Εξοδος s video απο παλια καρτα γραφικων

• m.dov
  • Το Άβαταρ του/της m.dov Συντάκτης θέματος
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
17/11/2019 16:50 #45593 από m.dov
Μια απορια μιας και ασχολουνται πολλοι στο site με υπολογιστες.

Οταν υπαρχει συνδεση με svideo απο παλια καρτα γραφικων στην παλια crt τηλεοραση εχουμε σημα 15khz στην crt η 31khz??

Η παλιες crt τηλεορασεις δεκαετιας 90 αν δεν κανω λαθος ειναι φτιαγμενες μονο για 15khz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Dark_Knight
  • Το Άβαταρ του/της Dark_Knight
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
18/11/2019 04:12 #45594 από Dark_Knight
Απαντήθηκε από Dark_Knight στο θέμα Εξοδος s video απο παλια καρτα γραφικων
ΓΙα τα 15khz μπορω να σου απαντησω σιγουρα οτι ισχυει, καθως η Amiga 500 που χρειαζοταν τα 15khz επαιζε σε ολες τις τηλεορασεις, αλλα αντιμετωπιζε (και αντιμετωπιζει) προβληματα με μονιτορ που συχνα δεν υποστηριζουν τα 15khz.

Για τα 31 θα σε γελασω,,,

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
18/11/2019 11:56 #45596 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Εξοδος s video απο παλια καρτα γραφικων
Για την ακρίβεια 15,625 Hz, για PAL πάντα

• m.dov
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
18/11/2019 13:47 #45597 από m.dov
Απαντήθηκε από m.dov στο θέμα Εξοδος s video απο παλια καρτα γραφικων
Ολες οι crt τηλεορασεις νομιζω δειχνουν εικονα με το s video της καρτας γραφικων αν και καποιες δειχνουν ασπρομαυρα με s video σε scart-av.Οι δικες μου δειχνουν μια χαρα.Οι crt τηλεορασεις εχουν οριζόντια συχνότητα σάρωσης 15.625 kHz και 15.750 kHz και μην γινει καμια ζημια στην crt τηλεοραση αν το σημα παραμενει σε 31khz.Δεν βρηκα και καπου πληροφορειες αν το σημα s video στις καρτες γραφικων ειναι 15khz.Παντως και εγω πιστευω 15khz ειναι το σημα στις παλιες καρτες με s video-av out.

• m.dov
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
20/11/2019 15:55 - 22/11/2019 03:00 #45613 από m.dov
Δεν ξερω σιγουρα αν το σημα svideo της καρτας γραφικων του υπολογιστη ειναι 15khz η 31khz αλλα μπορω να πω με σιγουρια οτι απο την θυρα vga της καρτας γραφικων μπορουμε να εχουμε σημα 31khz.

• m.dov
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
22/11/2019 02:58 - 22/11/2019 03:26 #45641 από m.dov
Μιας και ειναι site για retro υπολογιστες με αρκετα μελη μoυ κανει εντυπωση που δεν εχω αλλη απαντηση για το svideo της καρτας γραφικων του υπολογιστη στην ερωτηση για την οριζόντια συχνότητα σάρωσης (khz) δηλαδη αν η οριζόντια συχνότητα σάρωσης (τα khz) δεν ειναι σιγουρα 31khz αλλα ειναι μονο 15khz οταν υπαρχει συνδεση απο το svideo του υπολογιστη στην crt τηλεοραση.

Δεν βρηκα ακομα τις πληροφορεις για το svideo που θελω.Για αυτο κανω την ερωτηση εδω.Για να ειμαι σιγουρος για τα khz.Μην καψω την crt τηλεοραση αν εχει 31khz το svideo του υπολογιστη.Δεν ειναι και ευκολο μετα να ξαναβρω crt τηλεοραση σε καλη κατασταση.

Τοσο δυσκολη ειναι η ερωτηση μου???

