Το RetroComputers.gr στο συνέδριο AthensCon 2019 (14 Νοε 2019)

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η ομάδα του RetroComputers.gr θα λάβει μέρος στο συνέδριο AthensCon 2019 που θα πραγματοποιηθεί στις 30 Νοεμβρίου και 01 Δεκεμβρίου 2019 στο κλειστό γήπεδο Tae Kwon Do (Παλαιού Φαλήρου) και το ωράριο λειτουργίας του συνεδρίου θα είναι από τις 10:30 το πρωί μέχρι τις 22:00 το βράδυ.

"Οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές στη δεκαετία του 1980", Εκδόσεις Τραυλός, 2008

• Hristos1978
  • Συντάκτης θέματος
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
22/02/2018 13:25 #41465 από Hristos1978
Χθες τελείωσα το βιβλίο του Μιχάλη Αρβανίτη, "Οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές τη δεκαετία του 1980". Δεν ξέρω πόσοι από εσάς το έχετε διαβάσει ή έχετε ακουστά γι'αυτό. Πρόκειται για μια σχετικά παλαιά έκδοση, του 2008 για την ακρίβεια. Η αλήθεια είναι ότι το ξεκίνησα μόλις πριν 2 ημέρες και το διάβαζα αποκλειστικά την ώρα, λίγο πριν κοιμηθώ. Στην αρχή οι 172 σελίδες του, μου φάνηκαν αρκετές αλλά στο τέλος κατάλαβα ότι εξαιρώντας εισαγωγές, παραρτήματα και διαφημίσεις, το κυρίως κείμενο δεν ξεπερνούσε τις 100 σελίδες (και μιλάμε για ένα βιβλίο μικρών διαστάσεων, με πληθώρα (χωρίς υπερβολές) φωτογραφιών εντός). Που θέλω να καταλήξω; Η τιμή που ζητάει για το βιβλίο ο εκδοτικός οίκος που το εκδίδει (Τραυλός) καθώς και πολλά e-βιβλιοπωλεία, ανέρχεται στα 20 (και κάτι ψιλά) ευρώ (εγώ το αγόρασα από το Πολιτεία, στα 14,5 ευρώ). Η ένστασή μου είναι ότι η τιμή του είναι λίγο ( ; ) υψηλή, δεδομένου ότι στην αγορά κυκλοφορούν βιβλία παγκοσμίου κλάσεως (και δεν αναφέρομαι μόνο στα "κλασικά" λογοτεχνικά) σε τιμές υποπολλαπλάσιες του εν θέματι βιβλίου. Στην τελική, το συγκεκριμένο βιβλίο, για έναν ο οποίος είναι "μέσα στα πράγματα" σχετικά με τους υπολογιστές, αντικειμενικά δεν του προσφέρει (σχεδόν) τίποτα, στον τομέα της εξτρά πληροφόρησης (τώρα γιατί το αγόρασα εγώ, είναι άλλη ιστορία.....). Άλλωστε, ο καθένας που έχει μια σύνδεση στο ίντερνετ, μπορεί να έχει πρόσβαση σε όλες τις πληροφορίες που αναγράφονται μέσα σ'αυτό. Και όμως, το βιβλίο αυτό διαφημιζόταν σε περιοδικό πληροφορικής (ειλικρινά, δεν θυμάμαι σε ποιο), τουτέστιν απευθύνονταν σε άτομα "του χώρου της τεχνολογίας".

Και καταλήγω: Μήπως κάποιοι πρέπει να σκέφτονται πρώτα, τι ζητάνε για τα προϊόντα που διαθέτουν προς πώληση;

Και μήπως κάποιοι δημοσιογράφοι, πρέπει να είναι λίγο πιο αντικειμενικοί σε αυτά που διαφημίζουν; (όχι να είναι κατ' ανάγκη αρνητικοί)

________________________________________________________________________________________________________________________________

«Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και ως προς το σύμπαν διατηρώ κάποιες αμφιβολίες.»
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary, ZZR1400

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
22/02/2018 13:48 #41466 από nkary
Θα μπορούσε να βάλεις μερικές φώτο από τα περιεχόμενα του? Είμαι περίεργος να δω με τι καταπιάνεται. Μόνο με ΙΒΜ PC ή και με home micros?

