Topic-icon Καμπινα OK BABY!!

• GeoAnas
  • Το Άβαταρ του/της GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
05/08/2014 20:48 - 06/08/2014 07:01 #21703 από GeoAnas
Απαντήθηκε από GeoAnas στο θέμα Καμπινα OK BABY!!
Η καμπινούλα σου είναι θαυμάσια, αλλά εγώ προσωπικά δεν θα την έβαζα MAME παρά μια αυθεντική JAMMA pcb, για αυθεντική 100% pure εμπειρία ;)
Με την υπόθεση MAME PC, έχω να ασχοληθώ χρόοοονια, προτιμώ τα original.

Η πλακέττα προφανώς είναι κάποιος chinese noname -el cheapo- keyboard encoder και πιθανόν τα έχει "παίξει", είτε είναι ασύμβατη με το BIOS/PC που χρησιμοποιείς, με την πεποίθηση μου να συγκλίνει προς την πρώτη περίπτωση.
Δοκίμασε να βγάλεις και να βάλεις ξανά τα socketed chips, πολύ προσεκτικά γιατί πιθανόν να έχουν πιάσει οξείδια στις επαφές τους. Το trimmer στα δεξιά (μαύρο στρογγυλό με το βιδάκι στο κέντρο) δοκίμασες να το πειράξεις ? Τι ρυθμίζει ? ήχο / χρώμα ή ευαισθησία πλήκτρων ?
Αν δεις και αποειδείς τότε θα πρότεινα την σίγουρη λύση του ipac ή ψάξε στο Google για κανένα φτηνότερο keyboard encoder και πρόσεξε πολύ τις προδιαγραφές του, να έχει δηλαδή συμβατότητα με την motherboard και τα specs του PC που χρησιμοποιείς για το emulation !
Για ηχεία δεν είναι ανάγκη να τα έχεις στην ίδια πλακέττα (του encoder) , χρησιμοποίησε PC speakers, ϊσως ένα subwoofer ακόμα και Lepai ενισχυτή για ηχεία "τέρατα" και πιο rock καταστάσεις.

Αναμένω αποτελέσματα - over :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
05/08/2014 22:48 #21705 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Καμπινα OK BABY!!
Αμάν ρε Γιώργο...το φόρτωσες το παλικάρι ένα τσουβάλι αγγαρείες.
:shake:

• dukepapas
  • Το Άβαταρ του/της dukepapas Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
  • "ουδεις αχαριστος εκ του ευεργετηθεντος"
Περισσότερα
06/08/2014 00:00 #21708 από dukepapas
Απαντήθηκε από dukepapas στο θέμα Καμπινα OK BABY!!

GeoAnas έγραψε: Η καμπινούλα σου είναι θαυμάσια, αλλά εγώ προσωπικά δεν θα την έβαζα MAME παρά μια αυθεντική JAMMA pcb, για αυθεντική 100% pure εμπειρία ;)
Με την υπόθεση MAME PC, έχω να ασχοληθώ χρόοοονια, προτιμώ τα original.

Η πλακέττα προφανώς είναι κάποιος chinese noname -el cheapo- keyboard encoder και πιθανόν τα έχει "παίξει", είτε είναι ασύμβατη με το BIOS/PC που χρησιμοποιείς, με την πεποίθηση μου να συκλίνει προς την πρώτη περίπτωση.
Δοκίμασε να βγάλεις και να βάλεις ξανά τα socketed chips, πολύ προσεκτικά γιατί πιθανόν να έχουν πιάσει οξείδια στις επαφές τους. Το trimmer στα δεξιά (μαύρο στρογγυλό με το βιδάκι στο κέντρο) δοκίμασες να το πειράξεις ? Τι ρυθμίζει ? ήχο / χρώμα ή ευαισθησία πλήκτρων ?
Αν δεις και αποειδείς τότε θα πρότεινα την σίγουρη λύση του ipac ή ψάξε στο Google για κανένα φτηνότερο keyboard encoder και πρόσεξε πολύ τις προδιαγραφές του, να έχει δηλαδή συμβατότητα με την motherboard και τα specs του PC που χρησιμοποιείς για το emulation !
Για ηχεία δεν είναι ανάγκη να τα έχεις στην ίδια πλακέττα (του encoder) , χρησιμοποίησε PC speakers, ϊσως ένα subwoofer ακόμα και Lepai ενισχυτή για ηχεία "τέρατα" και πιο rock καταστάσεις.

