SONY PLAYSTATION 2 (PS2)

• P.Dial
  • Το Άβαταρ του/της P.Dial Συντάκτης θέματος
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • QUI AUDET...ATARI ST!
Περισσότερα
31/07/2012 11:10 - 07/09/2016 23:59 #1335 από P.Dial
SONY PLAYSTATION 2 (PS2) δημιουργήθηκε από P.Dial

Νοέμβριος 2000.
Ήταν ο μήνας που η Sony είχε μόλις λανσάρει στην Ευρώπη ένα νέο μηχάνημα. Επρόκειτο για μια νέα κονσόλα που έμελλε να αλλάξει τα δεδομένα στον χώρο των video games. Μέχρι εκείνη την εποχή, τα τότε PC, το Playstation 1, το N64 και το Sega Saturn (αν και το συγκεκριμένο χάθηκε πρόωρα) βρισκόντουσαν σιγά σιγά στην "δύση" τους (τουλάχιστον οι κονσόλες) αν και είχαν ήδη χαρίσει μοναδικές στιγμές gaming στους απανταχού λάτρεις τους.
Όμως η τεχνολογία προχωρά με απίστευτους ρυθμούς, όπως διδάσκει η ιστορία και όπως επιτάσσει το σήμερα. Κάτι τέτοιο πρέπει να είχε στο "μυαλό" της η "μαμά" Sony και αποφάσισε να "φέρει τα πάνω κάτω".
Και εγένετο, το Sony Playstation 2.

Δεκέμβριος 2000.
Μόλις είχα πάρει το δώρο των Χριστουγέννων και ένα Σάββατο, λέω στον Νίκο (ndial) "Πάω να πάρω το PS2". Έτσι μου την "έδωσε" εκείνη την μέρα. Τελικά, μαζί με τον Νίκο πήγαμε και ψάξαμε όλα τα μαγαζιά του Αμαρουσίου, όμως κανένα δεν το είχε. Απογοήτευση. Κι' όμως, ο επιμένων νικά (όπως μας μάθαιναν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι) και τελικά, στο τότε κατάστημα E-Motion, είδα το "μαύρο κουτί" να ποζάρει στην βιτρίνα.
Στέγνωσε το λαρύγγι μου πραγματικά. Το είδα να ρολλάρει ένα game της εποχής σε μια CRT οθόνη. Χωρίς πολλά πολλά, μπήκα μέσα και σε ελάχιστο χρόνο κράταγα το μπλέ κουτί, που περιελάμβανε την κονσόλα, ένα χειριστήριο, τα καλώδια και μερικά demo-discs.

Πφφφ....η τιμή του τότε ήταν άκρως απαγορευτική, αλλά ως console-gamer δεν μπορούσα να αντισταθώ στον πειρασμό. 234.000 δρχ κόστιζε το "τέρας". :S Σαφώς και πριν ασχοληθώ με τα chips και τα moddings, "έσκασα" ένα καντάρι επιπλέον χρήματα για να αγοράσω original παιχνίδια (που τιμολογούνταν 20 χιλιάρικάκια έκαστο) :S
Κοντά στις 75000 μου έφυγαν θυμάμαι για να ολοκληρώσω τα moddings, να αλλάξω το lens (καθώς το έλιωσα) και τελικά σήμερα πρέπει να είναι η πιο ακριβή (με βάση όσα ξόδεψα) κονσόλα που έχω! :P

Το Sony Playstation 2 έφερε μοναδικά τεχνικά χαρακτηριστικά στην εποχή του και μια δύναμη που παρόμοια συναντούσες μόνο σε ένα πανάκριβο PC. Ήταν πραγματικά πρωτοποριακό, γι' αυτό άλλωστε και κατάφερε να "σπάσει" το ρεκόρ σε πωλήσεις του 32biτου Playstation. Τα κομμάτια που πωλήθηκαν μέχρι και τον Νοέμβριο του 2011 (ναι ναι! 11 χρόνια μετά την πρώτη εμφάνιση) έφτασαν τα 154+ εκατομμύρια παγκοσμίως. Και εν έτει 2012, που η τεχνολογία έχει κάνει ΑΛΜΑΤΑ, το PS2 (σε slim πλέον, μοδάτη μορφή) εξακολουθεί να πωλείται και μάλιστα να υποστηρίζεται απο τους game developers. Αναφέρομαι λοιπόν σε ένα ΘΑΥΜΑ της σύγχρονης ιστορίας, στον τομέα του gaming!
ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:
CPU
64-bit[3][4] "Emotion Engine" clocked at 294.912 MHz (launch), 299 MHz (newer models)
GPU
"Graphics Synthesizer" clocked at 147.456 MHz
MEMORY
32 MB of Direct RAMBUS or RDRAM
4 MB eDRAM
MEDIA
DVD, CD
MEMORY
PlayStation 2 memory card (8 megabyte officially supported)
PlayStation memory card (128 kilobyte/1 megabit)
40 GB Hard Drive (add-on)

ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΑ:
ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΟ DUAL SHOCK 2

TO EYE TOY (Η ΚΑΜΕΡΑ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ)

Η SLIM VERSION ΤΟΥ (ΔΕΙΤΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟ FAT)

ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ: Η slim version δεν έχει ανεμιστηράκι, με αποτέλεσμα να αντιμετωπίζει θέματα υπερθέρμανσης. Ωστόσο, είναι βολική και ελαφρώς πιο γρήγορη απο την fat, με τον CPU του της clocked στα 300MHz.

Και τόσα άλλα.
Εκείνη την εποχή, αλλά και αργότερα, βγήκαν φοβερά παιχνίδια στο PS2 (και μάλιστα αποκλειστικά) όπου η Sony θέλησε να δείξει την πραγματική του δύναμη.
Ιδού μερικά απο αυτά:

GRAND TURISMO 4

METAL GEAR SOLID 3: SNAKE EATER

SHADOW OF THE COLOSSUS

GOD OF WAR 2 (ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ 1, ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΕΠΙΚΑ GAMES EVER)

KILLZONE (ΜΑΚΡΑΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ FPS ΓΙΑ PS2)

GTA VICE CITY

ACE COMBAT 5

TEKKEN 5

Στην βιβλιοθήκη του, το PS2 έχει εκατοντάδες games για όλα τα γούστα και μάλιστα είναι και backwards compatible με τα games του PSOne (κάνοντας smoothing στα graphics και επιταχύνοντας την ταχύτητα στο loading).

Keep on gaming dudes
:cheer:

Επειδή το συγκεκριμένο μηχάνημα υπάρχει στη συλλογή μας, μπορείτε να δείτε φωτογραφίες εδώ : PS2 , PS2 SLIM

www.retroshowcase.gr

My Collection: Amstrad CPC 6128, Amstrad GX4000, Sega Mastersystem II, Atari 1040STFM, Amiga 500, Amiga 600, Amiga 1200, Sega Megadrive II, Nintendo SNES, Panasonic 3DO, Atari Jaguar, Nintendo 64, Sega Saturn, Sony PSOne, Sony PSX, Sega Dreamcast, Nintendo Gamecube, Sony PS2, Sony PSP, Microsoft XBOX, Microsoft XBOX360 Phat (LT 2.0), Microsoft XBOX360 Slim (RGH), Sony PS3 Superslim

gifs.gifbin.com/1233927325_jean%20claude...counter%20strike.gif
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
31/07/2012 14:34 #1349 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα SONY PLAYSTATION 2 (PS2)
Αν και περισσότερο PCάκιας, το PS2 το είχα αρκετά στην κατοχή μου και είχα απολαύσει αρκετούς τίτλους, κυρίως beat'em up. Πρόκειται για μια κονσόλα που όπως και το PS1 έγραψαν ιστορία λόγω των πολύ καλών γραφικών για την εποχή τους αλλά κυρίως για την τεράστια ποικιλία τίτλων που κυκλοφόρησαν γι'αυτό!

Άλλη μια άψογη παρουσίαση από τον Παναγιώτη!!!

• ndial
  • Το Άβαταρ του/της ndial
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
31/07/2012 19:13 #1370 από ndial
Απαντήθηκε από ndial στο θέμα SONY PLAYSTATION 2 (PS2)
Χαχαχα την θυμαμαι εκεινη την ημερα, αξεχαστη!
Θυμαμαι που μας ειπε ο πωλητης "παρτε ενα παιχνιδι δωρο απο ενα ραφι" και τελικα πηραμε το Midnight Club με τα αυτοκινητα! Εκπληκτικα γραφικα, σε νυχτερινα τοπια πολεων, μας ειχε φυγει το ματι!

