Topic-icon PC-Master τεύχη [ΖΗΤΗΣΗ]

• Hristos1978
  • Το Άβαταρ του/της Hristos1978 Συντάκτης θέματος
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
21/01/2018 21:43 - 22/01/2018 13:27 #41138 από Hristos1978
PC-Master τεύχη [ΖΗΤΗΣΗ] δημιουργήθηκε από Hristos1978
Αναζητώ τεύχη του PC-Master, από το 1ο έως και το 32ο.

Όποιος διαθέτει κάποια και θέλει να τα πουλήσει, ας μου τηλεφωνήσει στο [EDITED] (Χρήστος) για να κανονίσουμε.

Υπ'όψιν ότι διαμένω επαρχία.

Ευχαριστώ πολύ.

________________________________________________________________________________________________________________________________

«Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και ως προς το σύμπαν διατηρώ κάποιες αμφιβολίες.»
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
22/01/2018 09:17 - 22/01/2018 13:27 #41145 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα PC-Master τεύχη [ΖΗΤΗΣΗ]

Hristos1978 έγραψε: Αναζητώ τεύχη του PC-Master, από το 1ο έως και το 32ο.

-EDITED-

Όποιος διαθέτει κάποια και θέλει να τα πουλήσει, ας μου τηλεφωνήσει στο [EDITED] (Χρήστος) για να κανονίσουμε.

Υπ'όψιν ότι διαμένω επαρχία.

Ευχαριστώ πολύ.

Καλημέρα Χρήστο και καλώς όρισες στην παρέα μας.

Έκανα edit και αφαίρεσα το τηλέφωνό σου επειδή το έχουμε σαν κανονισμό για την προστασία των χρηστών να μην αναρτούν προσωπικά τους στοιχεία δημόσια και γενικά αν κάποιος χρήστης ενδιαφέρεται να επικοινωνήσει με κάποιον άλλο μπορεί να γίνει μέσω ΡΜ (προσωπικό μήνυμα) και να ανταλλάξουν στοιχεία κτλ εκεί.

Απλά μια συμβουλή, επειδή η τιμή που προσφέρεσαι να δώσεις είναι υπερβολικά υψηλή (ως 50 ευρώ το τεύχος!!!), να γνωρίζεις ότι ένας μέσος όρος τιμής για τέτοια περιοδικά που παρατηρώ σε διάφορες αγγελίες γενικά είναι 2-3 ευρώ, άντε 5 το πολύ αν είναι σε άριστη κατάσταση το τεύχος.
Μόνο αν πρόκειται για κάποιο σπάνιο τεύχος κάποιου περιοδικού ή αν είναι το πρώτο τεύχος (ή τα πρώτα 10 ας πούμε) που τυχαίνει να ψάχνεις και εσύ στην συγκεκριμένη περίπτωση, υπάρχει μια λογική να το δίνει κάποιος λίγο παραπάνω επειδή είναι πιο δυσεύρετα π.χ. 6 - 10 ευρώ ας πούμε κατά τη γνώμη μου.
(Φυσικά ισχύει και ότι ο καθένας μπορεί να ζητήσει ότι θέλει για κάτι και για οποιαδήποτε αγγελία, π.χ. να ζητάει 100 ευρώ το τεύχος, εγώ σου λέω στο περίπου ένα μέσο όρο στις τιμές από αγγελίες που έχω αγοράσει εγώ ή βλέπω από άλλες σε διάφορα sites αγγελιών).

Στο λέω φιλικά επειδή κυκλοφορούν πολλοί "έμποροι" που τα έχουν στην κατοχή τους ακόμα και τσάμπα από κάποιο κάδο ανακύκλωσης και παρακαλάνε να βρουν κάποιον να τα μοσχοπουλήσουν, και αν δουν έτσι την αγγελία να λες δίνω 50 ευρώ το τεύχος θα σε "μαδήσουν" :)

Μπορείς να ψάξεις σε διάφορες αγγελίες και με λίγη υπομονή μπορείς να πάρεις όταν τα βρεις σε μια λογική και συμφέρουσα τιμή (επειδή υπάρχει παντού η πιθανότητα να συναντήσεις και σε αγγελίες πολύ υψηλές τιμές από κάποιους) .

