Topic-icon Συμβουλές για αγορά Amiga 1200

• Stabill
  • Το Άβαταρ του/της Stabill Συντάκτης θέματος
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
23/09/2014 17:58 - 23/09/2014 18:38 #22912 από Stabill
Συμβουλές για αγορά Amiga 1200 δημιουργήθηκε από Stabill
Καλησπερα παιδια!

Θα ηθελα την βοηθεια σας / συμβουλη σας στο εξης:

Σκεφτομαι (και ηδη εχω αρχισει να ψαχνω) την αγορα μιας Amiga 1200 με σκοπο το παιξιμο παιχνιδιων μεσω whdload, ωστε να αποφυγω το συνεχες βαλε-βγαλε των δισκετων... (εχω ηδη δοκιμασει κατι αντιστοιχο με την 500αρα μου και το ACA500 - οχι δικο μου, μου το εφεραν - αλλα λογω της μικρης chip ram δεν δουλευε...)

Τετοιου ειδους αγορες δεν εχω κανει ποτε και μπορω να πω οτι δεν ξερω ποιους να "εμπιστευτω", καθως επισης και ποση μπορει να ειναι η "αντικειμενικη" αξια ενος τοσο παλιου προϊοντος...

Π.χ. στο ebay βρηκα μια καινουργια (ετσι ελεγε τουλαχιστον...) με κατι λιγοτερα απο 300 euros... Πρωτον μου φαινονται πολλα, δευτερον που ακριβως μπορει να βρηκε αυτος ολοκαινουργια Amiga 1200??? Απο μαγαζι που του ξεμειναν εδω και 20 χρονια? Δεν ξερω πως λειτουργει ολη αυτη η ιστορια...

Θα ηθελα λοιπον, οποιος φιλος ξερει και μπορει, να μου δωσει καποιες "κατευθυνσεις" ή ακομα καλυτερα, αν καποιος πουλαει να με ενημερωσει...

Ευχαριστω πολυ!!!

Συνημμένο αρχείο:

2 X Amiga 500, 1 X Amiga 1200 --- Sega Saturn, Sega Dreamcast, Sony Playstation, Nintendo 64, Super NES, Atari 2600 (πείτε μου πότε να προσθέσω και το XBOX 360...)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• vardaxis
  • Το Άβαταρ του/της vardaxis
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
23/09/2014 20:22 - 23/09/2014 20:28 #22914 από vardaxis
Απαντήθηκε από vardaxis στο θέμα Συμβουλές για αγορά Amiga 1200
Η δική μου στοίχησε - αν θυμάμαι καλά - γύρω στα 250 €, ένα μεγάλο κομμάτι των οποίων ήταν τα μεταφορικά από Αγγλία. Ήταν ΣΑΝ καινούρια με αρκετό software, ενσωματωμένο HDD και δισκέτες, οπότε λογικά η τιμή μιας καλής θα παίξει κάπου εκεί.

EDIT:
Τώρα κοίταξα την τιμή (γιατί πάει 1 χρόνος από τότε) και είδα ότι είχα πληρώσει 140 λίρες + άλλες 35 μεταφορικά, δηλαδή 214 € σύνολο, οπότε και τα 250 πολλά είναι.

Στο ebay υπάρχουν κάποιοι που ασχολούνται αποκλειστικά με Amiga, στη θέση σου θα έψαχνα κάποιον από αυτούς για περισσότερη αξιοπιστία.
Αν θες να παίζεις παιχνίδια μεσω WHDLOAD, υπολόγισε ότι μπορεί να χρειαστεί να βάλεις στο μέλλον μια expansion card, οι οποίες είναι γενικά ακριβές (σε μερικές ακραίες περιπτώσεις, ακριβότερες από την A1200).

