Από πού κρατάει η σκούφια του nickname?

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr Συντάκτης θέματος
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
30/07/2012 08:36 #1228 από chriskgnr
Από πού κρατάει η σκούφια του nickname? δημιουργήθηκε από chriskgnr
Πολλές φορές αναρωτήθηκα, όλα αυτά τα ωραία nicknames που χρησιμοποιούμε, τι σημαίνουν! Και κυρίως πως τα σκεφτήκαμε!!! :)
Ξεκινάω λοιπόν με το δικό μου nickname, το οποίο ξεκίνησε να χρησιμοποιηθεί ως σκέτο chrisk. Το chris προέρχεται από το Χρήστος και το k από το πρώτο γράμμα του επιθέτου. Αλλα επειδή τις περισσότερες φορές το chrisk ήταν ηδη ρεζερβέ(κυρίως στις εγγραφές για λογαριασμο email), έπρεπε να πει τσόντα και κατι ακομα για να το θυμαμαι ευκολα και οχι κατι του στυλ chrisk456584. Επιλέχτηκε λοιπόν το gnr, που ειναι η συντομογραφία του συγκροτηματος Guns N' Roses, του οποίου είμαι fan από πιτσιρικάς.
Βγάλτε λοιπόν τα εσώψυχά σας εδώ! :P :P :P :P

21st century breakdown...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• bakoulis
  • Το Άβαταρ του/της bakoulis
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
30/07/2012 13:53 #1251 από bakoulis
Απαντήθηκε από bakoulis στο θέμα Από πού κρατάει η σκούφια του nickname?
Από τα ίδια κίνητρα ορμώμενος, το bakoulis είναι αυτό που χρησιμοποιώ σχεδόν παντού για να μη κουράζω το μυαλό μου. Το Takis φυσικά καπαρωμένο, το Takis1973 τα ίδια, σκέφτηκα να βάλω και το πρώτο γράμμα του επώνημου Β από το Βουνάτσος. Αλλά btakis πως θα το προφέραμε; Γλωσσοδέτης θα ήταν. Άρα έπρεπε να φύγει το πρώτο γράμμα του ονόματος που ήταν σύμφωνο, άρα bakis. Και κουφό και μικρό, αφού σε πολλά φόρα το nik έπρεπε να είναι τουλάχιστον 7 γράμματα. Τότε το Takis, έγινε Takoulis (πάλι καπαρωμένο όμως) και με το γνωστό κόλπο με το b έγινε bakoulis. Θα μου πεις, γιατί b και όχι v, αφού το Βουνάτσος στα Λατινικά το γράφω Vounatsos, τότε γιατί όχι και vakoulis; Δεν ξέρω πως το σκέφτηκα τότε παιδιά (το 1995) αλλά πιθανώς το συνδύασα με το vlakoulis και απορρίφθηκε πάραυτα!
:unsure: :lol: :silly: :blink: :side:

• vaggos664
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
30/07/2012 14:29 #1257 από vaggos664
Απαντήθηκε από vaggos664 στο θέμα Από πού κρατάει η σκούφια του nickname?
Στα περισσότερα forum που είμαι γραμμένος έιχα το nickname vaggi6128,που προήλθε από το όνομα μου Βαγγέλης και τη λατρεία μου στους κάθε λογής Amstrad και βασικά τον 6128 που είχα δεθεί αρκετά εώς......
πέρσι τον Ιούνιο έγινα περήφανος κάτοχος ενός Amstrad 664 τους οποίους φέτος κατάφερα να διπλασιάσω!

• pooky
  • Το Άβαταρ του/της pooky
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
  • What is it? Dragons?
Περισσότερα
30/07/2012 16:34 - 30/07/2012 16:34 #1260 από pooky
Απαντήθηκε από pooky στο θέμα Από πού κρατάει η σκούφια του nickname?
Pooky είναι το αρκουδάκι του Garfield και έχω μια απίστευτη μανία με τα αρκουδάκια. Οπότε και το επέλεξα. Αλλού είμαι σαν Pooky(1) ακριβώς για το λόγο ότι το απλό pooky ήταν πιασμένο.

