Topic-icon Στα σκαριά ο επόμενος/καινούριος Spectrum του 2017 - SPECTRUM NEXT

Περισσότερα
19/05/2017 02:21 #39335 από moschos
moschos δημιούργησε το θέμα: Στα σκαριά ο επόμενος/καινούριος Spectrum του 2017 - SPECTRUM NEXT
Spectrum Next : The Evolution of the ZX Spectrum

Το Spectrum Next - μια ενημερωμένη και βελτιωμένη έκδοση του ZX Spectrum που είναι απόλυτα συμβατή με το πρωτότυπο, παρουσιάζοντας τις σημαντικότερες εξελίξεις στον τομέα των υλικών των τελευταίων ετών, συσκευασμένα μέσα σε ένα απλό (και όμορφο) σχέδιο από τον αρχικό σχεδιαστή Rick Dickinson.

Εμπνευσμένο από το τεράστιο έργο του στη Sinclair Research !!

>>>>>> ZX-SPECTRUM NEXT kickstarter project <<<<<<<<<<<
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee, kokkiklhs

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
19/05/2017 07:48 #39338 από kokkiklhs
kokkiklhs απάντησε στο θέμα: Στα σκαριά ο επόμενος/καινούριος Spectrum του 2017 - SPECTRUM NEXT
Φίλε moschos, καλά κάνεις και ανοίγεις το θέμα, ωστόσο η προσωπική μου άποψη είναι πως τέτοια projects περιγράφονται με μία και μοναδική λέξη:
Αρπαχτή!!

Δεν έχω σταματήσει να το λέω (και θα συνεχίσω), όλα αυτά είναι ευκαιριακές "αλχημείες" που μοναδικό σκοπό έχουν να αδειάσουν τις τσέπες ενός συγκεκριμένου target group υποψήφιων καταναλωτών, εκμεταλλευόμενα την αγάπη τους για τα ρετρό μηχανήματα.
Όσο ρετρό και όσο Spectrum είναι αυτό, άλλο τόσο είναι κι ένα μοντέρνο PC που τρέχει Windows και κάποιον emulator. Και μάλιστα το τελευταίο μπορεί να κάνει ένα σωρό περισσότερα πράγματα για τον ιδιοκτήτη του, και φυσικά να εξομοιώσει άπειρα παλιά μηχανήματα (εντελώς ΔΩΡΕΑΝ), πέρα από το Spectrum...
Όποιος έχει να διαθέσει χρήματα σε κάτι τέτοιο, ας τα διαθέσει για να αγοράσει... Spectrum!! Τι πιο λογικό;

Για να μην ξαναγράφω όλο το κατεβατό με τις απόψεις μου σχετικά, όποιος θέλει μπορεί να τις διαβάσει κι εδώ ...
:drinks:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee, glaros, jimn

Περισσότερα
19/05/2017 16:17 #39339 από Fotis_KFOR
Fotis_KFOR απάντησε στο θέμα: Στα σκαριά ο επόμενος/καινούριος Spectrum του 2017 - SPECTRUM NEXT
Καλώς όρισες φίλε moschos στην παρέα μας :beers:

Σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση του συγκεκριμένου project, η γνώμη μου και εμένα είναι παρόμοια με του kokkiklhs, προτιμώ τα αυθεντικά μηχανήματα που πρόσφεραν ότι ήταν να προσφέρουν και ΟΚ - φτάνει, όχι να "ξεζουμίζουμε" όσο μπορούμε τις αναμνήσεις και το όνομα τους για χρήματα.
Πόσο μάλλον που μπορούμε πανεύκολα να βάλουμε ένα emulator και να δούμε / παίξουμε σχεδόν όλα τα μηχανήματα :)

Αλλά από την άλλη σέβομαι πάντα όποια προσπάθεια γίνεται, όπως επίσης και καταλαβαίνω ότι υπάρχει μια αρκετά μεγάλη μερίδα ανθρώπων που θα του αρέσει και θα το πάρει (και ότι παρόμοιο κυκλοφορήσει π.χ. άλλο μηχάνημα - κονσόλα κτλ) είτε λόγω αναμνήσεων, είτε επειδή βαριέται την παλιά συνδεσμολογία, είτε απλά ως διακοσμητικό στο σαλόνι είτε για άλλο λόγο.
Από τη στιγμή που κάποιος γνωρίζει ότι η τιμή είναι αρκετά ακριβή για έναν "καλοτυλιγμένο emulator" αλλά παρόλα αυτά είναι της άποψης να το αγοράσει, από εμένα καλώς αφού παίρνει κάτι που του αρέσει και ας κοστίζει ακριβότερα απ'όσο θα έπρεπε, ο καθένας ξοδεύει τα χρήματα του όπως θέλει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kokkiklhs

Περισσότερα
02/06/2017 16:46 #39462 από Antonis77
Antonis77 απάντησε στο θέμα: Στα σκαριά ο επόμενος/καινούριος Spectrum του 2017 - SPECTRUM NEXT
Ειναι λιγο της μοδας να βγαζουνε ρεπλικες παλιων μηχανηματων με συγχρονα χαρακτηριστικά ή μου φαίνεται ;;;

παρολο που δεν ασχολουμαι, προσωπικα θα προτιμουσα να ειχα το κανονικο μηχανημα και αυτο ισχυει για ολα, οχι μονο υπολογιστες, π.χ. ειναι σαν να βλεπεις ομοιωμα μικρης ασπρομαυρης τηλεορασης του 1960 και να εχει HDMI / Dolby Digital / USB και διαφορα καινουργια πραγματα. Και σε αυτη την περιπτωση θα προτιμουσα να εχω μια καινουργια τηλεοραση και να εχει τα HDMI / Dolby Digital / USB και να ειχα και την αυθεντικη παλια τηλεοραση εστω ως στολιδι καπου η αν δουλευε να την χρησιμοποιουσα πολυ αραια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kokkiklhs

Περισσότερα
03/06/2017 10:38 - 03/06/2017 10:39 #39472 από Pluto63
Pluto63 απάντησε στο θέμα: Στα σκαριά ο επόμενος/καινούριος Spectrum του 2017 - SPECTRUM NEXT
Η κοινότητα του Next απαριθμεί σε 2500 άτομα και τέλος, οποίος το πήρε το πήρε. Μια "αρπαχτή" με αυθεντικό design του Rick Dickinson ( θυμίζω το ZX81 στο μουσείο σύγχρονης τέχνης βραβευμένο με το καλύτερο design για home micro ) και συνεργασία στο software του Jim Baggley, Oliver Twins και μερικά τεράστια αλλά ονόματα, για ένα FPGA project το οποίο μόνο emulator δεν είναι μιας και συνδέεις όλα τα αυθεντικά περιφερειακά του Spectrum μακάρι να έβγαινε ένα το χρόνο.
Για μένα είναι σαν να βγήκε σήμερα η Rare και να ειπε : θα κυκλοφορήσουμε το "Mire Mare"... Αυτή είναι η φιλοσοφία του Next, μόνο ρέπλικα δεν είναι, και αν αναρωτιέστε τι είναι απλά ψάξτε το ZX84 project η Loki, που όλοι τότε περιμέναμε και ο "θείος" μας πρόδωσε πουλώντας στην Amstrad.
Όποτε ξεχωρίζουμε αρπαχτές "recreated zx spectrum, κλπ" από πραγματικά διαμάντια όπως το Next.

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/
Τελευταία διόρθωση: 03/06/2017 10:39 από Pluto63.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.284 δευτερόλεπτα