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
22/11/2019 11:32 #45642 από nkary

Τοσο δυσκολη ειναι η ερωτηση μου???

Για να σου απαντήσει κάποιος με σιγουριά θα πρέπει να τον έχει απασχολήσει το θέμα παλιότερα.
Εγώ δεν είχα ποτέ τέτοιες ανησυχίες γιατί δεν χρειάστηκε να κάνω αυτό που θέλεις να κάνεις εσύ, το οποίο αν κατάλαβα είναι να παίξεις mame από το pc σε CRT TV????
Είχα ένα xbox και το είχα πάνω σε crt και έπαιζα mame. Το xbox ουσιαστικά ένα pc ήταν με nvidia αν θυμάμαι καλά κάρτα γραφικών, δε έκαψα ποτέ την tv μου.
Τώρα με το σκεπτικό ότι οι pal crt παίζουν στα 15, θα σου έλεγα ότι ναι και η έξοδος svideo της VGA βγάζει την ίδια συχνότητα.
Το αν θα κάψεις την TV σου δεν το ξέρω.
Για τη σιγουριά της απάντησης που απαιτείς θα μπορούσε να σου απαντήσει κάποιος που έχει ασχοληθεί με καμπίνες, προφανώς είναι λίγα τα άτομα και δεν μπαίνουν κάθε μέρα στο φόρουμ.
Αυτά και συγνώμη που δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω.

• m.dov
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
22/11/2019 13:37 - 22/11/2019 15:05 #45647 από m.dov
Σ ευχαριστω για το ενδιαφερον στην ερωτηση μου φιλε nkary.

Τωρα στην ερωτηση μου και εκει που γραφω -Τοσο δυσκολη ειναι η ερωτηση μου???- Το συγκεκριμενο site ξερω οτι ασχολειται με ρετρο υπολογιστες και μιας και ειμαι μελος και με ενδιαφερει να μαθω για την συνδεση svideo (που ηταν και παρα πολυ γνωστη η θυρα svideo για τις παλιες καρτες γραφικων) νομισα πως στο site θα παρω μια σιγουρη απαντηση.Στην γνωστη συνδεση vga θυμαμαι μεχρι και το crt monitor εγραφε πληροφορειες στην οθονη οτι ειναι 31khz.Βλεποντας ομως οτι περνανε οι μερες σκεφτηκα πως μπορει να μην απαντησει κανενας με σιγουρια στην ερωτηση μου.

Και εγω πιστευω πως θα παιζει στα 15khz το svideo αλλα ομως δεν ειμαι σιγουρος γιατι παντου διαβαζω για τις παλιοτερες καρτες γραφικων οτι βγαζουν μονο 31khz.Δεν βρηκα καμια πληροφορια απο site που ασχολειται με αυτα που να λεει οτι το svideo στις παλιες καρτες βγαζει 15khz.Παντου διαβαζω και γραφουν οτι οι πιο παλιες καρτες γραφικων βγαζουν ΜΟΝΟ 31khz και ας εχουν svideo η καρτες.Για παλιες καρτες svideo που ειχαν βγει μεταξυ 2000-2010 περιπου.

Tωρα αν υπαρχει περιπτωση καποια να παιζει το svideo 31 khz της καρτας του υπολογιστη στην crt τηλεοραση με 480i δεν ξερω.
Απο οτι διαβαζω το 480i παιζει σε 15khz.Τι να πω??Αν καποιος γνωριζει σιγουρα για τα khz του svideo της καρτας γραφικων ας γραψει.

Και εγω επαιζα mame στην crt απο το xbox το 2002 χωρις προβλημα.Tο svideo της καρτας για emulators το θελω.Σε μια αλλη παλια ati καρτα με windows xp που παιζω mame στην crt τηλεοραση απο την θυρα vga με vga to scart rgb ξερω οτι εχω 15khz γιατι εβαλα ενα ειδικο προγραμμα που ριχνει τα 31 khz της καρτας σε 15 khz.Ειναι το προγραμμα soft15khz.Και τo αναφερουν και στα site που ασχολουνται με αυτα οτι ειναι 15khz το σημα με vga to scart rgb.Υπαρχει και ο crt emudriver για να ριξει τα khz της καρτας.