I think I've shot 2 ducks in my entire gaming life! That was when playing "Kane" on my Amstrad CPC 464!
www.retroshowcase.com
www.dialtech.gr

• P.Dial
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • QUI AUDET...ATARI ST!
Περισσότερα
01/08/2012 13:39 - 01/08/2012 13:39 #1414 από P.Dial
Απαντήθηκε από P.Dial στο θέμα SONY PLAYSTATION 2 (PS2)

ndial έγραψε: Χαχαχα την θυμαμαι εκεινη την ημερα, αξεχαστη!
Θυμαμαι που μας ειπε ο πωλητης "παρτε ενα παιχνιδι δωρο απο ενα ραφι" και τελικα πηραμε το Midnight Club με τα αυτοκινητα! Εκπληκτικα γραφικα, σε νυχτερινα τοπια πολεων, μας ειχε φυγει το ματι!

Μετά ποιο είχαμε πάρει? Νομίζω το FIFA 2000! :cheer:

www.retroshowcase.gr

My Collection: Amstrad CPC 6128, Amstrad GX4000, Sega Mastersystem II, Atari 1040STFM, Amiga 500, Amiga 600, Amiga 1200, Sega Megadrive II, Nintendo SNES, Panasonic 3DO, Atari Jaguar, Nintendo 64, Sega Saturn, Sony PSOne, Sony PSX, Sega Dreamcast, Nintendo Gamecube, Sony PS2, Sony PSP, Microsoft XBOX, Microsoft XBOX360 Phat (LT 2.0), Microsoft XBOX360 Slim (RGH), Sony PS3 Superslim

• chdlee
  • Το Άβαταρ του/της chdlee
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
01/08/2012 16:14 - 01/08/2012 16:20 #1425 από chdlee
Απαντήθηκε από chdlee στο θέμα SONY PLAYSTATION 2 (PS2)
Πολύ καλή παρουσίαση, P.Dial!!! :cheer:
Έχω δει και έχω παίξει παιγνίδια στο PS3, αλλά μερικά παιγνίδια του PS2 είναι αξεπέραστα (Shadow Of The Colossus, Metal Gear Solid 2 και 3, Smash Court Tennis Pro Tournament 2, ίσως το καλύτερο παιχνίδι για το tennis) και βέβαια όχι στα γραφικά τους, αλλά στο σύνολό τους! Γι αυτό το λόγο βγήκαν και οι εκδόσεις των παιχνιδιών αυτών σε HD για το PS3! B)
Εκεί βασίζεται και η επιτυχία μιας κονσόλας: Στην ποικιλία και στην ποιότητα των τίτλων που έχουν εκδοθεί για αυτήν! ;)

80s resurrection

• Brandon
  • Το Άβαταρ του/της Brandon
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
28/08/2012 21:24 #1879 από Brandon
Απαντήθηκε από Brandon στο θέμα SONY PLAYSTATION 2 (PS2)
Πολύ καλή παρουσίαση!!!!!!!!!!!Τέλεια όπως πάντα!!!!!!!!!!!Μπράβο!!!!!!Ένα παιχνίδι με τράβηξε πολύ στο 2 ...
shadow of the Colossus κ ξερό ψωμί!!!!!!!!

Why...???Why Harry McDowel???

• GracefulAssassin
  • Το Άβαταρ του/της GracefulAssassin
  • Retro User
  • Retro User
  • Nothing is true,everything is permitted....
Περισσότερα
04/09/2012 13:52 #1947 από GracefulAssassin
Απαντήθηκε από GracefulAssassin στο θέμα SONY PLAYSTATION 2 (PS2)
Πολυ καλη παρουσιαση συγχαρητηρια!!!! :woohoo: Αθανατη η συγκεκριμενη κονσολα!Η sony δεν απογοητευει ;)

• djbeast
  • Το Άβαταρ του/της djbeast
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
23/10/2012 13:43 #3026 από djbeast
Απαντήθηκε από djbeast στο θέμα SONY PLAYSTATION 2 (PS2)
Να προσθέσω επίσης μία σειρά που άφησε το στίγμα της στην ενεργή ζωή του playstation 2 και δεν είναι άλλη από την σειρά του Onimusha.
Ένα slash'em up παιχνίδι με κάποια στοιχεία horror και φυσικά μπόλικο action!

