Το RetroComputers.gr στο συνέδριο AthensCon 2019 (14 Νοε 2019)

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η ομάδα του RetroComputers.gr θα λάβει μέρος στο συνέδριο AthensCon 2019 που θα πραγματοποιηθεί στις 30 Νοεμβρίου και 01 Δεκεμβρίου 2019 στο κλειστό γήπεδο Tae Kwon Do (Παλαιού Φαλήρου) και το ωράριο λειτουργίας του συνεδρίου θα είναι από τις 10:30 το πρωί μέχρι τις 22:00 το βράδυ.

Topic-icon Πρόβλημα με GOTEK (HxC firmware)

• mastersly
  • Το Άβαταρ του/της mastersly Συντάκτης θέματος
  • Retro User
  • Retro User
  • Commodore computers fanatic
Περισσότερα
06/03/2016 10:36 #35274 από mastersly
Πρόβλημα με GOTEK (HxC firmware) δημιουργήθηκε από mastersly
Καλημέρα παιδιά.

Κατάφερα και αγόρασα ένα gotek για την λατρεμένη μου amiga 2000 . Μέχρι στιγμής όμως μου έχει βγεί ξινό.
Το αγόρασα έτοιμο από το Amigastore με προφορμαρισμένο και έτοιμο στικάκι και όλα καλά.
Έβγαλα το 3,5" drive και κούμπωσα το gotek και τότε αρχίσαν τα παράξενα.
Η Amiga φορτώνει μόνο παιχνίδια ή εφαρμογές οι οποίες δεν απαιτούν ιδιαίτερη μνήμη (δηλαδή θα φορτώσει το kick off 1 ) αλλά στα υπόλοιπα θα κολλήσει μετά το cracktro ή λίγο πριν φορτώσει το παιχνίδι αν δεν έχει cracktro (δηλαδή δεν φορτώνει το kick off 2).Όταν λέω κόλλημα εννοώ ή μαύρη οθόνη(που είναι σχεδόν πάντα αυτό) ή χαλασμένα γραφικά ή αναβόσβημα της οθόνης.
Ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα και η amiga τα φόρτωνε όλα από το 3,5" drive . Με ένα νέο update μπορώ να φορτώσω το workbench ενώ με το firmware που μου στείλαν δεν μπορούσα να φορτώσω εφαρμογές.
Τα έχω δοκιμάσει όλα και ψάχνω απεγνωσμένα μια λύση . το gotek μου βγάζει κανονικά το μενού του , διαλέγω χωρίς κανένα πρόβλημα τα roms (tosec) αλλά όλα τα παιχνίδια με απαιτήσεις κάνουν πάντα το ίδιο πράγμα .
Βοηθήστε με σας παρακαλώ γιατί είναι πραγματικά εκνευριστικό και απογοητευτικό ταυτόχρονα να έχω σε ένα στικάκι όλα τα παιχνίδια , προγράμματα , demos για το κορίτσι και να μην μπορώ να τα απολαύσω. :thumbdown:

Commodore 64C , Amiga 2000 , Commodore 128 , Atari 2600 , Nintendo 64 , Sega Megadrive II , Playstation 1 , Playstation 2 , Xbox 360+Kinect , Spectrum 128 +2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• kerkyra2007
  • Το Άβαταρ του/της kerkyra2007
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • Άπορος AmigaFun
Περισσότερα
06/03/2016 12:34 #35275 από kerkyra2007
Απαντήθηκε από kerkyra2007 στο θέμα Πρόβλημα με GOTEK (HxC firmware)
Από εκεί αγόρασα και εγώ το δικό μου και στην αρχή είχα προβλήματα.
Κάνε backup το στικάκι και ξαναφόρμαρέτο και περασέ τα πάλι.
Επίσης πρόσεξε όταν σώνεις το configuration των adf που ορίζεις στο HXC

AMIGA 1200 3.1 /BLIZZARD 1230/50/32 MB IDE/CF/HD/CD/LS120/ZIP100 / INDIVISION AGA MK2CR / COMMODORE MONITOR 1084 S / AMIGA MULTISCAN MONITOR / ATARI 520 STE 4MB TOS 1.06 /ICD ASCI2SCSI HD 6GBX2 /COSMOSEX-MICROCOSMOS/ COMMODORE 128D JIFFYDOS /COMMODORE 64C / 1541 ULTIMATE / ZX SPECTRUM 48+ DIVIDE+KEMPSTON/ ATARI 800XL / SIO2SD/ ORIC ATMOS Soon with Floppy interface ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, mastersly