Αναμένω αποτελέσματα - over :)

Α οποτε αυτο λεγεται keyboard encoder ξερουμε αν προγραμματίζεται η ερχεται ετοιμο με εντολες απο το εργοστασιο?
Επισης αν δεις την 4 φωτογραφια τα ηχεια περνανε απο εκει που ειναι επανω και το τροφοδωτικο αν βαλω ipac που εχω ενα μετα με την συνδεσμολογία τι γινεται ? αυτο επανω εχει και αυξομείωση ηχου οπως επισης και τεστ κουμπια αυτο θα παρακαμφθεί?

Δεν ξερω την διαφορά αυθεντικών τζαμα απο το μαμε αλλα οτι και να παρεις δεν εχει ολα τα παιχνδια που εχω διαλεξει και μου αρεσουν να πεζω ετσι και αλλιως δεν θα καταλαβενα την διαφορα.

• GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
06/08/2014 06:46 - 06/08/2014 08:25 #21709 από GeoAnas
Ο keyboard encoder (σαν το ipac) έχει ένα ή περισσότερα chips (pic ή όπως φαντάζομαι ο δικός σου gals - Programmable Array Logic) και έχει προγραμματιστεί, για να κάνει εξομοίωση πληκτρολογίου, από το εργοστάσιο.
Απαιτεί δε παραπάνω εργασία από μέρους σου για κατασκευή Jamma adapter με extra σύνδεση ήχου και εικόνας.
Μπορείς σε μερικές περιπτώσεις και αν το επιτρέπει το chip που φοράει να επαναπρογραμματιστεί, αν διαθέτεις τον απαραίτητο εξοπλισμό και γνώσεις. Από ότι βλέπω ο δικός σου ΔΕΝ μπορεί να επαναπρογραμματιστεί λόγω των chips που φοράει.

Εσύ μάλλον θα χρειαστείς κάτι τέτοιο (PC to arcade converter), για μια λύση ΟΛΑ σε ΕΝΑ :

PC to Jamma Converter adapter Arcade MAME Multicade
Αγόρασέ το τώρα

ή ...

PC TO JAMMA USB ADAPTER ARCADE CIRCUIT BOARD PCB for MAME PROJECT
Ολοκληρώθηκε

Προσωπική εμπειρία από τέτοιου είδους πατέντες δεν έχω :unsure: ... μια δοκιμή θα σας πείσει ;)

• dukepapas
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
06/08/2014 08:42 - 06/08/2014 10:36 #21711 από dukepapas
Oποτε αυτα ξερουμε αν προγραματιζοντε η ερχοντε με απλα γραμματα γιατι εμεις αυτο θελουμε πχ. τζοιστικ βελακι πανω αριστερα δεξια κατω ορισμος απο μαμε και τελος οχι δυο πχ 2uu για επανω 2dd για κατω και ιστοριες για αγριους οπως και να εχει χρειαζόμαστε τεχνικο που να εχει δουλεψει σε τετοιες καμπινες αλλιώς ακρη δεν θα βγαλουμε.

Συνεχιζοντας εβγαλα μια φωτο σε αυτο που γυρνας πανω στον κοντρολερ αλλα δεν ειδα τι λεει επανω δεν μπορεσα να καταλαβω και γυριζωντας το δεν ειδα να γινεται κατι.....
Συνημμένο αρχείο:

Τωρα οσο αναφορα το <PC to arcade converter> βρηκα ενα βιντεακι στο διαδικτιο

αν δεις αυτος ο ανταπτορας βγαζει ενα συριακό και μια έξοδο VGA......και την συνδέει στην καρτα γραφικων,,,,,,, ωραια αλλα εμεις.....

