Topic-icon Commodore VIC 20 πρόβλημα με πληκτρολόγιο

• tsouk
  • Το Άβαταρ του/της tsouk Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
30/12/2018 20:08 #43859 από tsouk
Commodore VIC 20 πρόβλημα με πληκτρολόγιο δημιουργήθηκε από tsouk
Καλησπέρα στο forum και καλή χρονιά, αγόρασα πρόσφατα ενα vic 20 το οποίο έχει πρόβλημα με ορισμένα πλήκτρα (υποτίθεται οτι δεν είχε πρόβλημα). Παρατήρησα ότι δεν δούλευαν συγκεκριμένα πλήκτρα σε μία διαγώνιο.
Αφου το άνοιξα διαπίστωσα οτι όλα τα πλήκτρα που δεν δούλευαν κατέληγαν στην ίδια επαφή (Ε) . Τα μέτρησα με το πολύμετρο και δεν υπάρχει καμία διακοπή. Οπότε μετα απο λίγο ψάξιμο στο ιντερνετ διάβασζα οτι μπορεί να φταίει το 6522 VIA. Εψαξα να αγοράσω ένα αλλά βρίσκω διάφορα τέτοια τσιπάκια με διαφορετικα νούμερα. Δηλαδη 6522 και απο κάτω ένα άλλο νούμερο (εμένα έχει 1683).
Ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτο το νούμερο;
Πρέπει να βρώ ακριβώς ίδιο με το δικό μου ή ταίριαζει οποιοδήποτε 6522 τσιπάκι;
Απο ηλεκτρονικά είμαι άσχετος όποτε αν είναι χαζή ερώτηση συγνώμη :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• JIANOS
  • Το Άβαταρ του/της JIANOS
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
30/12/2018 21:44 #43861 από JIANOS
Απαντήθηκε από JIANOS στο θέμα Commodore VIC 20 πρόβλημα με πληκτρολόγιο
Αγαπητέ tsouk.

Μία γρήγορα ματιά στο internet με έκανε να καταλάβω ότι λογικά ένα οποιοδήποτε 6522 θα κάνει την δουλειά μιας που δεν το βρίσκουμε μόνο στο VIC-20 αλλά και στο C=64 και στο 1541 drive χωρίς να λέει κάποιο άλλο χαρακτηριστικό.

Εάν δεν είναι πολύ ακριβό πάρε το και εάν δεν δου ταιριάζει είμαι σίγουρος ότι πολλοί στην κοινότητά μας αργά η γρήγορα θα το χρειαστούν οπότε θα βρεις κάπου να το δώσεις.

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
30/12/2018 22:15 - 30/12/2018 22:17 #43863 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Commodore VIC 20 πρόβλημα με πληκτρολόγιο
Το 1683 σημαίνει ότι είναι κατασκευασμένο την 16η εβδομάδα του 1983 ;)
Οπότε ναι κάνει. Πάρε τουλάχιστον 2, ποτέ δεν ξέρεις μ αυτά, καίγονται εύκολα :ohmy:

υγ δοκίμασες να το δώσεις πίσω μιας και σου βγήκε ελαττωματικό? Η λόγο τιμής δεν έχει νόημα?

• tsouk
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
31/12/2018 01:17 #43865 από tsouk
Απαντήθηκε από tsouk στο θέμα Commodore VIC 20 πρόβλημα με πληκτρολόγιο
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
θα πάρω 2 να είμαι σίγουρος .Δεν ήθελα να το δώσω πίσω γιατι το πήρα ψιλοφθήνα και δεν με χαλάει να προσπαθήσω να το επισκευάσω. :)