π.χ. ρίξε μια ματιά στην χρυσή ευκαιρία, στο aggeliopolis, στο retroworld κτλ και όλο και κάτι θα βρίσκεις εν καιρώ σε λογική τιμή.

Φιλικά πάντα :)
  • Hristos1978
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
22/01/2018 10:56 #41146 από Hristos1978
Απαντήθηκε από Hristos1978 στο θέμα PC-Master τεύχη [ΖΗΤΗΣΗ]
Φώτη, ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου όσον αφορά την τιμή που προσφέρω για κάθε τεύχος. Όπως θα κατάλαβες, ήταν μια κίνηση απελπισίας μιας και εδώ κι ένα μήνα περίπου προσπαθώ να βρω τα πρώτα 32 τεύχη και δεν υπάρχει κανένας που να έχει στην κατοχή του έστω κι ένα. Τα έχω δοκιμάσει όλα τα site που αναφέρεις.

Τώρα, σχετικά με αριθμό του κινητού μου τηλεφώνου, ειλικρινά σου λέω ότι δεν φοβάμαι τίποτα και κανέναν, αλλά εσύ είσαι ο διαχειριστής της σελίδας (και κατά το γνωστό, "όποιος έχεις το μαχαίρι, έχεις και το πεπόνι") οπότε δεν μπορώ να σου φέρω αντίρρηση. Επειδή όμως ξέρω ότι το διέγραψες με καλή πρόθεση, σε ευχαριστώ και πάλι. :)

Αν γνωρίζεις εσύ κάποιον με τεύχη του PC Master που θα μπορούσε να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα.

________________________________________________________________________________________________________________________________

«Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και ως προς το σύμπαν διατηρώ κάποιες αμφιβολίες.»
Άλμπερτ Αϊνστάιν
  • Hristos1978
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
22/01/2018 10:59 #41147 από Hristos1978
Μα καλά, πως στο καλό το διορθώνω το κείμενο;

Άλμπερτ Αϊνστάιν
  • Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
22/01/2018 11:39 #41148 από Fotis_KFOR
Σ'ευχαριστώ για την κατανόηση Χρήστο :)

Hristos1978 έγραψε: Μα καλά, πως στο καλό το διορθώνω το κείμενο;

Πατάς κάτω από το μήνυμα που ποστάρεις στο Ενέργεια - Επεξεργασία όπως βλέπεις στην παρακάνω εικόνα που επισυνάπτω.

Συνημμένα:
  • Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
22/01/2018 11:47 - 22/01/2018 12:24 #41149 από Fotis_KFOR
Να ξέρεις πάντως ότι θέλει υπομονή, και εγώ ψάχνω πολύ καιρό για κάποια τεύχη για τη συλλογή μου και εν καιρώ έβλεπα και κάποιες αγγελίες αισχροκέρδειας που απλά αγνοούσα και περιμένοντας τα έβρισκα αργότερα λίγα - λίγα και τα μάζεψα, ακόμα μου λείπουν βέβαια κάποια τεύχη που θέλω αλλά κάνω υπομονή :)

Αν βιάζεσαι να ξέρεις ότι όλο και κάποιος θα σε εκμεταλλευτεί και ενώ τα πάρεις σε τιμή "χρυσού" μπορεί μετά από 3 μήνες να τα έβλεπες ξανά σε κάποια αγγελία σε λογική τιμή και να λες τσάμπα που τα χρυσοπλήρωσες τόσο.

