Mod για φωτεινοτητα σε composite

• GTSS
  • Το Άβαταρ του/της GTSS
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
13/11/2014 14:13 - 13/11/2014 20:40 #24474 από GTSS
Απαντήθηκε από GTSS στο θέμα Mod για φωτεινοτητα σε composite
Εγώ πάντως έχω ενσωματώσει σε όλα τα spectrum μου (οχι τα 128κ εννοείται) ένα πιο απλό κύκλωμα μεσα στο RF modulator και είχα μια χαρά αποτελέσματα.

Δε θυμάμαι ακριβώς το διάγραμα (το έχω σπίτι) αλλά πάνω κάτω περιλάμβανε μερικές αντιστάσεις , ηλεκτρολυτικο πυκνωτή και ένα transistor.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• GTSS
  • Το Άβαταρ του/της GTSS
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
13/11/2014 20:39 #24480 από GTSS
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas

• Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63 Συντάκτης θέματος
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
14/11/2014 00:17 #24490 από Pluto63
Απαντήθηκε από Pluto63 στο θέμα Mod για φωτεινοτητα σε composite
Αυτό ειναι το απλό buffered mod, για την ακρίβεια, ενα bc549 ειναι αρκετό, εχει καλύτερα χαρακτηριστικά και πιο χαμηλό θόρυβο, η αντίσταση pulldown και ο ηλεκτρολυτικος ειναι λιγο πολυ άχρηστοι μιας και ολες οι composite θύρες τα τελευταία 10 χρόνια τα εχουν εσωτερικά. Αυτό που λέγαμε με τον Δημήτρη ειναι ενα πιο καθαρό και amplified signal για να ειναι πιο σταθερό και με λιγότερα artifacts όχι dot crawl αυτό δεν το γλιτώνουμε σε composite μέχρι ο mr. Mac leod μας κάνει την χάρη και τελειώσει την ULA plus που κάνει διαίρεση την συχνότητα με ενα μόνο κρύσταλλο.

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/

• GTSS
  • Το Άβαταρ του/της GTSS
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
14/11/2014 09:33 - 14/11/2014 09:35 #24494 από GTSS
Πάντως Pluto ειδα στη φωτογραφία που πόσταρες, ότι έχεις ακόμα επάνω τους αρχαίους original πυκνωτές, μέγα λάθος...
Ειδικά όσον αφορά την ποιότητα του σήματος, απο εκεί είναι επιβεβλημένο να αρχίσει κανείς.

Τι αξία έχει να βάλεις έναν καλό ενισχυτή composite, αν μαζί με το σήμα ενισχύεις και τα παράσιτα που δεν απορροφώνται απο τους παλιούς "λιωμένους" πυκνωτές.... Ειδικά οι δύο αριστεροι που φαίνονται στη φωτογραφία σου ειναι που θα κάνουν και τη μεγαλύτερη διαφορά.
Εγώ έχω πάει ακομη ένα βήμα παραπέρα και έχω αντικαταστήσει και τα δύο transistors ακριβώς κάτω απο το modulator με καινούργια (ίδια ή equivalent). Και με αυτό έχω δεί διαφορά.

Προσωπικά έχω δεί τεράστια διαφορά στην ποιότητα του compotiste, απλά αλλάζοντας τους παλιούς πυκνωτές σε όλη την πλακέτα. Και το έχω κάνει σε πάνω απο 20 σπεκτρουμάκια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pluto63

• Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63 Συντάκτης θέματος
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
14/11/2014 18:34 #24500 από Pluto63
Απαντήθηκε από Pluto63 στο θέμα Mod για φωτεινοτητα σε composite
Ehhmmmmm συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Γιώργο αλλα η φωτο δεν ειναι δικια μου αλλα του mr. Dan Antohi που έκανε το mod, στα δικα μου τα spectrum εχουν αλαξει ολοι οι ηλεκτρολυτικοι και τους βρήκα και axial για να μην χάνουμε originality.

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/

• GTSS
  • Το Άβαταρ του/της GTSS
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
14/11/2014 20:28 - 14/11/2014 20:40 #24502 από GTSS
Σωστόοοος !!!!

Ωραία και τα ψυκτράκια που έβαλε στη ULA, αλλά όταν είχα δοκιμάσει να βάλω και εγώ τέτοια μετά δεν έκλεινε το καπάκι (keyboard).

Να και ένα επισκευασμένο σπεκτρουμάκι μου (απο ένα μεγαλο lot με χαλασμένα πάνω στα οποία έμαθα να επισκευάζω) που του έχω κάνει ότι μπορούσα για να είναι χαμηλής κατανάλλωσης και χωρίς ψύκτρα (νεοι πυκνωτές, composite board, Recom power regulator με υψηλό efficiency, χαμηλής κατανάλλωσης 5V low ram, eprom mod με Gosh wonderful rom, όλα τα σχετικά chips socketed) Eείχα προσθέσει και upper ram kit χαμηλής κατανάλλωσης αλλά για κάποιο λόγο δεν τα πήγαινε καλά με το DivIDE και τελικά αφαιρέθηκε.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.284 δευτερόλεπτα