Κοπή πίτας RetroComputers.gr 2020 ( 25/01/2020 ) (13 Ιαν 2020)

Σας προσκαλούμε για την κοπή της πίτας μας στις 25/01/2020, για λεπτομέρειες πατήστε στο παρακάτω link :
www.retrocomputers.gr/forum/meetings/190...s-gr-2020-25-01-2020

ZX Spectrum joystick interface (ROM ψηφιακή)

• KARAGIANNIS
  • Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
11/01/2020 14:42 #45846 από KARAGIANNIS
ZX Spectrum joystick interface (ROM ψηφιακή) δημιουργήθηκε από KARAGIANNIS
Ευχαριστώ πολύ για την αποδοχή. Αφορμή της εγγραφής μου είναι οτι αποφάσισα να αγοράζω ένα zx spectrum 48κ rubber key που πάντα ήθελα και να επισκευάσω ξανά το 48 PLUS που έχω από το 1986 και να θυμηθώ ξανά κανένα παιχνιδάκι! Ανάμεσα στα πράγμα που έχω είναι και ένα joystick interface Ελληνικής κατασκευής από τη εταιρία ROM ψηφιακή. Θέλω να ρωτήσω εάν κάποιος φίλος από εδώ γνωρίζει το εν λόγο interface και έχει τις οδηγίες του απο τις οποίες έχω τις μισές.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
12/01/2020 07:35 #45850 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα ZX Spectrum joystick interface (ROM ψηφιακή)
Καλώς όρισες φίλε στην παρέα μας!

Δεν έχω δυστυχώς το συγκεκριμένο περιφερειακό ή το manual του για να σε βοηθήσω, αλλά πολλά μπράβο που έχεις κρατήσει αυτό το ελληνικό joystick interface, ιστορικό κομμάτι ελληνικής κατασκευής :)

Θυμάμαι όμως ότι στο περιοδικό Pixel στο τεύχος 28 είχε κάποιο review / test για κάποια περιφερειακά της συγκεκριμένης εταιρείας (ROM Ψηφιακή), ακόμα και αν δεν αναφέρεται στο ίδιο joystick interface που έχεις εσύ, πιστεύω ότι μέχρι να βρεις το manual ολοκληρωμένο, ίσως βρεις χρήσιμες τις πληροφορίες σε εκείνο το άρθρο του Pixel.

Ευτυχώς που πάρα πολλά παλιά περιοδικά πληροφορικής έχουν σκαναριστεί από τον Νίκο (nkary) που τα προσφέρει δωρεάν στην κοινότητα εδώ και χρόνια και μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν το τεύχος αυτό αλλά και πολλά άλλα στο site του το οποίο θα βρεις εδώ : greekrcm.gr

Θέλει μόνο ένα τυπικό registration, κάνεις login και το κατεβάζεις, ελπίζω στο Pixel να βρεις χρήσιμες πληροφορίες για αυτό που θέλεις.

Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary, KARAGIANNIS

• kokkiklhs
  • Το Άβαταρ του/της kokkiklhs
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
13/01/2020 07:17 #45851 από kokkiklhs
Απαντήθηκε από kokkiklhs στο θέμα ZX Spectrum joystick interface (ROM ψηφιακή)
Καλώς το παλληκάρι, καλή χρονιά.
Αυτό που θυμάμαι σχετικά με το συγκεκριμένο περιφερειακό είναι ότι εξομοιώνει λεκτουργία πληκτρολογίου, γι'αυτό και έχει 5Χ8 επαφές. Βραχυκυκλωνοντας με κροκοδειλάκια τις κατάλληλες διαδρομές ουσιαστικά διαλέγεις "κουμπιά" για το κάθε παιχνίδι αλλά αντί να πατάς τα κανονικά κουμπιά στο πληκτρολόγιο, την ίδια δουλειά σου κάνει το interface...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": KARAGIANNIS

• ZZR1400
  • Το Άβαταρ του/της ZZR1400
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
13/01/2020 23:22 - 13/01/2020 23:33 #45854 από ZZR1400
Απαντήθηκε από ZZR1400 στο θέμα ZX Spectrum joystick interface (ROM ψηφιακή)
Καλησπερα φιλε μου,

Δες τις photos. Ισως ειναι αυτες που ζητας. Ειναι 6 σελιδες + 1 η αρχικη +1 η πισω τελευταια. Το εβαλα και σε PDF
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, jimn, kokkiklhs

• KARAGIANNIS
  • Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
15/01/2020 13:04 #45858 από KARAGIANNIS
Απαντήθηκε από KARAGIANNIS στο θέμα ZX Spectrum joystick interface (ROM ψηφιακή)
Φίλε μου σε Ευχαριστώ πολύ. Δεν ειναι ακριβός αυτές μιας και δεν περιλαμβάνουν το σχέδιο του spectrum plus αλλά θα κάνω δουλειά και με αυτες πιστεύω. θυμήθηκα το κουτί το οποίο το διατηρείς άριστο.
Όποιος φίλος βέβαια τις έχει εδώ είμαστε. Και πάλι ευχαριστω.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.577 δευτερόλεπτα