Συνημμένο αρχείο:

εχουμε απο την τηλεόραση μια εξοδο που παει στην καρτα γραφικων :

Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένο αρχείο:

αν και αυτο βγαζει εξοδο για την καρτα γραφικων πιο απο τα δυο θα μπει στην υποδοχη της καρτας..... :angry2:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas

• other_reality
  • Το Άβαταρ του/της other_reality
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
06/08/2014 13:15 #21712 από other_reality
Απαντήθηκε από other_reality στο θέμα Καμπινα OK BABY!!
Καλορίζικη η καμπίνα σου dukepapas, έχουμε την ίδια αλλα εγώ έχω διαλέξει το δρόμο του NeoGeo hardware προς το παρόν (μαζί με μερικές άλλες PCB που άλλες δουλευουν, άλλες όχι, άλλες τις έκαψα (μια mortal kombat που με έτσουξε κιόλας). Επίσης έχω πάρει το multicart 161-in-1 το οποίο είναι πραγματική μαγεία, τα καλύτερα neogeo games, χωρίς emulation/loading και λοιπές αλχημείες, το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους αρέσκονται στο Neo Geo και σε καθαρόαιμες hardware λύσεις (χωρίς emulation, εγκαταστάσεις και έξτρα ρεύματα/hardware και adapters)

Την έχω καθαρίσει και λοιπά, διόρθωσα κάποια προβλήματα στη jamma, επισκέυασα ένα θέμα με τον μετασχηματιστή υψηλής της οθόνης Hantarex Polo (ενω έχω αγοράσει και καινούργιο για backup) και τώρα θέλω να αλλάξω μαρκίζα και κουμπιά.

Σχετικά με τα κουμπιά, ποιά διάσταση πήρες ; Τα 30άρια ; Γιατί θέλω να πάρω καινούργια Sanwa με τα χρώματα του NeoGeo και τάπες για να καλύψω τα επιπλέον 2 σε κάθε παίκτη που δεν μου χρειάζονται. Καλό θα ήταν αν γνώριζες (ή κάποιος άλλος) αν μπαίνει εύκολα το Seimitsu LS-32 για joystick, γιατί τα αμερικάνικα τύπου bat δεν μου κάνουν τελικά.

Βάζω και μια παλιότερη φωτογραφία της έτσι για το καλό !

Only Amiga Makes It Possible
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, dukepapas

• GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
06/08/2014 13:46 #21714 από GeoAnas
ΠΡΟΣΟΧΗ : Όπως αναφέρθηκε έχουν καεί πλακέτες μέσα σε αυτήν την καμπίνα (η πρώτη motherboard του duke και η Mortal Kombat του Other Reality), άρα πρέπει να γίνει έλεγχος των τάσεων αλλά και έλεγχος των γειώσεων από έμπειρο τεχνίτη και πολύμετρο ακριβείας. Μέσα σε αυτές τις καμπίνες "κυκλοφορούν" διάφορα ρεύματα και δεν μπορούμε να παίζουμε με αυτά !!!!

Για τις 2 VGA

Εφόσον το monitor της καμπίνας δέχεται σήμα VGA από την motherboard του PC, τότε χρειαζόμαστε adapter που να δέχεται μόνο σήματα από keyboard καθώς και ήχο. (όπως το 2ο link από ebay)

PC TO JAMMA USB ADAPTER ARCADE CIRCUIT BOARD PCB for MAME PROJECT
Ολοκληρώθηκε

Οι υπόλοιποι adapters είναι για monitors χωρίς είσοδο VGA

• other_reality
  • Το Άβαταρ του/της other_reality
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
06/08/2014 13:57 #21715 από other_reality
Απαντήθηκε από other_reality στο θέμα Καμπινα OK BABY!!
Έχεις απόλυτο δίκιο Geoanas !