Nintendo NES, Nintendo SNES, Nintendo N64, Nintendo Gamecube, Nintendo Wii, Nintendo GameBoy, Nintendo GameBoy Advance, Nintendo DS Lite, Sega Megadrive II, Sega MegaCD II, Sega Saturn, Sega Dreamcast, Atari Jaguar, Sony PlayStation, Sony PlayStation 2, MS XBOX, MS X360, OUYA
Amstrad 6128, Amiga 500, Amiga 1200
(+κάτι συμβατοί)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, Stabill

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
23/09/2014 20:35 #22915 από Stabill
Απαντήθηκε από Stabill στο θέμα Συμβουλές για αγορά Amiga 1200
Οταν λες expansion cards, εννοεις κατι σαν το ACA500?

Και αυτη η ιστορια με τις καινουργιες, τι ειναι? Υπαρχουν καινουργιες, ή "και καλα" καινουργιες?

Συνημμένο αρχείο:

2 X Amiga 500, 1 X Amiga 1200 --- Sega Saturn, Sega Dreamcast, Sony Playstation, Nintendo 64, Super NES, Atari 2600 (πείτε μου πότε να προσθέσω και το XBOX 360...)

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
23/09/2014 20:53 - 23/09/2014 20:56 #22917 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Συμβουλές για αγορά Amiga 1200
Με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα κάτι που ίσως σε ενδιαφέρει και έχει Buy Now στις 160 λίρες.

Τουλάχιστον ο πωλητής φαίνεται ΟΚ αφού έχει 100% θετικό feedback σε 1055 αγοροπωλησίες (557 πωλήσεις και 594 αγορές).

1993 Commodore Amiga Computer with 4GB Solid State HDD
Ολοκληρώθηκε

Από όσο γράφει έχει δίσκο 4GB και το whdload αλλά έχει 2GB RAM και δεν ξέρω αν σε καλύπτει αυτό ή θέλεις περισσότερη μνήμη ανάλογα με τα παιχνίδια που θέλεις να βάλεις.

Βέβαια αν ψάξεις αρκετά θα βρεις και καλύτερες ευκαιρίες, ειδικά αν δεν βιάζεσαι, αυτό είναι απλά ένα παράδειγμα που δίνω. :cheer:

Πάντα βέβαια θα κοιτάς το feedback του πωλητή για να καταλάβεις αν είναι αξιόπιστος ή όχι, αν δεις περίεργα αρνητικά όπως ότι ήρθε κάτι χαλασμένο κτλ το αφήνεις και ψάχνεις αλλού.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stabill

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
23/09/2014 21:05 #22920 από Stabill
Καταλαβα... Αυτη που μου λες ειναι καλη περιπτωση γιατι εχει βαλει ο τυπος μεσα και CF reader μαζι με μια καρτουλα 4gb, ακριβως αυτο που θελω δηλαδη! (η μνημη της ειναι μια χαρα...)

Θα παρακολουθω γενικα και θα δω... Thanks!

Συνημμένο αρχείο:

• vardaxis
  • Το Άβαταρ του/της vardaxis
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
23/09/2014 21:09 - 23/09/2014 22:34 #22921 από vardaxis
Απαντήθηκε από vardaxis στο θέμα Συμβουλές για αγορά Amiga 1200
Expansion cards είναι κάρτες που μπαίνουν στην expansion slot της A1200. Έχουν πάνω μνήμες και κάποιες φορές επιπλέον επεξεργαστές, αλλά από το λίγο που το είχα ψάξει, μου φαίνεται ότι όσο πιο γρήγορες ήταν, τόσο έχαναν σε συμβατότητα. Οπότε εκεί θέλει λίγο να βρεις τη "σωστή αναλογία", σε περίπτωση πάντα που η Amiga που θα πάρεις δεν σε ικανοποιεί σε ταχύτητα.
Μερικές που βρήκα από ένα γρήγορο ψάξιμο τώρα, απλά για να πάρεις μια ιδέα (ΟΧΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ):