• mastersly
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
06/03/2016 16:25 - 06/03/2016 16:26 #35281 από mastersly
Απαντήθηκε από mastersly στο θέμα Πρόβλημα με GOTEK (HxC firmware)
Ευχαριστώ για την απάντηση . Θα δοκιμάσω το format και θα δω. Το δεύτερο που γράφεις για το configuration των adf τι εννοείς ;
Τα προβλήματά σου τελείωσαν μετά το format ;
Μετά από αρκετό και εκνευριστικό ψάξιμο τα προβλήματά μου είναι τα εξής δύο :
1) τα παιχνίδια που φτάνουν μέχρι και πριν τρέξουν ή στην καλύτερη βγάζουν την εισαγωγική οθόνη και μετά το πράσινο λαμπάκι του gotek μένει αναμμένο και δεν συμβαίνει τίποτα , και
2) αν τρέξω το selector.adf μου βγάζει error το df0 .

Ας ξεκινήσω με το format και βλέπουμε.............. :banghead:

:help:

Commodore 64C , Amiga 2000 , Commodore 128 , Atari 2600 , Nintendo 64 , Sega Megadrive II , Playstation 1 , Playstation 2 , Xbox 360+Kinect , Spectrum 128 +2

• GeoAnas
  • Το Άβαταρ του/της GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
06/03/2016 22:52 #35284 από GeoAnas
Απαντήθηκε από GeoAnas στο θέμα Πρόβλημα με GOTEK (HxC firmware)
Με το format θα λύσεις αρκετά προβλήματα.

Σε ορισμένα όμως τα "θέματα" παραμένουν. Σε αυτά καλό είναι να κατεβάσεις το τελευταίο TOSEC set και να δοκιμάσεις κάποια άλλη έκδοση του παιχνιδιού ή demo που θέλεις να τρέξεις. Εκείνη που θα σου τρέξει είναι αυτή που θα κρατήσεις...

Τα ίδια είχα κι εγώ σε demos / games. Στο SWIV ας πούμε αν θυμάμαι καλά υπάρχουν 5-6 εκδόσεις και μόνο 1 μου δούλεψε. Τα ίδια και στο Arcade Pool, ακόμη κι εκείνη που δουλεύει μετά από κάποια ώρα κρασάρει....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, arislab, mastersly

• mastersly
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
07/03/2016 10:11 #35286 από mastersly
To format δεν έκανε κάποια διαφορά. Το ίδιο πρόβλημα παραμένει. Θα δοκιμάσω να αλλάξω την καλωδιοταινία που συνδέει την μητρική με το gotek πας και γίνει κάτι αλλιώς θα δοκιμάσω διαφορετικές εκδόσεις του ίδιου παιχνιδιού μπας και αλλάξει τίποτα . Πάντως με μια βόλτα στο internet δεν είχα δει τέτοια προβλήματα πουθενά παρά μόνο με κάποιες μικρές ασυμβατότητες .
Θα το προσπαθήσω με τις διαφορετικές εκδόσεις , θα κατεβάσω και το τελευταίο tosec και θα ενημερώσω , τουλάχιστον όσοι θελήσουν να πάρουν gotek να ξέρουν.

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
07/03/2016 18:32 #35293 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Πρόβλημα με GOTEK (HxC firmware)
Άλλο usb stik δοκίμασες ? Διαφορετική μάρκα ή λιγότερα GB ?

• mastersly
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
07/03/2016 19:51 #35295 από mastersly

glaros έγραψε: Άλλο usb stik δοκίμασες ? Διαφορετική μάρκα ή λιγότερα GB ?

