Topic-icon Μερικές εικόνες από "περίεργους" 8μπιτους της συλλογής μου

• laios
  • Το Άβαταρ του/της laios Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
16/01/2014 10:21 - 16/01/2014 10:21 #17070 από laios
Γεια σας
Θα ήθελα να σας παρουσιάσω μερικές εικόνες απο μερικά ασυνήθιστα κομμάτια της συλλογής μου.
Γενικά μου αρέσει να ψάχνω "σκοτεινά" μοντέλα 8μπιτων , πολλές φορές και σε "σκοτεινές" γωνιές του διαδικτύου
όπως τοπικές αγγελίες από διάφορες χώρες , αντίστοιχα των ebay ,ουσιαστικά χωρίς καμία προστασία του αγοραστή και άλλα τέτοια , ποτέ όμως δέν διακινδυνεύω μεγάλα ποσά. Τα μηχανηματάκια μου μου αρέσει να τα σκαλίζω , να τα αναβαθμίζω , και να τα παίζω , και όχι να τα αποθηκεύω (εκτός και αν αυτό είναι απαραίτητο λόγω χώρου).
Ειμαι συλλέκτης αλλά είμαι και ...παιχνιδιάρης.Πρόσφατα κομμάτια της συλλογής είναι και αυτοί οι 2 COMX
Ο COMX35 καί Ο COMX PC1 από την Ολλανδία.Λίγα πράγματα είναι γνωστά για αυτούς "φοράνε" τον μυστηριώδη CPU
RCA 1802 τον ίδιο φοράει και o .... Voyager.Ναί το διαστημόπλοιο , μάλιστα ο εν λόγω επεξεργαστής έχει και ιδιαίτερη αντοχή στην ραδιενέργεια και την κοσμική ακτινοβολία.

ο COMX35 στα δεξιά έχει μικρό joystick και μάλιστα αναλογικό

o COMX PC1

καί το εσωτερικό του

ουσιαστικές διαφορές δεν έχουν μόνο στο κουτί και το πληκτρολόγιο
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary, geo1977, GeoAnas, chdlee, chriskgnr, vovolas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
16/01/2014 10:37 #17072 από nkary
Πολύ ωραία φίλε. Είναι Ολλανδικής κατασκευής ή έτυχε και τους πωλούσε κάποιος στην Ολλανδία?
Έχουν κάποια basic? Είναι συμβατοί με κάποιον άλλο micro?

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
16/01/2014 12:37 #17075 από chriskgnr
πρώτη φορά διαβάζω(και τους βλεπω) γι αυτούς τους υπολογιστές! :) φαίνονται αρκετα σπάνιοι. Εχεις περισσοτερα στοιχεια να μας πεις για αυτούς?

21st century breakdown...

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
16/01/2014 13:23 - 16/01/2014 18:41 #17077 από Fotis_KFOR
Ευχαριστούμε που τα μοιράστηκες μαζί μας φίλε! :cheer:

Όντως πολύ "περίεργα" μηχανάκια, δεν γνώριζα κάτι για αυτά!

Αν έχεις επιπλέον πληροφορίες (τεχνικά χαρακτηριστικά και οτιδήποτε άλλο) γράψε μας ;)

• laios
  • Το Άβαταρ του/της laios Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
16/01/2014 15:30 #17078 από laios
Ο υπολογιστής αυτός σχεδιάστηκε απο μία Ολλανδική εταιρία ονόματι NOXON AB και κατασκευάστηκε από μία εταιρία του Χονγκ Κονγκ ονόματι COMX WORLD OPERATIONS LIMITED.
Στήν Ελλάδα μάλλον δεν πάτησε πόδι ποτέ του, ήταν σχετικά δημοφιλής στην Ολλανδία καί κάπως στην Φιλανδία και Αυστραλία.Για να το βρώ παρακολουθούσα απο καιρό σε καιρό τις Ολλανδικές αγγελίες μέχρι που το ξετρύπωσα μαζι με μερικά ακόμη (βλ ΒΙΤ90 κλπ).Το μόνο που θυμάμαι απο τα παλιά ήταν μία παρουσίαση του YOUR COMPUTER που κυριολεκτικά τον έθαβε κυρίως ως αργό.Πάντως ήταν ένα όμορφο και πρωτότυπο κομπιουτεράκι.Είχε καμιά ντουζίνα παιχνιδάκια που θυμίζουν πρώιμη εποχη ZX SPECTRUM.
Φορούσε μία BASIC που δέν ήταν συμβατή με καμία άλλη , mode γραφικών δεν είχε, αλλα είχε τεράστιο σετ χαρακτήρων predefined για παιχνίδια αεροπλανάκια , ανθρωπάκια κλπ καθώς και δυνατότητα user defined graphics.
35kb μνήμη 30 ελεύθερα, καθόλου άσχημα γιά την εποχή του (1982).
Τόν ιδιο επεξεργαστή CDP 1802 μοιράζονταν μερικά ακόμη κομπιουτεράκια , μερικά πολύ πρωτόγονα, οπως COSMAC ELF (1976) ,COSMAC VIP, Netronics ELF II,Quest SuperELF,Telmac 1800, Η πανάρχαια παιχνιδοκονσόλα RCA Studio II video game console,καθώς και ο Γιουγκοσλάβικος "σχεδόν" κλώνος (!!!) PECOM 32 και 64 .
Επήσης ένας απο τους πρώτους επεξεργαστές που χρησιμοποίησαν γλώσσα FORTH το 1976
Για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει καί ένας πολύ καλός emulator o EMMA O2 πού εξομοιώνει όλα τα παραπάνω συστήματα
www.comxclub.hobby-site.com/COMX-Club_Emulator.htm
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary, geo1977, GeoAnas, chdlee, chriskgnr

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
16/01/2014 17:02 - 16/01/2014 17:03 #17082 από glaros
:ohmy:

ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]
[/color]

• vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
26/01/2014 00:06 #17384 από vovolas
Πάρα πολύ ωραία τα μηχανάκια σου φίλε laios, δέν τα έχω δεί ποτέ μου μπράβο ωραία συλλογή. :thumb:

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."

• darkheart
  • Το Άβαταρ του/της darkheart
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
26/01/2014 11:15 #17396 από darkheart
Πολύ ωραία τα 8bi-α σου!!! Και μάλλον σπάνια!

Πραγματικά τι σκεφτόντουσαν τότε όταν έφτιαχναν τον επεξεργαστή με αντοχή στη ραδιενέργεια? Ότι θα κάτσει ο άλλος σε θάλαμο για ακτινογραφίες μαζί με τον υπολογιστή του! 80's marketing ftw :electricgu:

darkheart.pusku.com
retrovgame.blogspot.gr/
Αιέν αριστεύειν και υπείροχον έμμεναι άλλων
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vovolas

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.168 δευτερόλεπτα