• kokkiklhs
  • Το Άβαταρ του/της kokkiklhs
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
31/12/2018 10:14 #43866 από kokkiklhs
Απαντήθηκε από kokkiklhs στο θέμα Commodore VIC 20 πρόβλημα με πληκτρολόγιο
Πριν αγοράσεις τσιπάκια, δες τα εξής:
α) Αν το τσιπάκι είναι σε βάση (μάλλον χλωμό) βγάλε το και ξαναβάλε το προσεκτικά, αφού καθαρίσεις τα ποδαράκια του και τιε υποδοχές της βάσης με κάποιο contact cleaner spray.
β) Όταν λες μέτρησες με το πολύμετρο, έφτασες μέχρι τον ακροδέκτη (θηλυκή φίσα) που κουμπώνει στη motherboard; Δες μήπως έχει λασκάρει κανένα από τα μεταλλικά στελέχη που βρίσκονται φυτεμένα μέσα στο πλαστικό (συμβαίνει, από το πολύ βάλε-βγάλε) και να μην κάνει καλή επαφή με τον αρσενικό ακροδέκτη. Επίσης τσέκαρε το καλώδιο που φεύγει από το πλακετάκι του πληκτρολογίου και καταλήγει στη φίσα, μπορεί να έχει σπάσει καμιά κόλληση στο σημείο επαφής με το πλακετάκι.
γ) Τούμπαρε τη μητρική και δες και κάτω από τον αρσενικό κονέκτορα (όρθια καρφιτσάκια) τις κολλήσεις, ξαναπέρασέ τις όλες.
δ) Οποιοδήποτε 6522 σου κάνει, αρκεί να είναι γερό. Αν τελικά αγοράσεις, προτίμησε τα Rockwell (Made in Mexico), που είναι και τα "αυθεντικά" 6522 και όχι κάποιο MOS, σαν αυτά που έχει πάνω ο VIC σου...

Καλή επιτυχία, καλόπαιχτο το VIC, καλωσόρισες στο forum και καλή χρονιά να έχουμε!
Δες και αυτό στο μεταξύ, να γουστάρεις:
www.retrocomputers.gr/forum/commodore-vi...thayma-tis-commodore
Και αναμένουμε ενημέρωση, όταν θα έχεις νεότερα!
;)

• tsouk
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
01/01/2019 18:02 #43878 από tsouk
Καλή χρονια, πολυ ώραίο το άρθρο σου! είχα διαβάζει αρκέτα για το vic πριν το πάρω.
Το τσιπάκι δεν είναι πάνω σε βάση αλλά λέω αφου θα το αλλάξω να το βάλω. Με το πολύμετρο έφτασα μέχρι τα pins του 6522 και υπήρχε συνδεσιμότητα.
Είχα διαβάσει κάπου οτι τα πιο πολλά προβλήματα προέρχονται απο το τροφοδοτικό ισχύει αυτό; Αξίζει τον κόπο να μπεις σε διαδικασία αγορας νεο τροφοδοτικού;

• jimn
  • Το Άβαταρ του/της jimn
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
01/01/2019 22:17 #43879 από jimn
Απαντήθηκε από jimn στο θέμα Commodore VIC 20 πρόβλημα με πληκτρολόγιο
Λογικά το τσιπάκι είναι, ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα σε ένα Αταρι και με την αλλαγή του τσιπ ζωντάνεψε ξανά

Καλός ήρθες στο φόρουμ ;)

• JIANOS
  • Το Άβαταρ του/της JIANOS
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
02/01/2019 22:00 #43889 από JIANOS
Απαντήθηκε από JIANOS στο θέμα Commodore VIC 20 πρόβλημα με πληκτρολόγιο
Αγαπητέ tsouk το τροφοδοτικό έχει κάψει πολλούς VIC-20 και C=64, μιας που χρησιμοποιούσαν το ίδιο, οπότε εάν έχεις την δυνατότητα να βρείς κάποιο αντικαταστάτη του θα είταν καλή λύση. Από την άλλη εάν ¨πιάνουν" τα χέρια σου μπορείς να δείς και αυτό το βιντεάκι και να φτιάξεις ένα εσύ.

Ότι και να αποφασίσεις καλή επιτυχία !!!

• tsouk
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
03/01/2019 11:46 #43892 από tsouk
Καλημέρα, θα ξεκινήσω κάνοντας κάτι που θά έπρεπε να είχα κάνει απο τη στιγμή που το πήρα... να μετρήσω το τροφοδοτικό, ελπίζω να μη το έκαψα εγώ το τσιπ. Το δικό μου VIC20 έχει άλλο τύπου τροφοδοτικό με 9 και 5V. Νομίζω η πιο εύκολη λύση είναι σε αυτό το βιντεάκι

το βλέπουμε στο μέλλον ας δουλέψει πρώτα. :)

• tsouk
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
18/01/2019 10:28 #44022 από tsouk
Καλημέρα, μου ήρθαν τα επίμαχα τσιπάκια μάζι και τα κατάλληλα socket και έκατσα και τα άλλαξα. Τελικά αυτό ήταν το πρόβλημα τα άλλαξα και τα 2 για σιγουριά.

