Topic-icon [ΖΗΤΗΖΗ] 8088/8086 motherboard

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary Συντάκτης θέματος
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
17/12/2016 09:55 #38185 από nkary
[ΖΗΤΗΖΗ] 8088/8086 motherboard δημιουργήθηκε από nkary

Ψάχνω για αγορά ένα 8088/8086 motherboard, φυσικά λειτουργικό και χωρίς battery leak. Αν κάποιος έχει κάτι και είναι διαθέσιμος να την αποχωριστεί σε τιμή μικρότερη από μιας Amiga 1200 :grin: ας με ενημερώσει.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• qluser
  • Το Άβαταρ του/της qluser
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
06/01/2017 19:14 #38308 από qluser
Απαντήθηκε από qluser στο θέμα [ΖΗΤΗΖΗ] 8088/8086 motherboard
Καλησπέρα. Κάπου έχω μια παραπεταμένη η οποία στο τελευταίο τσεκ πριν από 20 χρόνια δούλεψε. Ελπίζω να λειτουργεί ακόμη. Θα σε ενημερώσω για την κατάσταση της όταν την βρώ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
06/01/2017 22:08 #38309 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα [ΖΗΤΗΖΗ] 8088/8086 motherboard
οκ, σε ευχαριστώ πολύ!

• qluser
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
08/01/2017 17:01 - 08/01/2017 17:42 #38323 από qluser
Την Βρήκα,είναι αρκετά ταλαιπωρημένη. Ηταν "αποθηκευμένη" σε περιβάλλον με υψηλή υγρασία & βρωμιά.
Υπάρχουν σημάδια οξείδωσης στα μεταλλικά μέρη,όχι όμως και στα ποδαράκια των ολοκληρωμένων & των επαφών/κολλήσεων.
Την έχω καθαρίσει καλά και την έπλυνα με ειδικό PCB απορρυπαντικό καθαριστικό. Την πέρασα και με σπρέυ επαφών τύπου Kontakt 60. Ισως να θέλει και ένα πέρασμα με σπρέυ τύπου Tuner για να φύγουν τα κατάλοιπα λαδιού από το "60".

Γενικά πρόκειτε για μια μητρική 8088 της Hyundai (super-16tm) με 640Kb ram (Νομίζω στα 10 ή 16MHz).
Εχει 5 slot 8bit
IDE για Floppy 5,1/4
Φίσα τροφοδοσίας
Βύσμα 5Din για πληκτρολόγιο ΧΤ
Θύρα Centronics
Θύρα RS232 25pin.

Η μπαταρία του ρολογιού/Bios έχει αφαιρεθεί απο παλαιότερα. Υπάρχει η θέση στην πλακέτα για να κολληθεί νέα,τύπου 4,8V/200mAH επαναφορτιζόμενη NiCd/NiMh "μνήμης".

Ο επεξεργαστής είναι ένας SAB 8088/16 - 8bit της Siemens. Δίπλα του υπάρχει η κενή βάση για την τοποθέτηση μαθηματικού (8087)
Οι διαστάσεις της πλακέτας είναι: 33εκ Χ 22εκ.

H moterboard Δεν γνωρίζω εαν λειτουργεί ακόμη. Τελευταία φορά την είχα δουλέψει έτσι χύμα,ως demo σε ενα αυτοσχέδιο μουσείο πριν 20 χρόνια περίπου.
Ακόμη και αν έχω τροφοδοτικό,δεν έχω κάποια σχετική κάρτα video για να μπορέσω να τσεκάρω τι κάνει.
Τροφοδοτικό υπάρχει, πληκτρολόγιο υπάρχει,φλόπυ υπάρχει.

Αυτά...

Και ενα χρήσιμο Λινκ για την παραπάνω μητρική..: stason.org/TULARC/pc/motherboards/H/HYUN...8088-SUPER-16TM.html
Συνημμένα:

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
08/01/2017 19:39 #38326 από nkary
Φίλε, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το κόπο που έκανες, αλλά δυστυχώς το συγκεκριμένο board θέλει το δικό του κουτί.
Εγώ ψάχνω το κλασικό board, όπως αυτό στη φώτο, για τα παλιά μαϊμού κουτιά υπολογιστών

• qluser
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
08/01/2017 20:07 #38327 από qluser
Ναί πράγματι,θέλει το δικό του κουτι. Ενα desktop. Τον συγκεκριμένο Hyundai υπολογιστή τον ξήλωσα στα μέσα του 90,για να χρησιμοποιήσω το κουτί του και τα άλλα καλούδια του.. Είχα βάλει μέσα ενα QL Board. Ειχα χρησιμοποιήσει το φλοπυ και το τροφοδοτικό για χρήση στο QLκατασκεύασμα. Το αποτέλεσμα ήταν άριστο. Οταν βαρέθηκα αυτη΄την κατασκευή και ξήλωσα το QL απο μέσα,πέταξα το κουτί. Ουτε που φαντάστηκα ότι θα μου χρειαζόταν στο μέλλον,και ούτε καν σκέφτηκα τότε να ξαναστήσω μέσα το Hyundai PC όπως ήταν...

Αιτία πάντος αυτού του θέματος ήταν να ξαναθυμηθώ ωραίες στιγμές πειραμάτων του παρελθόντος.
Πάντος αυτή τη φορά θα αποθηκέυσω σωστά τo motherboard,ισως καποια στιγμή στο μέλλον να βρεί τον προορισμό του ξανά.

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
05/02/2017 15:01 #38463 από nkary
Ισχύει ακόμη :)

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.152 δευτερόλεπτα