Δεν είναι κακή ιδέα αυτό που λες Νεκτάριε,
Θα το δοκιμάσω και αυτό και θα ενημερώσω

• kerkyra2007
  • Το Άβαταρ του/της kerkyra2007
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • Άπορος AmigaFun
Περισσότερα
07/03/2016 22:23 #35298 από kerkyra2007
Απαντήθηκε από kerkyra2007 στο θέμα Πρόβλημα με GOTEK (HxC firmware)
Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να απαντήσω νωρίτερα.
Όταν ορίζεις την σειρα adf και το έσωζα έκανα πολύ γρήγορα reset την amiga και το στικάκι χάλαγε και δεν φόρτωνε τίποτα.
Αλλά όπως το περιγράφεις μάλλον πρέπει να κοιτάξεις τις συμβουλές των παιδιών για τη μη συμβατότητα.
Αν αγόρασες και το στικάκι όπως και εγώ δεν νομίζω να φταίει τουλάχιστον το στικάκι.
Οπότε αν αποκλείσεις hardware πρόβλημα του gotek μένει μόνο η συμβατότητα.
Έχεις άλλο μηχάνημα να το τσεκάρεις? Εγώ αρχικά το αγόρασα γιατί το HXC είναι το μόνο που μπορεί να βάλει το gotek στον atari ste μου.
Καλή περιπέτεια!!!!

AMIGA 1200 3.1 /BLIZZARD 1230/50/32 MB IDE/CF/HD/CD/LS120/ZIP100 / INDIVISION AGA MK2CR / COMMODORE MONITOR 1084 S / AMIGA MULTISCAN MONITOR / ATARI 520 STE 4MB TOS 1.06 /ICD ASCI2SCSI HD 6GBX2 /COSMOSEX-MICROCOSMOS/ COMMODORE 128D JIFFYDOS /COMMODORE 64C / 1541 ULTIMATE / ZX SPECTRUM 48+ DIVIDE+KEMPSTON/ ATARI 800XL / SIO2SD/ ORIC ATMOS Soon with Floppy interface ;)

• mastersly
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
12/03/2016 12:05 #35387 από mastersly
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας παιδιά , βρήκα λίγο ελεύθερο χρόνο να δοκιμάσω αυτά που μου είπατε αλλά καμία επιτυχία. Δοκίμασα όλες τις εκδόσεις αρκετών παιχνιδιών (Kick off 2 , Turrican , Killing game show , awesome....) όλες μα όλες οι εκδόσεις κάναν το ίδιο πράγμα δηλαδή λίγο πριν φορτώσει το παιχνίδι κολλούσαν.
Είμαι σε επικοινωνία με το amigastore για το θέμα μου και προς τιμήν τους μου απάντησαν αμέσως και μου είπαν πως ότι και να γίνει το gotek έχει 2 χρόνια εγγύηση οπότε αν δεν τα καταφέρω με τις συμβουλές που μου δίνουν ήδη θα μου το αντικαταστήσουν . Η πρώτη συμβουλή που μου έδωσαν είναι σιγουρευτώ πως εγκατέστησα το gotek σαν DF0: γιατί η amiga 2000 έχει 2 3,5" floppies . Και εκεί πιστεύω πως κρύβεται κάτι . Πάντως ότι έλεγε το manual της 2000 για εγκατάσταση drive το έκανα. Ίδωμεν......... :shake:

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

• VincentGR
  • Το Άβαταρ του/της VincentGR
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • To blit, or not to blit?
Περισσότερα
12/03/2016 12:11 #35388 από VincentGR
Απαντήθηκε από VincentGR στο θέμα Πρόβλημα με GOTEK (HxC firmware)
ΑΑΑΑ είπες τη λέξη κλειδί.
Δεν έχω gotek αλλά ξέρω καλά πως αν bootάρεις από df1, μερικά games παίζουν.
Τα περισσότερα όμως μετά το boot στο κεντρικό κώδικα, ο diskloader ψάχνει df0.
Η και κάποια assigns αν υπάρχουν το ίδιο κάνουν.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, GeoAnas, mastersly

• mastersly
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
12/03/2016 17:27 - 12/03/2016 17:27 #35392 από mastersly
Αυτό που λες vincent δεν το ήξερα και πιστέυω πως μοιάζει πολύ με το πρόβλημα που έχω . Γιατί για παράδειγμα όλες οι εκδόσεις του kick off 2 κολλάνε όταν -αν θυμάσαι - η οθόνη γίνει κίτρινη και ακριβώς πριν βγάλει την εικόνα με τους παίχτες και τον διαιτητή . Στο Turrican 1 ακριβώς μετά από το σήμα της εταιρείας και την κραυγή "welcome to turrican !" Νομίζω πως είμαι κοντά στην λύση . Κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει .

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

• GeoAnas
  • Το Άβαταρ του/της GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
12/03/2016 21:46 #35394 από GeoAnas
Απαντήθηκε από GeoAnas στο θέμα Πρόβλημα με GOTEK (HxC firmware)
Αχχχχχ....δεν μας τα 'πες ! ΔΕΝ μας τα 'πες !....ότι είπε ο Vince !!!!!

DF0 και ξένοιασες :beach:

• mastersly
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
22/03/2016 11:22 - 22/03/2016 11:23 #35579 από mastersly
Μετά από συνεχείς προσπάθειες και αλλαγές στις καλωδιοταινίες , ψάξιμο αν είναι η σωστή version του παιχνιδιού και αν το gotek είναι το df0: το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο εκνευριστικό κόλλημα λίγο πριν την αρχή του παιχνιδιού.
Φορμάρισα άλλο usb stick το οποίο χρησιμοποιώ στην δουλειά μου για backup , τίποτα.
Απογοητευμένος λοιπόν παρατηρώ πως τα δύο usb sticks που δοκίμασα ήταν kingston . To 16gb που μου έστειλε το μαγαζί και το 8άρι που έχω πάντα μαζί μου. Εγκαταλείποντας κάθε προσπάθεια ανοίγω το συρτάρι του γραφείου μου και βλέπω ένα μαύρο 8άρι adata usb stick . Λέω "δεν γ@****αι ας το δοκιμάσω και αυτό" και κάνω copy paste τα δεδομένα από τα kingston . Μαντέψτε τι έγινε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το gotek πέρασε στο άλλο άκρο ! Τα φορτώνει όλα !!! τι adf , τι hfe , τι όλες τις εκδόσεις σχεδόν των παιχνιδιών (τουλάχιστον ότι έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής) . Τελικά ήθελε άλλο stickάκι !! :banghead:

Θα επανέλθω με φωτογραφίες του κοριτσιού με το gotek και παιχνίδια (λίγο ελεύθερο χρόνο να βρω ρε γ@μώτο !)
:dance2: :dance2: :dance2:

Ευχαριστώ πολύ την ομάδα για τις συμβουλές :friends:

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, GeoAnas

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
22/03/2016 12:38 - 22/03/2016 12:39 #35581 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Πρόβλημα με GOTEK (HxC firmware)
Εντάξει, τι να πεις, συμβαίνει κάποιες φορές με τέτοια πράγματα, να σκεφτόμαστε 100 διαδικασίες και πιθανότητες ακόμα και πολύ περίπλοκες πατέντες και τελικά να διαπιστώνουμε ότι ήταν κάτι τόσο απλό και αυτονόητο που λόγω της απλότητάς του έτυχε να μην το σκεφτούμε καν. :)

Δεν πειράζει όμως γιατί και τέλος καλό όλα καλά, αλλά και η όλη αυτή διαδικασία δεν γίνεται τσάμπα επειδή μας κάνει να μαθαίνουμε και να εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας αφού δεν θα είναι όλες οι μελλοντικές περιπτώσεις τόσο απλές πάλι ;)

glaros έγραψε: Άλλο usb stik δοκίμασες ? Διαφορετική μάρκα ή λιγότερα GB ?

Δεν είχα προσέξει ότι ο Νεκτάριος είχε προτείνει να δοκιμάσεις και διαφορετική μάρκα USB στικάκι, το πέρασα απλά σαν "δοκίμασε ένα άλλο usb stick", οπότε ο Νεκτάριος έπεσε μέσα :cheer: Όχι τίποτα άλλο, αλλά απλά είναι γνωστός ως "κονσολάς" και θα του χαλάσει το όνομα :P ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastersly

• mastersly
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
22/03/2016 13:29 #35582 από mastersly
Όντως Φώτη , Ο Νεκτάριος έπεσε μέσα .

:thanx: Glaros

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.201 δευτερόλεπτα