Επίσης ασχολήθηκα και με το τροφοδοτικό. Το μέτρησα και έδινε 5.24V το οποίο απ' οτι διάβασα είναι σε φάση να αρχίζει να χαλάει.
Μετα απο μερικές ώρες βιντεοθεραπείας στο youtube στο πως να φτιάξεις ενα τροφοδιτικό για c64/vic20 κατέληξα στην επιλογή να κρατήσω των μετασχηματιστή για τα 9 AC όπως έχει (αφού όλοι αναφέρουν οτι δεν παρουσιάζει πρόβλημα) και να στριμώξω ένα EPS-15-5 στην υπάρχον θέση της παλιάς πλακέτας.

για να χωρέσει μέσα χρειάστηκε να κόψω το ενδιάμεσο πλαστικό χώρισμα και να λιμάρω λίγο ένα σημείο και μετα μπήκε μια χαρά. Και στο καπάκι έσπασα όλα τα ποδαράκια και απλά το κόλλησα γύρω γύρω με μία ελαστική κόλλα που ανοίγει εύκολα αν χρειαστεί.

Τώρα μένει να δω πως θα φτιάξω αυτες τις γραμμές που φαίνονται στην οθόνη (τις είχε απο την αρχή). Παρήγγειλα ενα σετ με πυκνωτές θα τους αλλάξω και αυτους και βλέπουμε.
Ξέχασα να αναφέρω οτι άλλαξα και την ασφάλεια του τροφοδοτικού με μία λίγο μεγαλύτερη γιατι το νέο eps που έβαλα είναι 3 Α :silly:
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary, chdlee

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
18/01/2019 11:03 #44025 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Commodore VIC 20 πρόβλημα με πληκτρολόγιο
Αυτά είναι :bow:
Μπράβο φίλε για όλη τη προσπάθεια.
Από τη μια βγάζεις γούστα με κάτι τέτοια αλλά από άλλη και το λέω από προσωπική εμπειρία φτάνεις να δίνεις περισσότερα για να φτιάξεις κάτι από όσο το αγόρασες.
Και δυστυχώς εγώ την πλήρωσα όταν αναγκάστηκα να τα πουλήσω. Τότε έχασα αρκετά χρήματα. Και ας λένε μερικοί που δεν είχαν δει ποτέ να μηχανήματα μου ότι τα έδωσα ακριβά. Αυτοί που τα αγόρασαν ξέρουν όμως τι πήραν.
υγ σορυ για το οφ τοπικ

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
18/01/2019 12:17 #44029 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Commodore VIC 20 πρόβλημα με πληκτρολόγιο
Πολύ καλή δουλειά tsouk, ωραίος!
Καλοδούλευτο :)

• tsouk
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
18/01/2019 16:42 #44038 από tsouk
Ευχαριστω για την βοήθεια και για τα μπράβο και όντως το χάρηκα και κατα την διάρκεια και απο το αποτέλεσμα Για την ιστορία όλα μαζι με μεταφορικα στοίχησαν 50 ευρω περίπου.
Νομίζω όταν μπαίνεις στην διαδικασία να ασχολήθεις με παλια μηχανήματα είτε είναι υπολογιστές είτε αυτοκίνητα κτλ το κάνεις κύρίως απο συναισθηματικούς λόγους ή και περιέργεια όποτε αν πας να το δικαιολογίσεις απο οικονομική ,πρακτική ή λογική σκοπιά είσαι χαμένος απο χέρι. Οπότε το βαφτίζεις βιτσιο και τελειώνει η ιστορία... :P

• Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
21/01/2019 09:38 #44075 από Pluto63
Απαντήθηκε από Pluto63 στο θέμα Commodore VIC 20 πρόβλημα με πληκτρολόγιο
Τα 6522 που έβαλες είναι Made in Mexico, έχουν μια μικρή διαφορα με τα αρχικά, κάπου πρέπει να μπει μια δίοδος προστασίας αλλά δεν θυμάμαι γιατί έχουν περάσει χρόνια από την επισκευή στα δικά μου, ψαξτο στο Ίντερνετ.

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/

• tsouk
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
30/01/2019 17:59 #44129 από tsouk
Ευχαριστώ για την παρατήρηση, το ψάχνω, ακόμα δεν βρήκα κάτι. ελπίζω να μη δημιουργήσει κανένα πρόβλημα...

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.310 δευτερόλεπτα