερα και που στις περισσότερες περιπτώσεις δεν υπάρχουν καν οι εταιρείες που τα έφτιαξαν, θα έπρεπε το software τους να ανέβαινε στο διαδίκτυο δωρεάν για όλους - με την προϋπόθεση να μην επιτρέπεται όμως οποιαδήποτε οικονομική εκμετάλλευση για ευνόητους λόγους αφού ορισμένοι για να έχουν κάποιες οικονομικές απολαβές τροποποιούν ακόμα και τα.... credits των δημιουργών και τα....πουλάνε ως δικές τους "τροποποιημένες / βελτιωμένες" δημιουργίες!!!!!
(λέτε να γίνεται και στην Ελλάδα αυτό???) :whistle:

Με τον τρόπο που περιγράφω παραπάνω θα έχουν όλοι την ευκαιρία να δουν δωρεάν τα προγράμματα αυτά, αλλά παράλληλα θα μπορεί και ο καθένας ελεύθερα ακόμα και να τα τροποποιήσει για προσωπική του χρήση ή για να προσφέρει δωρεάν στην κοινότητα μια βελτιωμένη έκδοσή τους και πολλά άλλα όμορφα και ενδιαφέροντα πράγματα.. :)

Παράλληλα θα έχουμε και τη διαφύλαξη του παλιού software, αφού τα προγράμματα αυτά θα "επιζήσουν" επειδή θα τα έχουν στην κατοχή τους πάρα πολλοί χρήστες και όχι ελάχιστοι "εκλεκτοί" που απλά θα τα εκμεταλλεύονται όπως αυτοί κρίνουν.

Έτσι που πάει το πράγμα και έτσι όπως το βλέπουν κάποιοι, σε λίγο θα εμφανιστεί και κάποιος που θα πουλάει τις roms του ΜΑΜΕ μία προς μία και θα επικαλείται ότι είναι δικά του επειδή μίλησε με τους δημιουργούς (εντάξει, άλλη φάση εντελώς το ΜΑΜΕ αλλά το αναφέρω σαν πολύ τραβηγμένο παράδειγμα)......
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee, kokkiklhs

• Antonis77
  • Το Άβαταρ του/της Antonis77
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
13/02/2017 21:09 #38555 από Antonis77
Απαντήθηκε από Antonis77 στο θέμα RWAP Software: "Σωτήρας" ή... δήμιος του QL;
Και εγω υποστηρίζω να δινονται ολα αυτα δωρεαν στον κοσμο, ειναι φτιαγμενα τοσα πολλα χρονια πριν που δεν δικαιολογείται να τα πουλαει καποιος ως δικα του!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee, kokkiklhs

• Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
21/03/2017 16:52 #38802 από Pluto63
Απαντήθηκε από Pluto63 στο θέμα RWAP Software: "Σωτήρας" ή... δήμιος του QL;
Δεν είναι πια φρέσκο το θέμα αλλά εδώ www.retrocomputers.gr/forum/sinclair-ql/...ece-ql-copy-workshop υπάρχουν αρκετά "στοιχεία" για το που και πως ένας μπορεί. Κεράστε σουβλάκια και ξαναβάλετε μαζί την ομάδα. Eχουμε τα πάντα στο "Greek preservation project". Όσο για το φίλο μου Rich μην μου τον πειράζεται, ζει από αυτό αλλά off the record ότι και αν του ζήτησα με pm μου το έστειλε. Σε μορφές σαν αυτήν δεχόμαστε και την light side και την dark side of the force....

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kokkiklhs

• kokkiklhs
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
21/03/2017 20:09 #38804 από kokkiklhs
Απαντήθηκε από kokkiklhs στο θέμα RWAP Software: "Σωτήρας" ή... δήμιος του QL;

Pluto63 έγραψε: aλλά off the record ότι και αν του ζήτησα με pm μου το έστειλε

Άκη, δεν του ζητάς αν υπάρχει και κάνα Pawn για δισκέτα; :vampire:

• Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
21/03/2017 21:55 #38809 από Pluto63
Κάπου πρέπει να το έχω, θα το ψάξω.

• kokkiklhs
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
13/06/2017 17:21 #39544 από kokkiklhs

Pluto63 έγραψε: Κάπου πρέπει να το έχω, θα το ψάξω.

Άκη, μπας και ξετρύπωσες το Pawn; :dance2:

Υπάρχει τελικά για δισκέτα, ή όχι; Δεν έχω καταλάβει...
:crazy:

• Dark_Knight
  • Το Άβαταρ του/της Dark_Knight
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
16/06/2017 07:11 #39592 από Dark_Knight
Απαντήθηκε από Dark_Knight στο θέμα RWAP Software: "Σωτήρας" ή... δήμιος του QL;
Εμενα παλι να μου επιτρεψετε να ρωτησω κατι ασχετο. Εχω και γω ενα QL το οποιο θελει μεμβρανη, αλλα ακομα δεν εχω αξιωθει να το φτιαξω. Οταν το φτιαξω, μπορω να του προσαρμοσω ενα οποιοδηποτε 3.5αρι floppy με εξωτερικη τροφοδοσια? Εφοσον το κανω, μπορω να βρω software, πχ παιχνιδια, online?

• kokkiklhs
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
17/06/2017 10:16 - 17/06/2017 10:22 #39607 από kokkiklhs

Dark_Knight έγραψε: Εμενα παλι να μου επιτρεψετε να ρωτησω κατι ασχετο. Εχω και γω ενα QL το οποιο θελει μεμβρανη, αλλα ακομα δεν εχω αξιωθει να το φτιαξω. Οταν το φτιαξω, μπορω να του προσαρμοσω ενα οποιοδηποτε 3.5αρι floppy με εξωτερικη τροφοδοσια? Εφοσον το κανω, μπορω να βρω software, πχ παιχνιδια, online?

Αν και ψήφισες για τις κονσόλες στο poll (ντροπή!!!), επειδή είμαι καλός άνθρωπος, θα σε βοηθήσω! :P :D
Λοιπόν, η καλύτερη τιμή για μεμβράνη που κυκλοφορεί στην πιάτσα αυτό τον καιρό, είναι αυτή εδώ:
www.dataserve-retro.co.uk/contents/en-uk/p550.html
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν έχω κάνα λόγο/συμφέρον να προτείνω τη συγκεκριμένη, απλώς έκανα σύγκριση τιμών...
Για να συνδέσεις εξωτερικό floppy, χρειάζεσαι interface με controller, σαν αυτό εδώ:
Sinclair QL RAM expansion and floppy disk interface
Ολοκληρώθηκε
Επίσης είναι το φθηνότερο που θα βρεις αυτό τον καιρό στην αγορά, είναι καινούργιο (τα φτιάχνει ο μάστορας που τα πουλάει) κι έχει και επέκταση μνήμης, που είναι απαραίτητη για να δεις "σοβαρό" software...

Το software, τώρα, είναι ΠΟΛΥ πονεμένη ιστορία... μην περιμένεις να δεις super παιχνίδια, με εντυπωσιακά γραφικά, ούτε τίποτα εφαρμογές που να αξίζουν όλη τη φασαρία... σου στέλνω ΠΜ σχετικά... ;)

• Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
17/06/2017 23:51 #39621 από Pluto63
Υπάρχει, να βρω που είναι ο άθλος εστι.
Θα βγει μια κάποια στιγμή.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.806 δευτερόλεπτα