Commodore Amiga 1200 9mb RAM expansion ideal for whdload
Ολοκληρώθηκε

Amiga 1200 Blizzard 68060 card
Ολοκληρώθηκε

Amiga 1200 Phase 5 * Blizzard 603 PPC 68060 + SCSI * CPU accelerator card
Ολοκληρώθηκε

(Η τελευταία πωλείται ακριβότερα από την Amiga και δεν δουλεύει κιόλας)

Το "καινούριες" ή "σαν καινούριες" το γράφει ο πωλητής όπως νομίζει. Όταν τη βλέπω γυαλισμένη όπως όταν βγήκε από το κουτί της, δεν έχει πουθενά σημάδια φθοράς και ακόμα και ο δίσκος δουλεύει μια χαρά μετά από 20 χρόνια ή την είχε δουλέψει μερικούς μήνες τότε και μετά την έβαλε στο πατάρι, μπορεί να την περιγράψει σαν καινούρια. Λογικά δεν θα βρεις καμία στο κουτί της να μην έχει ανοιχτεί.
Παρεπιπτόντως, τότε που έψαχνα, υπήρχαν 1-2 κομμάτια που ήταν χαρακτηρισμένα ως καινούρια, αλλά στην περιγραφή έλεγε ότι είχαν αλλαχτεί κομμάτια της με καινούρια (refurbished). Κοίτα καλά όλο το listing!

Nintendo NES, Nintendo SNES, Nintendo N64, Nintendo Gamecube, Nintendo Wii, Nintendo GameBoy, Nintendo GameBoy Advance, Nintendo DS Lite, Sega Megadrive II, Sega MegaCD II, Sega Saturn, Sega Dreamcast, Atari Jaguar, Sony PlayStation, Sony PlayStation 2, MS XBOX, MS X360, OUYA
Amstrad 6128, Amiga 500, Amiga 1200
(+κάτι συμβατοί)

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
23/09/2014 21:12 #22923 από Stabill
Αααααααααααααααα, τωρα καταλαβα τι εννοεις οταν λες expansion cards... Οχι, δεν θα με ενδιεφερε κατι τετοιο, γνωριζω τις ασυμβατοτητες που υπαρχουν....

Οσο για το αλλο, επισης καταλαβα... Προφανως το "καινουργιο" λειτουργει ως κραχτης...

Συνημμένο αρχείο:

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
23/09/2014 21:13 #22924 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Συμβουλές για αγορά Amiga 1200

Stavros Papadopoulos έγραψε: Οταν λες expansion cards, εννοεις κατι σαν το ACA500?

Και αυτη η ιστορια με τις καινουργιες, τι ειναι? Υπαρχουν καινουργιες, ή "και καλα" καινουργιες?

Μέχρι πριν 1-1,5 χρόνο στο amigakit υπήρχαν Amiga 1200 New Old Stock. Αυτές ήταν όχι καινούργιες αλλά αχρησιμοποίητες, ότι καλύτερο δηλαδή εκτός του καινούργιου. Πλέον δεν υπάρχουν, όσοι πρόλαβαν πρόλαβαν. Εκτός και αν βρούνε πάλι τίποτα ξεχασμένες. Μπορείς όμως να παραγγείλεις από το amigakit Refurbished Amiga 1200
amigakit.leamancomputing.com/catalog/pro....php?products_id=305
Πάντως Έλληνας δεν πουλάει εύκολα 1200. Δεν θυμάμαι από πότε έχω να δω αγγελία για 1200.

• retromaniax
  • Το Άβαταρ του/της retromaniax
  • Ο χρήστης είναι μπλοκαρισμένος
  • Ο χρήστης είναι μπλοκαρισμένος
Περισσότερα
23/09/2014 21:14 #22925 από retromaniax
Απαντήθηκε από retromaniax στο θέμα Συμβουλές για αγορά Amiga 1200
Πιστευω με μια expansion ram θα εισαι καλημενος στο 80-90% των παιχνιδιων για αρχη.