Σαν pet - familiar - companion στα D&D games είχα πάντα ένα αρκουδάκι. Οπότε μου έμεινε η ρετσινιά!!!!!

Στο xbox live το nick είναι kujokouklos. Ο Kujo είναι ο αρκούδος μου (δώρο της συζύγου πριν 5 χρόνια) και είναι κούκλαρος. Απίστευτα πανέμορφος, οπότε και εδώ η αρκουδίλα με συνοδεύει συνεχώς. Και όχι, μυρίζει μεθυστικά και δεν βρωμάει σαν αρκούδι. Ας όψειται η γεννετική μετάλλαξη στο DNA του μια και στο πρώτο μου game τον βρήκα σε ένα lab της Area 51.....

(Ναι ρε, είμαι υπερβολικά άρρωστος. :silly: :silly: :woohoo: :P )

Better lie a Free Man in my grave, than live like a puppet or a slave.

• Brandon
  • Το Άβαταρ του/της Brandon
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
30/07/2012 22:03 #1296 από Brandon
Απαντήθηκε από Brandon στο θέμα Από πού κρατάει η σκούφια του nickname?
Brandon Heat....αυτό είναι το πλήρες...
Αυτό τo όνομα,προέρχεται απο το Gungrave (anime) κ είναι ο ένας εκ των δύο κεντρικών χαρακτήρων.Ένας χαρακτήρας του anime,σταθμός για τη ζωή μου,σε πολλούς τομείς κ περισσότερο σε αυτόν της φιλίας κ του όρου "προστάτεψε"....Όταν το είχα δει,δυστυχώς ή ευτυχώς,ο χαρακτήρας μου άλλαξε πλήρως μέσα σε ένα διάστημα 2 μηνών....Οι προσπάθειες ενός ανθρώπου για να προστατέψει ότι έχει σε αυτό τον κόσμο,χωρίς να υπολογίζει τη ζωή του (ίσως κάποιες προσπάθειές του,να ξεπέρασαν κ το θάνατο...),με "έφεραν" μπροστά στον καθρέφτη για ώρες με την απορία στο μυαλό μου,αν είμαι ευτυχισμένος με το χαρακτήρα μου ή αν έκανα τους φίλους μου ευτυχισμένους με το χαρακτήρα μου///Ακόμα πολλές φορές,όταν φέρνω στο μυαλό μου εικόνες κ γεγονότα απο το anime,ο κόμπος,μετά απο τόσα χρόνια,ξανα-ανεβαίνει στο λαιμό μου...
Επίσης ο Brandon,είναι αυτός στην εικόνα του profil μου κ γενικότερα βάζω μόνο φωτογραφίες του Brandon μιας κ τον θεωρώ σαν "ψηφιακό πνευματικό πατέρα μου"....Αυτά...

Why...???Why Harry McDowel???

• zx_jim
  • Το Άβαταρ του/της zx_jim
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • R Tape loading error, 0:1
Περισσότερα
31/07/2012 03:29 #1331 από zx_jim
Απαντήθηκε από zx_jim στο θέμα Από πού κρατάει η σκούφια του nickname?
Εγώ ξεκίνησα με το sinclair_jim από τον αγαπητό θείο Clive,
αλλά στην πορεία γνώρισα (μέσα σε forum) έναν Αγγλο, που είναι ρετρομανής
και το κανονικό του όνομα είναι Jimmys Sinclair.... :pinch:
Πέρασα στο μεταβατικό lv8bit από το love 8 bit, αλλά δε μου άρεσε και πολύ....
Είναι και τα amstrad 8μπιτα.... :whistle:
Ετσι, επέστρεψα στο αρχικό σχέδιο zx_jim.