-Αλλα την Mortal Kombat την έκαψα γιατί την έβαλα ανάποδα :bash: -

Εκεί που τρόμαξα λίγο ήταν με το μόνιτορ, το οποίο "έσκαγε" διάφορα καψούλια απο μέσα, και συνοδευόταν απο τράνταγμα στην εικόνα. Τα ρευματα ήταν σωστά αλλα υπήρχε κάπου διαρροή, η γίνοταν βραχυκύκλωμα (κοινό πρόβλημα στις CRT). Έπειτα απο ψέκασμα με πλαστικό σπρευ και ενεση σιλικόνης στα καλώδια, ίσιωσε κάπως, τις μέρες που υπάρχει υγρασία η βρέχει (!) μου το κάνει μερικές φορές, άλλες περισσότερο άλλες λιγότερο. Έχω όπως είπα το ανταλλακτικό, αλλα είναι μανούρα το βάλε-βγάλε της οθόνης (αποφόρτιση, ξεβιδώματα κλπ) οπότε το αφήνω για όταν παραγίνει ξανά.

Επίσης, έκαψα και δύο neogeo motherboards (όχι ακριβώς κάψιμο αλλα τεσπα, διαρροή μπαταρίας το πρώτο και κάψιμο του controller chip στο δευτερο). Το πρώτο μπορεί να ήταν και λόγω παλαιότητας και κακής αποθήκευσής του (ακάλυπτο και ανενεργό για 15 χρόνια) ενώ το δευτερο μάλλον λόγω υπερβολικής τάσης (κόντευα τα +6v). Κεντραρισμένος στα 5 νομίζω είσαi safe για το 90% των πλακετών.

Only Amiga Makes It Possible
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, dukepapas

• dukepapas
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
06/08/2014 14:53 - 06/08/2014 14:56 #21718 από dukepapas
Εμενα geo δεν καεικε η motherboard την ιδια εχω βαλει απλα ειχε θεματακι απο μονη της δεν εφτεγε η καμπινα.Σημερα πειρα τηλεφωνο απο ενα σαιτ που φερνει καμπινες και ζητησα να μιλησω στον τεχνικο.Μου ειπε οτι δεν εχει σημασια αν βγαζει και vga απλα την αγνοεις και βαζεις αυτη του μονιτορ.Οποτε οι λυσεις ειναι 2 η τα ξιλωνεις τα καλωδια και βαζεις ipac η αυτο που προτινει τωρα ο geo μονο ηχος και κουμπια.
Ξερουμε ομως σε αυτη την πλακετα πως οριζουμε τι γραματα θελουμε να βαλουμε? Εχει δικο της προγραμμα που οριζεται οπως το ipac απο το σαιτ του ultimarch.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas

• dukepapas
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
07/08/2014 15:14 - 07/08/2014 15:15 #21733 από dukepapas
Σημερα εκανα την μεγαλύτερη χαζομαρα της ζωης μου......ειπα να βαλω το ipac να ξεμπερδεύω για να μην περιμενω να ερθει το κοντρολερ και ξεκινησα να κοβω τα καλωδια απο το ακροφησιο αμ ελα που ειναι και τα καλωδια που ερχονται απο πισω απο το τροφοδοτικό και δεν ξερω καν τωρα που πανε ............τωρα θελω τεχνηκο τελος.......θα του δωσω κατι να μου κουμπώσει στο ipac για να μην κανω καμια πατατα.Αν καποιος τεχνικος θελει να αναλαβει ας μου το πει να κανονισουμε γιατι πλέον ακρη δεν προκειται να βγαλω το ειπα και σε ενα παιδι τον αρχιμιδη αλλα ειναι διακοπες.

Συνημμένο αρχείο:

Αλλα οπως και να εχει θα επρεπε να κοπουν τα καλωδια και ξαναμπουν τωρα που το σκεπτομαι ειτε με ipac ειτε με controler γιατι αυτος που την ειχε φτιαξει δεν ειχε βαλει 6 κουμπια να δουλευουν οποτε.... παλι θα επρεπε να ξιλωθει και να φτιαχτει παλι.... απο την αρχη:black-eye:

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
08/08/2014 19:55 - 08/08/2014 19:56 #21754 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Καμπινα OK BABY!!
ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]

• dukepapas
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
08/08/2014 21:07 - 09/08/2014 16:32 #21756 από dukepapas
Γλάρε τα 7 κουμπια απο τα 12 ηταν νεκρα οποτε θα γινότανε ετσι και αλλιώς απο καποιον που ξερει (ηλεκτρονικο) να τα τοποθετήσει σωστα.(με καινούριο controler η ipac).