Εσύ αποφασίζεις ;)

EDIT - Θυμήθηκα πέρα από τα : χρυσή ευκαιρία, στο aggeliopolis, στο retroworld κτλ που σου πρότεινα να ψάξεις, υπάρχουν πάρα πολλά group στο Facebook που βάζουν αγγελίες με ρετρό πράγματα - ανάμεσά τους και παλιά περιοδικά , οπότε μπορείς να ψάξεις και εκεί που συνήθως στο Facebook έχει περισσότερο κόσμο :)
  • Hristos1978
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
22/01/2018 12:41 #41150 από Hristos1978
Φώτη, μήπως πρέπει να να πάω να κοιταχτώ σε οφθαλμίατρο;

Άλμπερτ Αϊνστάιν
Συνημμένα:
  • Hristos1978
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
22/01/2018 12:46 #41151 από Hristos1978
****Ανάλογα της κατάστασης του κάθε τεύχους, μπορώ να διαθέσω 50 ευρώ (max.) για έκαστο.****

Ή μήπως μπορείς να διαγράψεις αντί εμού την παραπάνω πρόταση; Μην ξεχάσεις να διαγράψεις και το δικό σου μήνυμα!

P.S. Ένα από τα χιλιάδες ελαττώματά μου είναι ότι είμαι ΑΝΥΠΟΜΟΝΟΣ! Άντρα θέλω, τώρα τον εθέλω!

Άλμπερτ Αϊνστάιν
  • Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
22/01/2018 13:29 #41153 από Fotis_KFOR
Όχι, μια χαρά βλέπεις Χρήστο, κάτι πρέπει να παίζει με την cache και να μην σε αφήνει να κάνεις EDIT.

Θα το κοιτάξω να δω τι φταίει, προς το παρών έκανα EDIT και στα άλλαξα εγώ αυτά που μου είπες :)
  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
22/01/2018 14:29 #41154 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα PC-Master τεύχη [ΖΗΤΗΣΗ]

Hristos1978 έγραψε: Φώτη, ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου όσον αφορά την τιμή που προσφέρω για κάθε τεύχος. Όπως θα κατάλαβες, ήταν μια κίνηση απελπισίας μιας και εδώ κι ένα μήνα περίπου προσπαθώ να βρω τα πρώτα 32 τεύχη και δεν υπάρχει κανένας που να έχει στην κατοχή του έστω κι ένα. Τα έχω δοκιμάσει όλα τα site που αναφέρεις.

Τώρα, σχετικά με αριθμό του κινητού μου τηλεφώνου, ειλικρινά σου λέω ότι δεν φοβάμαι τίποτα και κανέναν, αλλά εσύ είσαι ο διαχειριστής της σελίδας (και κατά το γνωστό, "όποιος έχεις το μαχαίρι, έχεις και το πεπόνι") οπότε δεν μπορώ να σου φέρω αντίρρηση. Επειδή όμως ξέρω ότι το διέγραψες με καλή πρόθεση, σε ευχαριστώ και πάλι. :)

Αν γνωρίζεις εσύ κάποιον με τεύχη του PC Master που θα μπορούσε να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα.

Φίλε όπως θα έχεις καταλάβει η συλλογή περιοδικών (ειδικά τα τεύχη που αναζητάς) είναι κάτι που παίρνει χρόνο. Προσωπικά ψάχνω και εγώ τα τεύχη που θέλεις και εσύ εδώ και χρόνια. Θέλει υπομονή το πράμα, αν δεν θες να δώσεις ένα σκασμό λεφτά, πχ πριν από 2 χρόνια είχα πετύχει έναν στο ebay που έδινε το πρώτο τεύχος και 10ο σε αρκετά καλή κατάσταση για μόνο 25€
  • Hristos1978
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
22/01/2018 18:36 #41155 από Hristos1978

Προσωπικά ψάχνω και εγώ τα τεύχη που θέλεις και εσύ εδώ και χρόνια.