Οχι Σοφοκλή, ποτέ δε χρησιμοποίησα το spectrum_jim.... :P

• Darth_Cotsos
  • Το Άβαταρ του/της Darth_Cotsos
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
31/07/2012 22:05 #1381 από Darth_Cotsos
Απαντήθηκε από Darth_Cotsos στο θέμα Από πού κρατάει η σκούφια του nickname?
Είναι προφανές!!!
Άρχισε στα μέσα της δεκαετίας του 90 όπου κάποιοι φίλοι μιλούσαμε μέσω IRC στο διαδίκτυο και είχαμε βάλει nick από ήρωες αγαπημένων ταινιών. Έτσι εγώ ήμουν ο Darth Vader (Star Wars), ένας άλλος ο Pinhead (Hellraiser) και κάποιος άλλος ο Jason (Friday 13th) :lol: :lol: :lol:
Με το ίδιο nick δηλαδή Darth Vader ήμουν και στο φόρα των Palm users...
Επειδή όμως το Darth Vader όπως είναι φυσικό ήταν συχνά πιασμένο και φυσικά το Darth Costas δεν θα είχε και αυτό τύχη, επέλεξα το cotsos γιατί κανείς δεν θα το βάλει!!! Και όντως μέχρι τώρα δεν το έχω συναντήσει πουθενά!!! :P :cheer:

Don't underestimate the power of the 8bit side!

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
01/08/2012 00:56 #1393 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Από πού κρατάει η σκούφια του nickname?
Εντάξει, δεν τρελαινόμουν γενικά να πω για την προέλευση του nickname μου εδώ και χρόνια μιας και μερικοί λοξοκοιτάνε όταν ακούνε γι'αυτό αλλά θα το πω :)

Όλα ξεκίνησαν όταν ήθελα να φτιάξω κάπου στο 2001 αν θυμάμαι καλά ένα email account στο yahoo. Δοκιμάζω fotis - ήταν πιασμένο, δοκιμάζω fotism , fotis1978 , mfotis και κάποιους άλλους συνδυασμούς - όλα πιασμένα.

Οπότε κατάλαβα πως θα έπρεπε να βάλω κάτι διαφορετικό που δεν θα είναι κάτι το συνηθισμένο.

Επειδή στο στρατό είχα πάει για έναν ολόκληρο χρόνο (2000 - 2001) στο Κόσοβο ως μέλος της ειρηνευτικής αποστολής του ΝΑΤΟ - της γνωστής KFOR που σημαίνει Kosovo Force
( http://en.wikipedia.org/wiki/Kosovo_Force ) ,
σκέφτηκα πως το Fotis_KFOR δεν θα το είχε κανείς, ήμουν και "φρέσκος" τότε από το στρατό οπότε το έβαλα και από τότε μου κόλλησε ως nickname και στα forums!!! :cheer:

• bakoulis
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
01/08/2012 01:07 #1395 από bakoulis

Fotis_KFOR έγραψε: Εντάξει, δεν τρελαινόμουν γενικά να πω για την προέλευση του nickname μου εδώ και χρόνια μιας και μερικοί λοξοκοιτάνε όταν ακούνε γι'αυτό αλλά θα το πω :)

Όλα ξεκίνησαν όταν ήθελα να φτιάξω κάπου στο 2001 αν θυμάμαι καλά ένα email account στο yahoo. Δοκιμάζω fotis - ήταν πιασμένο, δοκιμάζω fotism , fotis1978 , mfotis και κάποιους άλλους συνδυασμούς - όλα πιασμένα.

Οπότε κατάλαβα πως θα έπρεπε να βάλω κάτι διαφορετικό που δεν θα είναι κάτι το συνηθισμένο.

Επειδή στο στρατό είχα πάει για έναν ολόκληρο χρόνο (2000 - 2001) στο Κόσοβο ως μέλος της ειρηνευτικής αποστολής του ΝΑΤΟ - της γνωστής KFOR που σημαίνει Kosovo Force
( http://en.wikipedia.org/wiki/Kosovo_Force ) ,
σκέφτηκα πως το Fotis_KFOR δεν θα το είχε κανείς, ήμουν και "φρέσκος" τότε από το στρατό οπότε το έβαλα και από τότε μου κόλλησε ως nickname και στα forums!!! :cheer:

Αν θες το πιστεύεις, αλλά το είχα καταλάβει! Όποτε πρόφερα το nik σου η γλώσσα σταματούσε στο for αλλά ο εγκέφαλος προχωρούσε στο force! Ήμουν σχεδόν σίγουρος για την προέλευση του nik σου Φώτη!
:lol:

• bakoulis
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
01/08/2012 01:10 #1396 από bakoulis
Καλά για του Darth δεν αμφέβαλα στιγμή! Το άλλο προφανές, του Σοφοκλή με τον Brandon, απλά δεν έτυχε να δω ποτέ τη σειρά με τα κινούμενα σχέδια που τον ενέπνευσαν, ως εκ τούτου το αγνοούσα παντελώς!

• chdlee
  • Το Άβαταρ του/της chdlee
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
01/08/2012 10:30 #1408 από chdlee
Απαντήθηκε από chdlee στο θέμα Από πού κρατάει η σκούφια του nickname?
Καλό Μήνα σε όλους και καλές διακοπές σε όσους μπορούν να ξεφύγουν έστω και για λίγες μέρες!!! :cheer:
Το δικό μου παρατσούκλι προέρχεται από τα αρχικά του ονοματεπώνυμού μου Χρήστος (ch) Δημητριάδης (d) και από το Στρατηγό Lee των Νοτίων από τον αμερικανικό εμφύλιο!
Στην αρχή χρησιμοποιούσα μόνο το chd, αλλά επειδή μου φαινόταν ότι κάτι έλειπε, είπα να του προσθέσω και ένα μέρος περιπετειώδες. Στην επιλογή μου αυτή επηρεάστηκα από την σειρά Dukes Of Hazzard και όχι, βέβαια, επειδή είμαι οπαδός των Νοτίων...(General Lee λέγεται το θρυλικό αυτοκίνητο της σειράς) :lol:

80s resurrection
Συνημμένα:

• bakoulis
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
01/08/2012 14:48 #1418 από bakoulis
Κακώς δεν είσαι οπαδός των Νοτίων. Εγώ είμαι! Αν εξαιρέσεις την αναχρονιστική και συμφεροντολογική εμμονή τους για τη δουλεία, σε όλα τα άλλα μου ήταν πάντα πιο συμπαθείς και ανθρώπινοι από τους οργανομένους και πειθαρχημένους ψυχρούς Βορείους!

• chdlee
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
01/08/2012 15:27 #1421 από chdlee
Δεν είμαι οπαδός ούτε των Βορείων...
Οπαδός είμαι μόνο του Παναθηναϊκού, της μουσικής από τα 80s και των videogames!!! :P

80s resurrection

• bakoulis
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
02/08/2012 00:55 #1441 από bakoulis
Κιάλλο ατόπημα! ΑΕΚάρα έπρεπε να είσαι, όχι Παναθηναϊκός! Τέλος πάντων σε συγχωρώ γιατί μου είσαι πολύ συμπαθής.
Ούτε εγώ δήλωσα οπαδός των Νοτίων, είπα ότι τους προτιμώ από τους Βόρειους. Αν και ακόμα περισσότερο προτιμώ τους Ινδιάνους και τους Πειρατές! Από μικρός ντυνόμουν Ινδιάνος τις απόκριες και στα Playmobil έπαιρνα πάντα Ινδιάνους και πειρατές, ενώ ο αδελφός μου Καουμπόιδες και Βόρειους στρατιώτες και στήναμε πόλεμο με κάστρα και το πειρατικό καράβι!

• chdlee
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
02/08/2012 10:54 #1443 από chdlee
Ανεπανάληπτες εποχές και εύχομαι τα παιδιά μας (τα ανήψια μου, προς το παρόν) να έχουν τη δυνατότητα να ζήσουν τέτοιες στιγμές αληθινού παιχνιδιού!!! :cheer:
Βγήκαμε λίγο από το θέμα, αλλά ελπίζω οι συντονιστές να μας συγχωρέσουν... :silly:

80s resurrection

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.262 δευτερόλεπτα