Και τωρα δημιουργουνται τα εξης ερωτηματα έστω οτι βαζεις ipac :

1) Που θα μπουν τα 24 Καλωδια που ερχονται απο ηχεια-λαμπες-τροφοδοτικο-καταγραφεα gredit-αυξομιοτη φωνης-ρευμα οθόνης ????? :wait:
Δεν ειναι καμπινα που την φτιαχνεις μονος σου και εχεις μονο το pc και την led οθονη......εχει μπριζες και ενα σωρό καλώδια εξτρα εκτος απο τα πληκτρα ........τι ειναι ολα αυτα με το < ? >

Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένο αρχείο:

Τωρα τα ερωτηματα που γεννούνται αν βαλεις κοντρολερ .... :

1) που βρισκεις τους drivers (ebay).
2)Πως προγραμματίζεις τα κουμπια ? πως ορίζονται οι εντολές....... ? έρχεται έτοιμο απο το εργοστασιο μηπως εχει δυο γραμματα ανα εντολη ? οποτε μας ειναι αχρηστο το μαμε δεν περνει παραπανω απο δυο γραμματα ανα εντολη.....
ΣΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΑΣ ΔΙΑΦΩΤΊΣΟΥΝ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥ ΟΡΊΤΖΙΝΑΛ ΚΑΜΠΙΝΕΣ...... πχ. :vampire: :tease2:

το μανιουαλ για τα κουμπια:
Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένο αρχείο:

• GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
09/08/2014 16:22 #21772 από GeoAnas

Έτσι όπως γίναν τα πράγματα μόνο ένας τεχνικός επί τόπου θα σε σώσει.

• dukepapas
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
09/08/2014 17:00 - 09/08/2014 17:04 #21773 από dukepapas
Καλα οτι θα πρεπει να βρεθει τεχνικος ειναι το μονο σίγουρο απλα καθησα και σκέφτηκα οτι η εξοδος που βγαίνει απο το μονιτορ

Συνημμένο αρχείο:

στην παραπανω εικονα αντι να παει στην καρτα γραφικων πρεπει να κοπει στο τελείωμα και να κουμπώσει στην πλακετα jamma και απο εκει να παει στην καρτα γραφικών για να ειναι οκ.

Αυτο ειναι το μανιουαλ της καρτας τωρα δεν ξερω κατα ποσο ταιριάζει με την συνδεσμολογία του εγχειριδιου της καμπινας.
www.hollandcomputers.com/data/Images_Add...2-jamma%20manual.pdf

• angel_grig
  • Το Άβαταρ του/της angel_grig
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
09/08/2014 17:01 - 09/08/2014 17:03 #21774 από angel_grig
Απαντήθηκε από angel_grig στο θέμα Καμπινα OK BABY!!
Το πως και που συνδεονται τα καλωδια φαινεται στην σελιδα 27 του manual.

Συνημμένο αρχείο:

Aυτα ειναι μαλλον ρελε..

Συνημμένο αρχείο:

Εδω ειναι οι τασεις εξοδου απο το τροφοδοτικο..

Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένο αρχείο:

Αυτα ειναι γειωσεις...

Κακως πειραξες την καμπινα γιατι α)ο τεχνικος θα εχει πολυ παραπανω δουλεια (και θα πληρωσεις παραπανω..)
β)επειδη παιζουν και υψηλες τασεις μπορει και να κινδυνευσεις και εσυ..

Δυστυχως χωρις καποιον που να ξερει και να ελθει απο εκει δεν βγαζεις ακρη..

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 2.014 δευτερόλεπτα