• kokkiklhs
  • Το Άβαταρ του/της kokkiklhs
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
22/02/2018 14:17 #41467 από kokkiklhs
Εγώ στραβώνω και πουλώ, εσύ βλέπε κι αγόραζε, λέγανε οι παλιοί!
Καλά, πήγες στην Πολιτεία, το έπιασες στα χέρια σου και κατάλαβες ότι δεν άξιζε τα λεφτά του ΑΦΟΥ το αγόρασες;
Χωρίς παρεξήγηση και χωρίς την παραμικρή διάθεση να ειρωνευτώ, ο αγοραστής είναι αυτός που φταίει σε τέτοιες περιπτώσεις...

• Hristos1978
  • Συντάκτης θέματος
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
22/02/2018 15:47 #41469 από Hristos1978

Εγώ στραβώνω και πουλώ, εσύ βλέπε κι αγόραζε, λέγανε οι παλιοί!
Καλά, πήγες στην Πολιτεία, το έπιασες στα χέρια σου και κατάλαβες ότι δεν άξιζε τα λεφτά του ΑΦΟΥ το αγόρασες;
Χωρίς παρεξήγηση και χωρίς την παραμικρή διάθεση να ειρωνευτώ, ο αγοραστής είναι αυτός που φταίει σε τέτοιες περιπτώσεις...

Δυστυχώς, δεν είμαι από τους "τυχερούς" να μένω Αθήνα αλλά επαρχία. :banghead: Με αυτό σαν δεδομένο, εξηγώ ότι οι αγορές μου περιορίζονται αποκλειστικά, μέσω του διαδικτύου. Νομίζω ότι περεταίρω ανάλυση, είναι περιττή..... :electric2:

Θα μπορούσε να βάλεις μερικές φώτο από τα περιεχόμενα του? Είμαι περίεργος να δω με τι καταπιάνεται. Μόνο με ΙΒΜ PC ή και με home micros?

Να το κάνω αλλά τι γίνεται με την πνευματική ιδιοκτησία; Νίκο, στο βιβλίο γράφει για όλους τους υπολογιστές της δεκαετίας του 80. Σε γενικές γραμμές, είναι μια καλή "εργασία" αλλά....20 ευρώ; IMHO, way too much! :blanka: [/size]

________________________________________________________________________________________________________________________________

«Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και ως προς το σύμπαν διατηρώ κάποιες αμφιβολίες.»
Άλμπερτ Αϊνστάιν

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
22/02/2018 15:50 #41470 από nkary
ε δε νομίζω Χρήστο με 2-3 σελίδες ότι υπάρχει πρόβλημα , ίσα ίσα τσάμπα διαφήμιση του κάνεις

• Hristos1978
  • Συντάκτης θέματος
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
22/02/2018 16:03 #41471 από Hristos1978
Εντάξει, από Κυριακή που θα είμαι Βόλο, θα ξεκλέψω λίγο χρόνο για να σκανάρω 2-3 σελίδες του βιβλίου. :beers:

Άλμπερτ Αϊνστάιν

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
22/02/2018 16:35 #41472 από nkary

Hristos1978 έγραψε: Εντάξει, από Κυριακή που θα είμαι Βόλο, θα ξεκλέψω λίγο χρόνο για να σκανάρω 2-3 σελίδες του βιβλίου. :beers:

βρε με το κινητο τράβα 2-3 φώτο και βάλτες

• kokkiklhs
  • Το Άβαταρ του/της kokkiklhs
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
22/02/2018 17:48 #41473 από kokkiklhs

Hristos1978 έγραψε:
Δυστυχώς, δεν είμαι από τους "τυχερούς" να μένω Αθήνα αλλά επαρχία. :banghead: Με αυτό σαν δεδομένο, εξηγώ ότι οι αγορές μου περιορίζονται αποκλειστικά, μέσω του διαδικτύου. Νομίζω ότι περεταίρω ανάλυση, είναι περιττή..... :electric2:

Ωχχχ, σόρυ ρε Χρήστο, έτσι που το διάβασα νόμιζα ότι είχες πάει ο ίδιος στο βιβλιοπωλείο!
Εν τοιαύτη περιπτώσει, I rest my case, που λένε και στο χωριό μου...
Απλώς καμιά φορά πάνω στον ενθουσιασμό την πατάμε, κι ας βλέπουμε ότι αυτό που έχουμε μπροστά μας μπορεί να μην αξίζει... την έχω πατήσει κι εγώ κάποιες φορές...
:banghead:

• Hristos1978
  • Συντάκτης θέματος
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
22/02/2018 18:55 - 22/02/2018 18:56 #41474 από Hristos1978

βρε με το κινητο τράβα 2-3 φώτο και βάλτες

Νίκο, χρησιμοποιώ κινητό με πλήκτρα, χωρίς σύνδεση στο ίντερνετ. Πως θέλεις να το κάνω; :pacman: :pacbad:

Δεν είναι δεδομένο ότι όλοι κατέχουμε έξυπνα τηλέφωνα! :whipblue:

Υπομονή λοιπόν μέχρι την Κυριακή που θα επιστρέψω Βόλο :dance2:

Άλμπερτ Αϊνστάιν

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
22/02/2018 23:10 #41477 από nkary
Εντάξει ρε Χρήστο, που να ξέρω τι κινητό έχει ο καθένας. Πάντως ακόμα και τα κινητά που λες με κανονικό πληκτρολόγιο έχουν κάμερα εδώ και 15+ χρόνια. Τώρα αν είναι θέμα απλά lifestyle (που λένε και στο χωριό μου :woohoo: ) ή είσαι τόσο ρετρό τύπος πάω πάσο:beach:

• ZZR1400
  • Το Άβαταρ του/της ZZR1400
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
23/02/2018 11:09 - 23/02/2018 15:11 #41478 από ZZR1400
Καλημερα σε ολους,

Διαβασα το σχολιο του Χρηστου για το βιβλιο το οποιο ετυχε να το διαβασω κι εγω πριν λιγους μηνες. Οντως διαβαζεται πολυ ευκολα σε 1-2 μερες.

Εμενα μου αρεσε αρκετα το περιεχομενο και ηταν ο,τι περιμενα απο ενα τετοιο βιβλιο και ιδως γραμμενο απο Ελληνα.

Εχω διαβασει αρκετα παρομοια βιβλια απο ξενους οικους και συγγραφεις, στα οποια αναγραφονται συνεχεια τα ιδια πραγματα. Πως θα μπορουσε αλλωστε να υπαρξει κατι διαφορετικο?

Οι ανθρωποι ειναι επαγγελματιες εκδοτες, ειδαν μια αγορα (την ρετρο) βρισκουν καποιους ανθρωπους που εχουν καποιες (πολλες η λιγες) σχετικες γνωσεις και εκδιδουν βιβλια και τα πουλανε.

Προσωπικα εχω αγορασει απο το Amazon πανω απο 20-30 τετοια εντυπα (ρετρο βιβλια / ρετροπεριοδικα) και οπως ειπα και πιο πανω ολα λενε τα ιδια πραγματα.

Οπως εχω πει και στον φιλο μου τον Δημητρη (kokkiklhs) με τα ωραια αρθρα που γραφει θα μπορουσε να εκδοσει ενα αναλογο βιβλιο το οποιο θα ηταν και απο τα καλυτερα.

Και αλλοι φιλοι βεβαια οπως ο Νικος (nkary) και αλλοι, γραφουν ωραια αρθρα/reviews τα οποια ανετα θα ειχαν θεση σε αναλογα βιβλια.

Οσο για το σχολιο για την τιμη, δεν μπορω να πω οτι το ειχα σκεφτει. Ισως αν εκανε 7-8 ευρω αντι γαι 15-20 θα ηταν κατι τοσο σημαντικο και θα αξιζε η αγορα ενω με τα 15 οχι? Ενα οριο που βαζω εγω για τετοια βιβλια ειναι τα 15-20 ευρω αντε τα 30-35 απο το Amazon μαζι με μεταφορικα και αναλογα το εντυπο κλπ κλπ.