PS one - Playstation 2 - Playstation 3 - Playstation 4 Pro - PSP - PS Vita - Nintendo Gameboy Advance - Nintendo SNES - Nintendo Gamecube - Nintendo Wii - Nintendo Wii U - Nintendo 3DS XL - Nintendo Switch - Sega Mega Drive I - Sega Mega CD I - Sega Saturn - Sega Dreamcast - Xbox - Xbox 360 - Xbox One X - Panasonic 3DO - Neo Geo X Gold

• Brandon
  • Το Άβαταρ του/της Brandon
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
23/10/2012 14:09 #3032 από Brandon
Απαντήθηκε από Brandon στο θέμα SONY PLAYSTATION 2 (PS2)
Onimusha...Ναιιιιιιιιιιιι....Ωραίο παιχνιδάκι!!!!!Με είχε εντυπωσιάσει το 2 τότε!!!

Why...???Why Harry McDowel???

• Maddog
  • Το Άβαταρ του/της Maddog
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
23/10/2012 18:51 #3063 από Maddog
Απαντήθηκε από Maddog στο θέμα SONY PLAYSTATION 2 (PS2)
Απίστευτο, είχε πράγματι 234000 δραχμές τότε;;;
Καλό μηχάνημα πάντως, αλλά εγώ το πήρα όταν πήγε 100 ευρώ. :P

• P.Dial
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • QUI AUDET...ATARI ST!
Περισσότερα
06/12/2012 20:18 #4791 από P.Dial
Τόσο είχε ναι! Βλέπεις το πήρα μόλις πρωτοήρθε σχεδόν στην χώρα. Δεν είχε κλείσει καν χρόνο. Έτσουξε τότε....αλλά ακόμα και σήμερα με διασκεδάζει πολύ!

www.retroshowcase.gr

• alex76gr
  • Το Άβαταρ του/της alex76gr
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
06/12/2012 21:21 - 06/12/2012 21:23 #4798 από alex76gr
Απαντήθηκε από alex76gr στο θέμα SONY PLAYSTATION 2 (PS2)
Και εγώ Δεκέμβριο του 2000 το αγόρασα και επίσης δυσκολεύτηκα να το βρω.
Είχαμε ξαμολυθεί από το πρωί εγώ και ένας φίλος μου με το αυτοκίνητό του για να το αγοράσουμε και αφού φάγαμε τον τόπο στην Ηλιούπολη, τελικά το βρήκαμε σε ένα πολυκατάστημα στην Βουλιαγμένης.

Θυμάμαι ότι παζαρέψαμε τον πωλητή για να μας δώσει και από ένα παιχνίδι δωρεάν.
Ο πωλητής δέχτηκε αλλά τα μόνα παιχνίδια που είχε ήταν ποδοσφαιράκια και αθλητικά που εγώ τα σιχαίνομαι.
Το δικό μου παιχνίδι το χάρισα στον φίλο μου και έτσι φύγαμε από εκεί με τον φιλαράκο μου να έχει 2 games και εγώ μόνο το demo DVD.

Αρχικά δεν πήγα να το τσιπάρω γιατί τα λεφτά μου φάνηκαν πολλά και ο μόνος τρόπος που είχα για να φορτώνω σπασμένα παιχνίδια ήταν ένα περίεργο CD που το φόρτωνες πριν το παιχνίδι και μετά έβαζες μέσα το σπασμένο παιχνίδι, έκανες reset και άμα ήσουν τυχερός το παιχνίδι φόρτωνε.
Υπήρξαν και φορές που γύριζα σπίτι από τη δουλειά με όρεξη να παίξω PS2 και το κόλπο αυτό δεν έπαιζε με τίποτα.
Απίστευτο ξενέρωμα!!!
Μετά από 2-3 μήνες πήγα, τα έσκασα, το τσιπάρισα και ησύχασα...