Με την καρτα που εχει svideo αφου εχω καλη εικονα και με svideo στην crt τηλεοραση σε emulators που δεν μπορω να παιξω στην αλλη καρτα οπως το sega model 3 με παιχνιδια sega rally 2-scud race κλπ δεν χρειαζεται να βαλω και εδω το προγραμμα soft15khz.Δεν ειναι και φτηνo τo ειδικo καλωδιo vga to scart rgb.Aρκει να ξερω οτι παιζει στα 15khz το svideo της καρτας ωστε να ειναι και η τηλεοραση κομπλε με τα khz.

• m.dov
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
24/11/2019 12:57 - 24/11/2019 14:43 #45659 από m.dov
Βρεθηκε τελικα σιγουρη απαντηση στο ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σημαντικο ερωτημα για μενα γιατι ασχολουμαι με πιο παλιο υπολογιστη και θελω να μαθω καποια πραγματα που ισχυουν σιγουρα οπως το σημα στα khz του παλιου υπολογιστη απο το svideo.

Η ερωτηση απαντηθηκε με σιγουρια τελικα απο ενα μελος στο forum retromaniax.:veryhappy: :veryhappy: :veryhappy:

retromaniax.gr/threads/%CE%91%CE%BD%CE%B...0%CF%84%CE%B1.27432/

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
24/11/2019 17:38 #45661 από nkary
Ωραίος αν και άργησαν και εκεί κάπως, από τον Μάιο του 2018
Βέβαια και εδώ σου είπαμε ότι είναι 15, αλλά προφανώς το "όνομα" του καθένα μετράει διαφορετικά B)

• m.dov
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
24/11/2019 21:00 #45663 από m.dov
Δεν εχει να κανει ουτε με το ονομα ουτε με το site.Αλλο να εχουμε μια απαντηση σιγουρη και αλλο μια απαντηση που δεν ειναι σιγουρη.Και εγω οπως εγραψα παραπανω αυτο πιστευα οτι ειναι 15 khz αλλα δεν ημουν απολυτα σιγουρος και για αυτο ηθελα μια σιγουρη απαντηση.

Εδω o dark_knight εγραψε:Για τα 31 θα σε γελασω,,,

Και ο nkary:Για τη σιγουριά της απάντησης που απαιτείς θα μπορούσε να σου απαντήσει κάποιος που έχει ασχοληθεί με καμπίνες

Δηλαδη αν σκεφτομαι οτι μπορει να καει η τηλεοραση απο τα 31khz δεν πρεπει να περιμενω μια σιγουρη απαντηση οτι ειναι μονο 15khz το svideo της καρτας γραφικων?

Τωρα στο retromaniax ναι δεν απαντηθηκε η ερωτηση που αφορα την ασφαλεια της συνδεσης του svideo με την crt τηλεοραση εδω και 1,5 χρονο.Εγραψα και εγω λαθος οτι το σημα ειναι 31khz μιας και διαβαζα οτι καρτες βγαζουν μονο 31khz αλλα οπως βλεπουμε ουτε απαντηση πηρα και δεν εγραψε κανενας οτι αυτο ειναι λαθος.Για αυτο το λογο και εγω 1,5 χρονο μετα εκανα την ερωτηση στο retrocomputers gr.

Οποτε και εκει αν εκανα την ερωτηση τον μαιο του 2018 για το svideo αν ειναι 15 η 31khz μπορει να μην ειχα παρει και καμια απαντηση μεχρι σημερα.

Και τα 2 sites ειναι ποιοτικα.Εννοειται οτι το retrocomputers gr εχει μελη με φοβερες γνωσεις στους υπολογιστες.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.162 δευτερόλεπτα