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
23/09/2014 21:17 #22926 από Stabill
Το Amigakit το ειχα δει πρωτο-πρωτο, αλλα οπως λεει... Stock Expected: T.B.A.

Για να δουμε...

Συνημμένο αρχείο:

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
23/09/2014 21:50 #22928 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Συμβουλές για αγορά Amiga 1200
ωχ δεν το πρόσεξα :wtf:
ψψψ έτσι να ανέβουν και οι τιμές :devil:

• salaminios
  • Το Άβαταρ του/της salaminios
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
23/09/2014 22:08 #22929 από salaminios
Απαντήθηκε από salaminios στο θέμα Συμβουλές για αγορά Amiga 1200
Σταυρο ο ορος ¨"καινουριο" μην σου ξενιζει καθολου στα συλλεκτικα ρετρο ηλεκτρονικα. Εγω προσωπικα ειχα αγορασει δευτερο χερι απο τον Αντρεα τον Marag μια Amiga 2000 στην γνησια κουτα της. Ο Αντρεας ελαχιστα ειχε ασχοληθει μαζι της, και σε πληροφορω οτι ηρθε στα χερια μου συνοδευομενη κυριολεκτικα με εως και το τελευταιο σακουλακι της. Το γνησιο σετ με τις δισκετες που την συνοδευαν, δεν ειχε ανοιχτει εδω και 26 χρονια!!!

Αυτη ειχε αγοραστει new old stock απο Γερμανια, και τελικα εφυγε και απο εμενα προς Ισπανια. Η κατασταση της ηταν τετοια, που ο Ισπανος μου ειπε επι λεξει "Σε ευχαριστω που με εκανες να ξαναζησω σημερα την ιδια ημερα που την πρωτοαγορασα πριν απο 25 χρονια". :cheer: :P

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
23/09/2014 22:22 #22930 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Συμβουλές για αγορά Amiga 1200

Atarinos έγραψε: ...ο ορος ¨"καινουριο" μην σου ξενιζει καθολου στα συλλεκτικα ρετρο ηλεκτρονικα...

Σε ίδια φάση και εγώ ήμουν όταν άνοιξα το Apple Pippin,ήμουν επιφυλακτικός,αλλά όλες οι συσκευασίες ήταν απείραχτες,μέχρι και το χαρτόνι από τα εσωτερικά χωρίσματα "έκοβε".

Άλλη αίσθηση...αλλα πάμε σε άλλο θέμα.

• Stabill
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
23/09/2014 23:06 #22932 από Stabill
Πιστευω οτι θα την χτυπησω, απλα θα ριξω πρωτα μερικες ματιες στο τι "παιζει", δεν θελω να βιαστω... Θα παρακολουθω τα sites και αν καποιος φιλος δει κατι, θα τον παρακαλουσα να με ενημερωσει...

Συνημμένο αρχείο:

• alex76gr
  • Το Άβαταρ του/της alex76gr
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
24/09/2014 11:02 #22938 από alex76gr
Απαντήθηκε από alex76gr στο θέμα Συμβουλές για αγορά Amiga 1200
Αφού δεν βιάζεσαι να αγοράσεις τότε να μπαίνεις που και που στο Amibay και να κοιτάς.
www.amibay.com/forumdisplay.php?24-Amiga&prefixid=For_Sale

Το Amibay είναι αποκλειστικά αφιερωμένο στις αγοραπωλησίες ρετρό μηχανημάτων και ιδιαιτέρως για Amiga.
Επιπλέον έχει αυστηρό moderation και δεν αφήνει απατεωνίσκους και τυχοδιώκτες να παραμονεύουν όπως στο Ebay.

" Έχω σε 46άρα κασέτα όλα τα τραγούδια των Metallica! " :D

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 2.641 δευτερόλεπτα