Αν είναι να φτάσω τα 70 μου για να βρω κάποια από αυτά τα τεύχη (μιας και δεν ενδιαφέρομαι να κάνω πλήρη συλλογή) τότε ομολογώ ότι δεν θα μου αρέσει καθόλου. 2 τεύχη θα ήθελα για να ξανα-θυμηθώ τα νιάτα μου. Σε ψηφιακή μορφή τα έχω όλα, αλλά διαφορετικά είναι όταν το πιάνεις το περιοδικό στα χέρια σου. Μήπως τελικά να πάω σε κάποιο βιβλιοπωλείο, να εκτυπώσω-βιβλιοδετήσω τα pdf? :woohoo:

Άλμπερτ Αϊνστάιν
  • nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
23/01/2018 10:39 #41158 από nkary
Γράψε λάθος τότε, νόμιζα ότι ήθελες να τα κάνεις συλλογή. Πάντως και πάλι 50€ για ένα τεύχος είναι πολλά. Εξάλλου άλλη η τιμή για ένα άλλη για 5-10 άλλη για 50;)
  • nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
23/01/2018 10:43 - 23/01/2018 10:46 #41159 από nkary

Μήπως τελικά να πάω σε κάποιο βιβλιοπωλείο, να εκτυπώσω-βιβλιοδετήσω τα pdf?

Ευχαρίστως να σου στείλω τα "αρνητικά" μιας και τα pdf που έχεις είναι συμπιεσμένης μορφής οπότε και πιο χαμηλής ποιότητας. Αλλιώς το κάθε αρχείο θα είχε μέγεθος 100-200-300+ΜΒ ;)
Πάντως δε νομίζω να κάτσει καλά στη βιβλιοδεσία :huh:
α και μην ξεχνάς και την αίσθηση να ξεφυλλίζεις περιοδικό 20-30 ετών :ohmy:
  • manos426f
  • Το Άβαταρ του/της manos426f
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
25/01/2018 18:38 #41177 από manos426f
Απαντήθηκε από manos426f στο θέμα PC-Master τεύχη [ΖΗΤΗΣΗ]

Hristos1978 έγραψε: P.S. Ένα από τα χιλιάδες ελαττώματά μου είναι ότι είμαι ΑΝΥΠΟΜΟΝΟΣ! Άντρα θέλω, τώρα τον εθέλω!

Φίλε Χρήστο, οφείλω κι εγώ με τη σειρά μου να σου πω ότι η συγκεκριμένη αναζήτηση δυστυχώς απαιτεί ΠΟΛΥ χρόνο (εκτός βέβαια αν βρεις κανέναν που να πουλάει πάκέτο τα τεύχη που ψάχνεις). Για του λόγους το αληθές δες πόσα χρόνια πήρε σ' εμένα μία σχεδόν πανομοιότυπη αναζήτηση, των 42 πρώτων τευχών του εν λόγω περιοδικού.

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football και Nova TV!
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερο adventure game από την ίδια μας τη ζωή.
  • Hristos1978
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
26/01/2018 11:04 - 27/01/2018 22:23 #41181 από Hristos1978
Ναι, συμφωνώ, μόνο που εγώ δεν ψάχνω να κάνω πλήρη συλλογή.

Άλλωστε εγώ το PC Master σταμάτησα να το αγοράζω μετά το έτος 1998. Και να ήθελα λοιπόν να κάνω μια "πλήρη" συλλογή, μόνο τα πρώτα ~100 τεύχη θα μ' ενδιέφεραν. Μετά τα ~100 τεύχη, με αφήνει εντελώς αδιάφορο, το συγκεκριμένο περιοδικό. Όχι ότι και τα παλαιότερα τεύχη τα θεωρώ -πια- κάτι σπουδαίο αλλά ας όψεται η νοσταλγία.

Άλμπερτ Αϊνστάιν
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.426 δευτερόλεπτα