Topic-icon Παιχνιδια για Playstation 1 που αγαπησαμε και παιζουμε.

• hannibalmemos1984
  • Το Άβαταρ του/της hannibalmemos1984 Συντάκτης θέματος
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
24/01/2013 11:36 #6372 από hannibalmemos1984
Λοιπον αρχιζω,απο τα παιδικα μου χρονια και το πρωτο παιχνιδι για Playstation που πηρα μαζι φυσικα με την κονσολα ηταν το Nascar 1998,μετα κατεληξα σε Resident Evil 2(η τρομακτικη ατμοσφαιρα του παιχνιδιου ακομα δεν εχει ξεπεραστει),Mortal Combat,Tekken 3,Grand Turismo 1 και 2,Fifa 1999,Driver,Pro evolution,Dino Crisis,Ace Combat 1-2 και καπου μετα το πραγμα ξεφυγε αφου ολοι αρχισαν να τσιπαρουν τις κονσολες και οι κοπιες παιχνιδιων αρχιζαν να πεταγονται απο παντου κυριολεκτικα,τοτε αποφασισα να ακολουθησω και εγω το ρευμα της εποχης με αποτελεσμα να τσιπαρω την κονσολα και να κανω τραμπα την συλλογη μου με κοπιες.ΤΡΑΓΙΚΟ ΣΦΑΛΜΑ αλλα ημουν νεος και αμυαλος.Ευτυχως που υπαρχει το ebay και ξανα εστησα την συλλογη μου απο την αρχη με επιπλεον παιχνιδια.Αλλα δεν το βαζω κατω ακομα αγοραζω παιχνιδια για αυτην την κονσολα οπως και για αλλες που εχω αλλα προσπαθω να επιλεγω παιχνιδια για συγκεκριμενες κονσολες ωστε να υπαρχει μια ποικιλια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• oldman
  • Το Άβαταρ του/της oldman
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
29/01/2013 23:29 #6530 από oldman
Εννοείς ότι έδωσες τα original για να πάρεις κόπιες ε;Είχα κι εγώ chip-άρει το ps1 που είχα.Τέλος πάντως on topic,η σειρά Crash Bandicoot ήταν πολύ καλή, το Medal of Honor Underground(1+2) το Metal Gear Solid Τo Fifa 2000 ήταν καλό με ελληνική περιγραφή πολύ μπροστά για τότε κατά τη γνώμη μου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee

• FarCry
  • Το Άβαταρ του/της FarCry
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
30/01/2013 14:17 #6545 από FarCry

oldman έγραψε: Εννοείς ότι έδωσες τα original για να πάρεις κόπιες ε;Είχα κι εγώ chip-άρει το ps1 που είχα.Τέλος πάντως on topic,η σειρά Crash Bandicoot ήταν πολύ καλή, το Medal of Honor Underground(1+2) το Metal Gear Solid Τo Fifa 2000 ήταν καλό με ελληνική περιγραφή πολύ μπροστά για τότε κατά τη γνώμη μου.

fps σε κονσολα λεει? παντα ειμαι biased υπερ του PC σε αυτο το θεμα

• chdlee
  • Το Άβαταρ του/της chdlee
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
31/01/2013 12:42 #6566 από chdlee

FarCry έγραψε:

oldman έγραψε: Εννοείς ότι έδωσες τα original για να πάρεις κόπιες ε;Είχα κι εγώ chip-άρει το ps1 που είχα.Τέλος πάντως on topic,η σειρά Crash Bandicoot ήταν πολύ καλή, το Medal of Honor Underground(1+2) το Metal Gear Solid Τo Fifa 2000 ήταν καλό με ελληνική περιγραφή πολύ μπροστά για τότε κατά τη γνώμη μου.

fps σε κονσολα λεει? παντα ειμαι biased υπερ του PC σε αυτο το θεμα

Απλώς θέλει λίγο χρόνο να συνηθίσεις το χειρισμό. Άλλωστε, τα περισσότερα παιχνίδια αυτού του είδους έχουν επιλογή προσαρμογής των αναλογικών μοχλών και των κουμπιών, ώστε να μπορείς να "μοιράζεις" τις λειτουργίες στο joypad όπως σε βολεύει.

Τα δύο Medal Of Honor για το PSX είναι από τα καλύτερα παιχνίδια αυτής της κονσόλας, για να μην αναφερθώ και στις σειρές παιχνιδιών Tekken, Tomb Raider, Tenchu, Dino Crisis, Syphon Filter (ιδίως το δεύτερο), Medievil, Driver, Fear Effect και σε μεμονωμένα παιχνίδια όπως τα C12 Final Resistance, Silent Hill, Quake II, Legacy Of Kein: Soul Reaver, Final Fantasy VII...

stop!!! Hammer Time!!! :lol:

80s resurrection

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
31/01/2013 12:52 - 31/01/2013 12:53 #6569 από Fotis_KFOR
Στο playstation 1 που είχα, έπαιζα μπόλικα παιχνίδια.

Αυτά που θυμάμαι ότι μου άρεσαν περισσότερο ήταν τα :

Resident Evil 2
Tekken 3
Metal Gear Solid
Ace Combat
Nightmare Creatures
Dino Crisis
Street Fighter (Δεν θυμάμαι ακριβώς έκδοση)
Mortal Kombat (το trilogy αν θυμάμαι καλά)

Είναι και πολλά άλλα που δεν μου έρχονται τώρα λόγω προχωρημένης ηλικίας :P

Ειδικά το Resident Evil 2 ήταν από τα τοπ λόγω της ατμόσφαιρας του αλλά και για την εποχή του θεωρώ πως ήταν μπροστά.