Αυτα τα ορια βεβαια ειναι καθαρα προσωπικα θεματα και σε καμια περιπτωση δεν θελω να κακοσχολιασω την αποψη του Χρηστου για την τιμη. ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕΒΑΣΤΗ.

Εβγαλα και μερικες φωτο με το κινητο για να παρετε μια αποψη.

Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kokkiklhs

• ZZR1400
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
23/02/2018 11:51 #41479 από ZZR1400
Κι εγω αντιπαθω τα smartphones. Για πολλα χρονια χρησιμοποιω Blackberry (το οποιο εχει πολλα :angry: πληκτρα !!)

Αν και θα προτιμουσα να μην εχω καθολου κινητο. Δυστυχως λογω δουλειας δεν γινεται. Ισως οταν παρω συνταξη ???:award:

• Hristos1978
  • Συντάκτης θέματος
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
23/02/2018 14:00 #41480 από Hristos1978
Νίκο, τελικά δεν χρειάστηκε να περιμένεις μέχρι την Κυριακή για να πάρεις μια γεύση από το βιβλίο. Ας είναι καλά ο φίλος από πάνω....

Κι εγω αντιπαθω τα smartphones. ...... Αν και θα προτιμουσα να μην εχω καθολου κινητο. Δυστυχως λογω δουλειας δεν γινεται. Ισως οταν παρω συνταξη ???

:beers: Α! Εσύ είσαι δικός μου.... :wave:

Όσο για την τιμή, ναι, προσωπικά στα 7 με 8 ευρώ θα το κοστολογούσα αυτό το βιβλίο.

Άλμπερτ Αϊνστάιν

• ZZR1400
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
23/02/2018 14:41 #41481 από ZZR1400
Δεν εχεις και πολυ αδικο για τα 7-8 Ευρω. Εχουμε χασει και πεταξει λεφτα σε τετοια πραγματα..... Καλη καρδια...

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
23/02/2018 15:00 - 23/02/2018 15:01 #41482 από Fotis_KFOR
Το έχω διαβάσει το συγκεκριμένο βιβλίο από τότε που είχε κυκλοφορήσει. Μου είχε φανεί πολύ ωραίο αφού έγραφε για κάτι που μου άρεσε να διαβάσω και βρήκα αρκετά χρήσιμα πραγματάκια μέσα. Η αλήθεια είναι όπως πολύ σωστά λέει και ο Χρήστος ότι είναι μικρό βιβλίο σε μέγεθος οπότε οι σελίδες σε ξεγελάνε αφού οι 172 σελίδες που έχει αν ήταν σε κανονικό μέγεθος π.χ. Α4 θα ήταν κάτω από 100. Δεν θυμάμαι την τιμή που το είχα αγοράσει τότε, αλλά για τα σημερινά δεδομένα (λόγω κρίσης κτλ) πιστεύω μια νορμάλ τιμή να ήταν 10-15 ευρώ. Στην τιμή δηλαδή που το πήρε ο Χρήστος (14.5Ε) την θεωρώ νορμάλ, αλλά 20+ όντως λόγω του μεγέθους θα ήταν λίγο ακριβό.

Και πάλι όμως αν κάποιος ενδιαφέρεται να το διαβάσει επειδή του είναι χρήσιμα αυτά που γράφει τότε θα το έπαιρνε και 20+ αφού θα έβαζε σαν προτεραιότητα ότι το θέλει και δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι ειδικά στην εποχή μας στα ελληνικά βιβλιοπωλεία κυνηγάς τα βιβλία πληροφορικής με το τουφέκι - χαρακτηριστικό παράδειγμα που είχα πάει σε ένα τεράστιο βιβλιοπωλείο και ενώ παλαιότερα είχε έναν όροφο σχεδόν αποκλειστικά αφιερωμένο μόνο για βιβλία πληροφορικής, τώρα είχε ένα ραφάκi σε μια γωνία με 15-20 βιβλία πληροφορικής όλα και όλα και μάλιστα τελείως outdated π.χ. για το MS Office 2003 κτλ.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.479 δευτερόλεπτα