Tο παιχνίδι που έχω ευχαριστηθεί παρισσότερο είναι το Baldur's Gate Dark Alliance I και II.
Εγώ και ο αδερφός μου έχουμε παίξει τις απίστευτες ώρες με αυτό!!! :woohoo:

Την έχω ακόμα την κονσόλα μαζί με το κουτί, τα χειριστήρια και τις κάρτες μνήμης αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά το demo DVD και κάποια αυθεντικά παιχνίδια που είχα αγράσει.
Τι στο καλό έγιναν αυτά τα πράγματα? :S

" Έχω σε 46άρα κασέτα όλα τα τραγούδια των Metallica! " :D

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
06/12/2012 21:49 #4800 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα SONY PLAYSTATION 2 (PS2)
Το δύσκολο στις κονσόλες είναι να τις συντηρούμε με games,το εύκολο είναι το mod για παράνομα games.
:(
Κάθε φορα που "ξυπνα" η πειρατεία φοβάμαι ότι κάποια εταιρία παραγωγής video game ετοιμάζεται να βάλει λουκέτο,έτσι βλέπουμε λιγότερα,ακριβότερα games...όπως και άυλα games...cloud/steam και τα σχετικά.

• chdlee
  • Το Άβαταρ του/της chdlee
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
06/12/2012 22:09 #4804 από chdlee
Απαντήθηκε από chdlee στο θέμα SONY PLAYSTATION 2 (PS2)
Όμως και τα 15 χιλιαρικάκια (15.500 δρχ. για την ακρίβεια) για το Gran Turismo 2 που "έσκασα" το 2000 για να το αγοράσω είναι υπερβολικά υψηλή τιμή, ακόμη και σήμερα, για τα ελληνικά δεδομένα... :angry:

80s resurrection

• P.Dial
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • QUI AUDET...ATARI ST!
Περισσότερα
06/12/2012 22:09 #4805 από P.Dial

glaros έγραψε: Το δύσκολο στις κονσόλες είναι να τις συντηρούμε με games,το εύκολο είναι το mod για παράνομα games.
:(
Κάθε φορα που "ξυπνα" η πειρατεία φοβάμαι ότι κάποια εταιρία παραγωγής video game ετοιμάζεται να βάλει λουκέτο,έτσι βλέπουμε λιγότερα,ακριβότερα games...όπως και άυλα games...cloud/steam και τα σχετικά.

Η πειρατεία φίλε μου δεν εμφανίστηκε τυχαία. Όταν μια εταιρεία βγάζει ένα game, σίγουρα μέχρι να φτάσει στα ράφια δεν κοστίζει 50 και 60 ευρώ (αναφέρομαι στην σημερινή κατάσταση...που είναι η αντίστοιχη του παρελθόντος, όταν τα games είχαν 20.000 δρχ έκαστο...τουλάχιστον στο PS2).
Μεσολαβεί λοιπόν "καπέλο" από τα γνωστά κοράκια που λέγονται "μεσάζοντες".
Και σου λέει ο απλός gamer: "Γιατί ρε να πληρώσω 50 και 60 ευρώ? Κόπια και άντε f**** όλοι σας!". Μοιραία λοιπόν, την πληρώνουν οι developers (σαν εταιρείες και σαν συντελεστές) και φυσικά βαράνε φαλιμέντο μια μέρα (βλέπε Acclaim...κλπ κλπ). Και ειδικά στην Ελλάδα....με τα χάλια που μας χαρακτηρίζουν στην λαμογιά....η πειρατεία αλλά και οι υψηλές τιμές πάνε σύννεφο. Αν υπήρχε αξιοκρατία, δεν θα πληρώναμε σήμερα τα μαλλιοκέφαλά μας για ένα και μόνο game. Πιστεύω ότι η κανονική τιμή ενός decent game (βλέπε π.χ. Call Of Duty) πρέπει να κυμαίνεται γύρω στα 30-35 Ευρώ (χωρίς να ζημιώνει φυσικά την Activision) και όχι 58-60 που τα 30 ευρώ πάνε στα κοράκια του κερατά!

www.retroshowcase.gr

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.253 δευτερόλεπτα