Σήμερα, λόγω του ότι δεν το έχω στο σπίτι μου στημένο αλλά είναι μαζί με όλα τα υπόλοιπα, παίζω λίγο Tekken 3 στο ΜΑΜΕ και έτσι θυμάμαι που το έλιωνα και στο PSX :cheer:

• hannibalmemos1984
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
02/02/2013 13:26 #6668 από hannibalmemos1984
Απαντήθηκε από hannibalmemos1984 στο θέμα Παιχνιδια για Playstation 1 που αγαπησαμε και παιζουμε.
Ξανα αρχισα το Fifa 1999 με την ομαδα της Manchester United και βλεπω οτι μονο τεσσερις παικτες απο εκεινους ειναι ακομα ενεργοι παικτες.Κλαμα με επιασε με την αγγλικη περιγραφη(τα χρονια της αθωοτητας).

• vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
10/02/2013 16:10 #7055 από vovolas
Προσωπικά στο playstation 1 λόγω στέρησης χαρτζηλικιού,συμβιβάστηκα με tekken3,Crash Bandicoot,Mortal kombat και resident evil 3 nemesis λίγα αλλά καλά. :)

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."

• hannibalmemos1984
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
26/02/2013 22:06 #7534 από hannibalmemos1984
Απαντήθηκε από hannibalmemos1984 στο θέμα Παιχνιδια για Playstation 1 που αγαπησαμε και παιζουμε.
Σημερα ψαρεψα το This is football στην τιμη των πεντε ευρω.Πολυ καλη κατασταση αλλα το αντικειμενο της αγοραπωλησιας ηταν το Colin Mcrae Big Box Pc edition.Aυριο καποια στιγμη θα ανεβασω φωτογραφιες.Δεν ηταν απο ebay αλλα απο αγγελια σε αλλο site.

• ndial
  • Το Άβαταρ του/της ndial
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
26/02/2013 22:28 #7539 από ndial
Soul Reaver: Legacy Of Kain και ξερό ψωμι! αυτο ήταν το ΠΑΙΧΝΙΔΙ που επαιξα μανιωδώς στο Playstation 1 και ουσιαστηκα το ...αγαπησα σαν μηχανή :pinch:

μετα φυσικά ήταν και το Metal Gear Solid.... "hey, what was that noise?" :whistle:

I think I've shot 2 ducks in my entire gaming life! That was when playing "Kane" on my Amstrad CPC 464!
www.retroshowcase.com
www.dialtech.gr

• chdlee
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
27/02/2013 00:34 #7541 από chdlee

ndial έγραψε: Soul Reaver: Legacy Of Kain και ξερό ψωμι! αυτο ήταν το ΠΑΙΧΝΙΔΙ που επαιξα μανιωδώς στο Playstation 1 και ουσιαστηκα το ...αγαπησα σαν μηχανή :pinch:

μετα φυσικά ήταν και το Metal Gear Solid.... "hey, what was that noise?" :whistle:

Πρέπει να βρω χρόνο να ασχοληθώ και με αυτό, ίσως μετά από το Soul Reaver 2 ή αφού τελειώσω και το Defiance ή αφού ολοκληρώσω και τα Blood Omen 1 και 2 ή.... :S :S :S
Τελικά τα παιχνίδια είναι πολλά και ο χρόνος λίγος...! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

80s resurrection

• chdlee
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
27/02/2013 00:39 #7542 από chdlee

hannibalmemos1984 έγραψε: Σημερα ψαρεψα το This is football στην τιμη των πεντε ευρω.Πολυ καλη κατασταση αλλα το αντικειμενο της αγοραπωλησιας ηταν το Colin Mcrae Big Box Pc edition.Aυριο καποια στιγμη θα ανεβασω φωτογραφιες.Δεν ηταν απο ebay αλλα απο αγγελια σε αλλο site.

Το Colin McRae είναι ένα πολύ όμορφο παιχνίδι και στο pc, αλλά και στο Playstation!!!
Καλορίζικα τα παιχνίδια και περιμένουμε τις φωτογραφίες!!! :cheer:

80s resurrection

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
27/02/2013 22:44 #7561 από glaros

ndial έγραψε:

Raziel

Πρώτα πήρα το game (Pc) και μετά από 15 μέρες το πρώτο δικό μου custom (celeron) Pc..

• hannibalmemos1984
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
01/03/2013 18:35 - 01/03/2013 18:35 #7606 από hannibalmemos1984
Οριστε και οι φωτογραφιες.

Μην σας κανει εντυπωση το χειριστηριο του PS3 γιατι αυτην την στιγμη σε αυτο τα παιζω............

• vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
01/03/2013 20:13 #7615 από vovolas
Ωραίος δέν ήξερα οτι με το χειριστήριο του 3 παίζονται τα games του 1 καλή φάση μπράβο.

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."

• Maletoth
  • Το Άβαταρ του/της Maletoth
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
01/03/2013 20:24 #7618 από Maletoth
Το Colin McRae ήταν πολύ κάψιμο...hard difficulty, lancia integrale και αέρα πατέρα παντού!!!Το θεωρώ κορυφαίο racing!!!

Το Soul Reaver πολύ καλό για την εποχή του, τώρα μου φαίνεται unplayable...

Τρελό κόλλημα επίσης με tomb raider 1-2-3, silent hill, resident evil 1-2 & Metal Gear Solid (θεωρώ κορυφαίο το 3ο μέρος στο ps2)...

Καλά, δε λέω για ISS PRO, εκεί χάθηκαν πολλές εργατοώρες, ειδικά όταν έχεις και 2 αδέρφια για τουρνουά!!

Γενικά το ps1 έφερε παιχνίδια που δεν είχα ζήσει στην Amiga, οπότε τιμήθηκε δεόντως!!!

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.431 δευτερόλεπτα